Maandag 26 September. N°. 8108 A". 1892. Eerste Blad. ©senveertig-s te Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: T ODÉ. Binnenlandsclie Berichten. 6SCNNEMKNTSPRIJSper kmutaail franco per post, door het geheete Kijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUBBAÜ! BOTKBÏTB1AT, 1! 2 7. AdTBKTKMTICFIUB: r«a 1—10 gewone regel, met inbegrip ma aene Conrnat.10. Iedere gewone regel meer i - 0.10; Driemaal geplaatst wordt tegen twëkmaal berekend. Schiedam, 24 September 1892. De Fransche republikeinen hebben eergis teren feest gevierd, en ze hadden er van hun standpunt recht toeze vierden het eeuwfeest van de stichting der republiek en dat van de overwinning, door de Fransche legerbenden behaald op een verbond, hetwelk de koning van Pruisen, de keizer van Oostenrijk en de keur vorst van Saksen hadden gesloten, ten einde Frankrijks koning in staat te stellen in volko men viijheid den grondslag te leggen tot een monarchale regeering, overeenkomende met de rechten van den soeverein en het welzijn der Fransche natie. Toen dat verbond werd gesloten, was de macht des konings reeds nagenoeg tot nihil teruggebracht. Zijn mis lukte vlucht had het laatste greintje ver trouwen, dat men nog in hem had, verloren doen gaan. Hij werd in zijn paleis als een gevangene bewaakt, en zooverre was het ge komen, dat op het grootzegel des rijks de woorden waren aangebracht: «de natie, de wet en de koning." Toen de bondgenoolen in 1792 op Frankrijk aantrokken, maakten de hevige omwentelings gezinder!, met Robespierre, Danton en Marat aan het hoofd, hiervan gebruik om tegen den lOden Augustus een hevigen opstand te doen uitbarsten; de alarmklok werd geluid; duizen den. Parijzenaars en anderen snelden te wapen en de arme Lodewijk XVI, niet meer veilig onder de bewaking der nationale garde vluchtte met zijn gezin naar de wetgevende vergade ring, om drie dagen later te worden over gebracht naar den toren van «den Tempel". Ondertusschen werd het gevaar voor een inval der bondgenooten steeds dreigender doch de mannen der revolutie wisten raad: ze bedreigden ieder met den dood, die wei gerde naar de grenzen te trekken tot ver dediging van 's lands grondgebied. Doch •tusschen de bondgenooten heerschte geen een stemmigheid. De Oostenrijkers hadden veel minder troepen geleverd dan de Pruisen toch bedroeg de gezamenlijke legermacht "80.000 man, en zouden volgens bevoegde deskundigen uit dien tijd, de Pruisen, indien zij doortastend waren opgetreden, de Fransche legerbenden gemakkelijk hebben kunnen ver strooien, en daardoor den weg naar Parijs voor hen opengelegd hebben: niets daarvan ge beurde. De hertog van Brunswijk, die vijf jaar te voren met zijri Piuisen het grond gebied van onze republiek had bezet, min achtte de Fransche legerscharen, grootendeels ongeoefend en in alle haast bijeengebracht; maar hij vergiste zichden 21n September 1792 bevochten Dumouriez en Kellermann de overwinning op de Duitschers, die 35000 ■man telden, en de hertog van Brunswijk trok, onder voorwendsel van ziekte en schaarschte van levensmiddelen, van het Fransche grondgebied terug. Dat was een triomf voor de omwentelingsgezinde partij in Frankrijk en ze talmde niet van de alge- meene opwinding gebruik te maken. Reeds den 22sten September eischte de tooneelspeler Collot d' Herbois in de eerste zitting van de onlangs gekozen nationale conventie de afschaffing van het koningschap in Frankrijk de Fransche republiek was geboren. Ze is ten onder gegaan onder den ijzeren arm van Napoleon, en heeft voor het keizerrijk