A0. 1892 Woensdag 28 September. N°. 8109 Eerste Blad. POLITIE. ösenveert gst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. uitgeyerTT odé. Buiteiilandsclie Berichten. 1.85. - 2.50. - 0.10. BÜRBAll! BOTBRSfBAAT, E 2 7. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangebracht ol aangegeveneen meerschuimen sigarenpijpje in étui, een ongemerkt servet, een bloedkoralen ketting met gouden slot, een muilkorf, een gouden kruis, een lombardlirlefje groot f2, een groen beursje met f0.23, een portemon- nale met f 1.07en een sleutel. D D I S C II l A S D. Keizerin Frederik heeft voor de nood lijdenden te Hamburg en Altona 1000 mark geschonken. De correspondent der Standard te Hamburg erkent eindelijk een gestadig afnemen der cholera, maar meldt niettemin van Zondag 191 gevallen, waarvan 98 doodelijke. Het werkelijke cijfer der aan cholera gestorvenen bedraagt tot dusver te Hamburg 9700 ofschoon de officieele statistiek er slechts 7306 aangeeft. Eene leening van vijf millioen mark wordt bijeengebiacht tot ondersteuning der geruïneerde winkeliers. Achthonderd per sonen, wier woningen gezondheidshalve afge broken zijn, worden tijdelijk gehuisvest in de Concordia-concertzaal. Van gister- tot hedenmiddag zijn te Hamburg aangegeven 70 cholera- en 33 sterfgevallen. Daarvan kwamen op gisteren 64 aaDgetasten en 23 overledenen. Gisteren werden 65 zieken en 16 lijken vervoerd. De neven van Bismarck de graven August en Willem von Bismarck hebben ontslag ge vraagd als majoor en kapitein van het le reg. garde-dragonders, tengevolge van de weigering des keizers om deel te nemen aan de viering van den jongsten verjaardag van den slag van Mars-la-Tour, welke door de beide zonen des oud-kanseliers Herbert en Wilhelm werd bijgewoond. De Berlijnsche correspondent der N. B. Ct. schrijft van gisteren Van de zijde der politie wordt verzekerd, dat aan de Russische studenten onlangs niet bet vei blijf in liet land ontzegd werd op vertoogen van Rusland, maar omdat zij het door hunne politieke bemoeiingen in het buitenland lastig maakten. Eene sociaal-democratische vergadering van gemeenteraadskiezers eindigde gisteren met eene geduchte kloppartij tusschen de verschillende variëteiten van onafhankelijken officieelen en anarchisten." Deze zich tegen woordig voordoende regelmatige twisten tus schen onze bleekroode en bloedroode socia listen vormen eene grappige illustratie van 'hetgeen Liebknecht eergisteren te Marseille sprak van internationale verbroedering van het gezamenlijk proletariaat. Te Berlijn slaan voorloopig nog zelfs de broeders van éene spreektaal en éene nationaliteit elkander de ribben stuk. De Germania bevat een pauselijk schrijven, waarbij den katholieken verboden wordt lid te zijn eener vereeniging voor lijkverbranding of beschikkingen te maken betreffende de verbranding van hun eigen stoffelijk over schot of dat van andere personen. F K A N K E IJ K. De regeering heeft het besluit van den gemeenteraad van Roubaix, waarbij fr. 40,000 werd toegestaan voor de werkstakers te Car- maux, vernietigd. Zaterdag zijn zeven personen, die in de jongste troebelen te Courcelles-les-Dens be trokken waren, door de rechtbank te Bethune in het dep. Pas-de-Calais tot een gevangenis straf van 3 h 4 maanden veroordeeld. In de mijnstreek ging de nacht kalm voorbij. Alleen te Wingles, waar het betaaldag was. hoorde men kreten"Weg met de Belgen en werden glazen ingeworpen. De gendarmerie nam eenige personen gevangen. Het zesde werkheöeneongres is Zaterdag te Marseille geopend. Het wordt bijgewoond door een honderdtal gevolmachtigden, die 98 steden, 699 syndicale kamers en werk- liedengroepen vertegenwoordigen. Onder de aanwezigen zijn de Duitsehe socialist Liebknecht, zes Fransche Kamerleden en Rumeensche, Spaansche en Russische ge committeerden. Omlent het internationale congres dkt te Zurich zal worden gehouden en de viering van den eersten Mei in 1893 zullen besluiten worden genomen. Te Rouaan is eene vergadering gehouden van fabrikanten, handelaren en landbouwers uit die stad en de omstreken, om bij voor baat te protesteeren tegen elke handelsover eenkomst met andere staten, waarbij het minimum-tarief verlaagd wordt. Het congres der werkliedenpartij te Mar seille ontving eene betuiging van adhaesie van de Nederlandsche werkliedenpartij. De Nederlandsche afgevaardigde zeide, dat het de plicht der socialisten is de internationale solidariteit der werklieden te erkennen, en dat alleen het geweld in dienst van het recht de herschepping der maatschappij kan 'ot stand brengen. De man werd begroet met den kreet: leve Nederland Gisteren kwamen te Parijs en in de voor steden 30 cholera- en 23 sterfgevallen voor. Te Havre 9 cholera- en 3 sterfgevallen. BE L G I E. Het officieuse Journal de Bruxelles brengt den Belgischen werklieden onder het oog, dat zy van Frankrijk niets goeds hebben te verwachtendat de hun voorgespiegelde inter nationale verbroedering slechts eene phrase is en dat de op congressen aangeheven leus sieve de Internationale" een weerklank vindt in het thans overal in Noord-Frankrijk ge hoord wordende sdood aan de Belgen 1" De Indépendance