Maandag 3 October Derde Blad. ftpotii der iatasteii en aitpra A". 1892. N°. 8113 esenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U ITGEYElT: Y. ODE. Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. K o I o n n. gemeente Schiedam, GOURANT. abonnementsprijs per kwartaal Iratwo per post, doo.' het geheele Rgk Afzonderlijke nommers VAN DE voor deo dienst van 1893. (Vervolg.) UITGAVEN. Hoofdstuk I. Huishoudelijk bestuur. Afdeeling I. Bezoldiging, schrij/loonen, presentiegelden en reis- en verblijfkosten, te genieten door de personen in het dagelijksch bestuur der gemeente werkzaam. Art 1. Jaarwedde van den Burgemeester f3500. Art 2. Jaarwedden van de Wethouders f 3000. Deze post hevat de jaarwedden van drie Wethou ders. Art 3. Jaarwedde van den Secretaris f3000. Art 4. Jaarwedde van den Ontvanger f2800. Art 5. Jaarwedden van de bouwkundigen en van de opzichters der gebouwen, der wegen sn derge lijke 3700.—. Deze post is verdeeld als volgt Jaarwedde van den gemeente-architect f2500. (behalve genot van vrije woning en brandstof.) Idem van den opzichter over de gemeente-werken-1200. f3700.— Art. 6. Jaarwedden van de ambtenaren en bedien den der gemeente-secretarie f7000. Deze post is verdeeld als volgt: Afdeeling A, algemeene zaken Jaarwedde van den hoofdcommies f 1300. t) ii commies -4400. ii en adjunct-commies -1000. 1sten kleik - 600. 2den - 100. Afdeeling B, burgerlijke stand en bevolking: Jaarwedde van den commies -4200, i) adjunct-commies - 900. klerk- 200. bode- 4 00. f7000.— Art. 7. Jaarwedden van de beambten ten kantore van den gemeente-ontvanger f1700. Deze post is verdeeld als volgt; Jaarwedde van den lsten beambte. f1200. 2den - 500. f1700.— Art. 8. Jaarwedden van den concierge en boden 11375.- Deze post is verdeeld als volgt: Jaarwedde van den bodef 800. concierge van het raadhuis, tevens adjunct-bode - 575. f1375.— Art. 9. Jaarwedde van den kaai- en havenmeester f900.- Vastgesteld hij raadsbesluit van 18 December 1891. Art. 10. Jaarwedden van den klokkenist en klok luider f 400. Deze post is verdeeld als volgt: Jaarwedde van den klokkenist f 300. i bs klokluider (behalve genot van viije woning-100.— f400.— Art 11, Jaarwedden van le keurders, wegers, meters, rooimeters en dergelijke f 1682. Deze post is verdeeld als volgt: Jaarwedde van den stads-waag- en ijk meester f 500. Bezoldiging van de arbeiders aan de pikkelschalen- 50. Jaarwedde van den keurmeester van het vleesch- 550. 1.85. - 2.50, - 0.10. HtlllEAtl: BOTBKKT1UAT, B 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. .10 Iedere gewone regel meer- 0.10 Duiehaii, geplaatst wordt tegen tweemaxi. berekend. Transport. ƒ1100. Jaarwedden van twee keurmeesters van de visch, ieder f20.- 40. Schouwloon van de distilleerketels en helmen in de branderijen en distilleeide- rijen. 400.— Wem van de stutten en rollagen der distilleerketels in de branderijen en dis tilleerderijen - 100. Idem van de rijtuigen- 42. Transporteer?. f 1100. f1682.— Art 12. Jaarwedden van de sluiswachters, brug- genophalers en dergelijke f7171. Deze post is verdeeld als volgt: Jaarwedde van den sluiswachter van de buitenslms {behalve genot van vrije woning) f 604. Idem van den tweeden sluiswachter aan die sluis- 450. Idem van den sluiswachter aan de varkenssluis en biugwachter aan de Hoofd en Willemsbruggen (behalve genot van vrije woning)- 575. Idem van den sluiswachter aan de schutsluis (behalve genot van vrije woning) - 700. Idem, van den tweeden sluiswachter aan die sluis- 442. Idem van den eersten brugwachter aan de Oranjebrug en de voetbrug over de Nieuwe haven- 500. Idem van den tweeden brugwachter aan die bruggen- 300. Idem van den eersten brugwachter aan de Appelmarkt-brug- 475. Idem van den tweeden brugwachter aan die brug- 425. Idem van den eersten brugwachter aan de Ooievaars- en Mallebruggen (behalve vergoeding van f 13-'sjaars voor vuur en licht)- 475. Idem van den tweeden brugwachter aan