Kunst en Wetenseliap. Gemengde Berichten. Koloniën. Land- en Tuinbouw. 0 nderw ijs. Armenzorg. Rechtzaken. V i s s c h e r ij. bracht, wordt op omstreeks f 10,000 geschat. Jn 1889 bedroeg het f1432, in 1890 f2406 en in 1892 f5228. Dezelfde twee kommiezen der belastingen, die voor vijf weken te Amsterdam 1440 kilo zachte zeep wegens frauduleus vervoer heb- aangehaald, deden Dinsdagavond weder eene dergelijke belangrijke aanhaling ter zake van ongedekt vervoer van 1800 kilo zachte zeep in 20/2 en 20/4 tonnen. Deze zeep kwam met een vaartuig, dat, behalve de aangehaalde zeep, nog eene belangrijke hoeveelheid zeep, voorzien van geldige documenten, aanboord had, waaruit bleek, dat die zeep van Hoorn afkomstig was; doch de weg naar Amsterdam was over Avenhom genomen. De accijns op de zeep bedraagt f10 per 100 KG. De boete, die de wet op deze over treding uitspreekt, is de tienvoudige accijns. Het vaartuig is als executabel voor de boete voor het rijk in beslag genomen. (Mil.) De toestand van het 19-jarig meisje te Leeuwarden, waarop Zaterdag j.l. een moord aanslag werd gepleegd, is naar omstandig heden vrij goed. De beide kogels zijn nog niet verwijderd kunnen wordeneen daarvan zit vermoedelijk achter de long en de andere in de beenderen nabij het linkeroor. Gee* natte muren meer Tegen de muren plante men klimop. Deze plant zuigt alle vochtdeelen uit de fundamenten op en beschut den muur boven dien tegen regen. Door wijlen den heer W. A. Scholten, industrieel te Groningen, is bij testament be paald, dat van zijne uit te geven levensbe schrijving een exemplaar gratis zal worden toegezonden aan iedere volksbibliotheek, aan iedere afdeeling der s Maatschappij tot Nut van 't Algemeen", aan iedere werkiieden-ver- eeniging en aan iedere leesinrichting in Neder land. Aan dit verlangen van den overledene is door zijn eenigen zoon, den heer J. E. Scholten te Groningen in den uitgebreidstea zin voldaan. Het boek is gerangschikt en bewerkt door dan heer A. Winkler Prins en bevat, behalve de inleiding, 39 hoofdstukben, terwijl de eerste reispas en een welgelijkend portret van den overledene aan het boek zijn toegevoegd. Te Hengelo is het eerste nummer versche nen van de MLengelosche Fabrieksbode, welk blad in het bijzonder bestemd is voor het personeel van de machinefabriek derheeren Gebrs, Stork Co. Deze uitgave is eene navolging van de Delftsche Fabrieksbode (van de Nederlandsche gist- en spiritusfabriek). Xohoud van 3fo. 3 van het Maand blad tegen de Vervalschingen onder redactie van dr. P. F. van Hamel Hoos, te Amsterdam. Vervalsching op groote schaal van ont smettingsmiddelen. Uittreksel van het overzicht van den inspecteur voor de keuring van voedingsmiddel te Amsterdam (Juni en Juli 4892). Onderzoekingen van levens middelen en handelsartikelen gedaan aan het bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Spuistraat 146, Amsterdam. Melk. Botervervalsching. Contrêle- onierzoekingen. (Brood en beschuit. Cacao. Stout. Boter. Water. Eikelcacao. Levertraan. "Vleesch- pepton, Albumine. Gist. Zeep. Vertinde artikelen. Inkt. Drinkwater onderzoekingen. Vervalschte saffraan. Vervalschte verfstoffen. Wetenschappelijke berichten. (Vergiftige champignons).Hygiëne en Industrie. (Een en ander over bruin brood. Tegen het gebruik van zinken vaatwerk bij de zuivelbereiding. Onscha delijke haarkl euf middelen. Aardwormen en tuberculose. Bierverbruik in Duitsch- land. Een nieuw anti-ketelsteenmiddel. Looizuur tegen de cholera. Nicotinegehalte van oude sigaren.) Feuilleton. (Een verscheurende plant. Het photographeeren van uitgesproken klinkers. Het gebruik van hondenvleesch te München. Vraaglord. (Hygiënisch theeservies. Melk