Binnenlandse!!e Berichten. morgen en zal plaats hebben op staatskosten. Voorloopig wordt het stoffelijk overschot bij gezet in den grafkelder der familie Scheffer op het kerkhof Montmartre. Overeenkomstig den wensch van den overledene zal de begra fenis een zuiver burgerlijk karakter dragen. In de Kamer van afgevaardigden zal het voor stel worden gedaan om het lijk van Renan later in het Panthéon een blijvende rustplaats te verteenen. In het collége de France zal gesproken worden door den minister Bourgeois uit naam der regeering, door de lieeren Gaston Bois- sïer en Jules Claretie voor de Académie des inscriptions et belles-lettres", en Gaston Paris voor bet collége de France. Mevrouw Carnot heeft aan Renan's weduwe eenen brief van rouwbeklag geschreven. In September 1891 werd een wet aange nomen, waarbij 2 pCt. geëischt werd van alle inzetten op wedrennen. Deze gelden zou den strekken tot ondersteuning van hospita len en armhuizen. In 4 maanden tijdswerd er door de verschillende hospitalen en arm huizen 2,026,895 frs. uit deze bron ontvangen. Hieruit blijkt, dat er in vier maanden tijds ruim 100,000,000 frs. verwed werd. De regeering zal in de aanstaande zitting een supplementair krediet aanvragen voor de expeditie tegen Dahomey. De minister van marine seinde aan Dodds om nadere berichten over de operatiën in Dahomey. Men was sedert eenige dagen zonder bericht. Gisteren zijn te Parijs en in de voorsteden 24 cholera- en 8 sterfgevallen voorgekomen. ENGELAND. Lord Houghton deed Maandag zijn intocht te Dublin als nieuwe onderkoning van Ierland. Er was weinig belangstelling of geestdrift, dan alleen bij de studenten van j> Trinity College". Aldus meldt de Standard. Daarentegen spreekt Daily News van een ontvangst vol geestdrift van de zijde der talrijke volks menigte. In Wales begint de nijverheidstoestand zich iets gunstiger te laten aanzien, voornamelijk tengevolge van eene groote bestelling uit de Transvaal (40,000 ton stalen spoorstaven en dwarsliggers), door de Ebbro-Vale-maat- schappij ontvangen. De Londensclie correspondent van de Manchester Courier weet uit goede bron mee te deelen dal er plan bestaat tot het leggen van eenen spoorweg van den noordelijksten mond der Zambesi naar het Nyansa-meer eene lengte van lusschen 300 en 400 Eng. mijlen. Een groot deel van het benoodigde kapi taal zou reeds inschreven zijn, en men hoopt, spijt het ongezonde der te doortrekken land streek, de noodige inlandsche arbeiders te zullen kunnen vinden wat zeker niet twijfelachtig is, mits slechts het noodige geld beschikbaar zij. De koffielanden van de Shke zouden door deze onderneming eerst produc tief worden. OOSTENRIJK. Graaf Kinsky, gouverneur van Neder- Oostenrijk, die als president van den Landdag mede aansprakelijk is voor de schandelijke anti-semietische scènes in die vergadering, waarover keizer Franz Maandag zoo streng oordeelde, heeft zijn ontslag gevraagd. Volgens de Standard bevatten de bladen uit Buda-Pest hevige klachten over het erbarmelijke beleid der stedelijke regeering ten opzichte der cholera. Besmette zieken kamers blijven dagen achtereen zonder ont smet te worden. Het bestaan der ziekte is in den aanvang geloochend. Ook moet zij thans in veel uitgebreider mate heerschen dan van ambtswege erkend wordt. Er wordt aange drongen op het benoemen eener gevolmach tigde s taats-commissie. Te Buda-Pest zijn gisteren 40 cholera-en 17 sterfgevallen aangegeven. ZWEDEN. Prins Oscar Bernadotte, de