aterdag 1 October. N°. 8112. z :n A°. 1892. t| M 'II 6senve r 11 g- s t© Jaargang:. AZLVriSClIEClIOLEKA Biiitenlaiidsche Berichten. erschijsit dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: j7 ODE. Engeland. tnnenlandsclie Berichtu. 1.1 'M\ num. Abonnementsprijsper kwartaal Iranco per post, door het geheele Rijk Afionderlijke normners 1.85. - 52.50. - 0.1 0. BIJ dit nummer worden aan onze eabonneerden In de stad gratis ver- ionden WInterdiensten van het Post kantoor, den Hollandschen IJzeren- Spoor weg, den locaalspoorweg Sclile- dammaassluis en de Stoomtram van hier op Botterdam. Blijkens ia bij bet Departement van Binnen- tndscht Zaken ingekomen ambtsberichten zijn de meeste der gevallen van Aziatische cholera of cholera nostras in Zuid-Holland in den loop dezer maand, voor zoover zij niet uit het buitet land werden aangebracht, waargenomen bij per sonen wonende of werkzaam op schepen varende op de Maas of op daarmede gemeenschap hebbende wateren. Het gebruik van Maaswater was de vermoe delijke oorzaak van verscheidene gevallen. Ten ernstigste wordt derhalve op- nieuw gewaarschuwd tegen alle ge bruik van Naaswatcr ln ongekookten toestand. DBIISCm ASD. De aanstaande Pruisische staatsbegrooting zal, volgens vertrouwbare mededeeling, eet tekort van 86 millioen aantoonen. De wet op de Zondagsrust heeft reeds tal van verwarringen in het leven geroepen en den handel heel wat nadeel berokkend. Even als de wet op de verzekering tegen ouderdom heeft ook zij een stroom van petities uitge lokt. De regeering kan de wet niet herroepen, die nauwelijks in werking is getreden; toch zal zij rekening houden met de steeds grooter wordende ontevredenheid en stelt zij zich voor met de toepassing der wet niet al te streng te zjjn en de plaatselijke omstandigheden acht te nemen. De ministers van binnenlandsche zaken en «eredienst hebben eene aanschrijving gericht aan de plaatselijke overheden, met het oog op den woekerhandel in ontsmettingsmiddelen. De Berlijnsche correspondent der N. 22. Gt. schrijft van gisteren Met het doel te voorzien in den nood te Hamburg, wordt aldaar het plan overwogen, alle Inkomens boven 6000 mark voor Óen jaar te onderwerpen aan eene verdubbelde belasting, waarvan het bedrag later terug betaald zou worden. De Berlijnsche gemeenteraad heeft gisteren den burgemeester Zelle met 94 tegen 22 stem men gekozen tot eersten burgemeester. volgens een bericht van 28 dezer uit Hamburg aan de Kólnische Zeitung zijn in de laatste acht dagen aldaar ruim honderd personen aan typhus overleden. De inzamelingen ten behoeve der noodlij- let en te Hamburg bedragen nagenoeg 2 millioen mark, die voor Altona 100,000 mark. Duren heeft de onthulling plaats gehad van een monument ter eere van prins Bis- BPBEAP; BOTEHI'fHAAT, E j» arek. )e plechtigheid werd opgeluisterd door de uitvoering eener cantate, onder samenwerking van 160 zangers en een sterk bezet orkest. Van gister- tot hedenmiddag zijn te Ham burg 33 cholera- en 24 sterfgevallen aange- ge ven. Daarvan kwamen op gisteren 33 aan getasten en 15 overledenen voor. BUfilE. De gezondheidscommissie voor de Schelde heef gistermorgen besloten voorgoederen u olland komende eene quarantaine van 24 uren te gelasten. De JStoile Beige meldt dat de Kongo-staat alle verbodsbepalingen tegen het vervoeren van producten, uitgevaardigd voor het gebied 'ar den Boven-Kongo, tijdelijk opgeheven teneinde de regeering in staat te steden voor deze aangelegenheid