De internationale muntconferentie, waar toe president Harrison voor de Vereenigde Staten het initiatief nam, zal, op verlangen der meeste mogendheden, gehouden worden te Brussel. Admiraal Walker, commandant van de kruiser Chicago, ontving last zich aanstonds met zijn schip naar de wateren van Vene zuela te begeven. De Kamers van Uruguay gaven verlof tot aanmunting van drie millioen dollars. Een telegram uit Panama aan de New- York Herald meldt dat, volgens berichten uit Venezuela, de gouverneur der provincie la Guyara, op bevel van den dictator Mendoza, een aantal kooplieden bij zich ontboden en hun medegedeeld heeft dat hij hen gevangen zou houden totdat zij een losgeld zouden betaald hebben. Tot de gevangenen behoor den de consuls van Duitsehland, Nederland, Zweden en Noorwegen, België, de Argentijn- sche republiek en Costa Rica, alsmede de vice-consul der Vereenigde Staten. De consul der Vereenigde Staten, gesteund door de consuls van Spanje,Groot-Brittannië en Frank- rijjk, eischte de onmiddellijke invrijheidstelling der consuls, maar de gouverneur aarzelde. De Nederlandsche, Fransche, Spaansche en Buitsche oorlogsschepen maakten daarop stoom, terwijl de Yenezuelaansche troepen zich gereedmaakten. Mendoza gaf toen den gouverneur per telegraaf bevel de gevangenen in vrijheid te stellen, waarna de gouverneur de verklaring aflegde dat de belaugen der vreemdelingen in het vervolg zullen geëer biedigd worden. Aan de New-York Herald wordt uit Cara cas gemeld, dat generaal Mendoza eene proclamatie heeft uitgevaardigd, waarin hij mededeelt dat Ciudad Bolivar en Puerto Cabello geblokkeerd zullen worden. Generaal Martin Vegos is overvallen en bij Petare geslagen door de troepen van Mendoza. De staten Carabobo, Zamora en nog twee andere zijn nu geheel in de macht van Crespo. Binnenlaïidsclie Berichten. SCHIEDAM, 13 September 1802. Bij koninklijk besluit van 10 September j.l. is tot burgemeester van Schiedam benoemd de heer P. J. van Dijk van Matenesse. Dat is de zesde maal, dat den burgemeester dit blijk van vertrouwen van verschillende regeeringen ontving. Zeker zijn wij de tolk van velen, als wij den wensch uitspreken, dat den heer P. J. van Dijk van Matenesse kracht en lust mogen bijblijven, om zijn moeilijk ambt tot welzijn der ggmeente te vervullen. Zaterdagnamiddag omstreeks halfzes ure kwam alhier aan het tjalkschip Brie Ge zusters, schipper M. Lukje, met een lading dop, geladen in zakken, uit Osterholt nabij Bremen. Dit vaartuig was 12 Augustus van daar vertrokken en 24 Augustus j.l. te Delfzijl ingeklaard. Daar alle havens aan de Noordzee besmet waren verklaard, mocht dit vaartuig de haven niet binnenkomen en werd het een lig plaats aangewezen beneden de onderste boei. Door den geneeskundige, belast met het onderzoek naar de gezondheid van uit zee gekomen schepen, werd de bemanning onder zocht, doch geen ziekteverschijnselen waar genomen. Voorloopig zal dit onderzoek worden voortgezet en is de communicatie met den vasten wal verboden. De quarantaine van de Mina en de Antina Smit» is opgeheven. Op de Celestine zijn ook geen ziekteverschijnselen waargenomen. Gisteravond hield het departement Schie dam der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen" eene vergadering met de leden. Onder meer werd ter kennisse gebracht van de leden de rekening van het bestuur van den hier gevestigden cursus voor handenarbeid, waaruit bleek dat deze nuttige inrichting zich In zeer bloeienden toestand bevindt. Verder werd mededeeling gedaan van een schrijven van directeuren der bewaarscholen, waaruit bleek dat de pogingen tot instandhouding der beide scholen met een ongehoopt succes be kroond waren. De afgevaardigde ter algemeene vergade ring brengt hierna verslag uit. Op voorstel van den heer De Groot werd besloten dit aan de Schiedamsche dagbladen ter plaatsing aan te bieden. De heer Henkemans stelt eindelijk voor, den 95sten verjaardag van de oprichting van het departement eenigszins feestelijk te vieren. Dit voorstel wordt aangenomen en aan het bestuur de wjjze van uitvoering opgedragen. De vergadering werd hierna gesloten. De maand Augustus is weer van gedegen goud geweest voor de schatkist, blijkens het zoo pas verschenen overzicht van de opbrengst der middelen. Zij leverde daarin, op duizend gulden na, éen millioen meer, waardoor de meerdere opbrengst voor het daarmede afge sloten zevenmaandseh