in tijden van epidemie. Niet-suikergehalte van beetwortelsap.) Botterdam. Woensdagavond brak alhier op twee plaatsen te gelijk brand uit, en wel in twee uiterste hoeken der stad, zoodat hierbij de voordeelen van het sectie-stelsel der brand weer aan het licht traden. Een dezer branden was van hoogst ernsti ge11 aard. Hij woedde in de balansenfabriek der firma Becker's Sons, aan den Hoogen- zeedijk. De brandweer slaagde er echter in den brand tot de fabriek te beperken, zoodat de omliggende huizen weinig of geen schade leden. Naar wij vernemen, was de fabriek niet verzekerd. De schade is zeer belangrijk. Amsterdam. Ter viering van het 4e eeuwfeest der ontdekking van Amerika had ft'oensdagavond in het Concertgebouw alhier een concert plaats, dat maar zeer matig be zocht werd. Pastoor Brouwers van Bovenkerk, de woordvoerder van den avond, ontleende de inleiding tot zijn feestrede aan Beethovens Frometheus, door het Haarlemsche schutterij orkest als eerste nummer van het programma ten gehoore gebracht. De spreker gaf naast een sohets van Columbus' eersten tocht te vens een schets van diens karakter en stelde diens mood en krachtigen wil in het licht. Na de pauze sprak hij over de tweede reis, die Columbus, geboeid als een misdadiger medemaakte. Aan het slot wijdde de spreker nog een woord aan koningin Wilhelmina en hare moeder en bracht den dank der aanwe zigen over aan de Haarlemsche zangvereeni- ging «Crescendo". Dit mannenkoor had een Columbus-cantate met orkestbegeleiding ten gehoore gebracht» Tot besluit van den feest avond werden twee coupletten van het Wil helmuslied volgens de bekende oude toonzet ting gezongen, dat door de aanwezigen staande en met ontblooten hoofde werd aangehoord. Leeuwarden. Maandagavond is alhier de eerste vergadering gehouden van den «Oranjebond", welke werd bijgewoond door ongeveer 1500 personen. Na de opening door den heer R. Bloember gen werd het Wilhelmus gezongen en werden de statuten behandeld en goedgekeurd. Daar bij is bepaald, dat de vereeniging den naam zal dragen van«Voor "Vaderland en Oranje". Zij stelt zich ten doel het onderhouden van en het opwekken tot de liefde voor het vader land en hetregeerend Vorstenhuiszij tracht dat te bereiken door het houden van bijeen komsten waar lezingen worden gehouden over merkwaardige personen op allerlei gebied uit de vroegere geschiedenis en den tegen- woordigen tijd. De maandelijksche contribu tie bedraagt minstens f0.45. Ten slotte hield de heer C. Koster een lezing over de feesten ter gelegenheid van het bezoek der beide Koninginnen. Bij het heen gaan werd het »Wien Neerlandsch bloed" gezongen. Het Berl. Tbl. zegt over de ontvangst te Berlijn van het koor van Daniël de Lange, dat de bijvalsbetuigingen ten slotte den vorm heb ben aangenomen van eene geestdrift, die men tot nn alleen gewoon was wanneer een ster zich hoeren liet. Er is weder sprake van een nieuwontdekte schilderij van Bembrandt. Het stuk eigendom van een Antwerpschen kunstverzamelaar stelt het wegzenden van Hagar door Abraham voor. Volgens eenige kunstkenners zou dit de echte, oorspronkelijke schilderij van Rembrandt zijn en een dergelijke stuk in de Pinacotheek te München niets meer. dan een kopie wezen. Leo Tolstoi legt de laatste hand aan een nieuw werk, waarin hij o. a. scherp te velde trekt tegen het militarisme in Europa. Tennyson was zeer rijk, niet alleen door een groot vermogen dat hij erfde, maar ook door de aanzienlijke sommen welke zijne werken hora opleverden. Toen hij een knaap was, koesterde zijne naaste familie daaromtrent echter geen overdreven verwachtingen van hem. De jonge Alfred had namelijk eens, op verzoek van zijn grootvader, een