tweede zoon des konings, die vier jaar geleden huwde met mej. Ebba Munk en toen afstand deed van zijne rechten op den troon, heeft zich met zijne ouders verzoend en is weer van Carlskrona naar Stockholm teruggekeerd. De groote dichter Björnstjerne Björnson zal vermoedelijk vervolgd worden wegens hoog verraad, ter zake van het schrijven van een artikel tegen de vrijmetselarij, waarin hij deze van de zwartste plannen tegen het land beschuldigt en den koning, die een harer hoofden is, tal van beleedigingen naar het hoofd werpt. DENEMARKEN. De minister van financiën heeft bij de Folkething de begrooting voor 1893/94 inge diend. De gezamenlijke inkomsten zijn ge raamd op 55Vj, de uitgaven op 54,2, het saldo op 1,3 millioen. De staatsschulden be liepen op den ln April 183,7 millioen. De* gewone uitgaven voor het departement van oorlog worden geraamd op 10,6, de buiten gewone op 1,1 millioenvoor marine op 6,7 en 1 millioen. Nieuwe uitgaven voor de vestingwerken om Kopenhagen worden niet gevraagd. PORTUGAL. De senator Mendoza Cortez, directeur van de Banco Lusitano, die voor de Kamer der pairs te Lissabon terechtstond, is vrijge sproken van de aanklacht van financieel geknoei. GRIEKENLAND. Tengevolge van het besluit der regeering om het schoolgeld der universiteiten aan merkelijk te verhoogen, hebben de studenten der hoogeschool te Athene het werk gestaakt. Niet éen heeft zich voor den nieuwen cursus doen inschrijven, terwijl de aanvoerders der ontevreden jongelieden den omtrek van het universiteitsgebouw bewaken, om te zorgen dat geen nieuwe studenten daar binnengaan. T V R K IJ E. De sultan heeft al de plannen van den Belgischen generaal Brialmont tot versterking der Dardanellen goedgekeurd. TWEEDE KAMER OERSTATEN-GENERAAL. Perequatie der grondbelasting. Thans is ingediend het ontwerp strekkende om te beginnen met 1893 de grondbelasting op de ongebouwde eigendommen te heffen naar zes percent der belastbare opbrengst. Een ander wetsontwerp tot herziening van de wetgeving op de grondbelasting zal weldra volgen. Tengevolge van de voorgestelde heffing, zal het bedrag der rijksgrondbelasting van 1011 gemeenten verminderen, terwijl dat van 326 gemeenten zal vermeerderen, of nagenoeg gelijk blijven. De vermindering van grondbe lasting zal veelal aan de lichte gronden ten goede komen. Door de heffing terug te bren gen tot 6 pCt. zal de schatkist een verlies lijden van ruim f960,000. SCHIEDAM, 6 October 1892. Een talrijke schare vulde hedenmiddag het gebouw der Groote Kerk, om voor eene wijle den dagelijkschen, prozaischen arbeid te staken en van de kunst te gaan genieten. Deed het classieke programma veel ver wachten, de uitvoering valt eveneens te roemen. Het «Preludium C-moll" van Bach, door onzen bekwamen organist ten gehoore gebracht, bracht de gewenschte stemming teweeg, terwij! «Thema en Variatiën" van Handel mede naar waarde werd vertolkt. De heer Egener speelde vol sentimenten bezieling de schoone »Arie" van Hasse en «Romance (G-dur)" van Beethoven. "Wat eindelijk de vocale bijdragen betreft, de beer Bakkes betoonde zich een zanger vol toewijding voor de edele kunst; zijn helder stemgeluid neemt steeds in omvang toe. Vol sentiment en devotie zong hij het Kerk lied" van Stradella alsmede «O quam suavis est" van Orth, met bezielende kracht het «Recitativ en Aria (Largo)" van Handel, welk laatste, tevens als slotnummer door de gezamenlijke medewerkers uitgevoerd, de kroon zette op het concert. vVIj