uitgaven. Het nageslacht zal er ook de vruch ten van plukken; het mag er dus gerust aan mee betalen. «Aan deze belangrijke quaestie wijde men vooral ditmaal zijn zorg. ji En als de huidige epidemie, waarvan wij tot heden gelukkig verschoond hieven, be werkt heeft dat men in die richting zich beweegt en doortastend handelt, dan heeft zij, naast hare treurige gevolgen, ook eene zeer goede zijde gehad." De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aanboord van koopvaardijschepen zal, overeen komstig het bij koninklijk besluit van 17 Jani 1891 Staatsblad no. 106) vastgestelde reglement voor die examens, aanvangende den Hn October, te 9Vs uur, zitting hou den te Botterdam, in het gebouw der Loge aldaar. De voorwaarden van toelating z(jn vermeld in de Staasszourant van 20 dezer. De spoorweglijn UtrechtBotterdam wordt primo October a.s. opengesteld zoowel voor het vervoer van personen, goederen enz. van de exploitatie- als van de Hoilandsche ijzeren- spoorweg-maatschappij, zoodat van dien datum af beide maatschappijen over die lijn kunnen beschikken. Zeer vele vereenigingen voor algemeen stemrecht hebben hare deelneming aan de samenkomst in Den Haag op Zondag 1.1. ont houden. Zjj voerden daarvoor verschillende redenen aan. Die te Dordrecht verklaarde aan de betooging geen deel te willen nemen, omdat de sociaal-democraten daarvan de rege ling hadden op zich genomen en zij dus een sociaal-democratisch karakter zou hebben. Maar de Dordsche vereeniging nam ook in hare overwegingen op: «Meenende dat het gansche kiesrecht geen druppel arbeidersbloed in de bestaande maat schappij waard is". Dit is een verstandig woord van de Dordsche vereenigingj: er zijn heel wat dingen, waaraan een arbeider meer heeft dan aan kiesrecht. Aan de Zutph. Ct. wordt medegedeeld, dat reizigers, uit Duitschland komende, teneinde de ontsmettingsmaatregelen te Zevenaar te ontgaan, te Empel en Emmerik uitstappen, om zich per rijtuig naar Gendringen te be geven, vanwaar zij per tram ongehinderd ons land kunnen binnengaan. Aangezien het vermoeden voor de hand ligt, dat reizigers, die aldus handelen, voor het meerendeel uit besmette streken afkom stig zijn, vestigt genoemd blad op deze ont duiking de aandacht der regeering. Ih de week van 11 tot en met 17 Septem ber zijn ter secretarie te Maassluis aange geven 4 gevallen van cholera asiatica. In datzelfde tjjdvak overleden aan deze ziekte 2 personen. Burgemeester en wethouders van Delft hebben in de plaatselijke bladen de namen van een 10-tal melkverkoopers en bouw lieden bekendgemaakt, die voor de uit oefening van hun bedrijf gebruik maken van water, waarvan het niet vaststaat dat het vrij van schadelijke bestanddeelen is. De sporttentoonstelling te Scheveningen werd Zondag bezocht door 8625 personen. Van 1118 September gingen 33,435 en van 1 Juni18 September 563,057 personen dopr de tourniquets. Een zeldzaam geval van somnambulisme wordt ïn het Goudsehe Dagblad vermeld als de vorige week te Gouda te zijn voor gekomen. De 18-jarige zoon van den heer l, op den Raam, stapte ongeveer 1 uur in den nacht uit zijn bed en, zonder zich te kleeden, wist hij uit het dakraam te komen en over een paar daken, muur enz. te klim men totdat h jj op straat was. In snelle vaart liep hij verscheidene straten door, geraakte in zijn loop nog in een put, doch vervolgde rijn weg weder, totdat hij eindelijk, toen hrj de trappen van het stadhuis wilde beklimmen, viel en wakker schrikte. De politie, die hem niet in handen had kunnen krijgen, kwam hem toen te hulp en bracht hem naar de ouderlijke woning. Zrjn gelaat is geheel overdekt met bonte en blauwe plekken, vermoedelijk ontstaan door vallen of aanloopen. Het zonderlingste is zeker wel, dat hij zich de geheele wandeling weet te herinneren. Den arbeider W. in 't Veld, wonende aan den Schenkeldijk onder 's-Gravendeel, die zijn schoonvader J. Monster Maandag 12 dezer zoo danig met een mes verwond heeft, dat de man Zaterdag is overleden, is Zondagmiddag ge arresteerd en naar de gevangenis te Dordrecht overgebracht. Zaterdagavond tegen negen uur zijn een paar duizend gedelegeerden der 35 vakver- eenigingen door de straten van Amsterdam getrokken. Nu en dan werden liederen aan geheven. Ten elf ure was de stoet weder voor «Constantia", waar Benes eene toespraak door een geopend raam hield. Aan het hoofd van den stoet ging F. van der Goes, vergezeld van twee dames. De stoet werd door twintig vrouwen gesloten. De wandeltocht ten gunste van algemeen kiesrecht, Zaterdagavond