A0. 1892 Vrijdag 14 October N°. 8121 Aan on%e Abonnés. Het Heideprinsesje Feuilleton. esenveert gste Jaargang. Biiitenlandsche Berichten. AAN DB GRENS. Abonnementsprijs per kvsartsal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BPRBAUr Bo¥ÜÜÏÏRAAT, E 87. Advertentieprijs: r*n 1—10 gewone regels met inbegrip ven «ene Courantf .10, Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Ingevolge de toezegging van onzen uitgever stelt hij thans de gelegenheid open, het tweede deel ran EABLITT'S Romans en Morellen voor den geringen prijs van Vijftig Cents, voor abonnés binnen de stad, en Zestig1 OontS buiten de stad in eigendom te krijgen. is zoowel wat aangaat inhoud, als illustra- tiën en uitvoering, waard om in ruimen kring te worden verspreid. Hij meent zich dus overtuigd te mogen houdendat onze abonnés de gelegenheid op prijs zullen stellen, die hij hun thans weder aanbiedt. Voor verdere bijzonderheden omtrent dezen aangeboden Roman verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. ENGELAND. De eerste verjaardag van Parnell's over lijden is Zondag in Ierland gevierd met eene grootsche en talrijke bedevaart naar het kerk hof van Glasnevin, waar de groote volks leider begraven ligt. Niet minder dan drie wagens met kransen gingen mede. Duizenden en duizenden waren opgekomen en 't was er haast zoo vol als verleden jaar bij de be grafenis. Alles liep met een klimopblad op hoedof in knoopsgat, zoodat dit blad thans voorgoed als onderscheidingsteeken der partij schijnt aangenomen. De teraardebestelling van lord Tennysons stoffelijk overschot in de abdij van Westmin ster leverde een grootschen indruk. Het reus achtig gebouw was door eene dicht opeen gedrongen menigte gevuld. Een ontzaglijk aantal kransen, gezonden door de koninklijke familie, beroemde man nen op staatkundig, letterkundig en weten schappelijk gebied, en tal van persoonlijke vrienden van den overledene waren neder- gelegd bü de groeve, welke in den hoek der abdij, bestemd voor beroemde dichters, ge maakt was om de lijkkist te ontvangen. Tijdens de plechtigheid wierp de zon nu en dan hare schitterende stralen door de ramen der abdij. De koorden van het lijkkleed werden vast gehouden door de lords Salisbury, Serbome, Rosebery, Dufferin, Kelvin, den hertog van Argyll, den zaakgelastigde der Vereenigde Staten en andere hooggeplaatste personen. De koningin en de leden der koninklijke familie waren speciaal vertegenwoordigd. De stoet van de poort der abdij tot aan de groeve werd gevormd door leden derAngli- kaansche hooge geestelijkheid, voorname man nen uit de staatkundige, letterkundige, kunst en dramatische wereld en uit de fine fleur van Engelands intellectueel leven. Volgens berichten uit Ottawa heeft de militie-minister luitenant Macdonald van de legerlyst geschrapt, omdat hij openlijk de aanhechting van Canada aan de Vereenigde Staten bepleitte, wat de minister een met de krijgstucht onvereenigbaar feit acht. DCIlSGHLiSl). Te Hamburg zijn volgens officieele opgaaf van gister- tot hedenmiddag 10 cholera- en 6 sterfgevallen aangegeven, waarvan gisteren werden aangetast 8 en zjjn overleden 6. Prins Frederik Leopold van Pruisen, die met eere deelnam aan den afstandsrit naar Weenen, is deswege bevorderd tot den rang van luitenant-kolonel. Dit is de eerste maal sinds 162 jaar, dat die rang aan een prins van Pruisen wordt toegekend. Frederik de Groote bekleedde dien rang als kroonprins, toen bij, wegens zijn vlucht naar het buitenland, door den krijgsraad daaruit werd ontzet Zijn vader vernietigde dat vonnis en veroordeelde zijn zoon ter dood, wegens desertie. Dat vonnis werd echter niet voltrokkende prins bracht 15 jaar als gevangene in een vesting door, en toen hij gratie verkreeg, werd hij benoemd tot kolonel bij het leger. Sinds dien tijd sloegen de Pruisische prinsen altijd dien rang over. Zij werden steeds van majoor bevorderd tot kolonel. B E L 6 I E. De hooge raad van nijverheid heeft zich uitgesproken tegen het houden eener wereld tentoonstelling te Brussel en ten gunste eener tentoonstelling te Antwerpen. OOSTENBIJK. De keizer werd gisteren ontvangen door de graven Taaffe, Kalnocky en Szapary. De militaire redacteur der te Weenen verschijnende Sonntags-Zeitungkapitein Danzer, verklaart officieus, dat de minister van oorlog zijne goedkeuring weigert voor eene spoedige herhaling van den »D i s t a n z- ritt", omdat deze wedstrijd op éene lijn is te stellen met stierengevechten, en noch van militair, noch van cavaleristisch oogpunt van belang is. Een keizerlijk besluit verbiedt den invoer en doorvoer van lompen, linnen, kleeren, vleesch, vruchten enz. uit Rusland, Duitsch- land, België, Holland, Frankrijk en Rumenië. Het Hongaarsche Kabinet heeft met betrek king tot de geestelijke quaestie besloten de openbare meening gerust te stellen en een ontwerp van wet in te dienen tot organisatie van een leekenbestuur voor het houden van registers van den burgerlijken stand. Bij het ontwerp zal het corporatie-recht