om uit te drukken de prioriteit van behan deling der kiesrechtregeling. Hij deed dit wegens de urgentie en omdat hij de Kamer onbevoegd achtte andere gewichtige zaken te behandelen. Het amendement werd bestreden door de heeren Mees, Levy en Schaepman, daar de theorie der onbevoegdheid volkomen onge grond is. De heeren Veegens en Prjttersen stelden een sub-amendement voor, om enkel te verklaren dat de kieswetten de voor naamste plaats bekleeden, welk sub-amende ment de heer Tijdens overnam. In het verdere debat verklaarde de heer Beelaerts van Blokland voor het amendement te zijn, omdat kiesrecht er is en de regeering in de Eerste Kamer geen belofte heeft willen doen tot eventueel uitstel der vermogens belasting als de bedrijfsbelasting nog niet is aangenomen. De heer JE. Mackay daarentegen was voor de redactie der commissie. Het amendement-Tijdens werd hierna ver worpen met 72 tegen 14 stemmen, terwijl het amendement-Keuchenius, dat naast het kiesrecht de beroeps-, bedrijfs- en verbeterde heffing der grondbelasting noemde, mede verworpen werd, en wel met 68 tegen 18 stemmen. Het geheele adres werd vervolgens onver anderd goedgekeurdhet zal de Koningin- Regentes worden aangeboden, waartoe zij te 's-Gravenhage zal komen. Morgen zijn de andere onderwerpen aan de órde. SCHIEDAM, 2S September 1892. De gemeenteraad zal op Vrijdag 30 dezer, des namiddags teiz kwartier voor twee ure, een vergadering houden. De alsdan aan de orde gestelde onderwerpen zijn: ingekomen stukken, waaronder ontwerp-besluiten tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1892, alsmede tot betaling uit den post voor on voorziene uitgaven dier begrootingrapporten der financ. comm. op de rekening der ge meente over 1891, np de rekening over 1891 en begrooting voor 1893 der dd. schut terij en op de rekening van het handels- entrepot over 1891deze stukken zijn alle ter visie gelegd, teneinde te worden behan deld gemeenterekening over 1891rekening over 1891 en begrooting voor 1893 der dd. schutterij rekening van het oude-mannen- huis over 1891rekening van het handels entrepot over 1891missive van de Gedep. Staten dezer provincie, eenige bedenkingen bevattende van den minister van binnenl. zaken op het door den raad, bij zyn besluit van den ln Juli 1892, vastgestelde reglement van orde voor den raad, met de te dier zake ingekomen voorstellen en beschouwingen voorstel van de raadsleden de heeren Visser c. omtrent het door het rijk overnemen der gemeentelijke instellingen voor middel baar onderwijs, met rapport daarop van burgemeester en wethoudersadres van J. P. Oowes om restitutie van betaald haven- •geld. Benoemen van: a. Leden in de vaste raadscommissiënb. Twee leden in de com missie van voorlichting, bedoeld in art. 19 der verordening op de heffing eener inkom stenbelasting c. Een leeraar in handteekenen aan de middelbare scholen d. Een leeraar in natuurkunde aan de burgeravondschool e. Een onderwijzer le klasse, tevens plaats- verv. hoofd, aan de jongensschool (hoofd de heer Tijl)f. Onderwijzend personeel aan de herhalingsschool voor meisjes. En verdere voorstellen en mededeeüngen. De loting der in het loopend jaar voor de lichting der nationale militie voor 1893 ingeschrevenen zal alhier plaats hebben op Vrijdag 21 en Zaterdag 22 October, op beide dagen 's morgens te 10 uur. Voor de inge schrevenen te Ketel en Spaland zal de loting alhier plaats hebben op Zaterdag 22 October, des namiddags te IX uur. Voor de ingeschrevenen te Vlaardingenj MaassluisMaasland, Vlaardinger-Ambacht zal de loting in eerstgenoemde gemeente plaats hebben op Dinsdag 25 October. Voor de ingeschrevenen te Hillegersberg, Overschie en Schiebroek, Berkel en Rodenrijs, Berg- schenhoek zal de loting in eerstgenoemde gemeente plaats hebben op Dinsdag 18 October. De sommissie tot veredeling van het am bacht zendt ons een circulaire van den vol genden inhoud: »Door een onverwachten samenloop van omstandigheden kan de subsidie van de »Ne- derlandsche Maatschappij tot bevordering der ^Nijverheid", waarover de commissie tot veredeling van het ambacht tot uitvoering harer plannen in December a.s. meende te mogen beschikken, niet worden uitgekeerd en ontbreken haar, als gevolg daarvan, de noodige tondsen om de proefaflegging, zooals haar voornemen was, in December van dit jaar ten uitvoer te brengen. »Dat zij in hare aanvankelijk met succes bekroonde pogingen op zoo onverwachte wijze werd teleurgesteld, grieft haar te meer, omdat zich reeds in vele plaatsen van ons land commission hebben gevormd, die poog den, met het oog op deze proefaflegging, het vakonderwijs