A". 1892. Donderdag 15 September. IN0. 8100 esenveertigste Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. 1.85. - 12.50. - 0.10. UITGEVER: J. ODÉ. BUREAU: BOTERITB&1T, E SÏ. Advertentieprijs: ?s® 110 gewon* regels met inbegnp van eene Courantf AO Iedere gewone regel meer - 0,10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAND. Het keizerlijk gezondheidsbureau heeft be richt, dat h._ statistisch bureau te Hamburg de opgaven van kranken en overledenen aldaar heeft nagezien en er grove afwijkingen in heeft ontdekt. Nu zal het gezondheids- bureau wekelijks opgaven doen. De Fransche regeering heeft zich tlians officieel te Berlijn beklaagd over de levering van wapenen door Duitsche firma's aan den met Frankrijk in oorlog zijnden koning van Dahomey. De regeering heeft een gestreng ■onderzoek toegezegd. Van gisteren tot hedenmiddag zijn 344 aangiften van cholera gedaan en 148 sterf gevallen. Hiervan komen er 198 aangetasten en 96 dooden op Dinsdag. Vervoerd zijn gisteren 137 aangetasten en 47 lijken. Berlijn is thans vrij van cholera. Sedert 5 -dagen kwamen geen gevallen meer voor, en de laatste patiënt werd gisteren uit het Moabit-ziekenhuis ontslagen. Het personenverkeer tusschen Hamburg on Berlijn is thans zoo gering, dat eenige treinen kunnen wegvallen. Deskundigen, o. a. dr. Wortmann uit Wee- nen, beweren dat de besmetting, door de groote zorgeloosheid bij het uitbreken der cholera zoo algemeen door geheel Hamburg verspreid is, dat zelfs de winter er nog geen einde aan zal maken en tegen de lente zelfs een krachtiger optreden te vreezen is. Met angst gaat men te Hamburg den winter te gemoet. Niet alleen dat de cholera honderden gezinnen van hun hoofd heeft be roofd en duizenden kinderen tot wezen heeft gemaakt, die thans ten laste der openbare liefdadigheid komen, maar ook in den handel gaat weinig om, daar de meeste gegoeden de stad hebben verlaten. Wel heeft de beurs zich grootendeels hersteld van de paniek, welke bet ■uitbreken der epidemie veroorzaakte, maar de scheepvaart heeft bijna niets te beduiden; terwijl anders in het najaar geregeld een 450 a 200 groote schepen in de havens lossen en laden, zijn er thans nauwelijks een dozijn hout- en kolenschepen te zien, zoodat er voor den minderen man weinig te verdienen valt. Ook in het bouwvak is het treurig gesteld niet minder dan 10,000 werklieden en lagere beambten loopen broodeloos rond. Reeds thans wordt van overheidswege veel gedaan, maar zonder hulp van huiten zal de nood niet te lenigen zijn. Prinses Hendrik van Pruisen, 's keizers schoonzuster, heeft dat ingezien en daarom als beschermvrouw der sVaderland- sche Vrouwen-vereeniging" in Sleeswyk- Holstein een beroep gedaan op alle afdeelingen •om gelden voor de noodlijdenden te Hamburg in te zamelen. De Hamburgsche Senaat heeft voor dit eerste en eenige blijk van deelneming aan de prinses per telegraaf zijn hartelijken dank betuigd. BEIQIE. De regeering heeft, naar Brusselsche bladen melden, het voorstel van de hand gewezen om de aanstaande internationale muntcon- f eren tie te Brussel te doen bijeenkomen. De toestand blijft te Antwerpen bij voort during goed. Maandag werden er slechts 3 aangetasten in het hospitaal opgenomen; een werd ont slagen, terwijl er een sterfgeval is voorgeko men. Als opvolger van den heer De Wael als burgemeester van Antwerpen was eerst ge noemd de heer Lambrechts. Nader echter verneemt men dat de schepen Van den Nest, wien deze betrekking was aangeboden, haar aanvaard heeft. De JEtoile beige vraagt, naar aanleiding van de mishandelingen waaraan Belgische mijnwerkers in noordelijk Frankrijk blo a- staan, waarom de Fransche regeering niet krachtig optreedt tegen de maires, jie op zoo onhebbelijke wijze tegen de Lojgen op ruien en zich aan schending vai; het volken recht schuldig maken. Het blad vertrouwt dat de Belgische regeering in dezen haren plicht zal doen. Ook andere Belgische bladen spreken in gelijken geest. Gisteravond werd te Brussel eene talrijke vergadering van werklieden gehouden in het gebouw der katholieke arbeiders, en eene motie aangenomen, waarin de daden vau geweld tegen Belgen in het noorden van Frankrijk in krachtige bewoordingen worden afgekeurd en van de Belgische regeering ver langd wordt, dat zij tusschen heiden kome ten einde represailles tegen Franschen in België te voorkomen. F R A N K K IJ K. Bij regeeringsbesluit van gisteren is het verbod, volgens de artt. 7 en 8 van het de creet van 29 Augustus 1892, ook van toepas sing verklaard op den invoer van Nederland. Met uitzondering van de genoemde artikelen is het decreet van 29 Augustus 4892 ook van toepassing op alle Fransche en buitenlandsche havens, welke van besmetting verdacht ver klaard zijn. Volgens een rapport van de consultatieve gezondheidscommissie te Parijs zal de cholera binnen acht dagen te Havre geweken zijn. Er zijn gevallen geconstateerd in de noor delijke, noordoostelijke, noordwestelijke en zuidelijke departementen. Te Parijs is de toestand stationnair. Er is sprake van, het groote riool der stad Parijs, dat in de Seine uitmondt, te sluiten en in het vervolg de faeces weg te pompen tot ver