Binnenlandsche Berichten. zienswaardigheden van Zuid-Afrika te vormen. Een der grootste aantrekkelijkheden is de afdeeling schoone kunsten, die in een afzon derlijk gebouw Is gevestigd. Ook uit Europa en Amerika is veel ingezonden. Het gouvernement der Kaapkolonie heeft uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen tot wering der cholera. Aan schepen, uit besmette havens afkomstig, wordt gedurende drie weken quarantaine opgelegd. Kleederen en beddegoed, van immigranten afkomstig uit besmette plaatsen, zullen, in geval van nood zakelijkheid, verbrand worden. Aan den agent-generaal te Londen is per onderzeeschen telegraafkabel opgedragen, het gouvernement van het verloop der epidemie in Europa nauwkeurig op de hoogte te houden. Verder zijn groote hoeveelheden ontsmettings-midde- len besteld. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Vermogensbelasting. Bij de Kamer is ingekomen de memorie van antwoord van den minister van financiën om trent de vermogensbelasting en de andere belasting-voorstellen. De minister blijft daarbjj handhaven zijn standpunt, dat welke bezwaren de heffing der vermogensbelasting ook ont moet, die, klevende aan de belastingen welker afschaffing of vermindering wordt voorge dragen, veel grooter zijn. De vermogensbelasting heeft z. i. boven de mutatierechten en boven de ter vermindering of afschaffing aanbevolen accijnzen dit voor, dat zij gegrond is op een beginsel van billijk heid en het verkeer noch de voortbrenging verhindert en tevens verband houdt met de draagkracht. Tot verbetering der fout van het ontbreken in ons belastingstelsel van eene belasting op de inkomsten van den arbeid in plaats van het patent, zal eerlang een ontwerp beroeps- en bedrijfsbelasting worden inge diend. De regeering vertrouwt, dat zij binnen een niet te lang tijdsverloop de herziening der gemeentebelastingen zal kunnen voordragen en deelt mede, dat in het ontwerp omtrent de peraequatie een artikel is opgenomen, dat de gemeenten tegen nadeelige gevolgen van dezen maatregel vrijwaart Na te hebben be toogd, dat afschaffing van den zeepaccijns een weldaad zal zijn voor de bevolking, omdat die belasting, in tegenstelling van den vleesch- accijns, hoofdzakelijk den mingegoede treft; dat vermindering der mutatierechten ook tot voordeel zal strekken van toekomstige bezit ters, verklaart de min. zich tegen vermin dering van de grondbelasting met opoffering van een tweede som van f960,000 op 5 pCt. Trouwens het equivalent ware niet te vinden uit hooger belasting van het onroerend goed, in het bezit van buitenlanders, van dedoode hand en van behoud der tollen. De afschaffing der rijkstollen, waarvan op dit oogenblik alleen sprake kan zijn, noemt hij een eisch vau consequentie, van billijkheid, van gelijk recht voor allen. Daarentegen handhaaft hij de verhooging van de belasting op het gedistil leerd als een van de equivalenten. Daardoor kan de zeepaccijns geheel en de zoutaccijns voor. 7, verdwijnen. Daar de beroeps- en be drijfsbelasting bij den Raad van State is, ver wacht de regeering, dat de vermogens- en bedrijfsbelasting gelijktijdig in werking treden. De minister beaamt volkomen, dat voor eene belasting als deze slechts eene matige heffing is te rechtvaardigen. Naar zijne overtuiging echter komt deze belasting naar draagkracht niet tot haar recht, tenzij progressief ingericht. Bij de beantwoording van de opmerkingen betreffende de onderdeeW, geeft de ruin. nog eenige belangrijke verklaringen. De lijfrenten zullen niet onbelast worden gelaten, maar door de vermogensbelasting