te verbeteren en aan te vullen en andere commissiën zich hebben belast met de zorg voor reis- en verblijfkosten van a.s. meesters en gezellen, die te onbemiddeld zgn om op eigen kosten aan het onderzoek deel te nemen. »De commissie tot veredeling van het am bacht, derhalve genoodzaakt zijnde de proef aflegging voor een jaar uit te stellen, neemt zich voor die in December 1893 ten uitvoer te brengen en noodigt u uit de pogingen, die werden aangewend om het vakonderwijs te verbeteren, krachtig voort te zetten, opdat in December 1893 blijken moge, dat dit jaar uitstel van gunstigen invloed is geweest op de ontwikkeling van den aanstaanden meester en gezel. »Met leedwezen erkennende dat het vobr hen, die moeiten noch kosten hebben ontzien, om zich voor het afleggen der proef te bekwa men, eene groote teleurstelling baart, wijst de commissie er tevens op, dat door zeer velen de tijd van voorbereiding te kort werd geacht en dat nu zooveel te meer tijd én gelegenheid bestaat zich de bekwaamheden eigen te maken, die voor meester of gezel gevorderd zullen worden. 3>In verband met het vorenstaande worden candidaten uitgenoodigd zich niet aan te mel den vóór 1 November a.s., maar wel schrifte lijk vóór 1 September 1893, aan den secretaris der commissie, Elandstraat 48 te's-Graven hage, De ministers van binnenl. zaken en van waterstaat zijn Maandag op het Loo bij de Regentes ter audiëntie gegaan. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens de by hem ingekomen ambtsberichten indeaf- geloopen week als aan Aziatische cholera overleden zijn aangegeven: in, Z u i d-H o 11 a n d te Alblasserdam, 1 persoonte Bergambacht, 1 persoon te Bles- kensgraaf en Hofwegen, 2 personente 's-Gra- vendeel, 1 persoon; te "Rotterdam, 7 personen te Zwijndrecht, 2 personen; in N o ot d-B r&bant: te 's-Hertogenbosch 1 persoon; te Mil en St. Hubert, 1 persoon in Celder!and:teMillingen, 1 persoon; in Zeeland: te Kruiningen, 1 persoon (een schipper uit België, te Hansweert in quarantaine liggend en aldaar in de ziekenba rak overleden); te Vere, 1 persoon (aan boord van de stoomboot de Valk I, komende van Botterdam) in Groningen: te Loppersura, 1 per soon; in Utrecht: te Breukelen-Nijenrode, 1 persoonte Utrecht, 1 persoon te Zuilen, 1 persoon. De minister van oorlog heeft ter kennis van de landmacht gebracht dat het keizerrijk Japan, het groothertogdom Luxemburg en de Oranje-Vrijstaat tot de Conventie van Genève", tot verbetering van het lot der gewonden bij de legers te velde in oorlogs tijd, zijn toegetreden. De beperkende bepalingen waaraan de Kon- gostaat den handel heeft onderworpen, heb ben niet alleen aanleiding gegeven tot vele klachten van Belgische handelshuizen, maar volgens de Independence Beige nog een on- voorzien gevolg gehad. Tusschen ons land en den Kongostaat zou n.l. een geschil zijn gerezen. Aan deNeder- landsche maatschappij, welke aan den Boven- Kongo eenige stations heeft, werd kennis gegeven van de genomen maatregelen, waarop zij zich tot onze regeering wendde, met ver zoek te protesteeren tegen de genomen maat regelen, welke in lijnrechten strijd zouden zijn met de Eerlijnsche Kongo-akte. welke de handelsvrijheid waarborgt. Door de maatschappij is aan onzen gezant te Brussel een memorie gezonden, welke hem dienstig zal zijn bij het opstellen der ver- toogen, welke tot den Kongostaat gericht zullen worden. Het bestuur van den Nederlandschen slagers- bond heeft zich gewend tot de ministers van oorlog, marine en koloniën met het verzoek, dat bij aanbesteding van spek geen spek zal mogen worden geleverd, dat niet voorzien is van het boHdsstempel. In de hoop, dat dit verzoek zal worden toegestaan, zijn reeds 53 Amsterdamsche varkensslagers met de stempeling begonnen, en indien de genoemde ministers het verzoek toestaan, zouden nog 150 slagers dit voor beeld volgen. In de verleden week gehouden vergadering van Utrechtsche varkensslagers is met alge meene stemmen besloten, ook tot stempeling over te gaan. Hiervan is aan het bondsbestuur reeds kennisgegeven. Het spek wordt versch gestempeld, en dit heeft ten doel tegen te gaan, dat Ameri- kaansch spek voor Hollandsch wordt geleverd. Door den vorigen minister van waterstaat, Havelaar, was tot oprichting van dezen bond een subsidie toegestaan van f1000. Maandag is, in tegenwoordigheid van den raad van toezicht op de spoorwegen, met den administrateur en verdere autoriteiten, een proefrit gehouden met groot spoor van de lijn ApeldoornAlmelo en terug, met de sneldheid van een gewonen sneltrein, welke rit in alie opzichten naar wensch slaagde. Deze lijn, welke