te Amsterdam ge houden, is, zooals verwacht werd, kalm verlocpen. Zondagmiddag te drie uur is op den Amstel het championaat van Nederland voor liefhebbers in single sculling outriggers ge roeid. Deelnemers waren de hh. P. D. Alta, F. de Hoop en J. J. K. Ooms, welke laatste verde diger van het championaat was. De baan 2000 M) liep in een rechte lijn van den Omval tot aan het vereenigingsgebouw van «De Hoop". Eerst roeiden Alta en Ooms tegen elkaar, van welken race de uitslag was, dat de eerste de baan deed in 7 min. 57*/. sec., en de laatste in 7 min. 56'/» sec. F. de Hoop roeide daarna alleen en maakte 8 min. 3 sec. Ooms en F. de Hoop hadden toen tegen elkaar te roeien. De uitslag was, dat Ooms met een verschil van elf second f-n. eerst aankwam en dus ook voor dit jaar kampioen van Nederland is. Naar het D. v. If. verneemt, doet zich te Amsterdam het ergerlijk geval voor, dat dagelijks waggonladingen koopmansgoederen uit Hamburg aankomen, die niet vooraf gedesinfecteerd zijn. Een zilveren bruidspaar schonk de vorige week f 500 aan het «Leger des Heils" te Amsterdam. Te Leeuwarden is eene politieke club opge richt, die zich ten doel stelt, de anti-revoluti- onnaire beginselenin christelijk-democratische richting, vooral onder jongelieden te verbrei den. Het program der anti-revolutionnaire partij, het arbeidersvraagstuk en de vragen van den dag zullen in geregeld om de 14 dagen te houden vergaderingen worden be handeld. Aan de N. S. Ct. wordt uit Sneek gemeld Zondagavond was onze stad in rep en roer. Een paar socialisten, die de verboden meeting te 's-Hage hadden bijgewoond, werden door geestverwanten van den trein afgehaald. In optocht, waarbjj Bet rood niet ontbrak, trok men zingende de stad in. De aansporing der politie om uiteen te gaan, werd eenvoudig met «neen!" beantwoord. Nadat de sommatie tot driemalen was her haald, kwamen de sabels te voorschijn en links en rechts volgde daarop het uitdeelen van niet malsehe slagen. Op de Marktstraat gekomen, maakte de politie zich van den hoofdaanvoerder, H. P., uitgever van het S. D. blad, De Sneeher Courant, meester. Toen dezen daarop werd bevolen direct zich binnenshuis te begeven, kwamen de ge moederen allengs tot rust. Tegen genoemden P. is proces-verbaal opge maakt wegens het den vorigen avond ontrollen van het socialistisch vaandel en het op Zon dagavond, 48 September, verwekken van een volksoploop. Een brutale diefstal heeft te Nieuwe-Pekela plaats gehad. Terwijl de bewoners afwezig waren, is ingebroken bij den heer Klasen; de brandkast met pl, rn. f38.000 van het zeemanscollege Voorzorg", waarvan hij pen- - ningmeester is, werd meegenomen, zoomede drie flesschen wijn. De brandkast werd in een „land op ongeveer 700 meter afstand teruggevonden, zwaar beschadigd, doch onge opend. Van de daders geen spoor. Met alle stiptheid wordt te Bozendaalde hand gehouden aan de maatregelen ter voor koming van het overbrengen der cholera. Uit de treinen van Duitschland naar Vlissingen (Londen) mogen de reizigers van Hamburg of andere besmette plaatsen te Bozendaal niet uitstappen. De rijkspolitie houdt bij die rijtui gen de wacht. Een jongetje van vijf en een meisje van drie jaar waren dezer dagen te Ginneken, bij Breda, in een pakhuis aan het spelen. Het jongetje, dat meermalen gezien had hoe men aan een katrol een zak omhoogheesch, wilde dit ook eens met zijn zusje doen, bond haar een doek voor den mond en om den hals, en weldra hing het kind bewusteloos tusschen hemel en aarde. De knecht kwam gelukkig juist nog tijdig genoeg in het pak huis om het kind naar beneden te halen en met behulp van den vader het leven te redden. Uit Venlo werden met den trein naar Kal- denïyrch,en 10 vreemdelingen uitgeleid naar Pruisen. Twee hunner sprongen onderweg uit den trein, uit vrees van met de Pruisische politie in aanraking te komen. Het socialistische studenten-tijdschrift Stemmenonder redactie van den heer M. Triebeis, heeft opgehouden te bestaan, omdat de oprichters ophielden student te zijn en onder de studenten geen opvolgers konden vinden. Aan eene particuliere correspondentie uit Johannesburg (Zuidafrikaansche republiek) aan bet AlgHbl. is het volgende ontleend Moorden en ongelukken zijn hier in den laat. sten tijd aan de orde van den dag. Bijna geen dag gaat er voorbij, dat de kranten ons niet verhalen van vermoorde kaffers of witmenschen. En onze politie blijkt onmachtig tot het ont dekken der moordenaars. Bij die veelvuldig voorkomende doodslagen onder