Internationale regeling van den industrieel en eigendom. Afsluiting van de rivier de Maas leneden Heusden. Op voorstel des voorzitters wordt besloten, bet wetsontwerp betreffende het militair strafrecht in handen ran eene commissie van voorbereiding te stellen, wier leden in eene volgende vergadering door den voorzitter zullen worden benoemd. Tot leden van de commissie voor de ver zoekschriften zijn door den voorzi tter benoemd de heeren Smeenge, Van Löbert Seis, Smits v. Oven, Roessingli en Pijtterseu. De afdeelingeti hebben benoemd tot rap porteurs over de algemeene beschouwingen van de staatsbegrooting, de hoofdstukken II en "VIL4 en de wet op de middelen, de heeren De Beaufort (Amsterdam), Van Delden (voor zitter), Van der Kaay, Van der Feltz en zE. Mackay. SCHIEDAM, 12 October 1892. Toen uit Rusland, Italië, Spanje en Oosten rijk bericht werd, dat de geneesheeren, ver plegers en ontsmetters tijdens de cholera-epide- mieën aan mishandelingen van het publiek waren blootgesteld, omdat zij verdacht wer den de zieken te vergiftigen, schreven wij het toe aan het loge peil, waarop de onderste lagen der bevolking van die landen staat, en achtten wy onze landgenooten hoven derge lijke onzinnigheden verheven. Al hebben wij tot heden in onze gemeente die dwaasheid nog niet aangetroffen, met schaamte moeten wij erkennendat het platteland en zelfs een stad als Utrecht niet vrijgebleven is van de monsterachtige dwaas heid om de geneesheeren te verdenken van nu ja niet anders dan moord Het komt ons noodig voor openlijk te zeg gen dat o. i. geen misdadiger domheid bestaat dan die gedachte. Blijkens feiten door de wetenschap aan het licht gebracht, zijn vloeistoffen als water en melk de vaardigste overbrengers der be smetting en niet zooals werd ondersteld de lucht. By goede zorg voor reinheid, het geregeld verhitten van alles, wat tot drank of voedsel moet dienen (zooals koken van melk en water) kan men zelfs in een besmette streek tamelijk gerust zijn. Om echter de gevaren van besmetting in het algemeen op het minimum te brengen, is het verder noodig, dat iedere cholera-patiënt zooveel mogelijk wordt afgezonderd, niemand met hem in aanraking komt dan de per sonen, die voor zijn behandeling en verpleging noodig zijn, en alle uitwerpselen der lijders met zorg worden onschadelijk gemaakt. Die afzondering kan nergens beter ge schieden dan in speciaal daarvoor ingerichte gelegenheden. Aan liet bovenstaande niet naar vermogen medewerken is een domheid, die gevaar ook voor anderen doet ontstaan en daardoor mis dadig is. Doch nog met andere redenen motiveeren wij onze qualificatie. "Wanneer ziekte ons gezin treft, is de ge neesheer gewoonlijk de vriend, wiens komst alleen reeds rust en troost geeft, en met dank baarheid erkennen wij 'tvaak, hoe hij zelf vermoeid, de guurheid van het weêr trotseert, om hulp te gaan verleenen, waar die ge vraagd wordt. "Wanneer epidemie heerscht, vermeer deren de werkzaamheden der artsen, zeker niet in verhouding tot hun verdiensten, en loopen zij gevaar het slachtoffer van hun plicht te worden. Wat in de influenza-epidemie van onze geneesheeren werd gevorderd, de ijver toen door hen betoond, ligt ons nog versch in ft geheugen. De ouderen onder onze madeburgers weten nog te verhalen van den onvermoeiden ijver en de rustelooze toewijding der in die dagen jonge geneeskundigen. En zouden die allen thans verdacht mogen worden Kan 't iets anders dan ergerlijke domheid zijn, de veteranen van vorige cholera- epïdemïaën thans te gaan verdenken van laten we nu maar zeggen ontrouw aan het vaandel, door hen zoo vaak hoog gehouden. Uit onbekrompen beurs werd aan de Buitenhaven een barak ingericht, waar alles n enkele dagen is gereedgemaakt voor de meest zorgvolle verpleging. Aan het ziekenhuis is een barak, die onder de directie staat van ons gewone ziekenhuis. Heeft iemand zich daar ooit te beklagen gehad over minder goede behandeling? Die beide inrichtingen zijn de wel stom me maar toch krachtige getuigen van de zorg, die van regeeringswege zal besteed worden aan hen, die door de ziekte mochten worden getroffen. Had de massa oog voor cijfers, wij zouden de moeite doen ona aan te toonen: 1o. dat de ziekte door de regeeringsmaat- regelen veel minder besmettelijk optreedt dan vroeger 2o. dat van de werkelyke gevallen van Aziatische cholera, die in de barakken be handelt worden, ook naar verhouding, veel meer herstellingen vooi komen dan onder de zieken, die thuis behandeld worden 3o. dat in het