met 1 October in gebruik komt, is de kortste route van Rotterdam over Gouda, Utrecht, Amersfoort, Apeldoorn Salzbergen naar Berlijn, en is tevens de kortste weg tusschen Engeland en Duitschland. De stoombootdienst van Engeland op Vlissingen zal mettertijd hierdoor zeer lijden. Onze Londensche correspondent seint: Naar ik verneem, bestaat er bij de Neöer- landsche staatssporen plan om, in aansluiting op de Engelsche nachtboot, eerstdaags eenen specialen trein te laten loopen, vertrekkende van Vlissingen om zeven uur 's morgens, om over Breda en Utrecht de Engelsche reizigers en brieven vóór tien uur te Amster dam te brengen. (if. B. Cl.) Omtrent de uitbreiding van het aantal kiezers schrijft de Haagsche correspondent der Zutph. Ct.: Hoe groot het aantal kiezers zal worden bij aanneming van 's ministers voorstellen, ligt nog in het duister. De minister zelf schat het aantal op 800,000, maar dat mag wel beschouwd worden als een maximum, dat in de eerste jaren zeker niet zal worden bereikt. Niemand zal voort aan kiezer kunnen worden zonder het zelf schriftelijk aan te vragen, en hoevelen zullen er zijn, die dat niet willen of kunnen doen Niemand kan dat met eenige zekerheid voor spellen. Er zullen er zijn, die het nalaten uit onverschilligheid, anderen die het niet kunnen en nog anderen die het desnoods wel kunnen, maar zoo slecht schrijven, dat zij schamen zich aan de proef te onderwerpen. Heel gemakkelijk zal volgens de memorie van toelichting de proef niet zijn. Men zal niet kunnen volstaan met een formulier in te vullen, maar men zal in persoon naar het gemeentehuis moeten gaan om daar onder controle van ambtenaren een brief te schrij ven, die o. a. van die uitgebreidheid moet zijn, dat hij als controle kan strekken voor de bevolkingsregisters. Men zegt, dat er wel cursussen zullen worden ingericht om den kiezers te leeren een dagelykscheu brief zon der te veel fouten te schrijven, en dit is zeer wel mogelijk, maar er zullen toch altijd velen overblijven, die daaraan niet deelne men en zich voor het verkrijgen van kiesrecht niet zooveel moeite willen getroosten. De onderstelling is zelfs niet gewaagd, dat velen der tegenwoordige kiezers weer ontkiezerd zullen worden, omdat zij aan den gestelden eisch van lezen en schrijven niet voldoen. Vrij aanzienlijk zal ook het aantal zijn, dat geen recht krijgt naar de stembus te gaan, omdat zij verzuimen tijdig hun belasting te betalen. Ik ken een millionair, die geregeld twee jaar wacht voordat hij zijn schuld hij den fiscus aanzuivert. En dat geval staat niet op zich zelf. Velen, die gewoon zijn hun schuldeischers lang te laten wachten, maken juist voor den fiscus een uitzondering .Wat natuurlijk niet wegneemt, dat volgens de ingediende voordrachten het kiesrecht zeer uitgebreid zal worden. Thans bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer circa 330,000een verdubbeling van dat aan tal is zeker te wachten, en in de groote steden zal de uitbreiding van het kiesrecht het belangrijkst zijn. De gezondheidscommissie te Roermond deelt een schrijven mede, door haar ontvan gen van prof. Pfuhl te Berlijn, als resultaat der onderzoekingen van het slnstitut für In- fections-Krankheiten" aldaar omtrent de ont- smettingswaarde van kalkmelk. Prof. Pfuhl zegt, dat dr. Koch niet mede- ging met de meening van prof. Pekelharing, dat kalkmelk geen voldoend middel was om uitwerpselen van choleralijders te ontsmetten. Eene nienwe proefneming, waarbij de darrnïn- houd van choleralijders met ongeveer een ge lijke hoeveelheid kalkmelk werd vermengd, gaf na een uur tijds tot uitslag, dat alle cho- lerabacillen gedood waren. Prof. Pfuhl voegt er de opmerking bij, dat men door schudden moet zorgen dat de kalkmelk zich met de stof fen vermengt, daar anders de werking niet volledig kan zijn. Enkele gevallen van roodvonk hebben zich te Charlois voorgedaan. De goederenstoomboot varende tusschen Helmond—Amsterdam is gisteren in den vroegen ochtend voor anker aan het hoofd te Gorinchem gezonken. De oorzaak van dit ongeval is, dat de boot door de eb aan den grond is geraakt en vermoedelijk op steenen een lek heeft bekomen. De opvarenden hebben zich gered. Omstreeks halfnegen ontstond Maandag avond een zware uitslaande brand in perceel no. 81, Da-Costakade te Amsterdam, waar schijnlijk door het springen van een petro leumlamp. Althans de vrouw, die de voorkamer op de tweede verdieping bewoonde, kwam in doodelijken angst haar achterburen waarschuwen, roepende dat liaar lamp ge sprongen was. Een paniek ontstond toen

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2