Hü was Zaterdag op de gewone wijze in de huiskamer gekomen en had zich aan de tafel gezet, waar de moeder met drie der kinderen rustig zaten te werken. Op eens stond hij op en zeide: »schrikt niet; men- schen". Meteen loste hij twee schoten op de dochter en vervolgens éen schot op de moeder, waarna hij in den tuin met een revolverschot door het hoofd zich zeiven van het leven beroofde. Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Koloniën. bond op te richten van vooruitstrevende kiesvereenigingen, teneinde onder de burger en arbeidersklassen samenwerking te verkrij gen bij de invoering van de nieuwe kieswet. Men zal trachten een burgerkiesvereeniging te stichten en om dat doel te hereiken in de a.s. wintermaanden openbare vergaderingen houden, waarin sprekers zullen optreden om over de nieuwe kiesregeling te spreken. De beweging schijnt uit te gaan van de Rotter- damsche afdeeling van het Alg. Nederl. Werk liedenverbond, dat, hoewel niet juist socia listisch, toch democratische beginselen is toegedaan. Maasbode Naar aanleiding van het toenemen van het smokkelen d>or loodskotters, die schepen uit Duitschland, België, Nederland en elders daartoe aanklampen, heeft het Britsche douanebestuur een waarschuwing uitgevaar digd, dat de loodsen en hun handlangers, op smokkelen betrapt, een boete beloopen van 100 pd. st., terwijl de loodsen hun patenten tijdelijk en zelfs geheel kunnen verliezen. Het 2-jarig zoontje van P. Hilligers te oud- Delltshaven, dat, door met lucifers te spelen, in brand geraakte, is tengevolge van de be komen brandwonden overleden. Te Maassluis is aangifte gedaan van een geval van pokken. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen de ingezetenen van Haarlem eerlang in de ge legenheid te stellen hunne woningen te ver lichten met eleetrisch licht, volgens een nieuw systeem, en wel zonder machines of accumula toren. {H. Ot.) Omtrent de redding van Tilburgs te Hil versum wordt aan het JJbïad nog het vol- ,'gende geschreven: Toen Zaterdagmorgen de eerste instorting van den put, waaraan hij arbeidde, plaats had, zag hij zich .plotseling in donkeren nacht gehuld, doch verloor zijne tegenwoordigheid .van geest niet. Hij had het bovenlijf vrij en kon hoofd en armen vrij bewegen. Zijn eerste werk was te rukken aan het touw, dat hij als veiligheidsmaatregel bij het werken steeds met een gordel om het lichaam had. Dat is de reddingslijn, die helpen moet zoodra er gevaar ontstaat, en die nu werkeloos bleef. Instinctmatig greep hij daarnaar het eerst. Hjj luisterde en hoorde een verward geroep en een heen en weer draven. Hij hoorde eene vrouwestem roepen slaat Boeschoten (stalhouder op De Trompenberg) eene* vigi lante'inspannen om den baas te halen". Toen dacht hij»ik kom er uit", en krabde met de handen om eene opening te maKen, wat natuurlijk vruchteloos bleef. Hij riep aanhou dend, doch bekwam geen antwoord, ofschoon hij duidelijk onderscheiden kon, dat er boven hem gewerkt werd. Hij heeft zich heeseh geschreeuwd, tot "eindelijk zijne stem werd vernomen (dit is geweest Zondagmorgen half- drïe). Dat deed de hoop op behoud herleven, totdat eene tweede instorting zijnen toestand veel verergerdè. Daardoor schoven de duigen der ingedrukte kuipen links en rechts langs zijn hoofd, éen er van langs neus en mond, zoodat hij het erg benauwd kreeg. Ook kon hij daarop zijn eenen arm niet meer bewegen, ■waarvan hij te voren de hand vrij in en uit den zak had kunnen brengen. De gedachte kwam toen bij hem opik ben verloren, ik geef mij over aan de Voor zienigheid. Toen hij echter later hoorde roepenshoor je me 'niet, Toon (dit is geweest Zondagmiddag) vatte hij weer moed. Sedert heeft hij af en toe geantwoord op de vragen die Van Reenen tot hem richtte en zooveel mogelijk voldaan aan den last van een zijner redders»Jij moet daar niet zoo te keer gaan, dan kunnen wij niet werken. 