plaats gemaakt. De proef met het koninkrijk brj Gods genade is na 1814 weder genomen; in '30 met den burgerkoning Louis Philippe <n '48 met een tweede republiek, die haar eerste lustrum niet beleefde, maar vooreen tweede keizerrijk plaats moest maken. Doch de derde republiek heeft nu twee en twintig jaren stand gehouden: haar bestaan schijnt verzekeid, al heeft de onbeduidende preten dent Victor Napoleon, by gelegenheid van den nationalen feestdag getracht teekenen van leven te geven, door de uitvaardiging van een soort van manifest. De Bourbonsche partij heeft niets van zich laten hooren. En nu de feesten zelve: Te Chalons sur Marne en te Valmy werd het eeuwfeest van den slag bij laatstgenoemde plaats herdacht. Op eerstgenoemde plaats wijdde de minister van onderwijsde heer Bourgeoiseen museum in van voorwerpen, die op den slag betrekking hebben. Te Valmy is op het slagveld een standbeeld van den overwinnaar Kellermann onthuld, dat een hoogte heeft van niet minder dan twaalf meter! Natuur lijk hield de minister een feestrede, waarin hij deed uitkomen, dat de republiek te Valmy is gesticht, voordat zij door de conventie was gedecreteerd. Ook vergat hij niet te herinneren aan het dreigende en honende manifest der verbondenen, waardoor de ver ontwaardiging der Fransche omwentelings- gezinden was opgewekt, en evenmin werd het woord van den revolutieman Danton ver geten «Om de vijanden te ovenvinnen, om hen neer te vellen, wat is daartoe noodig? «Stoutheid, weer stoutheid, en altijd stout heid". Dat woord werd de kreet van het geheele volk. De republiek, bedreigd van binnen en van buiten, zou zijn heil zoeken in de overwinning; die overwinning was Valmy 1 En dan, met die gevatheid, welke velen Franschen eigen is, voegde de minister er nog by «Het eerste nationale leger is onder de kogels der bondgenooten uit zich zelf gevormd. En waarlijk, dat is nu geen Gallische snoeverij, dat is historie. Te Parijs werd bij de viering van het eeuwfeest der eerste republiek het woord gevoerd door den minister-president Loubet. De toon dezer redevoering was zeer gematigd. De minister herinnert aan de regeering der koningen in Frankrijk, die twee eeuwen hadden geregeerd zonder zich om de wettige vertegenwoordigers des volks, de Algemeene Staten, te bekommeren. Toen in 4789 de Staten, waarin adel, geestelijkheid en derden stand vertegenwoordigd waren, eindelijk uit nood waren samengeroepen, toen zwoer weldra die derde stand, dat de vergadering niet weer uiteen zou gaan, zonder aan Frankrijk een constitutie te hebben verschaft, die de rech ten en vrijheden van het volk zou waar borgen. Het laatste woord dezer revolutie, zoo zeide de minister, was de republiek. De Fiansche natie begreep, dat het tijd werd, vooroordeel door verstandoverheersehing door recht, voorrechten door gelijkheid en slavernij door vrijheid te vervangen. Eu van de derde republiek gewagende, zeide de heer Loubet: «De geschiedenis zal getuigen, dat de republiek gedurende haar tweeentwintig- jarig bestaan de nationale krachten versterkt heeft, het onderwijs verbeterd en de financiën hersteld. Er zal getuigd worden dat er groote - Werken ondernomen zijn en dat de vrijheid verzekerd werd door de meest democratische wetten, welke ooit hebben bestaan. Een historisch-allegorische optocht maakte verder een hoofddeel uit van da merkwaardige feestviering. Zij, die geen vreemdelingen zijn in de historie van de laatste eeuw, vragen zich b dit alles ernstig af: «Hoe is het mogelijk, dat een volk, hetwelk een revolutie heeft beleefd