de hulp, aan elk der vier rivieren te verstrek ken, Naar de eenparige meening der commis sie (de heeren Van Delden, A. van Dedem, v. d, Borch v. Verwolde, Van Alphen en Conrad) was het wenschelgk te achten, dat aan dit feitelijk verband tusschen de voor dracht ten aanzien van Berkel, Schipbeek eri Regge en de plannen des ministers ten op zichte \an de Vecht door eene aanvulling van het wetsontwerp zelf werd uitdrukking gege ven, te meer nu op de staatsbegrooting voor 4893 geene gelden voor de verbetering van de Vecht, zij het slechts bij wijze van memo- riepost, worden aangevraagd. SCHIEDAM, 14 October 189S. De gemeenteraad zal op Maandag 17 jzer, des namiddags ten kwartier voor twee ure, een vergadering houden. De alsdan aan de orde gestelde onderwerpen zgn: ingekomen stukken, waaronder rapport der financieele commissie op de rekeningen over 1891 en begrootingen voor 1893 van het burgerlijk armbestuur en het stads-ziekenhuiswelke stukken zijn ter visie gelegd, teneinde te worden behandeld; herstemmingovarartikel 4 van het gewijzigde reglement van orde voor den raad en behandeling van de verdere artikelen van dat reglement, in verband met de daarop gemaakte bedenkingen door den minister van binnenl. zaken en de, naar aan leiding daarvan, ingekomen nadere voorstel len; ontwerp-verordening regelende de ver deeling en bezoldiging der onderwijzers en onderwijzeressen aan de openbare scholen voor lager onderwijs, met de te dier zake ingekomen rapporten en voorstellenrekening van het burgerlijk armbestuur over 1891 rekening van het stads-ziekenhuis over 1891 vaststelling vaD subsidie ten behoeve van het burgerlijk armbestuur en het stads-ziekenhuis voor 1893; begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1893; begrooting van het stads-ziekenhuis voor 1893; adressen van H. Kool en J. G. van Munster, om eervol ont slag als onderwijzer; adres van A. Gouka om levering van geneesmiddelen ten behoeve der armen en van het stads-ziekenhuisbe noeming van drie leden in de commissie, die den raad zal dienen van advies enz. omtrent maatregelen tot vermindering van de kosten van het gemeentelijk hooger en middelbaar onderwijsidem vaa een lid in de commissie van voorlichting, bedoeld in art. 19 der ver ordening op de heffing van eene pi. dir. be lasting naar het inkomen. En verdere voor stellen en mededeelingen. Bij kon. besluit is aan den luit. ter zee 2e kl. S. Ttijnbeude, op zijn verzoek, een verlof verleend voor den tijd van een jaar, onder stilstand van non-activiteitstraktement en zonder opklimming in de ranglijst. De heer M. P. Feltzer, commies-verificateur alhier, gedenkt morgen den dag waarop hij vóór 25 jaar als rijksambtenaar in dienst trad. Wie gisteravond de tooneelvoorstelling in de Officieren-Vereeniging bijwoonde, heeft genoten, onverdeeld genoten, van de proeven van groot talent, door den auteur-acteur Rosier Faassen geleverd. Het tooneelspel sPlatijn Co." doet niet alleen den schrijver, maar ook de tooneel-literatuur alle eer aan; bet is een werk vol diepen ernst en onge kunstelde scherts, waarin ieder acteur en actrice een karakteristieke rol vervult; het heeft bovendien de verdienste echt nationaal, echt Hollandsch te zijn. De hafndeling vindt plaats in de Zaanstreek, waar de gebroeders Platijn hunne zaken drijven en wedijveren in het vertroetelen hunner dochter en nicht, een eenig kind, met innemend uite,..gk en voorkomende vriende lijkheid, die optreedt ak beslechtster der woordenwisselingen, welke herhaaldelijk tus schen de beide broeders plasriï hebben. Door hunne zaken maken zij kennis met een voor naam heer, die zich