nistan worden bevestigd. De opstand breidt zich ook uit tot stammen, welke er nog geen deel aan hadden genomen. OOSTENRIJK. Omstreeks 2900 arbeiders hebben In eene vergadering te Weenen besloten, een deputa tie naar den keizer te zenden en een optocht door de straten te houden, om de bevolking te toonen, hoe groot hunne ellende is en de noodzakelijkheid te doen uitkomen, dat spoe dig worde begonnen met het aanleggen dei- ontworpen verkeersplannen. Uit Grosswardein wordt gemeld dat daar Dinsdagavond ongeregeldheden hebben plaats gehad wegens de weigering van het gemeente bestuur om den Hongaarschen patriot Kossuth tot eereb'urger der stad te benoemen. Vooraf gegaan door eene zwarte vlag, trok eene tierende en zingende menigte door de ver schillende straten naar de woning des bur gemeesters, waar eene vijandige betooging werd gehouden. De regeering blijft voortdurend de scherp ste maatregelen nemen tegen de cholera. Zoo heeft de minister van binnenlandsche zaken een besluit uitgevaardigd tegen de uitwijking van personen bij het verschijnen der ziekte in het land. Uit dien hoofde wordt verordend, dat het vertrek van personen, ver dacht van aangetast te zijn door de ziekte, dadelijk verhinderd zullen worden hunne woonplaats te verlaten. Op alle spoorwegsta tions, gelegen aan plaatsen waar de cholera voorgekomen is, moeten onmiddellijk bureaux van onderzoek ingesteld worden, om alle vluchtelingen te onderzoeken, en aan de stations worden waggonsals voorloopige hospitalen voor aangetasten ingericht, beschik baar gesteld. Voorts gaat de regeering met het plan om, nu reeds eene binnenlandsche chnleragrenslijn te trekken, terwijl Galicië en Oostenrijksch Sileziëin het bijzonderafgesloten zullen worden. ZWITSERLAND. De bondsraad heeft het directe spoorweg verkeer met Duitschland en Frankrijk ge schorst. Te Lucern is het congres van oud-katho lieken geopend. Er zijn meer dan 200 afgevaardigden, onder wie de biechtvader van den czaar Janiszew en de aartsbisschop van Patras. RUSLAND. Te Petersburg kwamen Dinsdag 64 ge vallen van cholera en 27 sterfgevallen voor. In een gi*oot aantal provinciën kan de epi demie als geweken beschouwd worden. ITALIË. Maandag, na zijn bezoek aan de Formidable, is koning Humbert veertig minuten aan boord van de Felayohet Spaansche admiraalsschip, gebleven. Achtereenvolgens werden daarna de andere vreemde schepen bezocht. Z. M. bleef ongeveer een half uur op ieder schip, zoodat de koninkljj ke stoet eerst te 7 uur in het paleis terugkeerde. Dinsdagavond, na af loop van het gala-diner ter eere van de vreemde commandanten, woonde de koning in een daartoe ingericht paviljoen het gondel- feest bij. Alle vaartuigen waren prachtig verlicht. Aan den top van den grooten mast der Formidable was met electrische lampjes het monogram des konings en der koningin voorgesteld. Het vuurwerk dat ten slotte ont stoken werd is uitnemend geslaagd. De koning en de koningin hebben Dinsdag weder met een talrijk gevolg aan admiraal Rieunier op de Formidable een bezoek ge bracht. De Formidable en de Couriet waren in vollen vlaggetooi. De geheele officieele wereld was mede uitgenoodigd. Bij eene quadrille royale bood de admiraal den arm aan de koningin. Er werd ook verder geani meerd gedanst. Na een lunch gebruikt te hebben verlieten de vorstelijke personen on der luide toejuichingen en onbeschrijfelijke geestdrift de Formidable. Het hof is gisteravond uit Genua naar Monza vertrokken. Het Fransche eskader zal heden vertrekken. Te Intra, aan het Lago Maggïore, zijn vrij ernstige ongeregeldheden uitgebroken. De werkstakende arbeiders in een hoedenfabriek vielen tegelijkertijd verschillende punten der stad aan, drongen liet hotel du Lion d'Or binnen en vernielden al wat onder hun be reik kwam. Het gepeupel trachtte daarop, onder den kreet: 3>Weg met de bourgeois de Bank te plunderen, hetgeen mislukte. Intusschen zijn verscheidene particuliere ge bouwen door de menigte geplunderd. Een gendarme werd gewond. Op verzoek van den gemeenteraad zijn troepen naar Intra gezonden. T R K IJ E. De secretaris van het Britsch genootschap tot bestrijding der slavernij meldt, dat in het Turksche rijk weer slavenhandel wordt ge dreven, in strijd met de bepalingen der Brus- selsche anti-slavemij-conferentie. Een 20-tal slaven, aan boord van een Turksch stoomschip ingescheept, zullen te Smyrna aan wal gezet worden. De Britsche regeering zal zich met de zaak bemoeien. AMERIKA. Het hooggerechtshof der Vereenigde Staten heeft verboden de passagiers en bagage van het door cholera besmette schip Normannia op het vuureiland nabij New-York aan wal te zetten. 