Binnenlandsche Berichten. Duitschland voor, o. a. ook die van keizer "Wilhelm en van den keizer van Oostenrijk. Dit fonds is bestemd den grondslag te vormen voor een Goethe en Schiller-archief. Bij het aanvaarden van dit geschenk, zeide de groot hertog, zeer getroffen, »dat hij zich zeiven niet alleen als den erfgenaam van den roem van het verledene beschouwde, maar ook als den erfgenaam der daaruit voortvloeiende plichten". Roerend was heden de ontvangst van de 40 oude luidjes uit het land die reeds hun gouden bruiloft hebben gevierd en die den prachtbijbel kwamen overhandigen. Diep bewogen dankte het .hertogelijk paar. Tot dusver hebben zoowel de groothertogin als de groothertog de drukten der feestweek flink doorstaan. Er heerscht hier eene ont zaglijke druktede vreemdelingen stroomen toe. Jammer dat het van avond hard is gaan regenen, tot groot nadeel voor de prach tige versieringen der stad. Men vraagt met eenige zorg wat er morgen van de serenade worden zal, welke de negen zangvereenigingen alhier aan het paleis willen brengen. Volgens de Wat. Zeitrng zullen de te Berlijn gevestigde Nederlanders eene commissie naar Weimar zenden om de gouden bruid een adres van gelukwensching aan te bieden. Het proces Baare-Fus»angel is thans voor goed uit de wereld. Nadat de geheimraad Baare in Juli j.l. was vrijgesproken van de beschuldiging als zou hij kennis gedragen hebben van de vervalsching van stempels, en de redacteur Fussangel niettemin zijne be wering staande hield, diende Baare eene aan klacht tegen hem ia wegens laster. Bij de behandeling van dit geding voor de rechtbank te Essen heeft Fussangel verklaard, dat hij zijne beschuldigingen te goeder trouw heeft uitgesproken en hij bereid was die thans terug te nemen, met welke verklaring Baare genoegen nam, zoodat hij zijne aanklacht introk. Sedert gisteren zijn te Hamburg 24 cholera- en 4 sterfgevallen aangegeven. B L 9 I E. De waarnemende burgemeester van Ant werpen, de schepen Gits, vergaderde gisteren met de consuls van 30 landen en gaf hun een onpartijdig volledig overzicht van den gezondheidstoestand. Van 5 September tot 5 October waren 220 personen door cholera aangetast, waar van 136 hersteld ontslagen werden, 78 over leden en 6 nog in behandeling zyn. Hij verzocht den consuls deze gegevens aan hunne regeeringen mede te deelen en pogingen aan te wenden tot beperking der maatregelen tegen goederen enz. uit Antwer pen afkomstig. De consuls betuigden hun dank voor dit blijk var» vertrouwen en beloofden de ver langde stappen te zullen doen. F R A N K R IJ K. Uit Porto-Novo is bericht ontvangen, dat kolonel Dodds den 2n October met de ge- heele expeditïonnaire colonne de Wémé is overgetrokken. Zooals men weet, heeft de kolonel een omtrekkende beweging gemaakt, teneinde de moerassen ten zuiden van de hoofdstad Abomey te vermijden en die plaats van het noorden uit aan te vallen. De Daho- meyaansche troepen moeten zich sterk ver schanst hebben en den aanyal afwachten. Gisteren zijn te Parijs en in de voorsteden 44 cholera- en 43 sterfgevallsn aangegeven. ENGELAND. De ontevredenheid, welke de verkiezing van den katholieken schepen Knill tot lord- mayor van Londen heeft opgewekt, heeft ook elders in het Vereenigd Koninkrijk de ge moederen in beweging gebracht. Toen Woensdag een optocht van AngHeaansche geestelijken, met den aartbisschap van Can terbury en verscheidene bisschoppen aan het hoofd, door de straten van Folkestone trok I op weg naar het kerkelijk congres, dat daar Woensdag gehouden werd, trad eene menigte, voorzien van een banier, waarop de woorden »No Poperyen aan de achterzijde beschil derd met eene voorstelling van den prote- stantschen martelaar Redley Latimer op den brandstapel, haar in den weg, onder het uiten van kreten tegen de kerkelijke over- heersching en de priesters. De politie had heel wat moeite om de rustverstoorders, die meenden met eene katholieke betooging te doen te hebben en zich zeer woest aanstel den, uiteen te drijven. Verscheidene personen werden bij die gelegenheid gewond, terwijl de banier verscheurd werd. De stad Liverpool, Gladstones geboorte plaats, heeft besloten haren grooten zoon het eereburgerschap aan te bieden. De onderscheiding is te eervoller, wyl da meerderheid van den gemeenteraad conser vatief is. OOSTENRIJK. De regeering is voornemens den gemeente raad van Buda-Pest te ontbinden wegens onbekwaamheid en eenen bijzonderen com missaris aan te stellen. De Oostenrijksche afgevaardigden zijn voornemens den zetel der