veel op zijn stand laat voorstaan en laag neerziet op de burgerlijke bewoners der Zaanstreek. Evenwel ziet hij minder laag neer op het fortuin der gegoede Noordhollanders en zou gaarne eene ver bintenis zien aangaan tusschen zijn zoon en de rijke erfdochter. En die verbintenis wordt ook gesloten, echter niet dan nadat de vader voldoende zekerheid heeft, dat zijn aanstaande schoonzoon in staat is, zijne dochter gelukkig te maken. Kort na het sluiten van het huwelijk blijkt *t echter dat de jonge vrouw, die steeds in voorname kringen heeft ver keerd, eveneens uit de hoogte neerziet op haar eigen betrekkingen en dozen veel ver driet veroorzaakt. Spoedig gaan de zaken van den jongen echtgenoot achteruit en verkeert deze in een wanhopigen toestand, daar hij niet durft aankloppen bg zijn vermogenden schoonvader, omdat deze zijn eigen dochter gevloekt heeft wegens hare verregaande ontaarding. Ten slotte evenwel maakt de ge boorte van een kleinzoon op den verstokten vader zulk een indruk, dat hij naar zijne dochter snelt om haar alles te vergeven. Tot zoover het stuk zelf. Wat de bezetting der rollen betreft, deze kon niet beter ge weest zijn. De hoofdpersoon, Simon Platijn, was de auteur van het stuk. Deze gaf ons een echt type van een Noordhollandsch han delsman stoer, stijf op zijn stuk waar het zaken gold, doch zeer gevoelig voor compli mentjes en wel wat te toegeeflijk voor zijne dochter, z\jn oogappel. Zijn broeder, Arend Platijn, ge wezen zeeman, verpersoonlijkt in den heer D. Haspels, is een geheel andere natuur, die de zaken steeds bg den naam noemt en daardoor meermalen onaangenaamheden heeft met hen, met wie hg in aanraking komt. De heer Van Biugeren van Bingum (de heer Le Gras), de would-be-aristocraat, geeft in zijn optreden voortdurend blijken van voorname onbeduidendheid en vormt wat degelijkheid betreft een schril contrast met de bewoners der Zaanstreek. Hoe geheel anders is zijn zoon Henri (de heer Tartaud), die tegen den zin van zijn vader eene zaak drijft en zich energiek betoont, die de Noord- hollandsche gulheid en eerlijkheid waardeert en zijn vader flink de waarheid zegt. Welk een teeder, liefhebbend echtgenoot is hg voor zijn lief vrouwtje en hoe wgst hij haar op de valsche plooien in haar karakter! Een weinig bengdbare rol speelt Willem, de pleegzoon van Arend (de heer Victor Faassen), de ^schoolmeester", die, door de goedheid van zijn pleegvader behoorlijk opge voed en ontwikkeld, niet ongevoelig blijft voor de liefelijke hoedanigheden der erfdochter en haar tot vrouw verlangt, doch, het wan hopige van zgne pogingen inziende, geen aanzoek om hare hand doet. Niettegenstaande de pijnlijke oogenblikken, welke hij in 't bijzijn der twee gelieven heeft te doorstaan, geraakt hij ten slotte met zgn toestand verzoend, over tuigd als bij is, dat Henri zgn vrouwtje ge lukkig maakt. Ook het damespersoneel was goed ver tegenwoordigd. Mevrouw Van EysdenVink, die de rol van Engel, de dochter van Simon Platgu vervulde, speelde die meesterlgk zoowel de naieve jongedochter als de hoog moedige vrouw vonden in haar een onover trefbaar vertolkstercomiseh vooral waren de tooneeltjes met haar vader en oom, alsmede dat met Willem, waar de pendule moest worden opgewonden. Een prettigen, vroolgken aanblik leverden de dames Burlage—Verwoert en Faassen Van Velzen, de vrouwen der houthandelaars, met hare Noordhollandsche kleederdrachten en vormen. Interessant was de ontmoeting met den heer Van Bingeren van Bingum alsmede de gesprekken met Willem en Engel, waarbij vooral de vrouw van Arend zich als een eerste bedrilal deed kennen en dus geheel