A0. 1892. Donderdag 13 October N°. 8120. esenveert gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgëvêrTT odé. Buitenlandsclie Berichten. Binnenlandsche Berichten» DU1TSCHLAND. De Nederlandsche Koninginnen zijn Maan dagochtend te halfelf van Weimar naar Arolsen vertrokken. Haar werd uitgeleide gedaan door den groothertog, den erf-groot- hertog en diens gemalin, de heide prinsen Wilhelm en Bernard,benevens eenige andere vorsten en gasten. De groothertogin nam reeds in het slot afscheid. Het afscheid van den groothertog aan het station was zeer hartelijk. Herhaaldelijk kuste de gryze vorst de kleine Koningin op de wangen. De groot hertog drukte de Regentes, welke in rouw gewaad gekleed was, de hand en kuste haar insgelijks. De prins van Waldeck ging mede in den waggon. Er waren veel belangstel lenden bij het vertrek van den trein tegen woordig en bij het wegrijden werd een harte lijk slloch" aangeheven, dat door de beide Koninginnen vriendelijk beantwoord werd. Te half-4 kwamen HH. MM. te Arolsen aan. De groothertog van Saksen-Weimar heeft aan vele hofdignitarissen en hooggeplaatste Nederlanders onderscheidingen toegekend. De schilder Ch. Rochussen ontving de groote gouden medaille van verdienste, een zeldzame onderscheiding. De heer Schipperus werd begiftigd met den Witten Valk. De particuliere correspondent der N. B. Ct. schrijft uit Weimar van gisteren Naar hier eerst heden bekend werd, moes ten gisteren de Nederlandsche Koninginnen zich te Eisenach een onverwacht oponthoud getroosten. Eene as van den koninklijken salonwagen was ieetgeloopen; bij onderzoek bleek dat het rijtuig niet verder, kon, en zoo moesten de Vorstinnen met haar.gansche gevolg in eenen anderen wagen overstappen. Het groothertogelijk paar v"eft heden de volgende dankbetuiging opent gemaakt: s Reeds dikwijls heeft ons "..s, bij blijde zoowel als bij ernstige aangelegenheden, de trouw van zijn volk mogen ondervinden, en ook n de jongstverloopen dagen trad dit edele gevoel weder in het schoonste licht. Als een éenig groot gezin heeft het gansche land ons gouden bruiloftsfeest meegevierd. Van verre en van nabij zijn ons de veelvuldigste be wijzen van roerende liefde en verknochtheid toegestroomd en hoe meer deze ons gelukkig maken, des te meer gevoelen wij behoefte om onzen hartgrondigen dank daarvoor open lijk uit te spreken en ter kennis te brengen. Verheffend en hartverhlijdend heeft het jubel feest onzer echtvereeniging opnieuw bewezen welk een innige band Weimars vorstenhuis met deszelis land verbindt. Mogen beide ook in het vervolg in lief en leed vereend blijven. Dat geve God!" Morgen wordt er nog eene deputatie uit de Hollandsche vereeniging te Berlijn ont vangen, welke een adres aanbieden-zak Naar de Köln. Zeitung verzekert, heeft het leger-ontwerp in den Zaterdag gehouden Pruisischen Kabinetsraad niet de minste tegenkanting ondervonden. Voor waarheid wordt medegedeeld dat de brief, waarin de keizer van de geboorte zijner dochter persoonlijk kennis gaf aan den oud kanselier, geadresseerd was aan worst Bis marck" en niet, gelijk alle officieele stukken, aan den hertog van Lauenburg", en wel op grond dat Von Bismarck in den laatsten tjjd bevel heeft gegeven alle aldus geadresseerde brieven ongeopend terug te zenden. Te Hamburg zijn van gister- tot heden middag aangegeven 19 cholera- en 2 sterf gevallen. f BIKERIJK. Het gerucht als zou in het ministerie on- eenigheid zijn ontstaan, is ten eenenmale ongegrond. Tusschen de ministers bestaat thans volkomen overeenstemming ten aan zien van het Fransch-Zwitsersch handels verdrag, dat niet vóór November in de Kamer zal worden behandeld. Na een levendige discussie heeft de regeering besloten aan de Kamer te verzoeken het verdrag artikelsge- wijze te behandelen, zoodat ten aanzien van het verdrag in zgn geheel geen Kabinets- quaestie zal kunnen gesteld worden. De ministers Ribot en Roche zullen niet weigeren nieuwe onderhandelingen te openen over de -artikelen, welke hun mochten .worden aan- gewezen. Het Journal ies Debate vestigt de aan dacht op zekere blaadjes, die niet te Parijs, maar in de arbeiders-centra der provincie allerwegen verspreid worden en gevuld met de ergerlijkste beschouwingen en opruiingen, in een zóo liederlijke taal, dat citeeren ondoen lijk wordt. Vooral ook tot insubordinatie in het leger .wordt in dat deel der »pers" aan gezet. De autoriteiten schijnen van dergelijk geschrijf onkundig te blijven o£ zich machte loos te houden. Baron Reille, de administrateur der mijnen te Carmaux, heeft aan een redacteur der J'igaro verklaard, dat de directie dier mijnen bereid is, aan de gemeente Carmaux jaarlijks een geldsom uit te keeren, gelijkstaande met het salaris van Calvignac, maar dat zij beslist wei gert dezen werkman, die zich aan verregaande contractbreuk heeft schuldig gemaakt, weder in dienst te nemen. Het werkstakers-comité heeft op dit oogen- blik 60,000 frs. in kas. Er hebben zich in- tusschen reeds 1982 hoofden van huisgezin nen om ondersteuning aangemeld. Uit Porto Novo wordt gemeld dat de ge heele strijdmacht der Dahomeyers zich heeft geconcentreerd te Sabovi, teneinde