A". 1892 Woensdag 21 September. N°. 8104. Eerste Blad. KENNISGEVING. esenveertg-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: T.ODÉ. jBuitenlaiidsche Berichten. Binnenlandsche Berieliten. Mov»' sianWMB, per k' «taal franco per post, door bet geheele Rijk Afconderlijke nommers 1.85. - 2.50, - 0.10. BVBEAt: BOIERlTBAAf, E 27. AnvgarBxtiMPMils: ng 1—10 gewone regels met inbegrip san eene Courant.10. Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Verordeningen tegen wier overtreding straf Is bedreigd. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Doen te weten: dat op heden de volgende door den Raad dier gemeente onder dagteekening van 30 Augustus jl. vastgestelde verordeningen zijn afgekondigd: lo. verordening ter handhaving van de openbare orde en veiligheid en op de straat- politie te Schiedam, 2o. verordening op de tapperijen, logemen ten, openbare vermakelijkheden, optochten, het houden van verlotingen en den handel in gebruikte roerende goederen te Schiedam. Schiedam, 49 September 1892. EurgoMeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. DUITSCHLAND. De keizer heeft nu definitief beloofd, dat hij bij de gouden bruiloft te Weimar van de partij zal zijn. Hij is voornemens er den 6n October aan te komen en vier dagen te blijven. De czaar zal zich waarschijnlijk door groot vorst Wladimir en echtgenoote doen vertegen woordigen. De herstelde slotkapel te Wittenberg, aan welker deur Luther zijn 95 beroemde stel lingen hechtte op 31 October 1517, zal op 31 Oct. a.s. door keizer Wilhelm zeiven wor den ingewijd. Een geschiedkundige optocht en andere feesten zullen plaatshebben. Uit en inwendig, tot zelfs de grafkelder van Luther en Melauchton, is de kerk geheel vernieuwd. De Berljjnsche correspondent der Af. E, Ct. schrijft van gisteren: Naar men verneemt, heeft het voorgeno men nieuwe legerplan tot strekking, de leger- sterkte op voet van vrede te vermeerderen met 95,000 man. Te Grimberg, in Silezië, heeft de rijkskan selier tot eene deputatie, die hem kwam be groeten, eene toespraak gericht, waarvan de kern gelegen was in deze woorden«Duitsch- land is groot geworden alleen doordien er slechts éen in den staat heeft te bevelen". Er loopt een gerucht dat prof. Virchow zal worden voorgedragen voor de hoogste Pruisische orde pour le mérite (vredesklasse) en dat de conservatieve minister van eere- dienst, onderwijs en geneeskundige aangele genheden daarmede instemt. Het reglement dezer Orde bepaalt namelijk, dat nieuwe leden slechts met algemeene stemmen kun- worden voorgedragen en dat de minister als dan de voordracht bij den keizer ter goedkeu ring indient. Nu zou b eene benoeming van Virchow de goedkeuring des keizers eene gebeurtenis van politieke beteekenis zijn. Daar het water in de Havel en de Spree besmet is verklaard, zijn ter bescherming van het rnarmerpaleis te Potsdam, waar het keizerlijk echtpaar aan den waterkant woont, politieposten geplaatst om er aan schippers van de Gavel het landen te beletten. Van Zondag- tot Maandagmiddag z\jn te Hamburg 241 riekte- en 145 sterfgevallen voorgekomen, waarvan Zondag resp. 169 en 82. Het aantal transporten bedroeg 148 zieken en 30 dooden. Het gezamenlijke getal ziektegevallen be droeg tot 17 dezer 15,663, dat der sterf gevallen 6764. Van gister- tot hedenmiddag zyn te Hamburg 206 nieuwe cholera- en 105 sterf gevallen aangegevendaaronder waren er van gisteren 141 ziekte- en 67 sterfgevallen. B E L Q I E. De Mouvement ge'ographique meldt, dat de expeditie-Van Kerokhoven, sterk 1000 gewa pende manschappen, te Wadelai, de voor malige verblijfplaats van Emin-Pacha, is aan gekomen. Hetzelfde blad bericht, dat de Engelsche reiziger en zendeling George Grenfell, door den Kongo-staat uitgezonden tot vaststelling der grens van Portugeesch Kongo in Lunda, aldaar door de in opstand gekomen inboor lingen is omsingeld. Nog meldt het blad, dat de handelsvereeni- gingen aan den Kongo officieel aan de betrok ken verwanten hebben kennisgegeven van den dood van Hodister en zijn metgezellen. Reuters agentschap heeft inlichtingen inge wonnen bij 3e regeering van den Kongo-staat. Deze zeide, dat hij nog geen bevestiging had ontvangen van het bericht der aankomst van Van Kerckhoven te Wadelai. Het laatste telegram, dat pas was aangekomen, over deze expeditie, vermeldt de oprichting door Van Kerckhoven van een station in het land der Mamboetoes. Het bericht, dat Grenfell te Lunda zou zijn ingesloten, is ook onjuist. De Temps brengt in herinnering dat het geschil tusschen Frankrijk en den Kongo- staat over twee punten liep: den moord op den heer De Poumeyrac en dien op den wachter van den post aan den Kotto. Om de herhaling van dergelijke gebeurtenissen te voorkomen, is het noodig, een «aardrijks kundige grenslijn" vast