in haar rol was. De zonderlinge manieren en mimiek prikkelden de lachspieren in niet geringe mate. Ook de overige, minder beduidende rollen waren naar den eisch bezet, zoodat het ge heel een allergunstigsten indruk maakte, te meer nog, daar ook het tooneel zoowel als de kostumes onberispelijk waren. Komt alzoo aan schrijver zoowel als aan tooneelisten voor de kwijting hunner taak een woord van hulde toe, ook het bestuur der Officieren-Vereeniging verdient den dank voor de gelegenheid, die het bood, om een tooneel- stuk te zien opvoeren, dat in alle opzichten aan de eischen beantwoordt. Moge het in zijne keuze zoo gelukkig blijven, wij twijfelen niet of de zaal zal dan minstens even goed bezet zgn als gisteravond. De gewone audientién van den minister van binnenlandsche zaken op Zaterdag 15 dezer en die van den minister van justitie op Dinsdag 48 dezer zullen niet plaats hebben. Dreigende onweerswolken moeten zich vol gens particuliere berichten zoo schrijft de Soerab. Ct. samenpakken hoven den Buiten- zorgschen troon. Volgens het Bat. Hbld. heeft de minister onbewimpeld zijn afkeuring te kennen ge geven over de herbenoeming van den resident Te Meehelen en in die afkeuring niet slechts den gouverneur-generaal, maar ook den Raad van Indiê getroffen. Uit Indië is het bericht ontvangen, dat de le luit. der inf. P. C. M. A. Hoolboom den 28n Sept. j.l. te Atjeh, bij het openkappen van het voorterrein, is gesneuveld. De overledene had reeds als onderofficier deelgenomen aan den veldtocht op Atjeh en de Atjeh-medaille alsmede het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven verworven. Te Kralingen zijn van de ruim 720 kiezers voor de verkiezing van de commissie uit de burgerg slechts 396 opgekomen. De uitslag is, dat de candidaten vóór de vereeniging met Rotterdam 233 stemmen verkregen en de tegenstanders 161 stemmen. In het 3e kwartaal dezes jaars hebben zich 429 jongens bij de kweekschool voor de zee vaart te Leiden aangemeld om zich voor den zeedienst te verbinden; 322 hunner werden om verschillende redenen afgewezen, terwijl 107 werden aangenomen. De »Vereeniging van en voor Nederland- sche Industrieelen" hield Dinsdag te 's-Graven- bage hare 423e algemeene vergadering, onder voorzitting van den heer Em. Koechlin. Het periodiek overzicht van den secretaris, voor namelijk gewijd aan de jongste Kamer-debat ten over de aangenomen belastingwetten en het adres van antwoord, vloeide over van op- en aanmerkingen, die later stof tot veler lei gedachtenwisseling gaven, hoofdzakelijk over de geheimzinnige wending van den minister van financiën in opzicht tot de door de Kamer goedgekeurde amendementen Zjjp—Ferf tot vermindering van den zout- accgns en waarmede men de gansch onver wachte en door de groote meerdeiheid der Kamer aanvankelijk veroordeelde verhooging van dien op het gedistilleerd er doorkreeg. De houding der Eerste Kamer in dezen vonden velen mede onverklaarbaar. De welsprekend heid van den woordvoerder der regeering en de wensch van allen om het hoofddenkbeeld der vermogensbelasting te redden werd als vermoedelijke oplossing van de overigens niet gebillijkte aanneming genoemd. Het hoofd bezwaar der leden lag in de onbekendheid der nog achtergehouden bedrijfsbelasting en in de vrees, dat deze door de Kamers niet zou worden gevoteerd, hetgeen het gevolg wel eens zou kunnen zijn, vooral bij verande ring van ministers, die, met bet oog op de volstrekt afgekeurde kieswetherziening, niet onwaarschijnlijk werd genoemd. De voorzitter bracht herhaaldelijk in herin nering dat de vereeniging zich niet behoort te mengen in politieke