delegatiën naar eene andere stad te ver plaatsen. De W. Fr. Presse spreekt van de moge lijkheid eener ministerieele crisis in Hon garije tengevolge van verschil van meening over het godsdienstvraagstuk. R U S 1 A N D. De minister van financiën, Von Witte, heeft het voornemen laten varen aan den Rijksraad nieuwe belastingen op het zout en het inkomen voor te stellen; ook het rijks- monopolie van tabak en alcohol ondervond bij invloedrijke personen zooveel tegenstand, dat hij het niet wenschelijk vond zich aan een échec bloot te stellen. Daar eene nieuwe leening geen kans op slagen biedt, wil hij in den nood der schat kist voorzien door schatkistbiljetten uit ie .geven op langen termijn. Het StaaUllad bevat een besluit van den minister van financiën Witte, betreffende de reeds gemelde nieuwe tijdelijke uitgifte van 25 millioen kredietroebels, gewaarborgd door den goudvoorraad der schatkist. ITALIË. De anarchist Aricehi, die aan het spoorweg station te Pisa werd gearresteerd, heeft be kend de dader te zijn van den aanslag op het Spaansche consulaat te Genua. S E R T I E. De Duitscbe gezant te Belgrado heeft by de regenten stappen gedaan tot bescherming van de belangen der Duitsche bankiers, die geschaad worden door de opheffing van hét zout- en tabaks-monopolie, waarvan de op brengst tot zekerheid der schuldeischers ver bonden is. AMERIKA. Tal van papierfabrieken in de Vereenigde Staten zijn gesloten wegens gebrek aan lom pen. Tengevolge der maatregelen tegen de cholera is er namelijk op geheele scheeps ladingen lompen beslag gelegd. s In den Mexicaanschen staat Lichoacan heerscht, tengevolge van den mislukten oogst, hongersnood. Er zijn reeds vele personen van honger omgekomen en de wanhopige bevol king heeft een aanval op de korenmagazijnert gedaan. Bij een botsing met de soldaten vielen vele dooden en werden tal van personen gekwetst. SCHIEDAM, 7 October 1892. De Koningin-Regentes heeft aan de groot hertogin van Saksen-Weimar een waaier geschonken, geschilderd doorRochussen, voor stellende atbeeldingen van Nederlandsche paleizen en eene Hollendsche harddraverij met hare naamteekemng in goud en diaman ten. Koningin' Wilhelmina heeft zelf het kleed gewerkt'voor een cassette. Ter gelegenheid van het koninklyk bezoek te Weimar zullen aldaar door H. M. ver schillende decoratiën in de orde van Oranje- Nassau verleend worden. Naar aanleiding van de plannen van den minister van koloniën ten opzichte der koffie cultuur heeft de heer Van Houten een nota overgelegd ter toelichting zijner sinds jaren hangende motie, die hij thans bij de Indische begrooting in behandeling wenscht te zien gebracht. Naai' wij vernemen, bevindt de heer Cremer, lid van c"e Tweede Kamer, zich wegens ge zondheidsredenen nog steeds in het buitenland. De Haagsche correspondent van de Zntph. Ct. zegt, dat de Raad van State niet hard medewerkt om de afdoening der belasting- ontwerpen te bespoedigen, want nog altijd is het advies van dit college niet ingekomen, en het zal nu volgens dezen berichtgever, wel half October worden, voor de ontwerpen de Kamer bereiken. Hiervan zal vermoedelijk het gevolg zijn, dat de kieswetten nog in de afdeelingen voorgaan, te meer wyl de voorzitter verklaard heeft, dat hy daartoe in het begin van No vember het voorstel zal doen. De raad van toezicht op de staatsspoor wegen heeft de nieuwaangelegde hulplijn tusschen Bunde en Beek goedgekeurd. Voor- loopig zullen er nog alleen personentreinen over loopen. Dr. J. van Deventer Szn., geneesheer-direc teur van het Buiten-Gasthuis te Amsterdam, is benoemd tot geneesheer-directeur van het krankzinnigengesticht »Meerenberg", te Bloe- mendaal. De trein die gisternamiddag te 3.20 van Rotterdam vertrok, ontspoorde even voorbij het station Vlaardingen. De materieele schade is gering. De trein ondervond 45 minuten vertraging, en de reizigers van Maassluis en Vlaardingen misten de aansluiting met trein 34 naar Delft en 's-Gravenhage. Bij de trekking der loterij van de sport- tentoonstelling te Scheveningen is de hoofd prijs, een compleet zilveren koffie- en thee- sei vies met dito bouilloir, doos met zilveren lepels en broodmand met 42 koffie- en 42 theekopjes van Sèvres-porselein, gevallen op nummer 44049. De trekkingslij sten zijn verkrijgbaar bij de heeren gebr. Belinfante in de Wagenstraat de prijzen kunnen tot den 45n Oct. worden afgehaald. De schrijver van de »Brieven uit de Hof stad" in de Arnh. Ot. is in zijn mededee- lingen omtrent de verpleegde in het Heiligeu- geest-Iïofje