van de jood- sche kerk worden erkend. Het Kabinet ziet van de instelling van het burgerlijk huwelijk af. BUSUO. Het door de Parijsche XlXe Siècle ver melde gerucht van een aanslag, die zou zijn gepleegd op den keizerlijk Russischen trein te Skiernewice, is ten eenenmale valseh. ITALIË. In zijn rapport aan den koning zegt de ministerraad omtrent de buitenlandsche poli tiek, dat voor de oplossing der financiede quaestie men gelukkig mag rekenen op ge zegende jaren van vrede. Italië brengt het zijne by tot den vrede en tot het doen verdwijnen van het wantrouwen. Het rapport meldt het volledig herstel van het evenwicht op het budget zonder nieuwe belastiugen, en eene reeks van financieele, administratieve en maatschappelijke hervor mingen. In de staatsbegrooting worden alle voor gestelde bezuinigingen gehandhaafd. De leger- uitgaven zijn belangrijk ingekrompen, zonder de noodzakelijke eischen der verdediging, in verband tot den staatkundigen toestand, uit het oog te verliezen. Het recruteering- stelsel wordt verbeterd door de jongelingschap in den wapenhandel te oefenen. Het tekort over 1892/93 bedraagt 37,7 millioenenover 1893/94 50 millioen. De lasten van het bud get zullen nog vermeerderd worden door onmogelijk te vermijden uitgaven en door amortisatie van de schatkistbons op langen termijn. Het tekort zal vervolgens in vijf jaren trapsgewijs afnemen; de schatkistbons zullen geconsolideerd worden, waardoor de schatkist, te beginnen met 1897/98, bevrjji Roman van JOHANNES VAN DEWALL. 2. Er was buiten echter nog niets te hooren of te zien; slechts de opgeschrikte kraaien vlogen hevig krijschende van boom tot boom, en ver rieden alzoo, dat er ergens iets bijzonders was, 'tgeen de doodsche stilte van bet wond verstoorde. De jongen van den Slowak was, door nieuws gierigheid aangespoord, eveneens naar de deur gegaanmisschien was hem ook de warmte, die door het eten van de heete brij nog toegenomen was, onverdraaglijk geworden. »Ik hoor iets,'' sprak hij, terwijl hij zijne groote, donkere oogen opmerkzaam op den weg richtte, ser komen ruiters, huzaren aan De vrouw van den* smid verstond slechts bat laatste woord van den vreemden knaap. Haar moede oogen schitterden een weinig en zij boog zich nog eens over de deur. De scherpe ooren van den knaap hadden goed gehoord thans hoorde ook zij hoefge trappel, wapengekletter en gesnuif van paarden} Om de bocht van den weg kwam eene afdeeling keizerlijke ulanen te voorschijnzij hadden een met goud bestikten soldatenhoed op het hoofd en waren tot over de 'ooren in dikke, witte mantels gehuld, in weerwil dat het heden niet bijzonder koud was, en zij hadden de korte, hellebaardachtige lans in de hand. Een nzie eens I" ontsnapte onwillekeurig de vrouw op het zien van deze onverwachte groep. Tot nu toe was wel zoo nu en dan eens eene patrouille of een gendarme voorbijgekomen, om naar de bijna geheele open grenzen te rijden, maar eene groote troepenafdeeling nog nimmer. Zij riep nu aanstonds haar manook de onde Slowak kwam, en nu stonden allen, zelfs Wolf, de hond, bij de deur en sloegen de voorbijtrek kende soldaten opmerkzaam gade, de vrouw niet zonder eene hartsbeklemming te gevoelen want zij was eene goede medelijdende vrouw; de smid, terwijl bij den troep nauwkeurig monsterde; de beide Slowakken tamelijk opge ruimd; zij verheugden zich, evenals kinderen, over iets nieuws. »Zij zullen toch niet iets slechts in hun schild voeren?" vroeg Agnes met bezorgdheid. rik geloof het niet zij zien er niet naar uit," antwoordde haar man; de oude muizen vallenhandelaar schudde bet hoofd. sHet gaat er anders bont genoeg bij ons toe," voegde hij er bij, sen niemand weet, wat er nog gebeuren kan. Alle nachten en ook dikwijls op klaarlichten dag verbreken zij de grenslijn, gisteravond zelfs twee- of driehonderd man met wagens en paarden." De Slowak lachte sluw, gespte den breeden gordel dicht en leunde daarna gemakkelijk tegen de deur. oGeloof het wel ja heb zelfs gezien «enigen 1" mompelde hij. «Groote oorlogveel, veel menscbenl" Hij strekte den arm uit en wees naar bet noorden. De vrouw ging nu achteruit, want een vat?, de soldaten had een gemeen schertsend woord tot haar gesproken; zij werd niet rood, maar toch had zij genoeg vrouwelijk gevoel, om niét nog eenmaal de opmerkzaamheid der soldaten te willen trekken. Middelerwijl trokken de ulanen voorbij; twee officieren kwamen geheel achteraan. Honderd en veertien," zeide de jongen, die ze geteld bad. Thans opende de vrouw de deur, Wolf en de beide kinderen stormden naar buiten, maar slechts de hond bereikte nog de laatste ruiters en maakte van deze gelegenheid gebruik, om hen vijandig aan te blaffen. Spoedig had hij er echter genoeg van en keerde knorrende naar huis terug. De bewoners van de hut wilden juist terug- keerende Slowak had zijn zwart berookte, met zilver beslagen pijp uit den zak gehaald, drukte den wijsvinger op de koude asch ea CIIVÜ

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1