A". "(892. Donderdag 29 September. N°. 8110. Buitenlandsche Bericlitei Zesenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. ii iilandsch e Bericjuten. r F R A N K R IJ K. Graaf d'Haussonville heeft een manifest rede gehouden aan het royalistisch feestmaal te Montauban en daarin gezegd, dat hij het betreurde dat vele koningsgezinder! zich bij de republiek hadden aangesloten en dat dit dooi den paus werd gesteund. Hij zeide verder, dat de monarchisten blijven volharden in hun oppositie, maar desniettemin hun medewer king zullen verleenen voor zoover die gevraagd wordt, en zullen deelnemen aan de verkie zingen. Hij protesteerde tegen het denkbeeld, ■dat de republiek de blijvende regeeiingsvorm voor Frankrijk zou zijn; de monarchie zal terugkomen. Hij dronk ten slotte op den graaf van Parijs. De pogingen der regeering om de mijn- maatschappij te Carmaux over te halen haar geschil met de mijnwerkers aan scheids- rechteljjke beslissing te onderwerpen, hebben schipbreuk geleden. Overtuigd van zijn goed recht tegenover de onzinnige eischen van den verkman-burgemeester Calvignac, bleef baron Reille, die tot tweemaal toe bij den minister van binnenlandsche zaken werd ontboden, onwrikbaar, verklarende dat bet hier eene beginsel-quaestie gold. De mijnwerkers zeiven moeten zeer ver langen den arbeid te hervatten; zij worden ■daarvan alleen door de raddraaiers afgehouden. De vrienden van wijlen generaal Boulanger kwamen Maandagavond te Parijs bijeen, naar aanleiding van den verjaardag van zijn dood. Besloten werd zich aanstaanden Maandag naar het kerkhof van Ixelles te begeven. In de Maandagavondzitting van het socialis tisch congres te Marseille kondigde Guesde aan, dat hij een depêche uit Parijs bad ont vangen. waarin de mogelijkheid wordt voor- en, dat aan Liebknecht het verblijt o: ransch grondgebied zal ontzegd worden. De vergadering besloot daarop Liebknecht tot voorzitter te benoemen bij wijze van protest. oen Liebknecht juist op dat oogenblik de zaal binnenkwam, werd hij door een gejuich ontvangen, dat eenige minuten aanhield. Verder kwam de quaestie betreffende Elzas- Lotharingen ter sprake. Liebknecht zeide, dat die quaestie thans niet door een oorlog was op te lossen. Indien men haar over tien jaar weder opvat, zal een nieuwe oorlog uitloopen op de zegepraal van het socialisme in Frank- en Duitschland. Daarin ligt de werkelijke oplossing van liet vraagstuk. Zijn rede werd eenparig toegejuicht. In de gisteren gehouden laatste zitting van net -.'i rkHeden-congres zeide Van Kol, afge vaardigde der socialisten in Nederland, dat "3 gelukkig was, van zijne bloeders te kunnen Sea dat zij op Frankrijk kunnen rekenen. Wanneer Frankrijk den verlossingskreet zal UITGEVER: J. ODÉ. aan heffen, dan zal deze in Nederland eene geweldige echo vinden. congres nam bi resolutie aan, dat op Mei 1893 de arbeid overal zal worden hervat. Gisteren kwamen te Parijs 29 cholera- en sterfgevallen voor. DUITSCHLAND. fan gister- tot hedenmiddag zijn te Hamburg aangegeven 58 cholera- en 42 sterfgevallen. Daarvan kwam op gisteren 49 lange tas ten en 30 overledenen. Gisteren wer den 58 zieken en 13 lijken vervoerd. ENGELAND. De gemeenteraad van Dublin heeft, zij het slechts met meerderheid van éen stem, besloten, der door den heer Gladstone be noemden onderkoning van Ierland, lord Houghton, bij dieus intocht te Dublin geen adres van verwelkoming aan te bieden. De conservatieve pers slaat natuurlijk ruimschoots munt uit deze de regeering vijandige hou ding der Parnellisten. De ia te dienen begrooting voor Briisch Indië zal waarschijnlijk een tekort van 15 millioen ropijen aanwijzen. OOSTENRIJK. Uit Weenen wordt gemeld, dat de koning van baksen daar is aangekomen. Het hoofd der oppositie in het Hongaar! sche Volkshuis, graaf Apponyi, hield te Jaszbereni eene openbare redevoering, waarin hij de regeering van zwakheid tegenover Rumenie beschuldigde en hare houding tegen over de geestelijkheid veroordeelde. Voorts J 'at ij warme hulde aan generaal Kossuth. I den Nederoostenrijkschen Landdag heeft de afgevaardigde Schneider beweerd, dat in Rusland de joodsche artsen opzettelijk de christelijke bevolking naar de cholera- hospitalen zonden, opdat er zeer veel Chris tenen :ouden sterven. Zoo verdacht dan ook in eenen de bevolking de meeste joodsche armenkas-doctoren van een dergelijk streven. In Rusland zou echter weldra een plebisciet gen de joden volgen en zij allen in de Zwarte zee gedreven worden, en daarom stroomden zij nu met hoopen Oostenrijk bin nen. Het zal wel niet gezegd behoeven te worden, dat zoowel de landmaarschalk als verscheidene andere leden tegen deze grove opstokerij en tegen bet beschimpen van jood sche artsen, die gewillig de plichten der naastenliefde vervulden, opkwamen. De Land dag heeft -15,000 fl. toegekend voor ontsmet ting bij ziekte-gevallen in arme gemeenten en is daarna verdaagd. RUSLAND. Uil Odessa wordt aan de Daily News gemeld da er blijkens de officieele opgaven sedert het uitbreken der cholera 174,000 dooden zijn, maar het werkelijke cjjfer der overledenen overschrijdt 200,000. De cholera neemt toe aan den Wolga en te Nicolajeff. 