Ret zegelrecht met f53,000, doch de registra tierechten zijn gestegen met circa f 23,000, de hypotheekrechten met ruim f 2000 en het recht van successie met f 88,000, Terwijl de posterijen f35,000 wonnen, bleven de rijks- telegrafen ruim f 2000 ten achter, evenzoo de akten voor jacht en visseherij f 4000 en de loodsgelden f 18,000. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens bericht van den consul-generaal te Lissabon, van 1 October 1892 tot 31 Juli 1893, eene hoeveelheid van 138 millioen kilogram buitenlandsche tarwe, tot een inkomend recht van 12 reis per kilogram, in Portugal zal mogen worden ingevoerd. Uit vertrouwbare bron kan het Vaderland verzekeren, dat het onder de laatste mail tijdingen voorkomende berichtvan het B. 22., als zou de minister van koloniën zijne afkeu ring hebben uitgesproken over de herbenoe ming van den resident Te Stechelen, geheel ongegrond is. De minister heeft zich, als gewoonlijk in zake benoemingen, hierin niet gemengd, en van eene Buitenzorgsche crisis fe dan ook volstrekt geen sprake. Ook het bericht der Deli-Ct., dat de gouverneur- generaal reeds besloten zou zijn met Maart te repatrieeren, mist allen grond. Het heeft ons met verbazing en bezorgd heid vervuld, zegt De Spectator, te zien, dat er voor de voltooiing van het Rijksmuseum nog meer dan twee ton aan de State n-Generaat gevraagd zullen worden en daaronder bijkans cfen ton voor zuiver decoratieve doeleinden. "Wat zullen wij daarvoor en in de eerste plaats voor de vijf en veertig duizend gulden, die voor monumentaal schilderwerk in de groote eerezaal besteed moeten worden, krijgen? Nog wat Makartachtige kunst van sProfessor" Sturm, zoo onhollandsch mogelijk, (men zie slechts zijn fameus tegelschilderstuk, Rem brandt de Staalmeesters schilderende, aan de achterzijde van het gebouw) en voorts vaat ornamenten en verguldwerk? Het ware werkelijk beter, de muurvlakten dier u salie des pas perdus" te behangen met eenige groote decoratieve doeken, waardoor men tevens in de andere zalen het gebrek aan ruimte verhelpt Het geld ware dan te besteden voor een wezenlijk kunstwerk. "Voor minder dan genoemde 45.000 gulden had men voor eenige maanden nog dien heerlijken Rem brandt, op 't oogenbhk in bruikleen in 't Manritshuis, kunnen machtig worden. Thans is dit meesterstuk denkelijk voorgoed voor ons vaderland verloren en voor het dubbele bedrag niet meer te verkrijgen. Moge de Earner zich nog eens bedenken, eer zij zulk een bedrag toestaat, om daarmee de sommen te vergrooten, die reeds aan onnoodige, ja schadelijke versierselen in het Rijksmuseum besteed werden. Van regeeringswege is voor de provincie Limburg beschikbaar gesteld een vervoerbare ontsmettingsoven naar het systeem Vaillant De Jong. De heeren mr. Havelaar, advocaat te Rot terdam, en Lacheret, predikant der Waalsche kerk te 's-Gravenhage, zijn door den minister van onderwijs en schoone kunsten te Parijs benoemd tot Officier d'académie". De militairen, die wegens het heersehen der veeziekte naar Voorschoten gezonden zijn, zullen versterking ontvangen. Er schijnt daar aver de genomen maatregelen veel ontevre denheid te heersehen. Naar aanleiding van den onwil door eenige militairen in Den Haag betoond om de politie hg te staan, toen deze onlangs een beschonken polderjongen wilde in hechtenis nemen, is door den plaatselijken commandant aldaar bij dagorder bekendgemaakt, met last om daar van aan de troepen op het appèl voorlezing te doen, dat ieder militair, die weigert op de vordering van de openbare macht bij het bestaan van gevaar voor de veiligheid van personen en goederen of bij ontdekking op heeterdaad van een misdrijf, hulpbetoon te verieenen, waartoe hij, zonder zich aan dadelijk gevaar bloot te stellen, in' staat is, deswege voor den krijgsraad zal worden gesteld. Men schrijft aan de Miid. Ct. Binnenkort