250 man van het 09e linie-regemen t uit New-York zijn naar bedoeld eiland gezon den, teneinde de marine-reserve bij te staan in de handhaving der orde, daar de bevolking van het eiland reeds getracht heeft het tot quarantaine-station in te richten hotel in brand te steken en zich desnoods met geweld van wapenen tegen de landing van passagiers van verdachte schepen wil verzetten. Biimcnlandsche Berichten. SCHIEDAM, 15 September 1892. De bemanning van het gisteren alhier voor de haven gekomen tjalkschip Janna is genees kundig onderzocht en gezond bevonden. Het schip moet echter vijf dagen aan de boei blijven liggen. De communicatie met den vasten wal is verboden. De drie Dinsdag aangehouden personen wegens het stelen van moutwijn op de plaats van de distilleerderij Bilbao" zijn heden morgen naar het huis van bewaring te Rot terdam overgebracht. De openbare beraadslaging over de vermo gensbelasting en de overige belastingontwer- pen is tegen a.s. Donderdag 22 dezer, des voormiddags te 11 uur in de Eerste Kamer der Staten-Generaal aan de orde gesteld. Dinsdag 20 September zal de Tweede Kamer, na de opening van de zitting der Staten-Generaalte drie uren hare eerste vergadering houden in het nieuwe zittingjaar. De minister van binnenlandsche zaken en van financiën, Gelet op art. 1 van het koninklijk besluit van 4 dezer Staatsblad no. 215), tot vast stelling van buitengewone maatregelen tot afwending der Aziatische cholera en tot wering harer uitbreiding en gevolgen Nader voorgenomen hunne beschikking van 12 dezer Staatscourant van 13 dezer), waarbij de in- en doorvoer uit Hamburg en Altona verboden is van de volgende na 12 dezer verzonden handelsgoederen j onbewerkte wol en haar, huiden, bontwerk, eet- en drinkwaren, gestorte granen (met inbegrip van doppen van graanvruchten), koffie, tabak en sigaren, papier en touw (met inbegrip van touwwerk) Brengen ter algemeene kennis, dat, met uitbreiding van bovengenoemde beschikking, de in- en doorvoer uit alle havens aan de Elbe verboden is van de bovengenoemde handelsgoederen. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat. blijkens mededeeling van den vice-consul te Hamburg, daar ter plaatse geen behoefte aan zieken verplegers bestaat. De in verschillende dag bladen hier te lande voorkomende berichten, welke het tegendeel melden, zijn derhalve niet juist. Volgens den Haagschen correspondent der Zutph. Ct. zal de Tweede Kamer bij haar terugkomst werk genoeg vinden. De nieuwe kieswet zal, naar hij verneemt, over eenige dagen inkomen, en de bedrijfsbelasting is ook reeds van den Raad van State terug. Verder zal de beslissing der Kamer gevraagd worden over de artsen wet, de arbeidskamers, het faillietenrecht, de verbetering der kleine rivie ren het militaire strafwetboek, de grondbe lasting de wijziging der Indische comptabili teitswet enz., om van kleinere ontwerpen nog in 't geheel niet te spreken. In de Eerste Kamer zal, schrijft hij, na de opening terstond de vermogensbelasting be handeld worden. De Hollandsche ijzeren-spoorweg-maat schappij heeft aan de koninklijke Nederland- sche locaal-spoorwegmaatschapprj bericht, dat zij na 1 Mei 1893 de exploitatie der lijnen zal voortzetten vóór li Augustus 4895 aan de regeering het verzoek zal richten tot aan koop van die lijnen, en zooveel mogelijk zal medewerken tot conversie der leening van 4885, onder garantie van rente en aflossing der nieuwe leening. Naar men verzekert, zou door de directie der rijkspostspaarbank in overweging zijn gegeven om het maximum bedrag, waarvoor den inleggers rente wordt betaald, te ver- hoogen. Van het hoofd-comité van de Nederland- sche vereeniging het »Roode Kruis" is de volgende circulaire uitgegaan 's-Gravenhage, 12 September 1892. Aan do Comité's en Correspondenten. Het dagelijksch bestuur van het hoofd-comité der Nederlandscbe vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog acht zich verplicht voor het onverhoopt geval, dat ook hier te lande eene cholera-epidemie uitbreekt, uwe aandacht te vestigen op den inhoud van artikei 20 van de in 1877 vastgestelde alge meene regeling van de werkzaamheden der ver eeniging, luidendeïZoo bij algemeene rampen (watersnood, epidemieën als anderszins) werkda- sdige hulp tot of het verstrekken van materieel »voorde verpleging van hulpbehoevenden dringend inoodig wordt geacht, zijn de comité's bevoegd sdaartoe over te gaan, zoolang daarin niet door