tijdvak van dit jaar is geklommen tot f4,448,000 tegenover het zelfde tijdsverloop in 1891. Bij de raming over 8/42 zijn wij echter nog f 2,047,000 ten achter. Intusschen geven de cijfers van den maand staat groote afwisseling te aanschouwen, en ware aan recht van successie en van overgang bij overlijden niet f 1,205,000 meer ontvan gen dan in Augustus 1891, dan zou de ver- loopen maand niet zulk een gunstigen stand aangetoond hebben, want wat bedoeld recht meer heeft opgeleverd dan een millioen is met hetgeen ook op andere middelen over schoot noodig geweest om te dekken de min dere opbrengst van den accijns op de suiker in de maand Augustus ten bedrage van f 424,000. De beide hier genoemde middelen geven het grootste verschil. Die van de andere laten wij hier volgen. Meer hebben opgebracht de dir. belastin gen (grondbel., personeel en patent) f 88,000 accijns op den wijn ruim f 4000id. op zout f45,000; id. op zeep 117,000; id. op bieren en azijnen f 6000id. op het geslacht f 41,000 de registratierechten f 23,000de hypotheek rechten f7000; de domeinen f 22,000akten jacht en visscherij f5000; terwijl ook de waarborg en belasting der gouden en zilveren werken, in de laatste maanden geregeld minder, met f 300 vooruit was. Minder waren: Rechten op den invoer f 32,000zegelrechten f 14,000 posterijen f29,000; rijkstelegrafen f4000, en de loods gelden f4000. Het totaal der maand Augustus bedroeg f 10,626,023.02 tegen f9,627,585.46s in Augus tus 1891dat der jongst verloopen acht maan den f 75,145,745.18 tegen f 70,997.367.34s in het vorig jaar. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 10 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 11,306,901.21 en bij de betaalmeesters- 1,796,586.96 Te zamen f 13,103,488.17 De audiëntie van den minister van oorlog op Donderdag 15 en die van den minister van marine op Vrijdag 16 dezer zullen niet plaats hebben. De tegenwoordige zitting van de Staten- Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 17 dezer, des namiddags ten drie ure. De minister van binnenl. zaken zal in een ver eenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin sluiten. Tot voorzitter van de Eerste Kamer, gedurende de zitting 1892/93, is benoemd mr. A. van Naamen van Eemnes, lid van die Kamer. De plechtige opening van de vergadering der Staten-Generaal, door H. M. de Koningin- Regentes-zal: Dinsdag den 20n dezer op de gebruikelijke wijze plaats hebben. De voorzitter van de vereenigde vergade ring der Staten-Generaal heeft kennisgegeven lo. dat aan do aanzoeken van anderen dan degenen, die deel uitmaken van de vereenigde vergadering, om toegangskaarten te ontvangen voor da vereenigde vergadering der Staten-Gene raal op Dinsdag 20 September 1892, tot opening der zitting 18921893, geen gevolg kan worden gegeven, aangezien de beschikbare ruimte het niet toelaat 2o. dat alle doorloopende en andere kaarten, afgegeven tot toegang voor de vergaderingen van de Tweede Kamer, niet geldig zijn voorde genoemde vereenigde vergadering. Deze mededeelingen strekken tot antwoord op de talrijke verzoeken van particulieren om toegangskaarten mondeling en schriftelijk bij het bureau der vergadering ingekomen. De ministers van binnenlandsche zaken en van financiën brengen ter algemeene kennis, dat de in- en doorvoer uit Hamburg en Altona verboden is van de volgende na heden ver zonden handelsgoederen onbewerkte wol en haar, huiden, bontwerk, eet- en drinkwaren, gestorte granen (met inbegrip van doppen van graanvruchten), koffie, tabak en sigaren, papier en touw (met inbegrip van touwwerk). Prof. dr. Allard Pierson, te Amsterdam, zal de Nederlandsche regeering vertegenwoor digen op het in October te Fuente, in Spanje, te houden Americanisten-congres. Naar wij vernemen, zijn door den minister van waterstaat, handel en nijverheid thans nieuwe administratieve voorschriften voor de uitvoering van rijkswerken vastgesteld, die weldra in druk zullen verschijnen. {Be Ingenieur De eerstvolgende oproeping van jongelingen ter dienstneming bij het instructie-bataljon te Kampen is bepaald op 21 Sept. a.s. Naar Be Tijd verneemt, bestaat het plan, voortaan te Curacao (W.