die den minister in het gebouw zullen ont vangen en uitleiden. BI van Poortvliet, minister van ömnenlandsche zaken, neemt plaats en houdt de volgende aanspraak: Mijne Heer en «Het afgeloopen zittingsjaar was hoofd zakt«lijk een tgdperk van voorbereiding. «och kwamen gewichtige maatregelen door uwe medewerking tot stand. «Zoo werd de uitbreiding van het landbouw- en van het ambachtsonderwqs door onder steuning uit 's rijks schatkist bevorderd. «Tijdelijke maatregelen zija getroffen tot ondersteuning van te zwaar belaste ge meenten. de versterking der nationale militie werd tijdelijk voorzien. «Tot verbetering van 's rijks belasting stelsel zijn wetsontwerpen ter invoering eener nieuwe directe belasting en ter afecbaffing of vermindering van schadelijke heffingen, door de Tweede Kamer der Staten-Generaal goed gekeurd. Zij wachten thans verdere afdoening. »De Koningin-Weduwe-Regentes heeft mij opgedragen aan u, mijne heeren, Haren dank te .««tuigen voor den ijver, door U opnieuw ten koste gelegd aan de bevordering van 's lands belangen. «Door de Koningin-Weduwe-Regentes daar- oe gemachtigd, verklaar ik deze zitting der taten-Genereal m saam der Koningin te zijn gesloten". De minister wordt door de commissie uit geleid, en nadat deze in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de voorzitter de vereenigde vergadering. Vereenigde Zitting der belde Hamers, op SMnsdag 20 September 1802, tot opening van de gewone ver gadering der 8taten-«eneraal. De heer mr. A. van Naamen van Eemnes, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich in de zaal, bestemd voor de zittingen der Tweede Kamer, vereenigd hebben, tegen halfeen de vergadering en laat het koninklijk besluit, houdende zijne benoeming tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende het aanstaande zittingjaar, door den griffier dier Kamer voorlezen. De voorzitter, aan wien dientengevolge, overeenkomstig het voorschrift van art. 108 der grondwet, het bestuur der vergadering is opgedragen, benoemt eene commissie, die Hare Majesteit de Koningin-Regentes, bij Hoogstderzelver aankomst in het gebouw der Staten-Generaal, ontvangen en in- en uit- .geleide doen zal. Deze commissie bestaat uit de heerenVan Eysinga, T. P. Viruly, Pijnappel, Roëll, Ruys van Beerenbroek, Brantsen van de Zijp, Goeman Borgesius, Huber, Van Pallandt van Neerijnen, Van Zinnicq Bergmann, Smeenge, Donner, Bool, De Beaufort (Wijk-bij-Duurstede) en Van den Berch van Heemstede. De ministers, hoofden van ministerieele departementen en de leden van den Raad van State vervoegen zich ten éen ure mede in de vergaderzaal. Hare Majesteit de Koningin-Regentes, die zich op de Sn het programma voor de openi. van de vergadering omschreven wjjzr naar het gebouw van de Tweede Kamer begeven heeft, wordt, na «en kort tijdsverloop aldaar aangekomen, de vergaderzaal binnengeleid. Hare Majesteit de Koningin-Regentes houdt de volgende openingsrede: Mijne Meer en Bij de hervatting van Uwen arbeid mag Ik, met een gevoel van dankbaarheid, in menig opzicht bevredigende mededeelingen geven omtrent den toestand van land en volk. De betrekkingen tot alle buitenlandsche j Mogendheden zijn van den meest vriend- schappeiijken aard. Zee- en landmacht, zoowel hier te lande als in de Koloniën, kwijten zich bij voort during op loffelijke wijze van hare taak. uitkomsten van den oogst en de toestand van den veestapel zijn gunstig. Hetzelfde kan met in allen deele worden gezegd omtrent handel, scheepvaart en nijverheid. De algemeene gezondheidstoestand is bevre digend Besmettelijke ziekten, die zich in den loop des jaars vertoonden, behielden een plaatselijk karakter. Door in het buitenland teersehende Aziatische cholera werd in de laatste weken de volksgezondheid bedreigd. ot dusverre mocht ons land voor den voort gang dezer ziekte bewaard blijven. Bleef de veestapel niet geheel verschoond van mond- en klauwzeer, dat sedert geruimeiï tijd langs onze grenzen in het buitenland: aerschte, de ziektegevallen bleven tot enkele plaatsen beperkt. Behalve tot verzekering van den geregel- den gang des bestuurs en afdoening van aanhangige voordrachten, zal Uwe medewer- king worden ingeroepen voor gewichtigen arbeid. Ter regeling van het kiesrecht voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voor de Provinciale