m Tan te sctepaart door ie MensslÉ. A". 1892. Zaterdag 8 October. N°. 8117. KENNISGEVING. KENNISGEVING. Zesenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, BRitenlandsche Berichten. UITGEVER: Ü7 ODÉ. Schiedam, den 6n October 1892. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Gelet op Art. 8 der wet van den 2den Juiïi 1875 Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen, dat op het verzoek van A. VAN DIJK om ver gunning tot oprichting van een herstel plaats van koper- en bllkwerk in een loods staande op het perceel weiland gelegen aan de Nicuw-West-JPrankelandsche laan alhier, kadaster sectie M no. 561, uit hoofde van gevaar voor brand, afwyzend is beschikt. Schiedam, den 6den October 1892. burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÊDE. DU1ÏSCKLASD. De particuliere correspondent der JV. 32. Ct, schrijft uit Weimar van gisteren: Heden had ik gelegenheid de in het vorste lijk paleis aangekomen geschenken, voor zoo ver er tot nu tijd en gelegenheid was ze uit te stallen, te bezichtigen. Het is eene wezen lijke tentoonstelling, welke eenen grootschen aanblik biedt; een overvloed, welke nog ge stadig grooter wordt, en, behalve uit de meest kostbare gaven, bestaat uit zeer kleine, eenvoudige zaken geschenken, die iets aan doenlijks hebben, daar zij roerende getuige nissen zijn van groote liefde en kleine beurzen. Op de eerste verdieping van het slot is de kamer voor de geschenken ingericht. Dadelijk wanneer men binnenkomt, valt het oog op een blijk van liefde voor de weldadige hertoginop den vloer ligt een groot tapijt, het is een geschenk van het rijkskrankzinni- gengesticht, waarvan de vorstin bescherm vrouw is. Hier is het geschenk van Koningin "Wilhelmina, het vormt het middelpunt van eene gansche groep van geschenken en be staat uit twee voorwerpen.- voor den groot hertog bracht het Koninginnetje een bijoute riekistje mede van ongeveer een halven meter lang en het derde van een meter hooghet met lichtkleurige stof overtrokken fend is met blauwe lijnen van zgde in kleine vier hoeken verdeeld. Voor de groothertogin eene schrijfportefeuille, waarop in beider bruine verf een ruiker is geteekend. De twee werkjes zijn beide door het Vorstinnetje zelf ge maakt; iedereen had en heeft er schilt in. Het geschenk van Koningin Emma was nog niet ten toon gesteldhet is een beschil derde waaier. De drie kinderen der groothertogin schon ken den gouden bruidskrans en den gouden borstruiker voor den feestdag- Deerfgroot- hertog en zijne gemalin lieten bovendien door den schilder graaf Kalsreuth de portretten maken van de oudste twee kleinkinderen, twee flinke knapen, die op den grootvader gelijken. Prinses Reuss schilderde haar blond dochtertje: de eenige kleindochter van het bruidspaar. De jonge prins Wilhelm maakte een voorwerp in houtsnijwerk, en de tweede kleinzoon gaf ook al een portreteen silhouet n lijst. De hertogin Johanna Albreeht \an Mecklenburg schonk een groot marmeren borstbeeld; prins Reuss gaf eene schets van Helgoland, waar de groothertogin telken jare vertoeft. Ziedaar de eigengemaakte geschenken van de naaste bloed- en aanverwanten. Daarbij stonden de cadeaus van den Duitschen keizer en zijne vrouw: van den keizer eene ronde pronktafel met Romeinsche voorstellingen in mozaïek; van de keizerin eene vaas vaneen meter hoog, roodbruin en met gouden rand, een voorwerp uit de Berlijnsche porselein fabriek. De dames en heeren van het hof hebben een aardig geschenk bedacht: een zilveren valk (het dier uit het wapen van het groot hertogelijk geslacht) zit op eene rots, gevormd uit alle halfedele en gewone steensoorten, die in de Thüringer bergen van het vader land voorkomen. En tussshen al deze kostbaarheden staan de geschenken van het volk, als onder eene glazen klok, de roodzijden muts van eene oude vrouw uit het bovenland van Eisenach vijftig jaar geleden, bij den feestelijken intocht der groothertogin, heeft het oude mensch die muts gedragenzij heeft het kleedingstuk met zorg bewaard en het nu met een aan- doenlijken gelukwensch aan de groothertogin gezonden, die het zelve te midden van de familiegeschenken heeft geplaatst. Ook is er een voortreffelijke bruiloftskoek ter wereld gekomen, zoo groot en zoo rond als het rad van een wagen, en in een hoek van de kamer leunt tegen den muur een reus van eene cervelaatworst uit de om hare worsten en Rare universiteit beroemde stad Jena. Het monster, zoo groot als een volwassen mensch, is getooid met roode bandelieren van zijde en met ruikertjes van rozen. Op den dag Van het groote bal zoo heeft het groot hertogelijk paar bevolen moeten èn de koek èn de worst en alle verdere geschonken eet- of drinkwaren op den feestdisch pronken en samen door het vorstelijk paar met al de gevers worden verteerd. Want al die gevers zijn tot het feest genoodigd. Het is onmogelijk vooralsnog de verdere geschenken in bijzonderheden te beschrijven: Daar staat o. a. een gouden plaat met toe passelijk inschrift van de universiteit van Jena. Verder in eene gemeenschappelijke groote lijst, als tot een kamerscherm, eene verzameling kleme schilderijen van kunste- jSta».rs uit Weimar, die te Berlijn