Binnenlandsche Berichten. zal worden van de noodzakelijkheid om het loopende dienstjaar en de drie volgende in evenwicht te brengen. Het offlcieele blad bevat het koninklijk besluit waarbij de Kamer wordt ontbonden. De algemeene verkiezingen zijn bepaald op 6 November, de bijeenkomst van het nieuwe Parlement op 25 November. SPANJE. Na het klooster la Rabida bezocht te heb ben, is de koningin met haar gevolg ineen jacht, vergezeld door eene menigte andere feestelijk versierde vaartuigen, naar Huelva gevaren, waar zij met den jongen koning de mis in de kathedraal heeft bijgewoond. Daarna is er receptie gehouden, gevolgd door eenen optocht waarin verschillende tafereelen, op de ontdekking van Amerika betrekking hebbende, vertoond werden. Vervolgens heeft de offieieele sluiting van het Amerikanisten- congres plaats gehad, dat besloten heeft in 4893 te Chicago eene buitengewone, en in '94 te Stockholm zijne gewone vergadering te houden. De feesten te Huelva zgn door prachtig weder begunstigd. De versierde stad en de met bewimpelde en bevlagde schepen over dekte reede vormden een onvergetelijk schouw spel. Een klein ongelukje dreigde er met Columbus' vlaggeschip, de Santa Maria, te gebeurenhet kwam in aanvaring met een Fransch oorlogsschip. De averij bad echter niets te beteekenen. De aanvoeren uit Nederland zijn in Spanje aan een ontsmetting onderworpen. S E R V I E. Eene depêche uit Belgrado aan de Weener JFolit. Corr. meldt dat op de 531,000 Ser vische belastingschuldigen 6000 huDne be lasting in het geheel niet betaald hebben en 82,000 slechts gedeeltelijk. De slechte be talers zouden tot de radicale partij behooren. GRIEKENLAND. De regeering heeft bepaald dat de studen ten der hoogeschool te Athenedie als protest tegen de verhooging van het school geld, de universiteit niet bezoeken, wanneer zij zich niet vóór een bepaald lijdstip laten inschrijven, onmiddellijk als gewone recruten bij het leger zullen worden ingedeeld en bij de garnizoenen in verschillende provinciën ingelijfd. De jongelieden zijn n.l. gedurende hun studietijd vrijgesteld van den dienst, welke na afloop der studiën tot een minimum beperkt wordt. T U R K IJ E. De sultan bad het verlangen te kennen gegeven, dat de nieuwe Armenische patriarch zich over Triest naar Rusland zou begeven, zonder Konstantinopel aan te doen, doch Rusland protesteerde daartegen. AKEB1KA De Colmnbus-feestea te New-York zijn zocht in de kachel naar een gloeiend kooltje de vrouw sloot juist achter Wolf en de beide kinde ren de deur, toen hare opmerkzaamheid opnieuw in beslag genomen werd. Een klein voertuig kwam ginder om den hoek en volgde de sporen der ulanen, evenals de marketentster den troep. Het was een kleine wagen met een mager paard bespannen, waar naast een man liep, terwijl een tweede, in een ouden pels gehuld, er in zat. Het waren handelaren, een paar Gallicische joden met hunne kraam. Zij hoopten misschien roet de soldaten handel te zullen drijven, wilden misschien ook wel een weinig spionneeren of smokkelen bij deze goede gelegenheid. De jongste van de twee, hij, die er naast liep en de zweep en de leidsels hield, droeg bij de volgens landsgebruik hooge tnijnlaarzen den blinkenden, bont gevlekten Turkschen overrok, en bij beiden bedekten de lokken het voorhoofd, hetgeen in Russisch Polen streng aan alle joden verboden is, en zij droegen lange baarden. Hen k. i diep naar den grand gebogen, trok Dinsdag voortgezet met een groot schaeps- vertoon op de rivier en in de baai, door prachtig weder begunstigd. Een gioote menigte was samengestroomd, om zich te verlustigen in den aanblik van al die ver schillende vaartuigen, die, evenals de steigers en de aanlegplaatsen aan de oevers, prachtig versierd waren e* een groot vlaggea-gewapper vormden. Het glanspunt der vertooning was het defi- leeren of opvaren van al de vaartuigen in drie rijen, waarbij het geschut donderde. De vreemde schepen voeren in 't midden, ter wijl de andere rijen uit Amerikaansehe be stonden. De eereplaats in den stoet was toegewezen aan het Spaansche schip Infanta Isabel Gisteren had eene groote militaire demon stratie plaats en de inwijding van het monu ment voor Columbus, aan de stad aangeboden door Italiaansche vereenigingen. Morton, vice- president der Unie, heeft in naam van presi dent Harrison eene rede gehouden, waarin hij verklaarde dat de betrekkingen tusschen Italië en de Vereenigde Staten vriendschap- pelfker zijn geworden. Gelqke manifestaties hebben er ook plaats gehad te Chicago, te Philadelphia en te Balti more. Er heerscht