Staten wordt U eene voor dracht aangeboden. Voorstellen tot invoering eener beroeps- en bedrijfsbelasting en tot verbeterde heffing der grondbelasting zullen U binnenkort bereiken. Tot organisatie der landmacht en tot ver sterking van het materieel der zeemacht, zullen U voorstellen worden gedaan, Wetsvoordraehten, zoowel tot verdere uit voering van de bepalingen der Grondwet, als tot verbetering van de wetgeving, van de weerbaarheid des lands en van maat schappelijke toestanden, worden inmiddels bewerkt en in gereedheid gebracht, om, naar mate de voortgang van den wetgevenden arbeid dit mogelijk maakt, aati de overweging der Staten-Generaal te worden onderw p'enf Voor Nederlandsch Indië zal reeds spoe dig Uwe medewerking worden gevraagd tot maatregelen betreffende het leger, de finan ciën, de koffiecultuur, hetinlandsch onderwijs en het mijnwezen. Andere voorstellen in het belang der' Koloniën worden voorbereid. Met vertrouwen, Mijne Heeren, doe Ik een beroep op Uwen ijver en Uwe toewq-' ding tot de vervulling Uwer gewichtige en' veelomvattende taak. Moge Uw arbeid, onder Gods zegen, de welvaart en den bloei verhoogen van ons dierbaar Vaderland. In naam der Koningin, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Hare Majesteit de Koningin-Weduwe-* Regentes, voorafgegaan door de commissie, verlaat daarna de vergaderzaal. De voorzitter sluit, nadat de commissie in de zaal is teruggekeerd, de vergadering. we de aandacht onzer lezers vestigen op de toezegging van voorstellen tot organisatie landmacht. Op deze wijze handelende, zal het onze wetgevende macht niet aan arbeid ontbreken. Zondagmiddag deed zich ook in deze ge meente een geval van cholera nostras voor. De njder, Cornell's Schouten, brandersknecht, wonende in de Zalmstraat, overleed dienten- ge volge In den vroegen morgen van gisteren. n3 hef bekendworden werd het huis bewaakt door een agent van politie, terwjjl door de zorgen der cholera-commissie het lijk gisteravond vervoerd is naar het mis op de algemeene begraafplaats en et gezin van Schouten (zijnde vrouw en vijf kinderen) in de barak aan het ziekenhuis zijn opgenomen, teneinde de woning te kun nen ontsmetten, dat heden heeft plaats gehad. Op last van den burgemeester zijn de kleeding- stukken en het beddegoed, dat met den «j er in aanraking is geweest, onteigend om te worden verbrand. Overeenkomstig het voorschrift is gister morgen per draad bericht gezonden aan den waarnetnenden inspecteur van het genees kundig staatstoezicht te 's-Gravenhage. In den afgeloopen nacht beeft dr. De Bruïjn een persoon lijdende aan cholerine »de behandeling gekregen, n.l. Daniël Mookhoek, wonende in het Broersveld. Door de politie is opgespoord en aange- houder de longen A. W., wonende alhier, die zich j.L Vrijdagnamiddag uit een wagen var de stoomtram, terwyl deze op de Koe markt alhier stond, heeft schuldig gemaakt an diefstal van eenige couponboekjes uit de trommel van den conducteur. choleralijders. Uitvoerig wordt daariremoM 01 gezag van prof. Cantani te Nar aldaar zeer gunstige uitkomsten z£ZuZ gen door lij het leoïu der ziekte herhaalde lijk een warme (37') oplossing van 1 „c looizuur in de ingewanden te brengen te Genua, Florence en Triest zou m de schitterende itkomsten zijn verkrel" Hoofddoel is - behalve verwarming jL dooden det bacteriën en het onschade» maken van hun giftstof in het darmkaj Pro£ Nolen verklaart, dat hij zelfhetnut en de onschadelijkheid van tannine bij darm ziekten heeft waargenomen en raadt zeer aan dit middel te beproeven, zoo de cholera zich ooi in ons land verder mocht uitbreiden wat zegt hij -,de talrijke ge nostras de laatste g( couranten bekendgemaakt, helaas doen ver moeden". r* Hij geeft verder den raad een voldoend antal toestellen met de vereischte oplossine m voorraad te hebben. «De gelden, d^rvoof uit te geven", schrqft prof. Nolen, »waren zeker beter besteed dan de schatten, reeds nu, aan carbol, creoline, choorkalk euz. voor zoogenaamde desinfectie vermorst." Onder de aanbevolenen door de commissie van fabricage voor de betrekking vat meente-architect te Leiden komt ook voor onze vroegere stadgenoot de heer J. M. A Zoetmulder, gediplomeerd civiel ingeniéi adjunct-ingenieur der gemeentewerken te Maastricht. Bij de aanbesteding, Zaterdag j.l. gehouden van de winterjassen