elegie op zijn grootmoeder ge dicht en de oude man gaf tien shillings daarvoor met de woorden «Ziedaar, dit is het eerste geld dat je met verzenmaker verdiend hebt en het zal nu ook het laatste wezen, daar kun je op aan Carlyle betuigde na zijne eerste kennismaking met Tennyson in den tijd vóór de erfenis sik ben blij, dat mijn dochter hem niet gezien heeft, want zij zou terstond verliefd op hem ge worden zijn, of zij moest van ijs gemaakt wezen, en mannen van genie hebben nooit iets om een vrouw te onderhouden". Als hofdichter had Tennyson een traktement van 72 pd. st. per jaar en voorts ontving hij van de civiele lijst een jaargeld van 200 pd. st. Een werkman en zijne vrouw te Hamburg, beschuldigd van het verkoopen van besmette kleederen, hetgeen den dood van drie personen ten gevolge had, zijn onderscheidenlijk tot 30 en 48 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Op een vergadering van de aandeelhouders van «Sequah Limited", dezer dagen te Londen gehouden, kon de voorzitter geen goede berichten mededeelen. Ofschoon, naar hij zeide, de Sequah- geneeemiddelen gewild waren bij het volk van elk land, waar zij ingevoerd werden, hadden verschillende autoriteiten den verkoopverboden. De werkzaamheden over het afgeloopen jaar sluiten zelfs met een verliespost. Het blijkt, dat vooral in Amerika veel tegen werking werd ondervonden. De zaken staan zóo slecht, dat het kapitaal der maatschappij zal verminderd worden en op een volgende verga dering voorstellen zullen gedaan worden om een geheele reorganisatie te bewerken. Tevens zal een onderzoek worden ingesteld naar de wijze, waarop het beheer werd gevoerd. Een Fransch schip, van Portsmonth te Bou logne aangekomen, rapporteert in het Kanaal 30 a 40 lijken te hebben zien drijven, waarvan eenige in zeetnanskleeding. Er moet dus een boot zijn vergaan. In het zuiden van Rusland heeft 't in de laat ste dagen hard geregend de vooruitzichten van den winteroogst zijn daardoor veel verbeterd. Curasao, 23 September. Op St. Martin heeft den 45n Augustus een storm gewoed. De zware regens hebben tot den 47n aangehouden. Naar men verneemt zijn alle dammen doorgebrokenen is de zoutoogst ver loren. Een Amerikaanse!» schip is in de baai vergaan, waarbij 2 personen der equipage verdronken zijn. Door het afsluiten van den besmetten kring om Delft, wegens het heerschen van het mond en klauwzeer, waren gisteren slechts 25 stuks rundvee en 66 schapen op de Delftsche markt, terwijl in dezen tijd gewoonlijk ruim 300 runde ren werden aangevoerd en van 900 tot 1200 schapen. Te Noordeloos is op 3 verschillende plaatsen, onderling op een kwartier afstand van elkander, het mond- en klauwzeer uitgebroken. Aan de Amsterdamscbe universiteit heeft de heer J. D. Bryan gisteren het theoretisch genees kundig examen afgelegd. Te Boon is eene commissie gevormd met den burgemeester als voorzitter, om te trachten in den aanstaanden winter aan werkloozen werk te ver schaffen. De collecte ten behoeve van dealgemeenearmen te Kralingen Woensdag aan de woningen der ingezetenon gehouden, heeft fll4.73V2 opge bracht. Door de barones C. van Sytzama, onlangs te Leeuwarden overleden, is f 2000 vermaakt aan het nieuwe stads-weeshuis aldaar en f20.000 aan het aldaar op te richten nieuw diaconessenhuis. Te Rotterdam is het gebouw voor dakloozen, dat door het Heilsleger aan de Bierhaven al daar is aangekocht ofschoon het reeds eenigen tijd in gebruik was genomen Dinsdag offi cieel geopend, waarbij de heilssoldaten liederen zongen en door den heer en mevrouw Olifant, alsmede door den chef-opzich!er, den heer Lau rier, toespraken werden gehouden. Uit de madedeelingen bleek, dat in het tijde lijk gebouw aan de Eleonorastraat den vorigen winter aan 3526 mannen, 907 vrouwen en 422 kinderen, allen dakloozen, nachtverblijf weid verleend, van Februari tot April op den thans bestaanden voet aan 89 mannen, 23 vrouwen en b kinderen, en sedei t in het nieuwe gebouw aan 25 tot 35 per dag10 personen werden aan een betrekking geholpen. 