worden getroffen. Een winkelier is niet verplicht alles wat op 1 Mei aan schuldvordering bij hem te boek staat voor de nominale waarde aan te geven, zoodat hij rekening mag houden met wanbe taling en ook met uitstel van betaling. Bij het wetsontwerp betrekkelijk de grond belasting, dat weldra het departement van financiën zal verlaten, wenscht de regeering herziening van de schatting voor de gebouwen van den landbouw. Tevens is hij voornemens om vermindering van de rechten op huurcon tracten voor te stellen, ter gelegenheid van de algeheele herziening der registratiebelasting, SCHIEDAM, 10 September 1892. De le serie ad f70.000 in de geldleening ten laste dezer gemeente, groot f188.000, rentende 3*/j pCt. 'sjaars, is toegewezen tegen een gemiddelden koers van 98y,g pCt. De leening is ruim driemaal volteekend. Bij den commissaris van politie is van iemand te Schiedam, die onbekend wenscht te blijven, een bedrag van f 4.50 ontvangen, teneinde dat te verdeelen onder de politie beambten die de aanhouding der dieven op de plaats der distilleerderij «Bilbao" hebben gedaan, als belooning voor hun fiink op treden. De heer A. C. A. Nolet heeft mede door het hun toekennen van eene ruime beloo ning van zijne waardeering bljjk gegeven. Op de tentoonstelling te Dublin is de firma Daniël Visser Zonen alhier be kroond met de gouden medaille voor hare jenever. De firma P. Loopuyt Co. alhier verkreeg een diploma voor hare jenever. Woensdagavond ten 6 ure heeft eene ont ploffing plaats geha'd in de branderij van den heer M. L. Honnerlage Grete aan de Noordvest alhier, doordat men met een brandende lamp te dicht kwam bij het beste vat, waarvan vermoedelijk het deksel openstond. Zekere A. Visser, die toevallig in die branderij was, en de meesterknecht hebben brandwonden bekomen, de een meer, de ander minder. Het begin van brand, dat door die ontploffing ontstond, is door den onderknecht De Knik ker gebluscht, die zich daarbij zeer ver dienstelijk heeft gediagen. H. M. de Koningin-Regentes lieeft deel genomen in de tweede serie van het maat schappelijk kapitaal der naamlooze vennoot schap: sZuidhollandsch Landbouwkrediet", te 's-Gravenhage. Bij kon. besl. van 14 Sept, is goedgekeurd, dat de burgemeester van Wateringen, jhr. F. M. W. van der Does de Willebois, is benoemd tot secretaris dier gemeente. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 20 dezer niet plaats hebben. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens bij zijn departement ontvangen bericht, tot nader order de invoer in Frankrijk uit Neder land verboden is van lompen, vodden, bedde goed, zooals matrassen, dekens enz., alsmede van vrachten en groenten, die op of onder den grond geteeld zijn. St.-Ct De minister van binnenlandsche zaken beeft, gelet op het kon. besluit van 27 Juni 4892 (Stsll. no. 167) goedgevonden: het vervoer van herkauwende dieren en varkens te verbieden uit den kring in de gemeente Vrijenban, beginnende bij het punt alwaar de grenzen van de gemeenten Delft en Vrijenban nabij den korenmolen van Van Gelder te zamen komen en waarvan de gren zen loopen langs en met inbegrip van Pij oak- kersche vaart tot aan de grens van de ge meente Pijnakker, vervolgens langs de grens tusschen de gemeenten Pijnakker en Vrijenban tot aan den Zuid-Eindschenweg, langs en met inbegrip van den Zuid-Eindschenweg tot aan de Ruivensche molensloot, langs en met inbegrip van- de Ruivensche molensloot tot aan den Rotterdamschen weg, langs en met inbegrip van den Rotterdamschen weg tot aan de Kloosterwatering, langs en met inbegrip van de Kloosterwatering tot aan het punt van uitgang, alwaar de grenzen der gemeenten Delft en Vrijenban te zamen komen. (St.