3 e moet nu maar stil luisteren, dan znllen we je gauw helpen". Zijne vreugde echter toen hij het daglicht wederzag, was onbeschrijfelijk. De ingenomenheid met Comelis van Reenen, den redder van den in den put bij Hilversum bedolven Tilburgs is zeer groot. Van alle kanten komen giften voor Van Reenen in; zelfs kende de gemeenteraad hem een toelage van f50 toe. Was C. van Reenen de eigenlijke redder, zoo wordt gelukkig niet door allen voorbijgezien, dat hij in zijne pogingen kracht dadig is gesteund door zijnen broeder Gjjs en door Asveldt. De toestand van Tilburgs is steeds uitste kend. Men zou niet zeggen, dat hij 56 uren als het ware levend begraven is geweest. VD.) Van de Urktr schuit U K152, welke in het begin der vorige week ter visseherij was uit gevaren, is sedert niets vernomen. Er wordt door velen gevreesd, dat zij in den storm- achtigen nacht van Donderdag op Vrijdag op de Noordzee moet vergaan zijn. De stoomboot Veehandel IV, kapitein S. Rientsma, beladen met 62 koeien, is Maandag nacht met groot gevaar de haven te Lemmer binnengekomen. Daar is zij gézbnken, de men- schen zijn gered, doch niet meer dan 20 koeien zijn er levend afgekomen. De Veehandel III, met 80 koeien, is Dins dag door een nachtboot de haven binnen gesleept met verlies van eene koe. Deze heeft het er, het weer in aanmerking genomen, beter afgebracht. Omtrent de levende lading van de Vee handel IV deelt men nader mee, dat de boot Zondagnamiddag van Purmerend is vertrok ken, beladen met 500 balen meel en 62 prach tige, voor Duitschland bestemde kalfkoeien. Van de 24 runderen, welke in het ruim stonden, zijn slechts 3 gered, de 21 overige zijn verdronken, en van de 38, die op het dek waren geplaatst, zija 20 overboord ge slagen, waarvan 4, ondanks het koude water en den zwaren golfslag, het strand wisten te bereiken. Noch de boot, noch de lading was verzekerd. 's-Gmenliage. Wegens de gezondheids omstandigheden van het oogenblik zal geen gevolg gegeven worden aan het voornemen van onderscheidene leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland, om aan den com missaris der Koningin tijdens de aanstaande Novernber-ziiting een maaltijd aan te bieden, gelijk zulks tot nog toe gedurende geruimen tijd om het andere jaar heeft plaats gehad. De uitvoering van dit voornemen is tot het volgend jaar uitgesteld, ook in overeenstem ming met het gevoelen van den commissaris. Leeuwarden. Bij het onderzoek naar den aldaar gepleegden moordaanslag is ge bleken, dat het misdrijt ou de daarop ge volgde zelfmoord van den jongen tuinmans knecht van den bloemist M. aldaar met de grootste koelbloedigheid zijn bedreven. Op de tafel in de huiskamer is een schrijven van den jonkman gevonden, waarin hij van dag tot dag eenige aanteekeningen had ge houden; hij beschrijft daarin den aankoop van de revolver, zijn voornemen om het meisje en (daarna zichzelf te dooden, zijn gemoedstoestand, enz. Den 7n October, den dag vóór het misdrijf, schrijft hij nog, dat hij dien dag geen gelegenheid heeft gehad, doch den volgenden dag de daad zal ten uitvoer brengen. De toestand van het jonge meisje is, ofschoon de beide kogels nog niet zijn ge vonden, naar omstandigheden bevredigend. COLUMBUS. In alle beschaafde landen wordt een der gewich tigste gebeurtenissen in de geschiedenis van het menschdom herdachtde ontdekking van Amerika door Columbus. Toen de groote zeevaarder op 12 October 1492 op een der Westindische eilanden tot de Bra- bamagroep beboorende aan land stapte en het voor de koningen" Isabella en Ferdinand in bezit nam, meeende hij slechts een nieuwen weg naar Azié te hebben gevonden. Hij had in werkelijkheid een snieuwe wereld" ontdekt. Eerst 21 jaar later zag Balbao voor 't eerst, van een hoogte op de landengte van Panama, de Stille Zuidzee en werd het duidelijk, dat een ge heel werelddeel tusschen Europa en Azië gele gen is. Aan Coiumbus blijft echter de onsterfelijke eer met taaie volharding den stoot te hebben gegeven tot de kennis van die reeds in de oudheid onder den naam van tAtlantis" vermoede landstreken, en wanneer die nieuwe wereld ook door een zonder linge speling van het lot niet naar