3 werden naar het ziekenhuis overgebracht en 3 wegens onbehoor lijk gedrag weggejaagd. Het nieuwe gebouw draagt den naam van Stadskolonieer is een winkel aan verbonden, waar de voorwerpen, welke door de dakloozen vervaardigd zijn, ten verkoop worden gesteld. Hoewel goedgeloovige menschen bijna dage lijks leergeld betalen en de dupe worden van sluwe oplichters z.g flesschentrekkers schijnen alle voorbeelden eenvoudig niets uit te werken en blijven die gasten steeds een ruin» ar beidsveld vinden. Voor de arrond.-rechtbank te 's-Gravenhage had zirii gisteren weder een meester in het vak te verantwoorden; zekere A. Eichhorn, laatst wonende te Amsterdam. In de inaano Mei van dit jaar werd in de Prov A oord-Brabanlschc ens-liertogenbossche Courant te koop aangeboden een jachthond, jachtgeweer revolver enz., enz voor f125, en kort daarop ontving ae steller der advertentie van A. E., te s-Gravenhage, een schrijven, waarin deze rich als kooper voordeed. Die A. E. scheer, een man m boms, want bij hield er een jager, een koetsier en zelfs een kassier op na, en woonde in de resi dentie op het Korte Groenewegje 105 in een huisje waar een blind paard geen schade kon doen. De rest laat zich nu gemakkelijk begnjpen. De goederen werden afgezonden en de f125 nim mer door den vei kooper ontvangen onze «groo te meneer die de keuze liet om te disponeren per cheque of postwissel, verkocht den heelen boel voor een appel en een ei en maakte het gold op. Het O. M., wijzende op het hoogst gevaarlijke van sujetten als bekl. voor den handel, achtte de ten laste gelegde oplichting wettig en over- Sraf Z6n 8" V0rd6r(ie 3 jaar gevange- De toegevoegde verdediger, mr, Kappeyne van de CoppelloJr., ontkende dat deze beklaagde web schuldig heeft gemaakt aan eenig straf- baar feitoplichting in den zin der wetheeft hij niet gepleegd, want daartoe ontbreken do vereischte elementen, de listige kunstgrepen en het samenweefsel van verdichtselen. Hoewel zijn gevoelen als fatsoenlijk man er tegen op kwam, achtte pleiter het zijn plicht onmiddellijke m vrijheides telling voor zijn cliënt te vragen. De rechtbank weigerde dit en bepaalde de uitspraak over 8 dagen. De rechtbank te Roermond veroordeelde Dinsdag een herbergier te Venlo tot eene maand et vangemsstraf, wegens diefstal van gas, door bet aanbrengen van een gummi-buts aan eene aan- voerbuis, uitkomende aan de straat voor zijne woning en behoorende tot het buizennet der ge meentelijke gasfabriek. De socialist T. Nawijn is door de rechtbank te Heerenveen veroordeeld tot f 50 boete, subsidiair 20 dagen hechtenis, wegens smaad tegen het commissielid Toering te Beets. VLAARDINGEN. Statistiek der haringvis- scherij tot en met 12 October. Aangebracht In 1889. Jagerij 2076, door 643 loggers 178.843, door 442 bommen 89.451, te zaraen 270.370 ton. In 1890. Jagerij 1368, door 664 loggers 189.266, door 505 bommen 104.907, tezamen 295.541 ton. ïn 1891, Jagerij 2026, door 525 loggers 136.517, door 500 bommen 108.951, tezamen 247.494 ton. ïn 1892. Jagerij 1027, door 763 loggere 224.802, door 705 bommen 166.070, tezamen 391.899 ton. Gisteren zijn hier binnengekomen 2 loggers, te zamen aanbrengende 52 last haring, en 6 bommen van Scheveningen, gezamenlijk aanbrengende 1455 kantjes pekel- en 10—100 kantjes steur- haring.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3