zegt, dat de commer- cieele beperkingenwaardoor de Belgische maatschappijen aan den Kongo zijn getroffen, aan de Hollandsehe maatschappij aan den Kongo zjjn medegedeeld, die zich daarop tot hare regeering heeft gewend om te prote steeren tegen de handelingen van den Kongo- staat ENGELAND. Zaterdagavond is een deel der Ijjfwacht te Windsor tot muiterij overgeslagen. Aanlei ding daartoe zouden, volgens bewering, buiten sporige exercitiën zijn. De manschappen zijn in de kazerne geconsigneeid. Het Octobernummer van de North Ameri can Beview behelst een uitvoerig artikel van Gladstone over Ierland. Het is een antwoord op dat van den hertog van Argyll, waarin lërlands stelling werd vergeleken rnct de positie der Staten van Zuid-Amerika tijdens den burgeroorlog. Gladstone bestrijdt zulks en beweert, dat de Amerikaansche negers onder menig opzicht beter werden bejegend dan de Ieren gedaan werden en worden door de Engelschen. Gladstone prijst de gematigd heid der Iersche nationale partij. Zij veilangt geen herstel van het Iersche Parlement van 4782, dat even onafhankelijk en oppermachtig was als het Britsche; zij maakt slechts aan spraak op rechten, zooals de Staten der Amerikaansche Unie reeds bezitten, zooals de meeste Britsche koloniën er niet meer zouden willen hebben, daar zij er onbevredigd door zouden zijn. Gladstone steekt den draak met de bewe ring dat er eene algemeene anarchie opliet eiland zou ontstaan. Ls het aannemelijk dat 37 millioen welgewapende Britten 3 millioen Iersche nationalisten desnoods niet zouden kunnen beteugelen? Scherp bestrijdt Glad stone de meening van den hertog van Argyll dat de eigen regeering in Ierland onbekwame, onwaardige barbaren aan het bewind zou brengen. Het Parlement van 4782, toen de Ieren gelukkig en voorspoedig waren, heeft het tegendeel bewezen. Er zijn Kelten, maar het Fransche Keltenvolk is groot en machtig. Ook het katholicisme kan niet gelden als een bewijs voor hunne minderheid; de schrijver beroept zich hierbij op België. De eenige reden waarom de Ieren nu achterlijk zijn gebleven vindt Gladstone in achterafstelling door Engeland. Te Cork heeft Zaterdag eene vergadering plaats gehad van den hond van uitgezette pachters, welke 4000 leden telt. De secreta ris, de heer O'Connor, drukte de vrees uit dat de agrarische quaestie tot een burgeroorlog zal leiden, wanneer de regeering geen maat regelen nam om te zorgen dat de uitgezette pachters op hunne voormalige boerderijen kunnen terugkeeren, of een bedrag van 250,000 p. st. beschikbaar te stellen om gedurende den a.s. winter in hunne behoeften te voorzien. Doet de regeering dat niet, dan zullen de Iersche afgevaardigden het Kabinet- Gladstone bestrijden. Eene motie werd aan genomen, waarbij de heeren Mac Carthy en Redmond werden uitgenoodigd, met den bis schop van Cork te ondei handelen over de opvraging der bij eene bankinstelling te Parijs berustende gelden der voormalige Parnellistische partij, om die ten bate der uitgezette pachters aan te wenden. 30,000 werklieden te Liverpool hielden Zaterdag een optocht met muziek en namen daarna eene motie aan, waarbij het Parlement wordt uitgenoodigd tot bekiachtiging der besluiten van het jongste cougres derwerk- lieden-vereenigingen te Glasgow, watbetieft de verantwoordelijkheid der patroons, invoe ring van den achtuurs werkdag, beperking der vestiging van vreemde werklieden, natio nalisatie der mijnen en aankoop van nijver heidsvoortbrengselen in het buitenland. RUSLAND. Volgens de Petersburgsche Beurscourant denkt de regeering aan de wederinvoering der zoutbelasting, invoering van een tabaks en brandewijn-monopolie en verhooging van den naphtha-aecijns, tot dekking van het tekort op de begrooting. Het handelsverdrag met Perzië, waarbij aan den Russischen handel groote voordeelen worden toegestaan, zal eerstdaags worden geteekend. Te Warschau is een persoon gearresteerd, die verdacht wordt de dader te zijn van den aanslag op den keizerlijken trein bij Borki, twee jaar geleden. ITALIË. De ministerraad heeft besloten om de Ka mers tegen 20 November bijeen te roepen, verlof tot heffing van nieuwe twaalfden te vragen en de quaestie van vertrouwen te stellen. Het decreet tot ontbinding der tegenwoor dige Kamer zal niet vóór October verschijnen. De Daily News verneemt uit Rome, dat de regeering voornemens is het oorlogsbudget slechts met 40 millioen te verminderen. Zij onderhandelt met levensverzekering-maat schappijen over een overeenkomst, waarbij deze alle pensioenen, ten laste der schatkist, zouden overnemen. De pelgrimstochten ter gelegenheid van 'spausen jubilé zijn met het oog op den ge zondheidstoestand voor onbepaalden tijd uit gesteld. SPANJE. De minister van oorlog is plotseling naar Madrid vertrokken. Uit St. Sebastian wordt gemeld, dat dit overhaast vei trek in verband SCI Advertentieprijs: vu 110 gewon» regel» met inbegrip ven een» Qourtnt. f .10. Iedere gewone regei meer .-0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. teoNNKMENTBPRiis, per kwartaal tra*co per postdoor het geheele Rijk Afzonderlijke nommers tj.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1