quaestieszij mag een oordeel uitspreken over aanhangige wetsont werpen, in zoover daarbij de belangen der nijverheid betrokken schijnen, maar eenmaal wet geworden, moet de vereeniging afwachten wat hare uitvoering leeren zal. De ongelukkige toestand van het drink water in zeer vele gemeenten en de zeer gebrekkige politie op openbare reinheid en volksgezondheid zgn onderwerpen, waaraan de vereeniging zich steeds liet gelegen liggen, en de jongste ervaring heeft maar al te zeer aangetoond, dat het openbaar gezag in dezen óf niet met de noodige macht bekleed is óf deze niet te goeder ure gelden deed. Nu, terwijl de cholera tot binnen de grenzen van ons land en verschillende gemeenten is door gedrongen, te gaan onderzoeken of wateren waterleidingen en afvoerkanalen wel beant woorden aan de eerste eischen eener be schaafde samenleving, en telkens te moeten hooren, dat het meer verbazing wekken moet, dat wjj hier niet het lot van Hamburg onder gaan, dan dat op sommige p'inten spora dische gevallen voorkomen, is letterlijk 1892 met zijn dure staats- en gemeentehuishoudiug onwaardig. De secretaris gewaagde van tot hem ge komen klachten uit het Westland en de onder Rijswijk, Voorburg en Stompwjjk woonachtige personen, dat het daar stilstaand water geen water meer heeten mag. Geen visch kan er in levenzou dat voor mensch en vee onschadelijk zgn? De voorzitter voegde hierbij, hoe meer malen, doch steeds tevergeefs, pogingen door hem waren aangewend, om, tegen be hoorlijke vergoeding en schadeloosstelling, de 's-Gravenhaagsche waterleiding toegankelijk te stellen voor de bewoners aan de Geest brug, en vroeg terecht of 's-Gravenhage er mede gebaat zou zgn, als in die naburige streek cholera uitbrak. Zoo neen, of dan niet alle eerlijke en bereikbare middelen van over heidswege moeten worden aangewend om een dergelijke ramp te voorkomen. De uitvoering der drankwet te 's-Graven hage en het ongelijkmatig toepassen inzonder heid van de toekenning van vergunningen gaf tot veel debat aanleiding. Men hoorde hier voor het eerst, dat er ambtenaren zijn, die begrijpen, dat de wet wel straft degenen, die een vergunning tot kleinhandel hebben en het bewijs daarvan niet aan hun huismuur leesbaar vertoonen, maar dat de wet geen straf bepaalt tegen degenen, die, zonder recht op vergunning gevraagd, verkregen of betaald te hebben, toch een bordje met dat woord aan hun pui hechten. De territoriale indeeling der Kamers van koophandel en fabrieken kwam ter sprake, en nogmaals werden allerlei grieven aangevoerd ten betoogedat zeer groote en zelfs de grootste fabrieken in het arrondissement 's-Gravenhage onder geen enkele Kamer ressorteeren en hare eigenaars geen lid kunnen zijn van eenige Kamer. Eenige vertrouwelijke mededeelingen aangaande een door den minister van waterstaat, handel en nijverheid, verleden jaar ter beoordeeling rondgezonden concept-herziening hield de vergadering tot laat in den namiddag bezig. Na nog eene opdracht aan het bewind om ter December-vergadering een voorstel ter tafel te brengen omtrent de vraag of en hoe de uitgave van het orgaan der vereeniging ii het aanstaande vereenigingsjaar zal kunnen geschieden, met behoud van de tegenwoor dige redactie, welke bijzonder werd ge prezen -werd de vergadering gesloten. De algemeene vergadering der Nederland- selie vereeniging tot bevordering van Zondags rust zal dit jaar worden gehouden te Rotter dam. op 3 November e.k., in het hotel ïPays- Bas", Korte Hoogstraat. Het bedrag door het Leger des Heils hier te lande in de zelfverloocbeningsweek bgeenge-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2