eene alge- meene regeling te maken. De alderman Knill is gisteren tot lord- aayor /an Londen verkozen voor hét jaar, ingaande 9 November a.s. Het vraagstuk zgneü verkiezing wordt druk besproken daar de heer Kn»!, die katholiek is, er op staat dat zijn huis-aalmoezenier een katholiek pries- ter zal zijn, en weigert bij plechtige gelegen- heden den dienst in een der protestantsche eiken bij te wonen, wanneer het gemeente best uur daar officieel heengaat. Een dergelijke moeilijkheid heeft zich tot dusver bij geen dar lord-mayors, tot welk kerkgenootschap die ook behoorden, voorgedaan. )e Londensche correspondent der N. 22. Ct. schrijft van gisteren a de »City is eene rumoerige verga dering van poorters gehouden, in welke tie ultra-protestantsche partij in verzet kwam tegen de verkiezing van den katholieken alderman Knill tot lord-mayor, en dezen allerle strikvragen stelde. De heer Knill antwoordde, katholiek te zullen blijven, zon de zijne protestantsche medeburgers te kort te doen. Eindelijk werd Knill verkozen ver jaard onder levendig applaus eu gesis. De inspecteur-generaal lord Mathue heeft heden het oproerig geworden garde-regiment te Windsor geïnspecteerd. Hij gaf zijn leed wezen te kennen over het voorgevallene, en noodigde de onruststokers uit de gelederen te verlaten, in welk geval hij het gebeurde slechts zou beschouwen als insubordinatie en niet als muiterij. Na vijf minuten bedenktijd hebben gegeven, verroerde niemand zich, waarop de inspecteur verklaarde aan den commandant te zullen rapporteeren dat er muiterij gepleegd is. rnolliet Redmond formuleert in het ober-nummer der Nineteenth Century het programma der Home rulers. Hij stelt voorop het minimum der eischen, met de inwilliging waarvan de Iersche volkspartij tevreden zou AdVERTKNTiKPKijgtan 1—10 gewon, regelt met nbegrip v»n eene Conrtnt.-0 Iedere gewone regel meer010 Jriemaai, geplaatst wardt tegen tweemaal berekend. Kunnen zijn. Een Iersch parlement, zegt tedmond, kan slechts bestaan als Ingeland de plechtige verbintenis aangaat, het vol trekt vrij te laten in de Iersche wetgeving. De koningin zoude zoogenaamd, een recht van veto behouden, maar dit alleen uitoefe en op het advies der Iersche regeering. Redmond is tegen het behoud van Iersche afgevaardigden te Westminster, omdat dit de aanleiding kan zijn tot de eeuwigdurende tsschenkomst van sommigen hunner in de besluiten van het Iersche parlement. Volstrekt noodig is het volgens Redmond dat de tegenwoordige rijkspolitie worde afge ;n vervangen door eene burgerpolitie, s aande onder controle der Iersche regeering. Evenzoo moet deze de controle hebben over de rechterlijke macht, kunnende de rechters geamoveerd worden op verzoek van het Iersche parlement. Overigens is Redmond er niet tegen, dat de beslissing in zekere rijkszaken aan het Iersche parlement onthouden blijve, en even min heeft 'hij er bezwaar tégen", dat er eene opperste rechtbank worde ingesteld om des noods over de rechtsgeldigheid van besluiten van het Iersche parlement te beslissen. olgens teruggekeerde robbenvaarders uit Canada gaan de Russen voort uitheemsche schepen die ter robbenvaart komen op te brengen. Dezer dagen deden zij dit weder met 4 Britsche en 2 Amerikaansche vaar tuigen. Naar aanleiding van de muiterij onder de soldaten der ijfgarde zijn 27 man gevangen genomen. Een streng onderzoek zal worden ingesteld. Naar het schijnt is voor lichte ver- grijpen in den laatsten tijd nogal eens