overal groote geestdrift. CHINA. Eene depêche uit Shanghai aan de Times meldt, dat het volk de Engelsche zendelingen te Kien-Yang in de provincie Fu-Kien heeft aangevallen. Het huis van den zendeling Phillips is verbrand. Phillips zelf is met zijne vrouw door Chineesche ambtenaren gered. TWEEDE KAMER OERSTATEN-GENERAAL. Het eindverslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verlenging van den ter mijn, gedurende welken de wet van 4884 van kracht zal zijn, houdende voorloopige maatregelen tot behoud van vicariegoederen, is verschenen. In verschillende afdeelingen werd op spoedige definitieve maatregelen aangedrongenbij hernieuwing werd over legging verzocht van de rapporten van de leden der staatscommissie, en algemeen werd de termijn van 5 jaar te lang gevonden. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben bgnoemd tot rapporteurs over de hierna te noemen begrootingshoofdstukken, als :#buiten- landsche zaken, de heeren Van Bylandt, Boreel van Hogelanden, Beelaerts van Blok land, Van Karnebeek en Brantsen van de Zijpjustitie, de heerenLevy, Hartogh, Harte, Rink en Beversbinnenlandsche zaken, de heerenDe Beaufort (Wijk-bij-Duurstede), Zaaijer, Veegens, De Geer van Jutphaas en Mutsaers. het magere dier den voor zijne krachten veel te zwaren last door de sneeuw, trilde bij iedere schrede en wekte aller medelijden op. Zij gingen, zonder de spottende aanmerking van den smid en het geblaf van den hond op te roerken, langzaam voorbij en eindelijk ver dween de wagen om de bocbt van, den weg. »Was dat niet Pincus en zijn •zqonï" vroeg de vrouw. Haar man knikte en mompelde iets tusscben de tanden. Spoedig daarop namen de beide Slowakken hunne zware bundels op, wieipen zich die over de schouders, bedankten en sloegen den weg, die naar de stad leidde, in. Nadat zij ongeveer tweehonderd schreden ver gegaan waren, galoppeerde een enkele ruiter op een prachtige» schimmel, die in groote haast de troepen volgde, hen voorbij. De knaap bukte, raapte iets op en toonde het aan zijnen vader. Beiden bleven een oogenblik .besluiteloos staan, daarna borg de oude het gevonden voorwerp SCHIEDAM, 13 October 1892. Aan de leden van dei. gemeenteraad is kennisgegeven, dat ten raadhuize ter inzage is nedergelegd, teneinde in de eerstvolgende zitting van den gemeenteraad te worden be handeld, een rapport van burgemeester en wethouders op de ingekomen missiv met bijlagen der commissie van toezicht op het lager onderwijs alhier, naar aanleiding van het in handen dier commissie gestelde voorstel van burgemees'#j ethouders, betreffende de verdeeling Jigingder onderwijzers en onderwijzeressen -in de openbare scholen voor lager onderwijs alhier. Phantasie en vinding, oorspronkelijkheid en scheppende kracht vormden het uitgangs punt der lezing, waarmede prof. dr. Jan ten Brink van Leiden gisteravond het Nutsseizoen opende. Overvloedig rjjk als deze stof is, zou spreker zich bepalen tot enkele middeleemv- sche Europeesche schrijvers, met name den Italiaan Boccaccio, den Engelschman Chaucer en den Hollander Dirk Potter. Evenwel kiest spreker dit drietal niet als geheel gelijkstaande, doch alle drie hebben hun eigenaardige ver diensten, zijn typen in de letterkunde uit hetzelfde tijdvak. Is het karakter der middeleeuwsche let terkunde algemeen verhalend en rijn de let terkundige producten uit dien tijd in erotisch- novellistischen geest geschreven, de eerepalm komt onmiskenbaar toe aan het land, het welk door Eros als 't ware tot domicilie scheen gekozen, waar de natuur en de ge steldheid des bodems reeds tot dwepen stem den. 't Was in dat liefelijke Italië, dat Gio vanni Boccaccio in het begin der veertiende eeuw het levenslicht aanschouwde, waar de zoon van den Florentijnschen koopman zich wijdde aan de studie der letteren, waar het letterkundig genie een nDecamerone" wrocht. Voortreffelijk is deze bundel met zijne hon derd vertellingen, welke een getrouwe afspie geling zijn van de middeleeuwsche zeden en gewoonten en welke, uitmuntende door een benijdenswaardige gemakkelijkheid en sier lijkheid van stijl, een standaardwerk vormen in de Italiaansche letterkunde. Komt aan Boccaccio de lof van oorspron kelijkheid toe, Chaucer en Potter hebben zich gevormd naar zjja voorbeeld en naar dat van Petrarcha en de classieken. Geheel in den trant der sDecamerone" schreef de n Vader der Engelsche dichtkunst" zijne Canterbury tales", welke den stempel dragen van een ongemeene bevalligheid, geest ea vernuft en tot de beste stukken in de Engelsche taal behooren. Dirk Potter, eveneens