-I.) geen schroef- stoomschip le klasse, doch een schroefetoom- schip 3e klasse te stationneeren. Tevwijl op onze grenzen de reizigers en hunne bagage worden onderzocht en gedesin fecteerd, worden koopmansgoederen, ook al komen die rechtstreeks uit Hamburg, zonder den minsten maatregel van ontsmetting toe gelaten. Men schijnt dus van de stelling uit te gaan, dat besmetting alleen kan worden voortge plant door bagage 1 De pleiziertreinen der Hollandsche spoor wegmaatschappij op heden 13 en Donderdag 15 September van Cleef, Cranenburg en Groesbeek naar Den Haag en Scheveningen (via Rotterdam) zullen wegens de te Cleef voorgekomen cholera-gevallen niet doorgaan. De conducteurs van den Grand Central Beige", die met het overige treinpersoneel van Antwerpen over Roermond de treinen tot Gladbach begeleiden, mogen op last van den Oberbürgemeister van Gladbach, niet meer tot deze stad komen. Zij zullen dus aan de grenzen door Duitsche beambten moeten vervangen worden. Voor de beste gevelontwerpen van gebou wen op de terreinen van de maatschappij j> Duinoord", ten N.W. der Laan van Meerder- voort te stichten, worden door de Haagsche bouwgrond-maatschappij 5>Duinoord" prijzen van f 2000 en f1500 en premiën van f 1000 en 500 uitgeloofd. De beoordeeliDg heeft uitsluitend betrekking op de artistieke eigenschappen en de wijze van uitvoerig der gevelontwerpen. De Scheveningscbe sporttentoonstelliag werd Zondag door 6916 personen bezoc het grootste tot dusver verkregen aantal. Van 4 tot 14 September gingen 30,424 en van 1 Juni a f529,602 personen door de tourniquets. Hoewel er te Rotterdam niet éen dag of nacht in de laatste dagen voorbijgaat, of er wordt politiehulp ingeroepen voor personen die zich ongesteld gevoelen of last hebben van krampen en brakingen en zich bevinden in particuliere woningen, hotels enz., zijn gevallen van Aziatische cholera, buiten het éene vermelde, in Rotterdam nog niet voor gekomen. Zondagavond werd bij den havenmeester te Rotterdam bericht ontvangen van den quarantaine-dokter te Maassluis, dat het stoomschip Maas, van Hamburg gekomen, zou opstoomen, met verzoek om den kapitein^ die wegens het overmatig gebruik van Hollo- way-pillen ongesteld was, naar het ziekenhuis te doen transporteeren. De havenmeester oor deelde dit geval eenigszins verdacht, weshalve hij zich met den quarantaine-dokter en den voorzitter der gezondheidscommissie naar boord begaf. De geneesheeren constateerden, na onderzoek, een ernstig cholera-geval. Het stoomschip, dat aan de Boompjes lag, werd uit de kom der gemeente verwijderd en naar boei 18 aan de Ruige Plaat verwezen. De gemeenschap met dat schip is verboden. De gezagvoerder, kapt. P. F. Hansen, is Zondagavond naar de barak op het excercitie- veld vervoerd, waar hij gisteren overleed. Het moet nog niet zijn uitgemaakt of men hier met een geval \an cholera asiatiea of van inland- sche cholera te doen heeft. Onbegrijpelijk is het, dat de rijks-quaran- taine-dokter te Maassluis het schip vrij ver klaarde, aangezien de ziekte-verschijnselen zich reeds kort na het vertrek uit Hamburg voordeden. (N. B. Cl.) Het is bij het geneeskundig onderzoek te Rotterdam gebleken dat kapitein Hansen, van het stoomschip Maas, werkelijk aan Aziatische cholera is overleden. De zeer brutale dief, door de snelle en afdoende activiteit der politie in Edam aan gehouden, zekere A. Jongejan (alias Van Leeuwen), geboren te Scheveningen, schijnt vooral de provincie Zuid-Holland (Vlaardingen, Rotterdam, Overschie) tot operatieveld te hebben gekozen. Wellicht is de schuit, waarmee hij rondzwierf, ook al gestolen. Alles was van zijne gading: petroleumtoe- stellen, koffiemolens, snijboonenmolens, kan nen, handkarren, kruiwagens, bed, pakjes lucifers, stoelen enz. enz. Gelukkig dat de man vooreerst onschadelijk is. Te Westzaan is door J. van de Kommer een roode reiger geschoten. Het zeldzame exemplaar zal opgezet worden. Als curiositeit wordt medegedeeld, dat op de gemeentebegrooting van Dinxperlo voor •1893 voor armenzorg is uitgetrokken de kapitale som van f 20. Zaterdagmiddag is de wegwerker bij de staatsspoorwegen J. van de Wetering, wonen de te Vucht, te 's-Bosch bij hot uitwijken voor een trein onder een anderen trein geraakt, met het noodlottig gevolg dat hem de beide beenen en een arm zijn afgereden. Hij is naar het gasthuis vervoerd, waar hij reeds denzelfden avond is overleden. De gemeenteraad van Tilburg heeft, na breedvoerige en langdurige onderhandeling, de concessie voor eene waterleiding, welke aan den heer Stokvis te Rotterdam verleend, was, ingetrokken.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2