te stellen in de plaats van de «astronomische grenslijn" die tot nog toe is aangenomen. De berichten in de vreemde dagbladen dat de munt-conferentie te Brussel zal gehouden worden, zijn voorbarig. De gezant der Ver- eenigde Staten te Brussel polste daarover het Belgjsche Kabinet, dat de meening uitte, dat Parijs voor vereenigingsplaats zou aan gewezen worden, met het oog op de over- heerscliende plaats die Frankrijk in de Latjjnsche unie inneemt. f BiKEBUE. Te Parijs en in de voorsteden kwamen Zondag 29 gevallen van cholera en 15 sterf gevallen voor.. Te Havre 96 ziekte- en 4 sterfgevallen. BNfiEliSD. De heer William Redmond, aanvoerder der Parnellisten in het Lagerhuis, heeft, naar aanleiding der nachtelijke uitzetting van een achterstalligen pachter in het graafschap Clare door een deurwaarder, bijgestaan door pot ie-agenten, een open brief gericht aan den minister voor Ierland, John Morley, waarin hjj het vermoeden uitspreekt dat, wanneer regeering op die wijzt voortgaat de larnl- o"Cc-stenner.icrlaiids bevolking ge durende den aanstaanden winter tot het uiterste gedreven zal worden. Uit Simla verneemt de Times dat de emir zich bereid heeft verklaard de aangeduide grensplaatsen te ontruimen, alsook met ge neraal Roberts te confereeren overdegrens- quaesties, zoodra de moeilijkheid met de Hazaras voorbij zal zijn. Dit schijnt aan staande, daar de generaals van den emir kleine voordeelen behaalden, zoodat de Haza ras hunne onderwerping aanboden. De Standard verneemt uit Ottawa, dat de Britsche regeering aan de Russische ophel dering heeft gevraagd nopens het opbrengen van Canadasche robbenschepen door Rus sische kruisers. Uit Bombay wordt van 17 dezer gemeld Er bestaat geen grond hoegenaamd voor het bericht, dat de emir een gunstig antwoord zou hebben gegeven op de nota der Engelsch- Indische regeering, waarbij de terugroeping der agenten uit Wana wordt gevraagd. BÜ8LIHO. De cholera woedt thans op vreeselyke wijze onder de troepen langs de Pruth. Aan de dagbladen is elke raededeeling hieromtrent verboden. In welingelichte kringen te Petersburg wordt verzekerd dat kolonel Janoff, die aan het hoofd der veelbesproken expeditie naar Pamir ging, bevel heeft ontvangen met al zjjn soldaten naar Feryhana terug te keeren. ITALIË. De beweringen, van verschillende zijden geuit, dat de verkiezingen van een nieuwen generaal der Jezuïeten buiten Italië zal plaats hebben, worden te Rome officieel tegenge sproken. De aartsbisschop van Parijs zond dezer dagen zijn gelukwenschen aan den paus, die daarop thans geantwoord" heek. Z. H. zegt o. a.Door uw schrijven wordt bevestigd, dat er een nauwe overeenstemming bestaat tusschen uw wil en den onzen. In uw toespeling op de voorschriftenwelke wjj openbaar- maakten en waarvan het doel is mede te werken tot den vrede en den bloei uwer edele natie zien wij een bewijs van uw toegenegenheid jegens ons. Doch wij mogen niet ontveinzendat de goede uitslag onzer pogingen vooral afhangt van den ijver der Fransehe bisschoppen. SPANJE. De ministerieele bladen verwachten geen goede uitkomsten van de onderhandelingen met Frankrijk over de handelsbetrekkingen. GRIEKENLAND. Het ministerie heeft bepaald dat zoowel koning George, bij zijn terugkomst van zijn Europeesche reis, als de Russische en Deensche kroonprinsen, die den 27n October te Athene worden' verwacht om deel te nemen aan 's ko- «ings - züvecetu-bmloflv quarantaine., zullen moeten houden. AMERIKA. De haven van Panama is, ondanks het verzet der Britsche en Fransehe vertegen woordigers, voor alle schepen uit Europa komende gesloten verklaard. Berichten uit Honduras melden, dat gene raal Mudilla, aanvoerder der opstandelingen te Truseillo, is gefusilleerd, na door een krijgsraad schuldig te zijn bevonden aan hoogverraad. AFRIKA. Uit Pretoria wordt van 16 dezer gemeld? De voorgenomen conferentie tusschen de staats-presidenlen Kruger (Transvaalsche re publiek) en Reitz (Oranje-Vrijstaat) is opge geven maar de heer Kruger heeft dr. Leyds, staats-secretaris der Transvaalsche republiek, naar Bloemfontein afgevaardigd, om met den Oranje-Vrijstaat te onderhandelen over Swa- zieland en andere aangelegenheden. Vereenfgde Vergadering van de belde Kamers, op Zaterdag 17 September 1892, des namiddags ten drie ure, in het gebouw van de Eerste Kamer, TOT SLUITING VAN DE ZITTING DER STATEN-GENEBAAL. De heer Van Naamen van Eemnes, voois zitter van de Eerste Kamer, bekleedt den voorzittersstoel. De voorzitter benoemt de heeren J. Prins, Vlielander Hein, Van Alphen, Nebbens Ster ling, leden van de Eerste Kamer; Kielstra, Goekoop, Van Löben Seis en Van den Berch van Heemstede, leden van dè Tweede Kamer der Staten-Generaal, tot leden der commissie, G0UI1ANT.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1