buiten de stad op het platteland, waar zij als meststof gebezigd zullen worden. Dit werk zou verscheidene millioenen kosten, maar men begint in te zien, dat de gezond heidstoestand van Frankrijks hoofdstad niet duurzaam verbeterd kan worden, indien men het tegenwoordige rioolstelsel behoudt. Het congres van socialistische gemeente raadsleden te Saint-Ouen heeft een resolutie aangenomen ten gunste van een federalistische aaneensluiting tusschen alle socialistische raadsleden. Voorts werd een motie aangeno men, verklarende, dat de socialistische raads leden den oorlog, die hun wordt aangedaan, aanvaarden. Te Lens is weder vrij hevig gevochten tusschen Fransche en Belgische aardwerkers. Drie Franschen werden gewond door mes steken, ook is een persoon door een revolver schot gekwetst. Clémenceau verklaarde in een brief aan den Russischen ambassadeur, dat hij nooit het hondgenootschap met Rusland heeft aange vallen. Baron Mohrenbeim antwoordde daarop aan Clémenceau in c® Vief, waarin gezegd wordt, dat niets voor hem van meer waarde kon zijn dan de openhartige en levendige gevoelens van sympathie, door Clémenceau uitgedrukt, en de vvensch, door dezen geuit, over een gemeenschappelijke zaak, die aan beiden even lief is, een wensch, die misverstan den verdrijft, welke voortaan onmogelijk zijn. ENGELAND. Uit Simla wordt gemeld, dat volgens een gerucht de Russen zich geheel uit het Pamir- gehied zouden hebben teruggetrokken, doch eene sterke krijgsmacht verzamelen om de Murghab, om daar te blijven. O O S T E N B IJ K. De keizer is Maandag te Fünfkirchen aan gekomen en werd met geestdrift toegejuicht. RUSLAND. Te Petersburg werden op 40 dezer 84 personen door cholera aangetast, terwijl er 30 aan die ziekte overleden. Van 4 tot 44 September bedroeg het aantal ziektegevallen in het gansche rijk 3000, waarvan 4900 met doodelijken afloop. In verscheidene dorpen van het gouver nement Yekaterinoslaw hebben ernstige onge regeldheden plaats gehad, wegens verzet der werklieden tegen verlaging der loonen. 480 huizen, 6 magazijnen, 42 herbergen en eene synagoge zijn in de asch gelegd, waardoor eene schade van li/s millioen roebels is ver oorzaakt. Voor de woning van den directeur der mijnen hadden samenscholingen plaats- Het gepeupel wierp de soldaten met steenen en vernielde en plunderde de kantoren der directie. Een der Poolsche bladen meldt, dat de groote lierfst-manoeuvres nabij de Galicische grenzen dit jaar, trots de ook in Rusland nog lang niet verdwenen cholera, zullen door gaan. De czaar zou ze in persoon komen bijwonen. ITALIË. Over de Maandag gehouden inspectie van de eskaders der verschillende natiën, ter reede van Genua vereenigd, door koning Humbert en zijn gevolg, wordt nog het vol gende gemeld Tegen elf uur begaven zich de koning, de prins van Napels, de hertog van Genua en de graaf van Turijn, vergezeld di.or de minis ters Gsoïitti, Brin, San Bon, Pelloux, Bona- vicini, Finocchiaro en Mar tiny, aan boord van de koninklijke stoomsloep. De andere vaar tuigen volgden op eenigen afstand. Alle eskaders waren in vlaggentooi; de stoomschepen en de talrijke vaartuigen die zich in de haven bevonden, hadden zich op twee rijen moeten scharen. Zoodra de konink lijke sloep verscheen, weerklonken de salvo's der eskaders, en het hoera-geroep der beman ningen. Ook de menigte die op de kaden opeengedrongen stond, juichte de vorstelijke personen toe. De koning bezocht het eerst het Fransche admiraalschip Formidable, waar Z. M. aan de groote galatrap werd opgewacht door admiraal Rieunier, terwijl de muziek het Italiaansche volkslied speelde. Aan boord ge komen, werden de officieren aan koning Humbert voorgesteld; de landingstroepen defileerden voor de hooge gasten. De koning bracht een vol uur door met het bezichtigen van het pantserschip en onderhield zich zeer minzaam met den admiraal en de officieren. Vooral het geschut werd met belangstelling in oogenschouw genomen, terwijl de hydrau lische beweegkracht op het zware geschut werd toegepast. Bij het afscheidnemen drukte Z. M. zijn buitengewone tevredenheid uit over de ontvangst en over de inrichting van het admiraalschip. Vervolgens werd het Spaansche admiraal schip bezichtigd. Des avonds had een militair feest plaats, waaraan alle commandanten van de eskaders deelnamen. De illuminatie der reede was tooverachtig schoon; de haven wemelde van verlichte vaartuigen, waarop herhaaldelijk vuurwerk ontstoken werd. De koning en de ministers hebben gisteren te Genua een bezoek gebracht aan verschei dene fabrieken en het van stapel loopen van een stoomboot bijgewoond. De koning heeft herhaaldelijk zich met de werklieden onder houden en o. a. gezegd dat hij grootbelang stelt in den bloei der coöperatieve werklie den vereenigingen. De koningin heeft eenige instellingen van weldadigheid bezocht. Het Nederlandsche oorlogsschip was van het geheele eskader het eenige, waar aan boord door de officieren een thé dansant is gegeven. Dit feestje moet uitmuntend ge slaagd zijnde Genueesche aristocratie heeft er aan deelgenomen. COURI abonnementsprijs, per kwartaal jtanco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1