zijn geves tigd. Dan minstens een dozijn eerebekers, gouden herinnerings-medailles, tallooze beel den beeldjes portefeuillespronkkistjes kastjes, sieraden enz. De in Holland op initiatief van de heeren Rocbussen, Bylandt e.a. opengestelde inschrij ving bracht f 27,000 op, welke morgen door den heer Bylandt als eene eeregift tot een liefdadig doel zullen worden aangeboden aan de hertogin. Aan het adres van aanbieding zijn de lijsten met de namen der gevers toe gevoegd. Bovendien zijn hierbij gedaan teeke- ningen van Hollandsche stads- of landge zichten, wapens enz. Beets heeft een vers gemaakt tot toewijding van het geschenk. Het adres is gesloten in eene portefeuille van bruin leder met verguldzilveren beslag. Hedenmiddag maakte Koningin Wilhelmina, vergezeld van een harer vorstelijke bloed verwanten, een wandelrit door de feestelijk versierde stad. Overal werd zij met toe juichingen ontvangen. Morgen worden de verschillende Neder- landsche deputation ten paleire ontvangen. Wat graaf Van Bylandt medebrengt, is reeds gemeld. De hedennamiddag aangel omen ver tegenwoordigers der maatschappij sNeder- land" (de heeren baron Tindal, jhr. Hartsen, Tegelberg en De Vries) brengen als geschenk mede een ongeveer 2 voet lang, tot in de kleinste bijzonderheden uitgevoerd, model van de mailboot Sophie. De romp is van mahoniehout, het tuig van fijn zilverdraad. Het schip staat op een keurig bewerkt voet stuk, een blok mahoniehout met in zilver nagebootste golven dor zee, waarin een dolfijn speelt. Twee gouden schilden dragen de veieenigde wapens van den groothertog en zijne gemalin, met het volgende opschrift: »18428 October1832. Aan Z. K. H. groot hertog Carl Alexander van Saksen-Weimar- Eisenach en H. K. H. groothertogin Sophie van Saksen-Weimar-Eisenach, prinses der Nederlanden, door de stoomvaartmaatschappij »Nederland", gevestigd te Amsterdam". Voorts verschenen als vertegenwoordigers der Scheveningsche sporttentoonstelling de heeren Van der Oudermeulen en Van Lim burg Stirum, die den groothertog als eere voorzitter een herinnerings-diploma met gou den medaille zullen overhandigen. Naast den heer Rocbussen, die als eeregast reeds eenige dagen geleden hierheen gekomen is, bevindt zich ook de schilder P, A. Schipperus uit Rotterdam hier om aan het in elkaar zetten der reeds vermelde tableaux vivants mede te werken. Voorts is ook jhr. Van Eys van Lienden, uit Berlijn, uitgenoodigd. De keizer wordt morgen verwacht en zal in alle stilte komen. Hij heeft verzocht zon der eenig bijzonder vertoon ontvangen te worden. Bij geruchte verneemt men dat Bismarck plan heeft eenen bijzonder hartelijken geluk wensch te zenden, als blijk van dankbare herinnering aan de nationale gezindheid, door den groothertog en zijne gemalin steeds be toond, maar vooral ook wegens de groote voorkomendheid, waarmede zij hem, Bismarck, steeds behandeld hebben. Moge dit gerucht misschien voorbarig zijn, het teekent de stem ming van een groot deel der bevolking aihier, welke zeer hartelijk met Bismarck sympathi seert, evenals met de prinses van Reuss, de vrouw van den gezant te Weenen, welke tijdens Bismarcks bezoek aan Weenen er trotsch op was, als onafhankelijke Weiniar- sclie prinses zich eene vriendin van Bismarck te betoonen. Zeer oorspronkelijk is het reeds vroeger aangekondigde adres der Duitsche Afnka- reizigers, met 80 photographieén van de voornaamste onderzoekers van Afrika en de Duitsche officieren aldaar, in een kostbaar album. In het adres wordt er de nadruk op gelegd dat de groothertog en zijne gemalin de eersten zijn geweest onder alle Duitsche vorsten, die voor de Duitsche koloniale onder nemingen in het krijt getreden zijn en zich daarvoor belangrijke stoffelijke offers hebben getroost. Verder wordt er woordelijk gezegd »D<j vrienden der Duitsche kolonisatie hebben het daaiom gepast geoordeeld, als klein blijk van hunne onuitwischbare erkentelijkheid, een album aan de voeten Uwer Kon. Hoog heden te leggen, met portretten \an alle Duitsche Afrika-reizigersen zij hebben ge meend daarbij te moeten voegen de portretten van degenen, die reeds overleden zijn, dewijl het vaststaat dat zij op dezen vreugdevollen feestdag, welke door het gansche volk lieden gevierd wordt, zegenend zullen nerlerzien". Voorts werd door de Qoethe-Qesellschaft eene bijdrage in geld, 28,000 mark, over-| handigd. Op de lijst der gevers komen deJJ namen van de voornaamste ingezetenen van Abonnementsprijs, per kwart 1 franco per post, door het geheele Rijk Afionderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BCREAV: B®TbRSTBAAÏ, E 97. Adtertkntiepkhs: Tan 110 gewon, regels met inbegrip van eene Courant. f .10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen twkkmaaD berekend. De burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van belanghebbenden, dat wegens vernieuwing van den kaaimuur aan de Nieuwehaven, nabij de "Varkenssluis, de doorvaart aldaar gedurende eenigen tijd ver nauwd zal worden, zoodat de Nieuwehaven alsdan slechts toegankelijk zal zijn voor schepen van geringe afmeting. Burgemeester en Wethouders van Schiedam,

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1