-Ct.) Met verwijzing naar het bericht voorko mende in de Nederlandsche Staats-Courant van 14 dezer, no. 216, brengt de minister van buitenlandsche zaken ter kennis van be langhebbenden,' dat blijkens mededeeling van den consul te Leipzig, nader besloten is, de Michaelis-mis daar ter plaatse dit jaar, wegens de cholera, in het geheel geen voortgang te doen hebben. St.-Ct De commissaris der Koningin in Zuid- Holland heeft aan de burgemeesters dezer provincie, op voorstel van den adviseur van het ministerie van binnenlandsche zaken, waarnemend inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zuid-Holland, in overweging gegeven de geneeskundigen in hunne gemeente uit te noodigea hem niet alleen van elk geval van cholera asiatica, maar ook van cholera nostras, in hunne gemeente voorko mende, kennis te geven. Dit voorstel is gegrond op de overweging, dat de differentieele diagnose tusschen cholera nostras en cholera asiatica vaak moeilijk is, het daartoe te baat genomen bacteriologisch onderzoek dagen duurt en het nemen van maatregelen dientengevolge langer wordt verdaagd dan in het belang der zaak gewenscht is- De burgemeesters worden daarom uitgenoo- digd, van dergelijke gevallen onmiddel lijk rechtstreeks aan den inspecteur per telegraaf mededeeling te doen, terwijl intusschen, waar noodig, de ter afzondering en ontsmetting te nemen maatregelen, zon der tijdverlies, in overleg met de eholera- commissie en behandelende geneeskundigen, onverwijld kunnen getroffen worden. Tevens wordt aan de burgemeesters ver zocht den inspecteur opgaven toe te zenden van de gevallen van cholera nostras, van 1—14 September geconstateerd, met vermel ding van hun verloop. Heden zijn de getuigen-verhooren, door de staatscommissie voor de arbeids-enquête afgenomen, geëindigd. De dezer dagen ingestelde staatscommissie voor het vraagstuk van de droogmaking der Zuiderzee zou heden voor de eerste maal samenkomen in de Trêveszaal te 's-Hage, en door haren voorzitter, den minister van water staat, handel en nijverheid worden geïnstalleerd. Ter gelegenheid van de feesten ter her denking van de ontdekking van Amerika, heeft het gemeentebestuur van Madrid een internationaal concours uitgeschreven van civiele muziekgezelschappen, zanggezelschap pen en militaire orkesten. Het concours zal plaats vinden te Madrid op 26, 28 en 30 October a.s. Aanvragen tot medewerking moeten voor 10 Oct. schriftelijk worden ingediend bij zijn excellentie don Alcalde, president van voor noemd gemeentebestuur. Premiën zijn uitge loofd van 5000, 3000, 1000 en 500 peseta's. Nadere inlichtingen worden op aanvrage verstrekt door het consulaat van Spanje, te Amsterdam. Maandag was het 50 jaar geleden dat de Ned. ver. tot afschaffing van sterken drank werd opgericht. De Volksvriend, het orgaan der vereeniging, wijdt in gebonden vorm eenige woorden van dank aan den eenig overgebleven oprichter, mr. J. Heemskerk Az. Het uitstel len van het congres, dat de vorige week zou plaats gehad hebben, waren de omstandighe den gunstiger geweest, heeft tevens belet, dit feit te herdenken. Bij gelegenheid der eerst volgende algemeene vergadering, die te Rot terdam zal plaats vinden, zal echter de se cretaris eene rede houden, aan het 50-jarig feest gewijd. Ook de kaashandel is gedrukt en de voor naamste oorzaak daarvan is, dat in Duitsch- Jand sommige geneesheeren gewaarschuwd hebben tegen het gebruik van kaas met het oog op de cholera. Door andere deskundigen