hem is genoemd, hij blijft toch de ontdekker van Amerika. De ontzaglijke invloed, dien deze ontdekking heeft gehad op de lotgevallen van schier alle Euro- peesche volkeren, is overbekend. Amerika is grootendeels uit Europa bevolkt geworden, en is bijna drie eeuwen lang een wingewest geweest van de Europeesche zeestaten, die elkander het bezit dier heerlijke landen betwistten en meestal meer hun eigen belang dan dat der veroverde kolomen behartigden. Sedert het einde echter van de vorige eeuw, toen de Engelsche kolonisten zich vrijvochten, is Amerika allengs voor het grootste gedeelte geheel onafhankelijk geworden. Zijn verschillende stater bestaan thans voor zich zelve, en voor zoover er nog koloniën zijn, hebben ook deze in de i 9e eenw een hooge mate van zelfbestuur erlangd. Amerika is nog niet tot zijn vollen wasdom ge ltomen, menige staat heeft er nog te worstelen met de moeilijke jaren van de eerste ontwikkeling. Maar ongetwijfeld is Amerika geroepen nog een groote rol te spelen in de wereldgeschiedenis, en zal de soude wereld" zich groote inspanning heb ben te getroosten om niet door de nieuwe te wor den overvleugeld, wanneer deze geheel zal zijn bevolkt en overal tot rust zal zijn gekomen. Wie kan vooispellen. hoe bij het vijlde eeuw getijde der ontdekking de verhouding tusschen beide deelen der aarde zijn zal Ook voor Nederland is de ontdekking van Ame rika van groote beteekenis geweest. Zijn zeevaar ders en kooplieden hebben niet weinig bijgedragen om het rieuwe werelddeel open te sluiten. Vin het noorden tot het zuiden van Groenland tot kaap Hoorn, van Nieuw-Amsterdam en Rreuketen (thans New-York en Brooklyn) tot de Oranje-Kaap in Brazilië getuigen tal van namen van de aanwezigheid der onzen. Al is onze koloniale macht in Amerika geslonken tot Suriname en enkele Westindische eilanden, het Hollandsch element is er niet in dezelfde mate verminderd. Het leeft ook nog elders voortniet enkel bij de afstammelingen, die in de laatste jaren vooral getoond hebben die afkomst nog zoozeer op prijs te stellen, maar ook in den regeeringsvorm van den maehtigsten staat van Amerika, waar het federatieve stelsel herinnert aan de oude republiek der Vereenigde Nederlanden. Hbl Het tweede concert te Berlijn van het a-capclla- koor van Daniël de Lange is drukker bezocht dan het eerste. Aan de nongewone voortreffelijkheid" van het koor wordt in meer dan éen biad ook «ene rechtmatige hulde gebracht. Te Parijs is ovei leden de heer Xavier Marmier, lid van de Académie, schrijver van allerei boeken o. a. van reisbeschrijvingen. Ook ons land heeft hij beschreven. De Rhein- und Ruhrzeilnng meldt uit Duisburg hetvolger.de geval. Den 25n September was aldaar een schipper aan cholera overleden, wiens uitwerp selen men in de haven had geworpen.T wee dagen na genoemden datum heeft prof. Frankel, te Marburg, eene hoeveelheid water uit die haven bacteriolo gisch onderzocht en geconstateerd dat hij choiera- bacterien er in had gevonden. Nadat er toen eene grondige ontsmetting der haven was verricht, is hem den 4n dezer andermaal eene hoeveelheid tot onderzoek toegezonden. Daarop is ten antwoord ontvangen dat er geen cholera-bacterien in ge vonden zijn. Uit proeven, door de doctoren Bubner en Werneck te Berlijn genomen omtrent de moge lijkheid van het overdragen van cholera door siga ren, is gebleken, dat de aanraking gedurende slechts weinige minuten met een tabaksblad vol doende is om den cholera-bacillus te dooden, en dat ook tabaksrook voor hera spoedig noodlottig wordt. Batavia, 0 September. Aan het verslag der voornaamste gebeurte nissen in het gouvernement Atjeh en onderboo- righeden, loopende van 16 tot en met 29 Augus tus j.I., wordt bet volgende ontleend Groot-Atjeh. Van onze posten werden alleen Lambaroe, Lamreng, Siroen en Lamjong alsmede de blokhuizen Sabang en Kroeng Lingkar, nu en dan een weinig beschoten, welk vuur door eenige salvo's en granaatkartetsen van onze zijde door gaans spoedig tot zwijgen werd gebracht. De uit de posten