zijn voorzeker de tolk van alle be langstellenden, indien wij den heer Textor gelukwenschen met zijn steeds toenemend welslagen; moge dan dit succes hem een spoorslag zijn in die goede richting werkzaam te blijven, teneinde alzoo steeds meer den kunstzin op te wekken en aan te kweeken. Daartoe uitgenoodigd door den heer S. TV'. Siemons te Amsterdam, voorzitter van den uNederl. Bakkersbond", heeft zich ook eene commissie van de afdeeling Schiedam van dien bond samengesteld, bestaande uit de heerenM. Berck, II. Rammers, B. de Goe deren en P. J. Verhagen, om gelden in te zameien tot ondersteuning van hunne nood lijdende vakgenooten te Hamburg. Onze Koninginnen worden den lOn October te Arolsen verwacht. HH. MM. worden tegen 17 dezer hier te lande terugverwacht. De Staatsct. bevat het kon. besluit, waarbij wordt ingesteld eene commissie tot het uit brengen van verslagen aangaande de werk zaamheden der staatscommissie, bedoeld bij de wet van 19 Januari 1890 Staatsblad no. 1), gewijzigd bij de wet van 28 December 1891 Staatsblad no. 243), en doen van de voor stellen, waartoe het door die staatscommissie gehouden onderzoek haar aanleiding mocht geven. In deze commissie zijn benoemd tot !id, tevens voorzitter, jhr. mr, W. F. Rochussen, lid van den Raad van State, te 's-Gra- venhage b. tot leden J. van Alphen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage J. Ph. de Bordes, president-directeur van Zuid ooster-spoorwegmaatschappij, te 's-Gravenhage G. Emans te 's-Gravenhage J. F. Jansen, burge meester te Tilburgmr. A. Kerdijk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Graven- have; mr. M. J, C. M. Kolkman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Graven hage dr. N. Reeling Brouwer, lid der Provinciale Staten van Friesland en wethouder te Leeuwar den jhr. mr. O. Q. van Swinderen, rechter in de arrondissements-rechtbank te Groningen mr. J. D. Veegens, lid van de Tweede'Kamer der Staten- generaal, te 's-GravenhageW, M. Visser, ond- directeur der Nederlandsche Stoombootmaat schappij, te 's-GravenhageS. M. van Wijck, steenfabrikant te Renkura; c. tet lid, tevens secretaris dier commissie, mr. J. C. Th. Heyligers, Oostindisch rechterlijk amb tenaar met verlof, tijdelijk verblijf houdende te 's-Gravenhage. Aan die commissie zijn toegevoegd als adjunct secretarissen jhr. mr. i. A. de Jonge, advocaat bij den Hoogen Raad der Nederlanden, te 's-Gra venhage jhr. mr. P. J. A. A. M. van Nispen tot Sevenaer, anvocaat en procureur te Arnhem, en mr. W. H. J. Royaards, schoolopziener in het arrondissement Renen, wonende te Utrecht. Het onderzoek der staatsbegrooting voor 1893 is heden in twee afdeelingen der Tweede Kamer aangevangen. De overige sectiën be ginnen daarmede Dinsdag a.s. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ten kantore van den tommies van aanneming der marine te Rotterdam, tot nader order, slechts op éen dag in de week, en wel des Dinsdags, gelegenheid zal zijn tot dienst nemen bij de zeemacht. De toespeling van het Tenloosch Weekblad op een intrige die in werking-zou zijn met betrekking tot de benoeming van een kolonel van een der in Den Haag in garnizoen lig gende regimenten wordt door den Haagschen correspondent van het D. v. N. aangevuld. Volgéns deze zou de mipister van oorlog kolonel Ypey van het 2e regiment huzaren te Yenlo tot kolonel van het 3e regiment in Den Haag willen benoemen, ln de hofkrin gen verlangt men het commando opgedragen te zien aan den luit.