wacht den ambtenaren van den burgerlijken stand en den griffiers der recht banken weder eene buitengewone werkzaam heid. Als het jaar 1892 tot de geschiedenis behoort, moet in elke gemeente een tienjarige aJphabetische tafel op de registers Tan den burgerlijken stand over de jaren 1883—1892 worden opgemaakt, waarvan voornoemde griffiers afschriften hebben te vervaardigen. Het voorschrift daartoe werd oorspronkelijk gegeven bij decreet onder de regeering van keizer Napoleon. In 1863 werd dit vervangen door een koninklijk besluit. Bij de mededeeling in 1863 dat de alphabetische tafels op onge zegeld papier konden worden geschreven, werd bericht dat in het gereedliggende ont werp van wet op het recht van zegel, hetwelk de toenmalige regeering zich voorstelde bin nen enkele dagen aan de volksvertegenwoor diging aan te bieden, de registers van den burgerlijken stand met al de daarop te maken tafels onder de vrijstellingen van het zegel recht waren opgenomen. Negen en twintig jaren zijn daarover heengegaan en nog moeten die registers met de jaarlijksche alphabetische tafels gezegeld zijn, waarvoor de gemeenten belangrijke sommen hebben uit te geven. Zooals bekend is, dateert de burgerlijke stand van 1841. Een en tachtig jaren lang dus be talen de gemeenten gezegelde registers, die op gewoon formaat papier even echt konden zijn. Wie weet of deze gezegelde instelling het niet zoo ver brengt dat zij haar lOOsten geboortedag viert Als de in het verschiet liggende tienjarige tafel tot stand zal zijn gekomen bestaan er acht van die soort, daar over de jaren 1811 f813 eene afzonderlijke werd gevormd. Wij ontvingen het ontwerp-reglement voor den Radicalen Bond", opgemaakt door de daartoe benoemde commissie, bestaande uit de heeren C. V. Gerritsen, te Amsterdam, voorzitterZ. van den Bergh te DelftI. Boer Hzn., te UtrechtF. Kapteijn, te Hoorn P. Nolting, te Amsterdam; Th. de Rot, te RotterdamL. Sampon, te GroningenW. F. Stoel, te Akmaar; B. L. Tijdens, te Nieuw-BeertaW. P. Zeilmaker, te Schrans- Leeuwarden, en Ch. R. Kouveld, te Amster dam, secretaris. Het doel, dat men zich voorstelt, omschrijft art. 1 als volgt De bond stelt zich ten doel het eendrachtig optreden in Nederland te bevorderen van allen die eene herziening van ons staatswezen in democratischen geest op de volgende grondslagen zijn toegedaan I. gelijkstelling der meerderjarige Nederlanders ten aanzien van de uitoefening der staatsburger lijke rechten; II. bestrijding van de sociale afhankelijkheid en verhoogmg van het stoffelijk en zedelijk welzijn der niet- en minder vermogenden, door: a. afschaffing van die wettelijke bepalingen, welke opeenhooping van kapitaal in de handen van enkelen bevorderen b. invoering van wetten die 10. met eerbiediging van het beginsel van het persoonlijk bezit, de uit dat bezit voortvloeiende bevoegdheden binnen engere grenzen beperken eene meer gelijkmatige verdeeling van het maat schappelijk inkomen in de hand werken; 2o. de nadcelïge gevolgen der werking van vraag en aanhod op de arbeidersmarkt zooveel mogelijk tegengaan. Art. 2 luidt: Te dien einde beoogt de hond in de eerste plaats verwezenlijking van het volgende program I. Algemeen kiesrecht, mede ter voorbereiding van algemeen stemreeht. 11. Een kiesstelsel dat de vertegenwoordiging ook der minderheden zooveel mogelijk waarborgt. lil. Afschaffing der Eerste Kamer. IV. Een regeling van het arbeidscontract ten einde a. te voorkomen overmatigen of onvoldoend be taalden loonarbeid door personen van beiderlei kunne b. te verhinderen eiken arbeid van kinderen, welke schadelijk is voor hun lichamelijke of geeste lijke ontwikkeling c. te waken voor gezondheid en veiligheid in fabrieken en werkplaatsen; d. te voorkomen dat arbeiders, wier arbeids-. kracht door onderdom, ziekte of ongeval is ver minderd of te loor