Feuilleton. LIE8BETH .A". 1892. Vri dag 16 September. N°. 8101 KENNISGEVING. Zesenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, üitgêverTT odé. Uuiteiilandsche Berichten. GOUflA abonnementsprijs, per kwartaal ifranco per post, door bet geheels Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTER9IB&1T, B 8 7. AdvkrieMTIRPSUS: ran 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant.10 Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op Art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen, dat op lieden aan JULIUS ICUNEMAN te 's-Gra- v e n h a g e en zijne rechtverkrijgenden, onder zekere voorwaarden vergunning verleend is tot oprichting van een spiritusfabriek, in de perceelen aan de Willemskade en Spui straat alhier, wijk G no. 372, kadaster sectie L nrs. 597 en 598. Schiedam, den 15denSeptember 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. JDe Secretaris, VERNÈDE. - DUITSCHLAND. Van gistermiddag tot hedenmiddag hebben er 283 nieuwe cholera- en 108 sterfgevallen plaats gehad. Daaronder zijn van gisteren 108 nieuwe gevallen en 81 sterfgevallen. Er zijn vervoerd 157 lijders en 53 lijken. Het bestuur van het ziekenhuis constateert officieel een aanmerkelijke verbetering. Het Berl. TM. verzekert, dat de keizer er over denkt de wereldtentoonstelling te Chicago te bezoeken. De lust om aan de tentoonstelling deel te nemen moet bij Duitsche industrieelen onmiddellijk grooter zijn geworden. De Berlijnsche correspondent der N. B. Ct. schrijft van gisteren: Onder de nieuwe gevallen van cholera in Duitschland wekken vooral opzien de gevallen, welke te Stettin zijn voorgekomen, omdat maatregelen tegen uitbreiding der onmiddellijke overbrenging uit Hamburg niet aangetoond kan worden, en dus ook de Oder geïnfecteerd schijnt. Dr. Petri, die door het Beichsgesundheitsamlt terstond naar Stettin ;s afgevaardigd, vermoedt dat een Hamburg- sche boot wellicht haren in de Elbe inge nomen waterballast bij aankomst te Stettin in den Oder heeft laten loopen, en zoo het Oderwater door Elbewater geïnfecteerd is. Ook is het mogelijk dat het grondwater eener boot, dat gewoonlijk in kleinere schuiten zich op den bodem verzamelt, zooals pleegt te geschieden, uitgeschept is en geïnfecteerd geweest s. Te Stettin zijn terstond zeer strenge ziekte genomen. Naar men verneemt, heeft prins Bismarck, eere-burger van Hamburg, 1000 mark ge zonden ter ondersteuning van de noodlijdende slachtoffers der epidemie. De keizer moet voor dat doel 10,000 mark gezonden hebben. Uit Weimar wordt gemeld, dat voor het gouden huwelijksfeest van den groothertog en de groothertogin allerwegen voorbereidselen getroffen worden. Uit Duitschland en Neder land is de komst van een aantal deputaties reeds aangemeld. Ook het Oostenrijksche kei zerlijk huis zal vertegenwoordigd zijn, waar schijnlijk door aartshertog Otto. In opdracht van den groothertog worden er twee soorten van medailles in goud, zilver en brons ge slagen, welke ter herinnering aan het gouden feest als bijzonder eerbewijs zullen worden uitgereikt. Te Metz is het standbeeld van keizer Wil helm I onthuld, hetgeen in tegenwoordigheid van keizer Wilhelm II geschied zou zijn, in dien Z. M. zijn komst niet had uitgesteld, teneinde in deze tijden opeenhoopingen van menschen te vermijden. De stadhouder van Elzas-Lotharlngen vertegenwoordigde hem bij de plechtigheid. F K A N K R IJ K. De ministers van binnenlandsche zaken en openbare werken hebben getracht, het geschil te Carmaux bij te leggen, door de directie der mijnen te overreden, den nge- nieur Humblot te ontslaan en Calvinhac weer in dienst te nemen. Zij ontvingen echter een besliste weigering. Men verzekert nu, dat de regeering besloten heeft, alle wettelijke middelen te baat te nemen om aan den gespannen toestand een eind te maken. De werkstakende mijnwerkers te Wingles (Pas-de-Calais) hebben besloten den arbeid te hervatten. Dinsdag kwamen te Parijs en ia de voor steden 59 gevallen van cholera voor, waarvan 44 met doodelijken afloop. Te Lens schijnt de kalmte geheel terug gekeerd. In den afgeloopen nacht kwam het tusschen Belgen en Franschen niet tot nieuwe botsingen. De gendarmerie blijft voorloopig daar. Het congres van socialistische raadsleden te Saint-Ouen heeft Dinsdag zijne laatste .