zwaar gestraft en heeft ontevredenheid daarover den doorslag gegeven. Toen de mannen in arrest werden gebracht, juichten hunne kameraden hen toe. Door de regeering is uit Mozambique be richt ontvangen, dat op de Moma-rivier een Portugeesche stoomboot vergaan is, met ette lijke Engelsche en Duitsehe onderzoekings reizigers aan boord, die er den dood bij vonden. Met name worden genoemd de Engehcli man Vivian en de Duitschers Hasselbaeh, Ilerz, Renner en Fritz Ilomann. De Engelscli man Gardner is gered. ZWEDEN. raj de Dinsdag en Woensdag plaats gehad hebbende negen verkiezingen voor de Eerste Kamer zyn zeven protectionisten en twee vrijhandelaars gekozen. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld, dat men in de eerste helft van October de benoeming van een aantal nieuwe senatoren verwacht. Men spreekt van ongeveer vijftig. Dit geschiedt om het ministerie te versterken. Genua is het nu de tjjd der congressen. terdag is door het aardrijkskundig congres aldaar een gouden medaille overhandigd aan majoor Casati, den heldhaftigen metgezel van lin Paeha. Zondag heeft, onder leiding van den minister Bonaccï, de plechtige opening plaats gehad van het internationaal congres voor zeerecht. T E I IJ E. In haar antwoord op de nota der Russische regeering protesteert de Porte tegen de be schuldiging als zou zij den eerbied voor het Berlijnsch tractaat hebben uit het oog ver loren, dat de grondslag is der staatkundige orde. Integendeel zegt zij het Berlijnsch tractaat niet te hebben willen schenden, evenmin als zij de gevoeligheid der Russische 'geering wilde kwetsen, terwijl zij aan haren commisssaris te Sofia bevel heeft gezon den bij de Bulgaarsche regeering bezwaren in te brengen tegen het onjuist verhaal, dat aan de Svohoda is gedaan over de ontvangst van den minister-president Stambuloff door den sultan, AFRIKA. De Iksraad der Zuidafrikaansche repu bliek heeft in de thans gesloten zitting ge wichtige beslissingen genomen. De onder wijswet, door prof. Mansvelt ontworpen, is goedgekeurd. Door het sluiten eener staatslee- ling leeft de Raad de Nederl. Zuidafrikaan sche spoorweg-maatschappij in de gelegenheid gesteld, hare werkzaamheden krachtig voort te zetten, waardoor over eenige maanden atoria door een spoorlijn met de havens der Kaapkolonie zal zijn verbonden. Door eene verhooging der invoerrechten wil men trach ten, eene nieuwe directe belasting te ver mijden. Anders dan gewoonlijk, heeft de Volksraad bij het scheiden aan de regeering de gebrui kelijke volmacht geweigerd om tijdens het recès dringende zaken te regelen. Uitdruk kelijk werd daarbij evenwel te kennen ge geven, dat dit niet moest beschouwd worden als een bewijs van wantrouwen in president Kruger's beleid. Uit Tanger wordt van gisteren gemeld, dat de sherif Mulay Hazzan gistermorgen is over leden. ij zal worden opgevolgd door zijn oudsten zoon Mulay Elar-bey. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 29 September. Het adres van Vliegen, over onrechtmatige ontbinding eener vergadering te Gulpen was in de voormiddagzitting van hed 11 Z aan de orde. n ïeei Kerdijk handhaafde de meenin dat de burgemeester van Gulpen zijr vrees voor ordeverstoring niet heeft gerechtvaar- digd, maar toch op dien grond de ver<rade- rmg niet mocht ontbinden. Hij wees op de moeilijkheid om voor vergaderlokalen anders dan dranklokalen te verkrijgen en kwam op fti| T I VI li Wfl :'S|

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1