te 's-Hage onjuist geweest. Bedoelde Daatje, niet Doortje "Voorstraat, zag er onooglijk, armoedig uit, doch bedelen heeft ze, blijkens een schrijven in 't N. v, d. D., nooit gedaan. Alleen is het voorgekomen, dat een voorbijganger haar, als zij op een stoep zat uit te rusten, een zilverstukje in de hand stopte, wat ze niet teruggaf. Zij breide voor geld kousen, die zij zelve nog naar 't andere einde van de stad thuis bracht, en werd nogal eens toegestopt door menschen, bij wie ze gediend had. Want ze was vroeger dienstmaagd en een vrooiijke, bijde- hande persoon, Wat ze trouwens tot op haar ouden dag bleef. Door zuinigheid en overleg wist ze een sommetje bijeen te garen, doch geen f12.000. Zij spaarde en spaarde tot het laatst van haar leven, om iets na te laten en daardoor haar dankbaarheid te toonen voor vroege»' ont vangen hulp en vriendschap. Niet aan het hoije, maar aan aan het Delftsche weeshuis, waar ze als kind was opgenomen, vermaakte ze f4000, aan enkele bekenden kleine legaatjes, en de rest, een paar honderd gulden, aan de nabestaanden van iemand, die haar als weeskind wei te spelen vroeg. De pop, geen Scheveningster, maar een Delftsch weesmeisje, had ze beloofd aan iemand, die er echter geen gouden tientjes in vond. Ze had wel eens gezegd dat de pop veentjes" had, en 't bleek dat het waarheid wasze had n.l. in het zakje van haar schort kerkecentjes. Het verbaai van de sommen, in de pop en elders gevonden, heeft waarschijnlijk zijn oorsprong gevonden in haar naaste omgeving, die hofjes- buren, tegen wie .ze wel eens van haar geld had gesproken. Dv. If.) Het W. v. d. I). bevat de volgende adver tentie: Allen, die wenschen te protesteeren tegen de stijgende belasting te Amsterdam en zich willen verbinden big meerdere ver hooging de gemeente te verlaten, zenden hun adres onder letters M. F. 218, W. v. d. X). Het huis Prins-Hendrikkade 431 te Am sterdam, waar vroeger admiraal De Ruyter woonde, is door het Leger des Heils" ge huurd om te worden ingericht tot hoofd kwartier. »Als een bewijs zegt het Leidsch JDbl. hoezeer het feest, telken jare hier ter stede gevierd ter herinnering aan Leidens ontzet, kan bogen op eene internationale sympathie, diene, dat zelfs een Spanjaard lid is der 3-October-vereeniging. Ook hier geldt dus wat indertijd Van Lennep den Belgen toezong: j>Oude veeten Zijn ve»-geten, En gedempt de bron van twist". Met schrijft aan het Utr. Dagll. Ik geloof geen indiscretie te plegen, waa neer ik u het volgend vermakelijk staaltje van politie-gemanierdheid mededeel. Plaats der handeling Alkmaar. Slachtoffer Hamlet. Na afloop der voorstelling van het gezelschap De Vos en Van Korlaar Dinsdag j.l. bleef de heer De Vos met eenige leden van het gezelschap een oogenblik de gast van den eigenaar van het theater, waarna men naar 't hotel terugkeerde, waar o. m. ook de heer R. logeerde. Om een klein familiefeest, noo- digde de heer De Vos zyn mede-logeergasten uit, een glas met hem te drinken. Men zette zich gezellig bijeen, toen de waard, die in een fijngevoelig stadium scheen te verkeeren, weigerde 't bestelde te leveren. Zijn eigen vrouw maakte hem op 't onhebbelijke va» zijn gedrag opmerkzaam, doch de man was voor geen rede vatbaar en wond zich aller dwaast op, terwijl alle aanwezigen hem heel gewoon en bedaard antwoordden, en eindigde metpolitie te ontbieden, om zijn logeer gasten te verwijderen. Vergeefs trachtte het gezelschap 't aan de twee ndienders" duidelijk te maken, dat men kamers »gehuurd" had, dat de bagage boven aanwezig was, dat het te dwaas was, midden in den nacht op stmt te worden gezet in een plaats ais Alkmaar de mannen der wet hadden blijkbaar een taptoe-inspiratie en trokken hun sabels. De heer R. werd achter 'toor, de heer H. aan den pols gewond, niettegenstaande er hoegenaamd geen verzet werd gepleegd, De treurige aardigheid eindigde met het arresteeren van den heer R., die geboeid werd opgebracht. Op zijn verzoek de boeien niet zoo aan te trekken, zei een der agenten r »Hou je Je beat hier niet in Rotter dam 1"Den geheelen nacht bracht de arrestant in een smeerig cachot door. 's Morgens werd hg, naar wij vernemen, on der excuses vrijgelaten en werd er eene plainte door hem ingediend bij den officier van justitie. Het herstellingsoord voor drankzuchtigen »Hooghuilen" te Eelde trekt gaandeweg meer belangstelling. Dezer dagen ontving de- inrichting een bezoek van den commissaris der Koningin in Drente, die zijne hooge-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2