anderen wordt voorzien". Wordt eveïuuee! uwe huip ingeroepen in nabu rige gemeenten, en bestaat in eigen gemeente kring van het comité geen behoefte aan hulp, dan kon uw personeel en materieel tot verpleging en verzorging van cholera-lijders ter beschikking worden gesteld. Het dageiijksche bestuur verzoekt met bekwa men spoed opgave te ontvangen van het bij u aanwezige en tot gebruik geschikte personeel en materieel, dat ter uwer beschikking is. Mocht de cholera-epidemie in hunne nabijheid uitbreken, en ter verpleging en verzorging der lijders voorlichting en hulp vereisebt worden, dan kunnen zich de comité's en correspondenten met hunne aanvragen daartoe aan het boofd-comité (aan het adres van den tweeden ondergeteekende) wenden, met nauwkeurige upgaaf van hetgeen, na berekening van de hulp en ondersteuning, die van wege anderen wordt verstrekt, kan geacht worden nog noodig te zijn. Die aanvragen zullen ten spoedigste in overweging genomen worden. Het dagelijksch bestuur voornoemd, K. J. G. baron van Hardenbroek van Bergambacht, Voorzitter. Mr. D. Polak Daniels, lid, naar nemend Secretaris. Men schrijft uit Rozendaai aan het JV.v.d.B.x Nog n" lit is alhier zulk een groote wasch gehouden, als thans aan het station alhier. De controle voor het van België komende ongewasschen goed is buitengewoon streng. Geen handjevol, dat vuil is, mag passeeren. Alles wordt stuk voor stuk ontsmet en den eigenaars nagezonden. Voor de ontsmetting is een extra personeel in dienst genomen. Tot het houden van een nog scherper toe zicht op de quarantaine te Lobit is Dinsdag morgen te 6 uur de stoomsïoep van Hr. Ms. instructiekorvet IVautilus, onder bevel van den luit. t. z. Ie kl, J. A. van der Star, van Heilevoetsluis naar eerstgenoemde plaats ver trokken. Volgens bericht van de Kaap de Goede Hoop is aldaar eene quarantaine van 21 dagen uitgeschreven voor alie schepen die van besmette plaatsen komen, en moeten de bedden en kleederen van emigranten ver brand worden. De regeering behoudt zich het recht voor van strengere maatregelen. Deloonen van de arbeiders op het koninklijk domein het Loo, die voorheen 60 ct. en later 70 ct. per dag bedroegen, zijn thans verhoogd tot 85 ct., met deze gunstige beschikking bovendien, dat de tijd voor den aanvang der loonsverhooging berekend is geworden als in gaande 1 April 1.1. De toestand van den ritmeester Van den Berg van Saparoea, die zooals gemeld is bij de manoeuvres van het paard viel en door liet dier verwond werd, is, naar Oelria verneemt, zoo gunstig als in zijne omstandig heden kan verlangd worden. Op het oogen- blik valt er nog weinig te zeggen van wat er van de deerlijk gehavende onderkaak zal terechtkomen, maar de algemeene toestand van den patiënt is bevredigend. Het aantal vreemdelingen, die in de laatste dagen door de politie uit het rijk worden ver wijderd, neemt voortdurend toe en beloopt meermalen of 9 per dag. Hierbij komt nog dat verscheiaene vreemde Israëlieten door de politie in de richting van hun vaderland wor den voortgeholpen voor rekening van de Montefiore-stichting, die de politie hiertoe aanzocht. Dinsdag tegen den avond heeft, naar vvjj vernemen, in de duinen tusschen Wassenaar en Rhijnsburg een tweegevecht plaats gehad op het pistool tusschen baron Gaertnervon Griebenow, seeretaris van het Duitsche ge zantschap, tijdelijk zaakgelastigde, en markies d'Alcedo, secretaris van de Spaansche legatie, mede tijdelijk zaakgelastigde. Laatstgenoemde werd door een kogel in de rechterheup getroffen. De kogel, die tot het been was doorgedrongen, is gisterochtend met goed gevolg uit het lichaam van den getrof fene verwijderd door de doctoren Van der Hoeven en Feith, die eerst Dinsdagavond by den markies in het nHótel des Indes", waar heen de gekwetste per rijtuig was vervoerd, werden'ontboden en derhalve als geneeskun digen in geenerlei betrekking tot het duel staau. Het schynt, dat het tweegevecht bui ten tegenwoordigheid van geneeskundigen heeft plaats gehad. Als getuigen van den Duitschen diplomaat traden op graaf Herberstein, secretaris der Oostenrijksehe legatie, en baron Von Boblen und Hnlbach attaché van de Duitsche lega tie, en van den Spaanselien diplomaatgraaf Van Rechteren en de heer De la Motte, eerste secretaris der Fransche legatie. De aanleiding tot dit duel moet van ge heel privaten aard zijn. Nader verneemt men, dat een jachtopzie ner en een rijksveldwachter, die op surveil lance waren, twee schoten kort op elkaar

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2