-zitting gehouden. Een voorstel van Vaillant ■werd aangenomen, waarbij bepaald wordt dat den gemeenteraad te Saint-Ouen de taak opgedragen wordt om zich te verstaan met de socialistische gemeenteraden in Frankrijk, teneinde tot eenen bond tusschen alle socia listische gemeenten te geraken. Ook is een voorstel van Vaillant goedge keurd, houdende het recht van de gemeente Parijs op zelfbestuur, en de regeering des wege in mora te stellen. Het congres heeft ten slotte, ook alweer op voorstel van Vaillant, een beroep gedaan op de Fransche en Belgische werklieden, om hunne belangen niet van elkander te schei den, maar het besef te hebben van de inter nationale solidariteit. Hoe vloekt dit met eene resolutie, door de mijnwerkers te Wingles aangenomen, waarbij de mijn-maatschappijen uitgenoodïgd werden uit vaderlandsliefde onverwijld de vreemde ingenieurs, beambten en werklieden weg te zenden! B L G I E. De Indépendance meldt dat het verbod van in- en doorvoer uit Nederland van runderen, schapen en geiten, alsmede van stalmest, binnenkort door den minister van landbouw zal ingetrokken worden. ENGELAND. De Standard bevat een schrijven van den Engelscbcn bisschop voor Oost-Afrika te Mom- bassa, waarin deze betoogt dat de gebeurte nissen in Uganda niet haar oorsprong vonden in godsdiensttwisten, maar in een strijd om het oppergezag. De bisschop spreekt dan ook niet van protestanten en katholieken, maar van Engelschen en Franschen, en wijst er op dat, aangezien de tractaten beletten dat eene andere mogendheid zich van het gebied van Uganda meester maakt, wanneer de Engelschen dat mochten verlaten, de Britsche zendelingen in dat geval voor ernstige ge varen zonden blootstaan. Het Britsche instituut voor gezondheids leer is voornemens een hateriologisch instituut op te richten in den geest van dat van Pasteur te Parijs. De kosten worden op 100,000 geraamd. De liberalen te Liverpool hebben besloten den graafschapsraad te verzoeken den heer Gladstone het eereburgerschap dier stad aan te bieden. In de gisteren op Dublin Castle" gehou den raaddie bijgewoond werd door sir John Morley, is besloten de gezamenlijke, uit krachte van de dwangwet in Ierland nog bestaande beschikkingen in te trekken. De geruchten betreffende een nederlaag van de troepen van den emir van Afgha- Eene nachtgeschiedenis. (Slot.) Ds storm huilde een vreeselijk doodenlied 'liet water bruiste en kookte en Liesbeth hoorde in die tonen de stem van den dooden minnaar weerklinken. Gij antwoordt? Gij zijt niet dood?" kreet zij en richtte zich weer op. uKom dan over eind, Arnold sta opMen wil u aan stukken snijden En zij schudde het doode lichaam en steeds woester klonken de woordendie zij tot het lijk richtteen steeds wilder straalden hare oogen en al waanzinniger werden hare be wogingen. Liesbeth riep de oude Lourens, die terug gekeerd was, «waar zijt gij Om Gods wil, kom hier met het licht. Wij staan al in het water. Neem de teugels aan wij moeten terug Hij greep den kop van het paard, trok en trok, tot het rijtuig krakend wendde. Geen twee schreden van hem af joegen de golven schuimend over den weg en zoo ver men zien kon stond hij blank. De oude was de wanhoop nabij. Hij trad weer toe op het schemerig licht en stond als aan den grond genageld. Hij meende twee lijken te zien. Met ijzige blikken staarde Lies beth hem aan. »G hebt hem vermoord," jammerde zij »de straf des hemels komt over u!" Dat waren werkelijk de woorden van een waanzinnige. i)Arnold riep de vader, en stond als door den bliksem getroffen. »Ja, Arnold!" gilde de aanwezige. »Hij wil niet aan stukken gesneden worden. En ik duld het ook niet, want hij is de mijnewij scheiden niet meer!" En zich naar het lijk overbuigende, fluisterde zij»Ik zal wel voor u zorgenzij krijgen u niet, geliefde!" Met een wilden sprong stond zij naast den wagen en wilde het doode lichaam naar beneden sleuren. De oude had het tooneel bewegingloos aan gezien. Nu ontwaakte hij uit zijne verbijstering. Met een vreeselijken vloek stortte hij zich op het meisje en trachtte haar hare prooi te ontrukken. Er ontspon zich een gruwzame, wïide strijd om liet lijk. Dat de vloed van alle kanten kwam aanstormen, zagen de worstelenden niet. De oude bezweek voor de bovenmenschelijke kracht der waanzinnige en liet af met den wanhoopskreet: Genade, groota God! Genade voor mijn arm kind!" Met eene laatste krachtsinspanning omvatte hij het meisje. d Liesbeth, mijn kind!" jammerde de wanhopige. »Mijn Arnold is 't, voor eeuwigklonk het rauw en wild, terwijl een golf de rampzalige meesleurde, haar en den ouden man, die haar omklemd hield. Nevens den weg vonden beiden den dood in de golven. En storm en vloed, de eenige getuigen van het ontzettend nachtelijk tooneel, zetten hun werk der verwoesting voort en bedolven nog menig bewoner van de rampzalige streek in het koele watergraf, terwijl al de klokken uit den omtrek kiepten als om de dooden uit te luiden. De twee lijken werden eerst eenige dagen later gevonden, nog rustend in eikaars armen dat van den zelfmoordenaar op eenigen afstand. Zij rusten in hetzelfde graf.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1