gegaan, afhankelijk worden van openbare, kerkelijke of particuliere liefda digheid e. te zorgen, dat de rechten der arbeiders niet minder dan die der werkgevers zijn gewaarborgd. V. Dadelijke voldoening door de overheid aan de sub IV gestelde esschen, wanneer zij zelve dirept of indirect als werkgeefster optreedt. VI. Vervanging en beperking der armenzorg, door verplichte verzekering tegen de gevolgen van ziekte, invaliditeit, onderdom, werkeloosheid. Concentratie van armenzorg. Zorg van de overheid voor voldoenden onder stand van hulpbehoevenden, zoo dikwijls die niet of niet voldoende wordt verstrekt door de kerke lijke en particuliere liefdadigheid. Ontheffing der gemeenten van ovennatigen en ongelijken drak der armenzorg. VII. Maatregelen van overheidswege voor hetere huisvesting der niet- of mindervermogenden. Scherper toezicht tegen vervalsching van levens middelen. Opheffing van het staatsbelang bij en krachtige bestrijding van drank- en opïummisbruik. VIIL Invoering van leerplicht. Oprichting en instandhouding van openbare lagere scholen en herhalingsscholen, en verschaf fing van ambachts- en landbouwonderwijs door den Staat, overal waar dat noodig is. Kosteloos onderwijs voor onvermogenden. Proportioneels schooldgehlheffing met afschaf fing van de indeeling der scholen naar het school geld, bij alle openbare inrichtingen van onderwijs. Dienstbaarmaking van de lagere school door den Staat ook aan de lichamelijke ontwikkeling der kinderen. IX. Belasting naar draagkracht. Daartoe is in de voornaamste plaats noodig invoering van een progressieve rijks-inkomsten belasting, waarbij zooveel mogelijk rekening wordt gehouden met de bronnen, waaruit het inkomen voortvloeit afschaffing der accijnzen op levensbehoeften invoering van progressie in de successie-belasting. X. Algemeene oefenplicht, met beperking der uitgaven voor leger en vloot tot het onvermij delijke. XI. Volledige scheiding van Kerk en Staat. XEL Eenvoudige en goedkoope rechtspleging. Administratieve rechtspraak. Xni. Ongeschonden handhaving der vrijheid van vereeniging cn vergadering. XIV. "Wettelijke regeling van het landbouw krediet; opheffing van het heerlijk jachtrecht; verbetering der rechtsverhouding tusschen eige naar en gebruiker van het land; herziening der wetgeving op den grondeigendom en op het notariaat. XV. Ontwikkeling vnn zelfbestuur cn volledige toepassing van het stelsel van vrijen arbeid m Nederlandsch Indië. Scheiding der financiën van het moederland en de koloniën. Art. 3. De bond tracht voor het beoogde doel werkzaam te zijn bij de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer ca zoo dikwijls een gewichtig vraagstuk van publiek belang aan de orde is; en wel voornamelijk door: a. het houden van openhare vergaderingen ter bespreking van politieke en sociale vraagstukken; b. het verspreiden van geschriften; c. het bevorderen der oprichting van gelijkge zinde vereenïgingen. Art 4. Aangesloten aan den bond zijn alle poli- j tieke vereenigingen die, onder verklaring van in i te stemmen niet de grondslagen in art. 1 omschre- ven, schriftelijk daartoe den wensch tc kennen geven. Art. 14. Zoodra eene periodieke verkiezing voor j de Tweede Kamer in uitzicht is, roept het bestuur de afgevaardigden bijeen ter bespreking van de te volgen gedragslijn. In die bijeenkomst wordt o. m. het verkiezingsprogram vastgesteld. De aan- j gesloten vereenigingen verbinden zich bij eerste 1 stemming slechts hen tot candidaten te proclamee- ren, die verklaard hebben in te stemmen met art. 1 van dit reglement en met het verkiezingsprogram. Blijkt van nietrinstemming op sommige ounten, dan wordt de candidatuur niet gesteld, dan na overleg met het bondsbestunr. Eveneens beslist een aangesloten vereeniging I slechts na dergelijk overleg: over het rechtstreeks of zijdelings steunen van de