als van 1792, dat onder despoten heeft gezucht en herhaaldelijk zijn bloed voor ziju vrijheid veil heeft gehad, tot een Russen- vergoding in staat i';, als waarvan het jaar, waarin de vestiging der eerste republiek wordt herdacht, getuige moet zijn. SCHIEDAM, 24 September 1892. De levering der winterjassen voor de politie beambten en de brugwachters is toegewezen aan den heer C. Plooij alhier. Door burgemeester en wethouders is heden benoemd tot concierge van hei gymnasium D. Vrijenhoek, en zulks in de plaats van G. Oosterman, die zijne benoeming niet heeft aangenomen. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens telegraphisch bericht van Hr. Ms. minister-resident te Bucarest, de invoer van haring en van andere gezouten, gerookte of gemarineerde visch uit Nederland in Rumenië als voorzorgsmaatregel tegen de cholera tot nader orde verboden is. Zaterdag '1 October a.s. zal de winterdienst langs den Hollandsclien spoorweg aanvangen; de treinen vertrekken alsdan uit Schiedam Naar Amsterdam5.32,7.46,10.39,11.24, 2.32, 3.44, 4.31, 6.42 en 8.54. Naar 's-Hage8.15,12.27, staat in verbin ding met den trein die te 1.07 uit 's-Hage naar Amsterdam vertrekt. Naar Leiden9.28, staat in verbinding met Amsterdam, le en 2e klasse, die te 10.34 uit Leiden naar Amsterdam vertrekt, 1.35, 5.49, 10.11 en 11.47, Naar Rotterdam6.39, 7.02, 8.13, 9.07, 9.25, 9.46, 10.34, 40.56,11.24,12.26,12 42, 4.44, 2.50, 2.55, 4 08, 4.43, 5.48,6.25, 7.28, 8.00, 9.04, 10.04, 10.20 en 11.39. Naar Helder: 7.46, 11.24, 3.44 en 6.42. Van Schiedam naar Vlaardingen en Maas sluis: 5.38, 7 06, 8.18, 9.31, 10.04, 11.27, I.46, 3.31, 4.43, 6.26, 7.55, 9.08, 10.24 en II.48. De tijd van vertrek der treinen is aange geven in den tijd van Greenwich, dat is: 12 uur Greenwichtijd 12 uur 20 minuten Amsterdarasche of gewone tijd. De gewone audiëntie van den minister van justitie op Dinsdag 27 dezer zal niet plaats hebben. De minister van oorlog heeft per spoedbrief aan de autoriteiten der landmacht kennis ge geven, dat geen verlof mag worden verleend aan militaiien of militaire geëmployeerden, naar plaatsen, gelegen aan de rivier de Maas tusschen Dordrecht en Hoek-van-Holland, daar de plaatsen in dit traject gelegen door cholera besmet zijn verklaard. Bij de audiëntie welke de permanente commissie uit het centraal comité van den Noordooster locaalspoorweg Maandag j.l. bij den minister van waterstaat heeft gehad, heeft de commissie de toezegging gekregen dat de reeds vroeger in uitzicht gestelde finan- cieele steun der regeering zich zal uitstrekken over de lijnen Zwolle—OmmenKoevor- den—Emmen—VeendamZuidbroekDelf zijl met zijtak naar Assen en een verbinding met den staatsspoor ZwolleAlmelo. De regeering behoudt zich voor in de ont worpen richtingen zoodanige wijzigingen te maken als zij in het belang der betrokken streek zal noodig achten. Van het oorspronkelijk ontwerp zullen dus waarschijnlijk niet worden uitgevoerd de ge deelten Zuidbroek—SlochterenGroningen en Nij verdalNede, terwijl in plaats van laatstgenoemde plaats vermoedelijk Almelo als eindpunt zal worden aangenomen. De zijtak naar Assen zal ook als locaal spoorweg, en niet, zooals vroeger is bepaald, als stoomtram worden uitgevoerd. De aanleg en de exploitatie zal waarschijn lijk geschieden door de Hollandsche ijzeren- spoorwegmaatscliappij. Een spoedige beslissing der daarover tusschen de regeering en die maatschappij gevoerd wordende onderhande lingen kan te gemoet worden gezien. (Z. Ci COURANT.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1