is daarentegen medegedeeld, dat kaas zeer goed voedsel is in de tegenwoordige omstan digheden. Intusschen is het gebruik vermin derd en dit, gevoegd bij de belemmering in het verkeer door quarantaine-maatregelen, werkt zeer ongunstig op den handel. Volgens een bericht uit Den Haag in de- Indêpendance Beige zou tot het tweegevecht tusschen den Duitschen en den Spaanschen legatie-secretaris aldaar aanleiding gegeven zijn door een twist bij het spelen van lawn- tennis. De getuigen zouden tevergeefs pogin gen hebben aangewend om den twist in der minne te doen beëindigen. Het duel had plaats op 25 pas afstand. Op het commando van den getuige, die den strijd bestuurde, hief de Spaansche diplomaat den arm op en schoot in de lucht. Op het zelfde oogenblik werd. hij door den kogel van zijnen tegenstander in de heup getroffen. Volgens dezen correspondent was er wel een arts bij het tweegevecht tegenwoordig, namelijk dr. Feith. De toestand van den ge kwetste moet bevredigend zijn; men hoopt, dat hij binnen een veertien dagen weer op de been zal zijn. Woensdagochtend is baron Gaertner zijn kaartje komen brengen aan het hotel, waar de door hem verwonde collega wordt ver pleegd. In De Oorlogskreet is aan soldaten van het Leger des Heils aangezegd zich bij dag en nacht gereed te houden tot het verplegen van choleralijders, waar dat ook gewenscht wordt. De vriendschap tusschen dr. Mezger en de badplaats Domburg wordt ernstig bedreigd. Dr. Mezger is dezen zomer de praktijk te Domburg gaan uitoefenen, bij wijze van proef neming. «Wordt daar" zoo werd 'tin ons nummer van 1 Augustus j.l. omschreven «den vreemden het verblijf aangenaam gemaakt, tracht men daar niet de hen te slachten, die de gouden eieren legt, dan ligt het in de bedoeling in het vervolg de prak tijk gedurende drie maanden in Domburg te blijven uitoefenen." Die proef schijnt vrij wel mislukt te zijn. Uit een onderhoud van de redactie der Midd. Ct, met dr. Mezger is gebleken, dat de patiënten ten opzichte van wohinghuur, rein heid en gerieflijkheid van logies, voeding enz., tal van gegronde klachten hebben. Daaraan mag de geneesheer hen niet meer blootstellen. Indien hij vóór zijn aanstaand ver trek niet voldoende waarborgen ontvangt, dat in een volgend seizoen dergelijke klach ten niet meer zullen voorkomen, zal hjj ge noodzaakt zijn de zomermaanden elders dan in Domburg door te brengen. Hoe ongaarne dr. Mezger dat doet blijkt wet uit zijne verklaring, dat Domburg als gezond heidsoord in Europa zijns gelijke niet vindt. Geen plaats aan de kusten der Noordzee, noch aan den Atlantischen Oceaan, is er mede te vergelijken. Alleen enkele plaatsen van de Engelsche kust kunnen in de schaduw staan van de Waichersche badplaats. De lucht te Domburg ontleent ten deele aan de zee en voor een ander deel aan de bosschen heil zame eigenschappen die van weldadigen in vloed zijn op gezonden, maar veel meer nut doen aan de zieken, vooral in de gevallen, waarvoor men de hulp van dr. Mezger inroept. (N.v.d.D.) Men schrijft aan het 1Vbl. v, Ned. Uw bericht omtrent het eere-doctoraat van Chicago, aangeboden aan den heer Schoon- dermark, deed mij glimlachen. Ik kan u de verzekering geven, dat dit eere-doctoraat" in den laatsten tijd aan meerdere Neder landers is aangeboden, aan allen met de bij voeging, dat zij hun diploma konden bekomen tegen toezending van tweehonderd dollars (f500). Ieder beseft nu de waarde van dit »eere-doctoraat" 1 De heer Schoondermark schijnt de eenige geweest te zijn dieer in gevlogen is.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2