-kol. Rengers, wiens dochter hofdame is brj H. M. de Koningin- Regentes. In dat geval zou kolonel Ypey met den rang van kolonel aan het hoofd van de rijschool te Amersfoort worden geplaatst, welke betrekking thans baron Rengers, maar met den rang van luit.-kol. bekleedt, terwijl jhr. Meijer tot kolonel van het 2e regiment huzaren zou worden benoemd. Kolonel van het le regiment is jhr. Gevers. Volgens het Centrum zal de heer J.P. Th. van Nunen, die zitting heeft in de Tweede Kamer voor het district Zevenbergen, den 4n November met het stoomschip Amalia naar Nederlandsch Indië vertrekken. In het district Tolen is gekozen tot lid der Prov. Staten van Zeeland jhr. mr. E.A. O. de Casembroot (lib.) met 519 stemmen, tegen 341 stemmen op G. Bollier (anü-rev.). De directeur-generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft ont smettingsovens van zeer groote afmeting, naar het stelsel van prof. Van Overbeek de Meijer, laten vervaardigen, tot het ontsmetten van de banken en rugleuningen der coupés le en 2e klasse van de rijtuigen der maat schappij, door stroomenden verzadigden stoom van 100" C., indien onverhoopt zoodanige coupés besmet mochten worden door reizi gers uit het binnen- of buitenland. Naar de Arnh. Ct, verneemt, moet de minister van binnenlandsche zaken, in ant woord op het verzoek van de plaatselijke gezondheidscommissie te Nijmegen om de Sequah-séanees aldaar te verbieden, aan ge noemde commissie hebben medegedeeld, dat de wet hiertoe geene bevoegdheid geeft, maai* dat de gemeentebesturen de bevoegdheid heb ben eene verordening vast te stellen, waarbij ter voorkoming van het gevaar voor besmet ting voor bijeenkomsten de ruimte wordt geregeld, welke per persoon in het lokaal der bijeenkomst beschikbaar moet zijn. Het plan is, in het volgende jaar met het drukken te beginnen van eer. millioen nieuwe muntbiljetten van f10, die vermoedelijk nogal eenige overeenkomst met de biljetten van f50 zullen hebben. Voorts is gerekend op f 20,000 voor nieuwe kwartjes en dubbeltjes, deels uit versmolten zilveren pasmunt te vervaardigen. Door den burgemeester te Rotterdam is uitdrukkelijk bevolen, dat alle reizigers uit Hamburg komende moeten ontsmet worden, ln de laatste dagen is het bij herhaling voor gekomen, dat reizigers uit Antwerpen en andere besmet verklaarde plaatsen aan de Nederlandsche grensstations vaische namen opgaven. Heden deed zich te 's-Bosch het geval voor, dat de gemeente-politie een telegram uit Rozendaal ontving, dat daar zou arriveeren iemand, zich noemende v. d. H. en wonende in de Posteistraat. Toen don waarnemenden commissaris van poli tie gebleken was, dat bier een valscli adres was opgegeven, liet hij aan den trein, waarmee be doelde reiziger moest aankomen door de gemeente politie surveilieeren en vond men dezen in den persoon van een ingezetene uit Vucht. Deze zal nu onder geleide van gemeente politie naar Rozendaal moeten terugreizen ter herkenning aldaar, waarna proces-verbaal legen hem zal worden opgemaakt en hij zich dan boven dien de kosten eener tweede reis naar 's-Bosch zal hebben te getroosten. PNb. Ct.) Het Nederl. hoofdcomité voor de viering van het Columbus-feest heeft besloten en daarvan mededeeling gedaan aan de sub-commissiën: le. De eene helft der in Nederland bijeen gebrachte gelden slechts dan als bijdrage tot de oprichting van een standbeeld te Calvi te bestemmen, als werkelijk mocht blijken,

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2