A°. 1892. Woensdag 14 September N°. 8099. Zesenveert gste Jaargang. uitgëyërTT odé. Bnitenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, DOlISCHLiSD. Op bevel des keizers zijn de officieren van gezondheid van het 14e legerkorps teCassel naar Hamburg vertrokken, om de genees- heeren daar ter stede bij te staan. De keizerin is hedennacht bevallen van eene dochter. Moeder en kind zijn naar om standigheden welvarend. Uit Hamburg wordt van 11 dezer gemeld Van gistermiddag tot hedenmiddag zijn er 310 nieuwe ziektegevallen en 161 sterfge vallen aangegeven. Van Zondag tot Maandagmiddag kwamen te Hamburg 390 ziekte- en 175 sterfgeval len voor. Het gezamenlijk aantal ziekte-en sterfgevallen tot 10 September bedraagt 13,238 en 5805. Van gistermiddag tot hedenmiddag zijn er te Hamburg 333 cholera-gevallen en 142 sterfgevallen aangegeven. Daarvan kwamen gisteren 237 ziekte- en 97 sterfgevallen voor de overige aangiften heden. Voor de zitting der Hamburgsche Bür- gerschaft op aanstaanden Woensdag is het volgende voorstel aan de orde gesteld })De Bürgerschaft verzoekt den Senaat, goedkeuring te verleenen tot het instellen eener commissie tot onderzoek der gezond heidstoestanden, in het bijzonder tot onder zoek der quaestie of, en zoo ja hoe, het mogelijk kan worden gemaakt, voor de be volking goed drinkwater te verschaffen zoo lang de zandfiltratie nog niet gereed is. De Bürgerschaft verzoekt voorts den Senaat, onmiddellijk maatregelen te nemen, om bin nen den kortst mogelijken tijd artesische putten te doen aanleggen, om de stad en voorsteden zoolang van goed water te voor zien, totdat het waterbestuur in staat is, alleszins bruikbaar en kiemvrij gefiltreerd leidingwater te leveren." De Beichsanzeiger meldt dat, aangezien te Bremen in de laatste dagen geen gevallen van cholera meer zijn voorgekomen en de gezondheidstoestand in de stad en het haven gebied geen reden tot bezorgdheid meer geeft, de Rijkskanselier aan de Bondsstaten heeft kennisgegeven, dat de haven van Bremen •niet meer als verdacht van cholera te be schouwen is. F R A N K R IJ K. Volgens het Petit Journal werd Zaterdag een metalen bus, met ontplofbare stof gevuld, en van een lont voorzien, gevonden voor een huis in de Avenue du Maine. De lont brandde, en de congierge had zelfs vrij veel moeite haar uit te dooven. De regeering heeft uit Dahomey bericht ontvangen, dat de expeditie-colonne steeds verder oprukt en wederom eene vaste plaats heeft bezet. Er begint muiterig en verdeeld heid onder den vijand te heerschen en te Abomey schijnt zelfs eene omwenteling uit gebroken. Om deze te onderdrukken, wat wel niet zacht zal geschieden, is de koning derwaarts teruggekeerd. Te Batignolles (Parijs) is Zaterdagavond een groote meeting gehouden door het natio- naal-revisionistische comité. Vooral de toe stand te Carmaux werd druk besproken, en het algemeen gevoelen was, dat de regeering behoort tusschen beiden te komen teneinde den eerbeid voor het algemeei#stemrecht te Carmaux te verzekeren". Een motie in dezen geest, tevens den wenseh bevattend dat eene amnestie uitgevaardigd zal worden vooralle overtredingen, met werkstaking in verband staande, werd adhgerlrnen onder het geroep van uLeve Rochefort! Leve de amnestie! Weg met de Joden 1" B I 6 I E. De regeering moet door den gezant te Parijs vertoogen hebben doen indienen wegens de bejegeningen, waaraan in den laatsten tijd in het noorden des lands Belgische werklieden van de zijde hunner Fransche makkers bloot staan. ENGELAND. Het congres der werkliedenverenigingen te Glasgow heeft met algemeene stemmen een voorstel aangenomen om bij de regeering aan te dringen op eene wet tot beperking der landverhuizing van onvermogende vreemde lingen. Verder werd de noodzakelijkheid uit gesproken dat de tramwegen het eigendom worden der gemeenten en dat de mijnen woiden beschouwd als het eigendom van den staat, en door dezen worden geëx ploiteerd, opdat de loonen niet langer tot het uiterste worden beperkt, ten bate der aandeelhouders, terwijl besloten werd bij de regeering aan te dringen op de vorming van onderstandskassenop eene wet, waarbij den patroons verboden wordt de werklieden be weegkracht, licht en gereedschappen te laten betalen; op uitbreiding der wetten op den arbeid in fabrieken tot alle huiswerk, en op den bouw van gezonde arbeiderswoningen. Zondagmiddag is het congres gesloten; het volgende zal te Belfast worden gehouden. De voornaamste katoenfabrikanten van Lancashire hebben de noodzakelijkheid eener loonsverlaging met acht pCt. aangekondigd. OOSTENRIJK. De Landdag van Neder-Oostenrijk had een wet aangenomen, waarbij aan de Roomsche geestelijkheid stem was gegeven bij het benoe men van de besturen, welke de beschikking hebben over de armengelden. Deze wet was aangenomen ondanks het verzet der liberalen, die betoogden, dat den geestelijken der andere gezindten hetzelfde recht toekwam. De keizer heeft thans van zijn veto gebruik gemaakt en de bekrachtiging der wet ge weigerd. Uit Weenen wordt gemeld dat aartshertog Frans Ferdinand van Este in December a.s. met een der groote oorlogsschepen eene reis van elf maanden zal