die bruggen - 425. Idem van den brugwachter aan de Spoelingbrug (behalve genot van vrije woning) - 500. Idem van den eersten brugwachter aan de brug bij de Gerrit-Verboonstraat (beliatve genot van vrije woning) - 400. Idem van den tweeden brugwachter aan die brug (behalve genot van vrije woning)- 350. Idem van den spuiwachter van het nieuwe Spuikanaal (behalve genot van vrije woning)- 300. (Aan dezen spuiwachter wordt voor het in- en uitlaten van water in slooten in het Frankeland f3.50 per week betaald.) Idem van den tolgaarder aan den tol op den straatweg naar Overschie (be halve genot van vrije woning en restitu tie van 's rijks personeele belasting) - 200. Toelage aan den schipper van de over- zetpont aan de Buitenhaven, tot suppletie van de opbrengst der ten zijnen voor- deele komende overzetgelden, wanneer die gelden minder bedragen dan f5.— per week- 50. f7171.— Art 13. Jaarwedden van poortiers en dergelijke f100.- Art. 14. Jaarwedde van den concierge van het politiebureau f200. Art. 15. Schrijlloonen f25. Art. 16. Reis- en verblijfkosten f100. Art. 17. Reis- en verblijfkosten voor het bijwonen der zittingen van den militieraad f10. Art 18. Presentiegeld van de leden der commissie bedoeld in art. 0 der verordening op de heffing van eer plaatselijke directe belasting naar het in komen. f360. Totaal der Iste Afdeeling f37023. (Wordt vervolgd.) In den loop van de volgende maand zal de lieer Bisschop zich naar het Loo begeven, om het porti et te schilder >n van II. M. de Koningin-Re- gentus, dat bestemd is om in de raad/au! te Lccuwaï(It'n tu wordon geplaatst. (V'ad) Voor het toewijzen der zes gouden medailles, welke de stad Amsterdam voor de «driejaarlijk- sclie" beschikbaar stelt, zijn door de artisten zei ven tot leden der jury gekozen Allebé, Israels, Jacob en Willem Slaris. De stad Amsterdam voegde aan dit viertal toeJ. van de Sande Balthuyzen, Maschaupt en Mesdag. Het laat zich aanzien, dat de keuze van de te bekronen artisten niet gemakkelijk zal gaan. Vatl Gistermorgen is, na langdurig lijden, in den ouderdom van 48 jaar, te Arnhem overleden de letterkundige J. H. Hooijer, redacteur van De Gidsbekend door een aantal keurige novellen. Aan het fonds der maatschappij «Caecilia" is door wijlen mevr. de wed. H. M. Amersfoordt, geb. Dijk, eene som van f 2000, vrij van alle rechten en kosten, vermaakt Eene som van f12000 is op de staatsbegroo- tii_g uitgetrokken voor de behartiging der belan gen van Nederl. kunstenaren op de wereldten toonstelling in 1893 te Chicago. In de St.-Stephanuskerk te Nijmegen zijn tegen het metselwerk, dat het voormalig priesterkoor omsluit, schoone oude muurschilderingen ontdekt. De kleuren en het goud zijn nog in vrij goeden staat. De raad van Nijmegen heeft met bijzonde re mildheid geld beschikbaar gesteld voor de restauratie der oude merkwaardige bouwwerken. Te wenschen is het dat de kerkeraad der herv. gemeente ook zijnerzijds zich vrijgevig zal betoo- nen, nu het geldt een der meest grootsche bouw werken zooveel mogelijk in eere te herstellen. Te Hamburg zijn verschillende geneesheeren bezig met het zoeken naar geneesmiddelen tegen de cholera. Zoo is dr. Ktebsuit Zurich aan het inenten, echter niet als voorbehoedmiddel, maar ter genezing. Maar het meest wordt cliloor- water in toepassing gebracht, en wel in hoeveel heden van 30 a 40 gram. Van zeven zieken, wier lichaamstemperatuur reeds bijna tot die van een lijk was gedaald, werden vier tot het bewustzijn teruggebracht en herstelden. De drie anderen, bij wie de hartslag reeds op gehouden had, stierven. Wordt liet middel echter in 't begin der ziekte reeds aangewend, dan ge neest de zieke meestal binnen 18 a 24 uur. Suikerhoudend voedsel moet echter vermeden worden. Tengevolge van het keersclier, der cholera en de daardoor gewekte vrees, is het reizigersver keer per expres-trein uit Duitschland naar het oosten zóo aanzienlijk verminderd, dat deze ex pres-dienst