uit de veertiende eeuw, staat ver achter beiden. DezeHolland- sche dichter, eveneens een navolger ven Boccaccio, Petrarcha en de classieken, kon zich hoofdzakelijk beroepen op een menigte titels^ tengevolge waarvan hij als gezant met de in de met blanke knoopen versierde lederen tasch, die aan zijn gordel hing, zag nog een vluch tig naar den ruiter om, en vervolgde, door zijn be geleider gevolgd, weder zijn weg. Die keizerlijke ulanen waren uit Krakau getrok ken, om de grens te verzekeren. Eveneens deden afdeelingen van hetzelfde regiment op andere plaatsen ten oosten en ten westen van den grooten weg. Zij moesten de zwakke infanterie-troepen, die daar gestationneerd waren, steuaen. Men had zich namelijk van hoogerhand over tuigd, dat de samenscholingen aan de grens afme tingen aannamen, die licht tot nadeelige gevechten aanleiding konden geven; ook waren er klachten ingekomen, dat de opstandelingen de voertuigen, welke aan Oostenrijksche onderdanen behoorden, met geweld teruggehouden hadden. Bij alle wel willendheid jegens de opstandelingen moest er iets gedaan worden om grootere wanordelijkheden te voorkomen. Deze ulanen moestefcop «enigen afstand van de grens hun verblijf houden, tusschen de kastoelen en de dorpen patrouilleeren én toezien, dat de rust Italiaansche letterkunde kennis maakte en er toe geraakte op den dichterlijken bodem eveneens verzen te maken, welke echter, in tegenstelling met de Italiaansche, stijf en zonderling waren. Zijn hoofdwerk is »Der Minnen Loop", hetwelk hij te Rome begon onder den invloed van Ovidius en Boccaccio, waarin hjj blijken geeft van groote belezen- held ei. zijne begrippen aangaande de liefde uiteenze. - Natuurlijk zijn die denkbeelden middeleeuw ^ch en strooken zij niet met de hedandaagsch maar toch zijn zij voor die tijden vrij hel Ier en getuigen van een ge zonden geest. Is zoodanig zijn de werken van Potter, welk*, met Hollandsche toestan den zijn doorvloei ten, niet onverdienstelijk en nemen zij een ifzonderlijke plaats in onze letterkunde in: zij besluiten op eigenaardige wijze de geschiedenis der epische en lyrische poëzie van het middeleeuwsche tijdvak. Met groote belangstelling werd prof. Teri Brink aangehoc d, wien voorzeker bovendien de dank der vergadering toekomt voor de kiesche wijze, waarop dit teeder onderwerp door hem is behandeld. Door den voorzitter werd verslag uitge bracht over den toestand van het departe ment, welke over 't algemeen gunstig mag heeten, terwijl hij aan 't slot der vergadering mededeelde dat in 't laatst van November een feestelijke bijeenkomst zal plaats hebben, ter gedenking van het 95-jarig bestaan. Uit Burgsteinfurt wordt gemeld dat de Nederlandsche Koninginnen aldaar Vrijdag worden verwacht om een bezoek te brengen aan de vorstelijke familie van Bentheim. Er worden groote toebereidselen gemaakt om HII. MM. feestelijk te ontvangen. Het Staatsblad no. 225 bevat de wet van den 27n September 1892, tot afschaffing van den accijns en wijziging van het invoerrecht op zeep. Door den minister van koloniën is gunstig beschikt op het adres van den Nederlandsehen slagershond, om in het vervolg bij de aanbe stedingen van spek en aanverwante artikelen voor 's rijks overzeesche bezittingen alleen die artikelen in aanmerking te doen komen, welke met den bij de arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage gedeponeerden stempel van dien bond zijn gemerkt. Ter gelegenheid van zijn 80n verjaardag zullen de leden der Tweede Kamer op 18 October generaal Van der Schrieck een diner aanbieden. De gepensionneerde vice-admiraal De Ca- sembroot heeft een ernstige keeloperatie ondergaan. De toestand van den lijder is bevredigend. Met het oog op de uitbreiding van het I kiesrecht bestaat het plan te Rotterdam een niet verstoord werd, doch het was hun nog in bet bijzonder aanbevolen, met de meeste verschooning en met overleg daarbij te werk te gaan. De beide ruiters, die, zooals reeds verbaald is, het eskadron op eenigen afstand volgden, waren de bevelhebbers, de ritmeester Van Brandenstein en de staf-officier van het regiment, majoor Edler de eerste een mager man met een smal, ernstig ge laat, wiens roode, volgens Oostenrijksch gebruik aan de kin afgeschoren baard over den kraag van den witten, roodgevoerden mantel bingde ander een klein heer met een rood gelaat, levendige oogen en een fraaien knevel. Hij schoof onder het spreken onrustig in den zadel heen en weer: hij keerde zich nu weder om en zag in het rond. (Wordt vervolgd,)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2