de Fran- sche troepen tegen te houden. De marschen der expeditionnaire colonne ondervinden eenige vertraging wegens de hevige regens. BELGIË. Volgens een brief, uit Las PalmasteVer- vïers ontvangen, zal de heer Hansenne, die deel uitmaakte van de expeditie-Hodister, in de loop dezer week per Akassa te Vlissin- gen aankomen en dus spoedig ook te Ant werpen zijn. Met hem is nog een Europeaan, gelyk reeds gemeld is, aan het bloedbad ont komen, n.l. de heer Schoutte, de zoon van een gepensionneerd kolonel van het Belgische leger te Luik. Ook zijne terugkomst wordt spoedig verwacht OOSTENRIJK. De Duitsche keizer is gistermiddag te Weenen aangekomen en, te midden van levendige toejuichingen, met keizer Frans Jozef naar Schönbrunn vertrokken. De keizer werd aan het station verwel komd door keizer Frans Jozef, de aartsher togen, den Duitschen gezant prins Reussen de Duitsche fficieren die aan den wedren van Berlijn naar. Weenen hebben deelge nomen. Keizer Wilhelm omarmde den Oosten- rijkschen keizer en de aartshertogen. De ministers Kalnoky en Taaffe wachtten de keizers te Schönbrunn. Keizer Wilhelm heeft persoonlijk aan Taaffe de orde van den Zwarten Adelaar overhandigd. Te Buda-Pest zijn Maandag naar de barak ken vervoerd 27 choleralijders13 zjjn over leden en 11 hersteld daaruit ontslagen. Het aantal choleralijders Maandag nog in behan deling bedroeg 104. Gisteren zijn weder 14 nieuwe choleragevallen aangegeven. Op eene vraag van verschillende leden der Hongaarsche delegatie, of de Duitsche taal in bet leger het monopolie moet behouden, antwoordde de minister van oorlog dat hij alles -wat mogelijk is doen zal om aan de wenschen der Hongaren te gemoet te komen, maar dat het behoud van het Duitsch als diensttaal voor het gemeenschappelijk leger volstrekt noodzakelijk is. ITALIË. Het ministerie stelt zich voor door de nieuwe regeling der pensioenwet en eene verminde ring van-de uitgaven voor nieuwe wegen en waterwerken, welke reeds door het vorige ministerie was .voorgesteld, het budget van 1892/93 met een voordeelig saldo van zeven en een half millioen te doen sluiten. Dat is dus geheel iets anders dan wat de vorige minister van financiën, de heer Co lombo, in -eene .openbare redevoering te Milaan heeft verklaard, namelyk .dat men voor reddelooze tekorten staat, wanneer op oorlog niet ernstig wordt bezuinigd. En ern stig kan het, volgens hem, alleen geschieden door eene volslagen organieke hervorming van het leger. Door den minister van'de schatkist is in de dringende behoefte aan kleine pasmunt te Turijn voorzien dooreen toezending van 75,000 lire in klein zilver, een bedrag van 200,000 aan klein bankpapier en een hoeveelheid kopergeld. SPANJE. De koninklijke gasten brachten een bezoek aan het klooster La Rabida, waar Columbus geruimen tyd een toevluchtsoord gevonden heeft. Te Huelva werd gisteren het vierde eeuw feest gevierd van Columbus' aankomst in Amerika. De haven en het stadje, met vlag gen en guirlandes versierd, boden een zeer feestelijken aanblik, en het weder was prachtig. Onder het gejuich der bevolking verschenen de jonge koning, de koningin-regentes en de prinsessen, om plaats te nemen op het konink lijk jacht, dat weldra door de eskaders om ringd werd. Een zonderling contrast met die moderne oorlogsschepen vormden de naboot- ringen van de karveel Santa Maria en de kleine korvetten JSina en Pinta, hetvlooije waarmede Amerika werd ontdekt. AMERIKA. Te New-York zijn Maandag de Columbus- feesten aangevangen. Een reusachtige stu denten-optocht trok door de hoofdstraten, welke op schitterende wijze zijn versierd. De vice-president Morton liet den optocht voorbij zich trekken. Op een groote tribune waren eenige duizenden jonge meisjes zoo danig opgesteld, dat zij door haar kleeding de banen en sterren der Amerikaansche vlag vertoonden. De studenten uit Harlem verscheurden een Engelsche vlag, welke ontplooid was voor het magazijn van een Engelzchman, die had ge weigerd de Amerikaanschf vlag uit te steken. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld dat de nieuwe president Pena het Kabinet heeft samengesteld. Anchoreno is minister van buitenlandsche zaken en Latorre van justitie. Men neemt maatregelen om ongeregeldheden te voor- komen, wanneer de nieuwe presidenten zijn gouvernement in fuoctie treedt. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 11 October. In de hedennamiddag te 4 uur gehouden zitting vroeg de voorzitter, onder toejuiching der Kamer, machtiging om, namens de Kamer, gelukwenschen en de betuiging van hulde en verknochtheid aan te bieden, bij gelegenheid van het 50-jarig huwelijksfeest van prinses Sophia, groothertogin van Saksen-Weimar. Dinsdag 18 dezer ten 11 urezijn ter openbare behandeling <aan de orde gesteld de hier na te noemen wetsontwerpen: Begeling van het Nederlanderschap en het ingezetenschap. COURANT. iBONb'KHENTSrRUS, per Uwartas! Ironco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BÜRBAVi BOVEBSTBAAf, B 2 7. Advbrtbmtkfxus: ran 110 gewon, regel* met inbegrip van eene Courantf .10» Ieder* gewone regel meer.-0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1