ondernemen om de han delsbelangen des rijks in het verre Oosten te bevorderen. Na alloop dier reis zal de aarts hertog met een particulier stoomschip naar Nieuw-Zeeiand en Amerika gaan. De Hongaarsche delegation zijn tegen 1 October bijeengeroepen. In den Boheemschen Landdag hebben de oud- Czechen eene interpellatie ingediend, waarin zij, wijzende op den aanslag van Reichen- berg, aandringen op gelijke bescherming voor de verschillende nationaliteiten. Namens de jong-Czechen werd aangedrongen op intrek king van het bestuur van den minister van justitie tot instelling eener Duitsche rechtbank te WeckersdoriT. Het proces over de knoeierijen bij de doua nen in de Bukowina is gisteren begonnen. Op een diner te Schönbrunn, ter gelegen heid van het jaarfeest van den czaar, dronk de keizer op diens gezondheid. RUSLAND. Te Baku, waar de cholera zich het eerst vertoonde, is de epidemie nu geheel geweken. Te St.-Petersburg neemt ze af, hoewel Vrijdag nog 100 gevallen, waarvan 25 doode- lijk. De czaar en zijne gemalin hebben onlangs een bezoek gebracht aan de lijders in de ziekenhuizen en door hun kloek ge drag en vriendelijkheid aldaar veel geestdrift verwekt en velen goed aan het hart gedaan. De keizer sprak niet alleen de lijders bemoe digende woorden toe, maar hij drukte ook velen de hand, en de keizerin kuste een liefdezuster, die de ziekte had gekregen door het verzorgen van de zieken. I T A I I E. Zaterdagnamiddag heeft de koninklijke familie, van het balkon van het koninklijk paleis, den historischen optocht zien voorbij trekken een voorstelling van Columbus' terugkeer die zich door Genua's straten bewoog. Het weder was prachtig en een ontzaglijke menigte verdrong zich op de punten waar de stoet voorbijtrok, 's Avonds gaf koning Humbert een gala-diner van 92 couverts ter eere van de vertegenwoordigers der vreemde regeeringen, der ministers en der gewestelijke parlementsleden en autori teiten. Admiraal Rieunier zat op de eere plaats, aan de rechterhand der koningin. Het feestmaal werd gevolgd door een intieme receptie, die eerst te middernacht was afge- loopen. Zondag bracht de koning bezoeken aan de bevelhebbers der vreemde eskaders. De koning, de koningin, de prinsen van Napels en de graaf van Turijn werden Zondag door den afgevaardigde Raggio ontvangen op zjjn kasteel te Cornigliano, dat voor deze ge legenheid vorstelijk versierd was. Meer dan 2000 genoodigden woonden het schitterende feest bij. De koning heeft admiraal Rieunier het grootkruis verleend der orde van St. Mauri tius en St. Lazarusverscheidene andere officieren van het Fransche eskader ontvin gen hooge onderscheidingsteekenen. De vertegenwoordigers van 80 democra tische vereenigingen uit Genua en omstreken begaven zich Zondag aan boord van de Por- midable, om hulde te brengen aan Frankrijk. In de toespraken brachten de Genueezen in herinnering, wat Frankrijk in 1857 voor hen gedaan heeft. De stemming was over en weer zeer hartelijk. De geheele Genueesche pers legt nadruk op de buitengewoon hartelijke ontvangst, aan de Franschen ten deel gevallen tijdens de feesten, en over het geheel is men met deze toenadering tusschen Frankrijk en Italië hoogelijk ingenomen. Anders dan de bisschop van Livorno han delend, heeft de aartsbisschop van Genua verzocht in bijzondere audiëntie door koning Humbert te worden ontvangen. De koning en de koningin werden Vrijdag bij hun bezoek aan de tentoonstelling (afd. zending) door hem rondgeleid. Ook de illuminatie van het bisschoppelijk paleis moet bijzonder in 't oog zijn gevallen door zijn pracht. Een groote bom is gesprongen bij den in gang van het telegraafkantoor te Bologna, tengevolge waarvan een journalist zwaar ge kwetst is en da- vensterruiten in splinters geslagen werden. Een bureau van het agent schap Stefani is vernield. Het personeel had het bureau juist verlaten. Eenige verdachte personen zijn in verze kerde bewaring gesteld. De democratische vereenigingen hebben gisteren den admiraal Rieunier een adres aangeboden, waarin de Fransche vlag een groet gebracht wordt en de roemrijke her inneringen aan 1859 worden opgehaald. AMERIKA. Het stoomschip Scandiatoebehoorende aan eene stoomvaartmaatschappij van Ham burg op Amerika, is Vrijdagavond aange komen met vele cholera-zieken aan boord. Gedurende de reis zijn 32 personen overleden, n.l. 29 passagiers derde klasse, twee passa giers tweede klasse en een passagier eerste klasse. Volgens latere berichten hebben nog 14 ge vallen van cholera op de Scandia plaats gehad. Twee zieken van dit stoomschip zijn op het Swineburne-eiland overleden. President Harrison heeft de stoombootmaat schappijen doen weten, dat zoo zij voortgaan met landverhuizers over te brengen uit be smette havens, men haar wellicht den toegang tot de havens der Vereenigde Staten zal weigeren. [loom ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal franco per postdoor het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: B O TB 8 TRA AT, E 3 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip vtn eene Courant. .10. Iedere gewone regel meer - 0,10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1