algemeen dank zij de vorderingen der geneeskunst tegenwoordig veel meer aangetasten herstellen dan vroeger. Doch wanneer de massa eenmaal door dwaasheid is besmet (en die is veel besmet- telijker dan cholera, mazelen of roodvonk) helpt geen kalm betoog en werken zelfs de meest onloochenbare cijfers heel weinig uit. Misschien keurt deze of gene het af, dat we onomwonden deze zaak hebben besproken. Het komt ons echter voor, dat doodzwegen niet goed is en we voordat monster achtige domheid ook onze stad besmet ieder die 't beter weet moeten oproepen, om het euvel [te bestrijden; een euvel, dat een schande voor ons land is en een gevaar voor onze samenleving worden kan Moge onze stad behoed blijven voor de cholera; maar evenzeer geldt hier: moge zij gespaard worden voor de misdadige domheid van wantrouwen tegenover hen, die gereed staan te helpen, met gevaar voor eigen leven. De antispiritist Richard Lané en zijne vrouw Ida Lené-Ney, uit Ween en, zijn voor nemens, op Dinsdag 18 October, in het ge bouw «Musis Sacrum" alhier, een voorstelling te geven, met het doel om de grondslagen aan te toonen, waarop het bedrog van mediums berust. Volgens berichten uitMünchen, Wee- nen, Berlijn, Leipzig, Amsterdam en Den Haag, bereiken zij op de meest treffende wijze hun doel. Evenals de spiritisten laten de heer en mevr. Lanégeesten verschijnen; mevr.Lané wordt vastgebonden, evenals een spiritistisch medium, en dan neemt de spookgeschiedenis een aanvang. Geesten verschijnen, vaatwerk wordt verbrijzeld, pistolen worden afgeschoten, muziekinstrumenten bespeeld enz. en als het scherm van het kleine kabinet wordt opge haald, is mevr. Lané geheel op dezelfde wijze geboeid als te voren. Bovendien worden bewonderenswaardige proeven gegeven van geheugensterkte en clairvoyance, en de krachttoeren van miss Abott niet alleen nagedaan, maar zelfs ver overtroffen.De voorstellingen worden geroemd als zeer onderhoudend, en hebben overal grooten bijval ingeoogst. Met zeer veel succes zijn te Amsterdam tien voorstellingen gegeven. Gelet op de adviezen van het college voor de zeevisscherijen heeft de minister van waterstaat ongunstig beschikt op het ver zoek om subsidie, door het hoofdbestuur der vereeniging ter bevordering van de Neder- landsche vjsschery gedaan voor eene inter nationale visscberij-tentoonstelling, in 1893 te Amsterdam te houden. Door het hoofdbestuur der vereeniging ter bevordering der Nederl. visschery zal in No vember te Amsterdam eene meeting worden uitgeschreven ter behandeling van het Zuider- zee-vraagstuk. De Haagsche correspondent van de Arnh. Ot. maakt melding van eene mutatie aan het ministerie van bisnenlandsche zaken, dat zijn referendaris, chef van de afdeeling onderwijs, verloren heeft, terwijl diens plaats, hetgeen wel eene zeer groote bijzonderheid is, vervuld werd door een ambtenaar van dezelfde afdee ling, niet door een van buitenaf geroepen meester in de rechten. Men zegt dat deze verandering een gevolg is van verschil van zienswijze tusschen den minister, die een wetsontwerp tot invoering van den leerplicht verlangde, en den afgetreden referendaris, die daartegen bezwaren schijnt te hebben genaakt. Ik houd deze verklaring voor niet onwaar schijnlijk, want zij geeft meteen de oplossing van de reeds geopperde vraag, vanwaar het komt dat de tegenwoordige regeering, inde troonrede van 1891 een wetsontwerp op den leerplicht uitdrukkelijk toegezegd hebbende, datzelfde onderwerp in de troonrede van 1893 geheel onvermeld liet. Naar men verneemt, zyn aan de Pruisi sche grenzen alle desinfectiemaatregelen wegens de cholera opgeheven. Naar het jübl. nader verneemt, zullen de maatregelen, welke in de laatste weken zyn genomen ten opzichte van Nederlandsche schepen, uit besmet verklaarde havens ko mende, worden gewijzigd. Aanleiding daartoe heeft men gevonden in de zeer groote afneming der ziektegevallen in het buitenland en in het feit, dat, trots de genomen voorzorgen, ons land van de ziekte niet geheel verschoond is gebleven. Voor de scheepvaart en den handel, die door 1 de quarantaine van vijf dagen aanzienlijke verliezen lijden, en vooral voor de talrijke werklieden, die bij de geregelde vaart belang hebben, acht men het daarom geraden thans den duur der quarantaine tot 24 uren te beperken. Onder de noodige waarborgen echter. Zoo zal worden vereischt, dat de bemanning op de uit- en thuisreis gezond is gebleven dat noch zy' noch de kapitein in besmet ver klaarde havens aan wal is geweest en daar geen water (ook niet voor ballast) of provi and is ingenomen. Zoodoende zullen de voorzorgsmaatregelen tot het strikt noodige worden beperkt en gelooft men dat, naast de belangen van de scheepvaart, ook die der volksgezondheid voldoende zullen worden behartigd. Daar dagelijks blijkt, dat nog vele weduwen van ambtenaren, voor 4890 overleden, onbe kend zijn met de haar gunstige bepalingen der pensioenwet, heeft de directie van het pensioenfonds lijsten opgemaakt van de in de jaren 4878—'81 overleden burgerlijke ambtenaren en die toegezonden aan de ont vangers der successierechten, teneinde zoo veel mogelijk te weten te komen of zij weduwen en weezen hebben nagelaten. Bij wijze van proef is dat tijdvak gekozen, met het doel om later dat werk over andere tijd vakken voort te zetten. De gisteren te Rotterdam gehouden voor laatste koffieveiling, waarin goed ordinair 55 ct. was getaxeerd, liep met levendigen koop lust 56% ct. Deze afloop was zoodanig verwacht en is voortgevloeid uit den drang der omstandig heden, waarin vermoedelijk vooreerst nog geen verandering zal komen. "Veeleer doet de statistiek te zamen mei de geringe voorraden hg de afnemers verder vooruitzichten vreezen. Aan het centraal bureau van de «Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen" werd gisteren aanbesteed het maken van grond- en kunstwerken en Let leggen en wijzigen van sporen en wissels met bijbe- hoorende werken voor de uitbreiding van het station ZeistDriebergen. 21 biljetten waren ingekomen. De laagste inschrijver was de heer H. "Wienhoven, te Schiedam. De kansen op het totstandkomen van den door den ingenieur A. J. Krieger ontworpen locaalspoorweg Gouda—Schoonhoven, die na de ontbinding der Nederl. Rijnspoorwegmaat schappij aan het tanen waren geraakt, moeten, naar aan het Bil. gemeld wordt, in den laat- sten tijd weder aanmerkelijk zijn verbeterd, tengevolge van overleg tusschen de regeering, de maatschappij tot expl. van staatsspoorwe gen en het comité tot voorbereiding der op richting eener naamlooze vennootschap, welke den spoorweg zou hebben aan te leggen, ter wijl de staatspoorwegmaatschappij zich met de exploitatie er van wil belasten. Op het gedeelte spoorweg tusschen Bunde en Beek is zoowel het personen- als het goederenverkeer weder geheel hersteld. De zeerooverijen op de Noordzee schijnen weer een aanvang te nemen. Ten nadeele van de reeders Den Duiken Pronk te Scheveningen werden door vreemde visschers haringnetten vernield, terwijl hunne bomschuiten visschende waren. De zaak in handen gesteld van den waterschout te Scheveningen. In enkele plaatsen van ons land bestaat het plan den GOsten herdenkdag der opening van het bombardement der Citadel van Ant werpen, den 30n November a.s., op feeste lijke wijze te, gedenken. Zooals men weet, zijn er valsche bankbil jetten in omloop. Het is niet onwaarschijnlijk dat ze te Amsterdam vervaardigd worden. De vervalschers zijn echter sluw genoeg om hun fabrikaat niet daar aan den man te brengen, maar daarvoor plaatsen uit te kiezen die eenigszins ver van de hoofdstad verwij derd liggen. Men zij op zijn hoede Naar aanleiding van het besluit van den gemeenteraad van Alkemade om de Roelof arend veners toch maar kermis te laten houden zegt de Standaard'. Zulk een. houding van de mannen die ge roepen zijn het gezag te handhaven is onver antwoordelijk. Er was geen enkele reden om op het eens genomen besluit terug te komen. Integendeel de cholera is in die contreie eer toe-dan af genomen. Toch werpt men op deze mannen geen steen zonder onwillekeurig den blik te richten naar de residentie, waar de autoriteit zulk een bedroevend voorbeeld gaf. Wij weten niets van de discussiën in die «benauwde" raadzitting van Alkemade, maar tien tegen een, dat er zijn die gezegd hebben »Laten we voorzichtig zijn, mannen; een beetje vieren is tegenwoordig wel noodigdat hebben ze in Den Haag ook wel gedaan." Dat neemt evenwel niet weg, dat deze zaak voor hun verantwoording blijft. Aan de Tijd wordt thans uit Noord-Brabant geschreven, dat met 4 Mei 4898, als de ver mindering van den zout-accijns ingaat, het zoutsmokkelen hoogstwaarschijnlijk wel uit zal zijn, maar dat het te bezien staat of dan de smokkelaars van professie het niet over een anderen boeg zullen gooien en zich zullen gaan toeleggen op het winstgevend «baantje" van tabak- ofsigarendrager, zoodat dan spoedig ook als métier in ons woordenboek zullen vermeld worden de beroepen van «tabak-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2