1TAHE. Uit Rome wordt gemeld, dat de aldaar verschijnende katholieke bladen eene gelijk luidende mededeeling bevatten, inhoudend, dat H de paus nog geen aanleiding vond tot opheffing van het verbod aan de katho- eken om deel te nemen aan de staatkun dige verkiezingen. SPANJE. lit Saragossa wordt gemeld dat aldaar door de f iljtaile oveiheid voorzorgen genomen worden ter voorkoming van rustverstoring op den verjaardag der omwenteling van Heden zijn de troepen in de kazernen geconsigneerd. T U B K IJ E. Naar de Times uit Konstantinopel verneemt, heeft de gezondheidsraad besloten renteloos ■ut baar reservefonds 60.000 aan de regee ring te leenen voor het verbeteren van den gezondheidstoestand te Pera. AMERIKA. ui den heer Cleveland, gewezen president der Noordamerikaansche Unie, en thans weer candidaat der democratische partij, is thans ook een schrijven verschenen, waarin hij de hem aangeboden candidatuur aanvaardt. Hij verklaart zich daarin vooreen verlaging der invoer-tarieven, met betrekking tot de grondstoffen voor de nijverheid. Zonder vrij handel voor te staan, verlangt hij billijker verdeeling van lasten op het gebied der invoerrechten. Wat de munt-quaestie aangaat, verklaart Cleveland, dat, otschoon elke dollar, hetzij in goud, in zilver of in papier, dezelfde waarde moet hebben als elk ander betalingsmiddel, het toch zeer goed mogelijk is, zich gelijkelijk te bedienen van goud en zilver in de regeling van den muntomloop. Elke moeilijkheid, elk /eilies, dat uit dergelijke hervorming kan voortspruiten, zou eeider te dragen zijn dan de algemeene malaise, welke het gevolg zou zijn, indien de munt in diskrediet geraakt. De voorstandsters van het stemrecht der vrouwen in de Vereenigde Staten hebben een vrouwelijke candidaat voor het presidentschap der republiek gesteld, namelijk mevr. Victoria Woodhul Maitin en voor het vice-president- schap mevr. Cynthia Leonard. Het pro gramma der partij verklaart, dat men eerst door de vereende pogingen der vrouwen van Amerika de anarchie, de misdaad en den drankduivel zal kunnen overwinnen. Een telegram uit Mexico meldt een op stand der Indianen van de Sierra Madre, die een gezin kolonisten hebben vermoord. CHINA, laar de Times uit Shanghai verneemt, is te Changsha in een groote volksmeeting besloten den intocht van den nieuwen, den vreemdelingen welgezinden gouverneur te beletten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. ■Zitting van 27 September. eden begon het debat over het adres van antwoord op de troonrede. heer Seret vroeg of de regeeriug zich partij stelt omtrent den voorrang van het kiesrecht boven andere ontwerpen, zijnde hij ai oordeel dat de regeering met eene afge- eefde Kamer geen belangrijke zaken meer an behandelen. Toch kwam spreker op tegen e at terstelling van het defensie-vraagstuk door de partij der regeering bij de verkie zingen op den voorgrond gesteld. De heer an Nunen is bereid met deze regeei ing het kiesrecht te behandelen, maar met bekwamen spoed, zonder andere belang rijke vraagstukken onaangeroerd te laten, vooral op koloniaal gebied. Hij ontkende een volksaandrang ten opzichte der vooropstelling van het kiesrecht. De voorzitter deelde mede dat de heer Tijdens voorstelt in het adres den voorrang van het kiesrecht te doen uitspreken. De heer De Beaufort (Amst.) aanvaardde namens de adres-commissie, het standpunt- Van Nunen, waarna de minister van binnen- landsche zaken hoopte dat de Kamer met be kwamen spoed de kieswet zou behandelen. adat de heer an Kerkwijk geprotesteerd had tegen de afscheiding van de gemeente raadsverkiezingen in de kieswet en de minister Tak van 'oortvliet op een naderen aandrang an den lieer Seret had geantwoord, dat de Kamer eigenlijk zelve meesteres is over de behandeling der kieswet, verdedigde de beer an routen het stelsel der regeering ten op zichte der raadsverkiezingen. In het verdere debat, waaraan de militaire leden Schimmelpenninck van der Oye en Vaa Lóben Seis deelnamen, om af te keuren de achterstelling door deze regeering van het weerbaarheidsvraagstuk, heeft de minister van buitenl. zaken nog nader medegedeeld d«t zoolang de kieswet niet wordt behandeld, de regeering verplicht is andere zaken af te doen; dat, na het kierecht de provinciale en ge meentelijke wetgeving en ook de leerplicht (waaromtrent de heer De Kanter inlichtingen vroeg) komt en dat legerorganisatie moet voorafgaan aan regeling van den dienstplicht, waaraan de minister van oorlog hard voort- werkt. De algemeene strekking is goedgekeurd. Op de vraag van den heer Van de Velde verzekerde minister Tak van Poortvliet dat de maatregelen om het mond— en klauwzeer ster ker te bestrijden in overweging zijn. Bfl de derde paragraaf stelde de heer I Tijdens een amendement voor, strekkende corn abonnementsprijs, per kwartaal Jrtuuio per postdoor het geheele Rijk Afzonderlijke nominees 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijsran l_lo g«w0n« «gels met inbegrip ran eene Courant,0 Iedere gewone regel meer- 0.10 Iriehaai. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1