kaffers speelt de drank een groote rolof liever niet de drank, want zoo kan men het vocht niet noemen dat den zwarten door gewetenlooze barkeepers ver kocht wordt. De nieuwe drankwet, die wij sedert 1 Januari hebben, schijnt alleen te bestaan op 't papier; ten minste de toestand is sedert hare invoering in geenen deele beter geworden. Zondags vooral wanneer de bars zoogenaamd gesloten zijn, d. w. z. wanneer de voordeuren toe, maar de achterdeuren wijd open zijn is de dron kenschap onder witten en zwarten hier ontzet tend. Als een bewijs hoe hier dan ook gedronken wordt, diene dat in een buitenbar, die ik toe vallig een paar weken geleden bezocht en die voornamelijk aan kaffers verkoopt, de barman mij verzekerde 's middags om drie uur reeds 170 pd. st. aan zijn patroon te hebben afgedragen, als ontvangst van dien baiven dag. Doch aan de wet was voldaan; de bar was gesloten. Maar er was een achterdeur en voor alle sociëteiten stond er bovendien nog iemand op den uitkijk, die waarschuwen zou, zoodra er een rijdende politieman in ziebt was, opdat dan ook de achterdeur kon gesloten worden. 's-öravenhage. De beide Koninginnen *4jn gisteren alhier aangekomen en werden ontvangen door verschillende autoriteiten, onder welke de ministers van binnenlandsche en buitenlandsche zaken, van marine, van financiën en van koloniën. De koninklijke rijtuigen namen den weg over het Zieken naar het paleis. Op een omheind terrein, eenige hon derden rneters in 't vierkant groot en niet onaardig gedrapeerd met roode en witte vlaggen en chassinetten met gevleugelde woorden van prof. Buys en Opzoomer, had Zondag aan den Loosduinschen weg de meeting voor algemeen kies- en stemrecht plaats. Er waren 5630 menschen (mannen en vrouwen) op het terrein. 105 vereenigingen uit verschillende deelen des lands waren ver tegenwoordigd. Alles ging zeer ordelijk en zonder eenig verzet toe. Op het terrein, voor een groote bestuurstribune, waren vier spreek- plaatsen. Op eene verhevenheid van aan grenzende gebouwen had een fanfare-korps en een zangkoor van mannen en vrouwen plaats genomen. Op een der vaandels stond «Sluit Schiedam; en alle eenigszins beschon- kenen werden van het terrein geweerd. De muziek opende de bijeenkomst. Zij werd ingeleid door Baye, die, het goed recht der beweging voor algemeen kies- en stemrecht betoogende, wees op het algemeen nationaal karakter dezer demonstratie. Had de autoriteit belemmeringen in den weg gelegd op grond van de «zoogenaamde" cholera-epidemie in den lande de manifestanten zouden zich aan de wettige voorschriften onderwerpen, dus geen debat voeren, maar 's avonds zou er eene vergadering plaats hebben, waarin eene motie zal worden behandeld ten gunste van algemeen kies- en stemrecht. Nadat het koor een vrijheidslied had ten gehoore gebracht, werd van de vier spreek plaatsen het woord gevoerd door mevr. Th. P. B. Schroot—Haver en mej. C. van Hoog straten en verder door A. H. Gerhard van Amsterdam, Domela Nieuwenhuisdr. Vitus Bruinsma, W. H, Vliegen, A. van Emmenes, J. H. Schraper (Gron.). jnr. P. J. Troelstra, van Leeuwarden. De manifestanten waren van de stations in groepen gegaan met opgerolde banieren. Van politie of gewapende macht was op den weg of op het terrein niets te zien. Eenige ververschingstenten stelden de manifestanten en hun gezelschap in de ge legenheid zich te laven. Het maakte den indruk van een landelijk feest. Tot de sprekers die het meeste gehoor hadden, behoorde dr. Vitus Bruinsma, die den bond voor algemeen kiesrecht verdedigde tegen de aanvallen van socialistische zijde. Het Haagsche comité had een veel gemak kelijker taak, omdat het spoediger dan elders (b.v. Friesland) zijn leden bijeen had. Alle sprekers protesteerden min of meer heftig tegen de «schending van recht en wet" door den burgemeester, wiens houding echter de zaak juist had bevorderd. De dag van heden was dan ook als een dag van verzet te beschouwen. Overigens werd het onderwerp op de meer malen aangevoerde argumenten behandeld. Onder het publiek bevond zich o. a. de heer Heldt. De deelnemers aan de meeting trokken huiswaarts, na een rondgang met de banieren langs het terrein, onder begeleiding van muziek. Langs den terugweg werden geen banieren ontplooid. Voor hat vertrek hadden na afloop van den rondgang de vaandeldragers zich verzameld om de tribune (thans bezet door het socia listisch muziekkorps «Semper crescendo" van Amsterdam) en sprak Baye een slotwoord,

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3