geheel gestaakt is. Het proces te Trier over de brochure geschreven in verband met de bedevaart naar den heiligen rok is geëindigd met eene veroordeeling van Reichard, protestansch student in de theologie, als schrijver, tot 6 weken en Van Sonnenburg, als uitgever, tot 2 weken gevangenisstraf, wegens beschimping van eene instelling der katholieke kerk en beleadiging van den bisschop Korum. De beide veroordeelden zijn in hooger beroep gekomen. De TVeser ZeUung zegt over dit proces, dat het eigenlijk loopt over den eerbied, dien men in Duitschland aan oude oveiblijfselen van mensche- lijke lichamen, van voorwerpen en kleedingstukken schuldig is, zoodra eene erkende godsdienstige vereeniging hun het karakter van zoogenaamde reliquieen toekent. Tot nu toe heeft de katholieke kerk daar nooit vee! drukte over gemaaktzelfs niet in 1844, toen aan den heiligen rok do bekende genezing van de baronesse Von Vischering werd toegescbroven, zonder dat men het toen noodig vond de spotters voor het gerecht te brengen. Er zal eerlang in Rusland een besluit worden uitgevaardigd, waarbij bepaald wordt, dat Joden geen Christennamen meer mogen dragen. Allen, die geen strikt Israelietische namen hebben, moe ten nieuwe namen aannemen. De politie van Palermo heeft een grooten slag geslagen. Zij heeft de hand gelegd op 1G0 leden van een groote bende bandieten. Ook te Rome zijn eenige peisonen in hechtenis genomen, die medeplichtig waren aan de jongste rooveraanvallen op Sicilië. Twee Italiaansche professoren te Catanië, die er hun werk van maakten einddiploma's van 't gymnasium en lycaeum te verkoopen, zijn door de rechtbank aldaar vei oordeeld, de een tot drie jaar en acht maanden gevangenisstraf en ontzegging van 't recht van 't bekleeden van eenig openbaar ambt en de tweede tot 2 jaar gevan genisstraf. De provincie Catanië (Italië) wordt thans weder door een nieuwe rooverbende, veertien personen sterk, onveilig gemaakt. Overigens was in den laatsten tijd de overheid op Sicilië zeer gelukkig met het arresteeren van bandieten. Alleen in den omtrek van Palermo kreeg men 160, zegge h o n- derdzestig verdachten in handen. Een zonderling ongeval had bij Ulverston plaats. Eene locomotief, die op de lijn tusschen Barrow en Furness werd verschikt, verdween eensklaps in den grond. Zij was door den bodem heengezakt en dertig voet diep in eene oude mijn terechtgekomen. Een uur later, toen men aanstalten begon te maken om haar op te sjorren, verzonk zij ten tweeden male en nu wel voor eeuwig in eene nog diepere holte. Gelukkig, dat zij geen wagentrein achter zich had. Thans be kwam slechts de stoker bij het nog tijdig afsprin gen eenig letsel. Zooals men weet, zijn aanzienlijke landstreken, vooral in het noorden van Engeland in Che shire bijvoorbeeld grootendeels ondermijnd, en steden en dorpen rusten er vaak op eene aard korst van slechts eenige voeten dikte. Uit Calcutta verneemt de Times dat Conway's exploratie-expeditie naar het Himalaya-gebergte teruggekeerd is na minstens 1000 voet hooger te zijn gestegen dan Schlagintweit deed, die eene hoogte van 22,230 voet bereikte. Conway's expe ditie beklom twee orbekende ijsspitsen, door hem «Kristal-Piek" en «Pionier-Piek" gedoopt, resp. 20,000 en 23,000 voet hoog, waarboven een darde onbekende piek, de «Golden Throne" gedoopt, nog 2000 voet hooger bleek uit te steken. Deze laatste, alsook de hoogst bekende berg ter wereld, welke de kaarten aanduiden als K. 2, werd niet beklom men wegens het slechte weder en gebrek aan proviand. Batavia, 20 Augustas. Aan hat verslag der voornaamste gebeurtenis sen in het gouvernement Atjeh en onderhoorig heden, van 2 tot en met 15 dezer, wordt het vol gende ontleend Groot-Aljeh. Het vijandelijke vuur, waaraan de post Lambaroe bijna dagelijks en Siroen,Lam- reng, Boekit-Karang en Lamdjamoe, alsmede het blokhuis aan den Kroeng Lingkar slechts nu en

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 9