Lambaroe en Lamreng uit gezonden patrouilles tot bescherming van het tus schen die plaatsen gelegen gedeelte der trambaan werden daarentegen uit het struikgewas bij Ka- loet en Lamsajoen herhaaldelijk en vrij hevig bestookt. Op 25 Augustus j.I. werd van eene dergelijke patrouille éen Europeesch fuselier gewond, ter wijl het eerst toen eene tweede patrouille was uitgerukt mocht gelukken, den vijand, die nabij de spoorbrug over den Lekong Boengaroen zich bevond, te veijagen, waarbij nog een inlandsch fuselier schotwond ontving. Ook de morgen- en middagtreinen op gemeld baanvak stonden bloot aan het vuur van don vijand, die een enkele maal, en wel op 24 Augustus, daarbij van lilla's zich bediende, terwijl op den gepsntserden wagen bij het in stelling komen op de brug over de Lekong Boengaroen verscheidene malen op pl. m 400 meter zuidwestelijk van de versterking Lambaroe gelegen loopgraven werd gevuurd. Evenzoo werden de vvegweikers nabij Kota Pohama, de schijfschietende troepen der posten Roempit Tjot In en Siroen, de dwangarbeiders die ter hoogte van deze laatste verstel king aan den linkeroever van de Atjeli-rivier bezig waren met het snijden van glagah, en een enkele maal ook de op- en afkomende wachten van het blok huis Pagani beschoten, zonder dat ons daardoor evenwel vei liezen werden toegebracht. Op 22 Augustus, des middags om 42 uur, werd van uit Lambaroe eene poging waargeno men om de brug over den Lekong Boengaroen in brand te steken. Aan eenige dwangarbeiders, die aanstonds onder dekking van een detachement uitgezonden waien, gelukte het, ondanks het vuur van den vijand, de brandende alang-alang onder de brug te blusschen, voordat deze laatste vuur had gevat, In de laatste dagen van den verslagtijd wer den de posten, ttambaan en patrouille zoogoed als niet meer beschoten. Bij eene in den nacht van 22 op 23 Augustus door de marechaussee m het voorterrein langs don Kroeng Tandjoeng gemaakte verkenning werden tien ingravingen met eene lage borst wering en eene verstei king aangetroffen, die alle dwars op de bedding van genoemd riviertje waren aangelegd. De versterkir j werd vernield en het houtwerk prijsgegeven aan de vlammen, op het gezicht waarvan de bevolking uit den ointiek met veel misbaar kwam opdagen en eenige schoten loste. Twee te Lamdjamoe thuisbehoorende personen die van de passer te Lampisang terugkeerden' werden door eenige kwaadwilligen, waarschijnlijk behoorande tot de bende van Toengkoe Amin, aangevallen, waarbij éen hunner vermoord, de andere licht verwond werd. B j Lampeneroet werd op den 21 n Augustus een Chineesehe koelie door twee Atjehers over vallen en vermoord. Drie karbouwen, die gestolen waren door lieden van builen de linie, werden achterhaald. In de IV Moekims (Anak Pajah) komen nog gevallen van cholera voor. Onderhoorigheden. Noordkust. Op den 26n Augustus werd onze post te Segii in den vroegen morgen van alle zijden veront rust door vijandelijke Atjehers, naar schatting ten getale van minstens 300 man, van wie de meesten met donderbussen gewapend waren. Zij werden echter door de bezetting zoodanig met geschut- en geweervuur ontvangen, dat zij reeds te 9 uur des voormiddags allen waren afgetrokken met een verlies van 6 dooden en verscheidene gewonden. Oostkust. Als opvolger van den onlangs ovei leden radja van Edibesar, van wiens ver scheiden mededeeling werd gedaan in de Javaschc Courant van 23 Augustus j.I., no 68, werd door de betrokken patoeba's zijn oudste zoon, Toeng koe Hassan, aangewezen, met bepaling, dat deze gedurende zijne minderjarigheid onder voogdij zal staan van zijnen oom, Toengkoe Panglima Prang Nja Bantak, die met de patoeha's en den sjahbandar het bestuur zal voeren. Het weder bleef koel en regenachtig. De ge zondheidstoestand was over het algemeen ongunstiger. Het gemiddelde ziekteeijfer tkdroeg per dag 22 tegen 20 en dat van de beri-beri 9 tegen 7 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was hooger.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3