voor de hoofdagenten en «genten van politie en de veld- en brug wachters alhier, werd ingeschreven door de heeren A. J. Bronkhorst, M. C. van Pinxteren en C. Plooy. De toewijzing zal nader ge schieden. SCHIEDAM, 20 September 1892. Zooals men uit de troonrede ziet, laat de tegenwoordige regeering het niet bq beloften. Een jDtwerp tot regeling van het kiesrecht wordt aangeboden, voor zooverre het namelijk de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Provinciale Staten betreft. Voor den ge meenteraad blyffcliet dus voorshands op den ouden voet. De minister van financiën zal binnenkort zijn belastinghervorming voortzetten met de indiening van voorstellen tot invoering eener beroeps- en bedrijfsbelasting en tot een ver beterde heffing van de grondbelasting, terwijl De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 47 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 42,822,592.58Vs en bij de betaalmeesters- 2,031,501.95Vs Te zamen 14,854,094.54 De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag 22 dezer niet plaats hebben. In het laatst van deze week zoo meldt de Haagsehe correspondent van de Zutph. Ot. zal de kieswet, die wel geen algemeen, maar toch een zeer uitgebreid kiesrecht zal geven, bij de Tweede Kamer inkomen. Yoor- loopig zal geen verandering in het kiesrecht voor de gemeenteraden worden voorgesteld. Men deelt ons mede, dat door onze regee- ring poging worden aangewend by verschil lende buitenlandsche gouvernementen om verzachting te krijgen in de belemmerende bepalingen ten aanzien van de invoeren uit ons land, ;n zulks op grond dat, behoudens zeer enkele gevallen van cholera, meest nog van buitenlandschen oorsprong, de algemeene gezondheidstoestand hier te lande zoo srunstia mogelijk is. In jj vorige week is in ons blad, zegt het Hl., de vraag geopperd, of het te Hamburg waargenomen feit, dat in en brj leerlooierijen de cholera geen slachtoffers ge maakt heeft uit de werking van het looizuur (acidum tannicum) is te verklaren. In het Weekblad van het 2ked. Tijdschrift voor Geneeskunde vinden wij door prof. Nolen, te Leiden inderdaad gewag gemaakt van de' toepassing van tanninetot 'genezing van De Midd. CL wysfc er op dat de bezorgd ste die men thans aan den dag legt voor goede hygiënische toestanden hier te lande gc .oren IS uifc de vrees voor een cholera- epidemie. Men is voortvarend geworden toe» er gevaar dreigde, doch in andere tijden heeft men »Gods water over Gods akker laten loopen", Dit nu keurt de Midd. Ct. zeerst Door haastig handelen en organiseeren kan met goed en tijdig alles geschieden wat ter bestrijding vau het te vreezen kwaao, moet 1 worden. Nu worden met ongewone hteit gelden toegestaan voor voorzorgs maatregelen, terwijl veel onnoodigzou geweest zijn, als men vroeger geleidelijk wat flinker bad doorgetast. Ware het niet beter, indien men het stelsel, bij 's lands weerbaarheid ge huldigd ook bij de hygiëne toepaste, indien men zsch ia dagen van vrede strijdvaardig maakte om epidemische ziekten af te weren «Geen rust moet men zich gunnen om al es gereed te doen zijn; geen noodigeuit gaven ontzien om in staat van tegenweer te zyn; als de vyand eens mocht naderen. «Dan zou men veel kalmer dat gevaar onder de oogen zien. «Het besef dat men niet gereed is, dat men ie kort schiet, werkt verlammend en doet menigeen het hoofd verliezen. En wy houden ons overtuigd dat het over- groote deel van ons volk veel, oneindig veel kever voor dat doel zijne belastingen zou 0 engen, mits het dan weet dat alles in 0 dan voor kanonnen, geweren, ver- >-fi armen, die binnen korten tijd, soms zonder dat zij nog goed in gebruik zijn geweest of in uitvoering gekomen, weer voor andere moeten plaats maken. Dat onze geneeskundige inspecteurs, onze 1 n deskundige raden, onze regeering en vooral" onze gemeentebesturen oog en oortoonente' hebben voor de goede zijden van het op dat1 gebied gevolgde stelsel van voorzorg. «Straks komen de verschillende, de rijks- gemeentebegrootingen weer in behandeling, men lee gewonen sleur weer volgen en angstvallig wikken en wegen of de finan ciën wel toelaten iets voor de volksgezond heid te doen? Wij hopen van niet. «Laat men liever flink doortasten; des- noods geld ieenen voor dergelyke noodige

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2