candidaten eener andere partij; over het proclameeren van een candidaat bij tusschentijdsche verkiezing. Het program telt 21 artikelen. De aanvraag om plaatsen op de schepen der Ned. Amerikaansche stoomvaart-maat schappij is zóo groot, dat tot 12 November geen enkele passagier 2e kl. meer kan aan genomen worden. Ook van de le-kl,-hutten zijn vele besproken. Door de commissie voor Beets is sedert 1 Juli j.l. tot heden uitgegeven aan arbeidsloon eene som van ruim f5000, welk bedrag uitsluitend is verdiend door Beetster arbeiders. Bijna zijn 12 hectaren land gereed om te kunnen bebouwd worden. Het geheele be drag aan bedeelingkleeding, beddegoed, huisraad, gereedschappen voor de arbeiders en arbeidsloonen enz., bedraagt van Maart 1892 af ruim zestien duizend gulden, waar onder niet zijn begrepen de kosten van stich ting van woningen en aankoop van land. De Hollandsche geneesheer te Parijs, van wiens plotselinge ziekte des telegraaf mel ding maakte, is dr. Brutel de la Rivière, die tengevolge van een aanval van zenuw achtige overspanning naar een gesticht voor zielsziekte is overgebracht. Uit "Vlaardingen wordt gemeld Schipper C. Roeleveld, voerende de bom Brie Gebroeders, tehuis behoorende te Sche- veningeD, van den reeder W. Groen aldaar, hier binnengekomen, heeft Maandag j.l. vis- schende ter hoogte van Schiermonnikoog opgevischt een kleine jol, met 3 man der equipage van den Deenschen schooner Beïïona, welk schip geladen met hout van Kotschic naar Rochester is gezonken. De drie geredden, zijnde de kapitein, stuur man en jongen bevonden zich op het achterdek van genoemden bodem, terwijl de overige 6 man der equipage zich op het voorschip be wogen, en het plan bestond te trachten zich met de groote boot te reddendoor het breken van het schip werd echter de gemeenschap van het voor- naar het achterdek verbroken, en waagden zich de drie geredden in de kleine jol, die, zoodra zij waren afgestoken, j het schip zagen zinken, zoodat vermoedelijk het overige deel der equipage den dood in de golven zal hebben gevonden. De drie geredden in eenigszins bewuste- loozen toestand zijn aan boord van genoemde bom liefderijk verpleegd en bij binnenkomen hier, na behoorlijk van kleederen te zijn voor zien, door den vice-consul van Denemarken alhier, den heer C. A. v. Buuren van Heyst, naar het Zeemanshuis te Rotterdam getrans porteerd. Gisteravond werd aan het centraal station te Amsterdam de zadelmaker Bleekendaal, in dienst bij de II. S. M., bij de oostelijke viaduct aangereden door de losse machine van trein 116 H. S. M., met het treurig gevolg, dat hem beide beenen werden afge reden. De ongelukkige werd onmiddellijk naar het gasthuis vervoerd, waar hem beid# beenen werden geamputeerd. Een heer en een dame te Amsterdam, die Woensdagavond omstreeks 12 uur huis waarts keerden, werden even voorbij het rijksmuseum door een manspersoon aange rand. De heer werd van zijn gouden horloge en ketting beroofd. Op hun geroep van sHoudt den dief!" werd de dader gegrepen door twee voorbijgangers. Een vechtpartij ont stond, maar de straatroover wist te ontkomen over de deur voor het sportterrein. Tegen den machinist van de Holland'-die IJzeren-Spoorweg-Maatschappijwiens trein twee werklieden bij Weesp heeft overreden, is eene strafvervolging ingesteld. Uit Urk wordt gemeld, dat de' schuit V JK 152 niet is vergaan, maar aldaar in de haven ligt. De burgemeester van Schoterland heeft het schip van J. Wisman, waarin de choleralijder overleed, laten veibranden. De schipper houdt in een hut te Jubbega verblijf, daar niemand hem in zijne woning wil toelaten en hij niet mag vertrekken. Te Smilde zijn in een gezin drie personen aan typhus overleden. Donderdagmiddag is bij Rijssen door den trein, die aldaar om 6.17 aankomt vau Almelo, overreden een man, die aan de lijn werkt. De ongelukkige was zoodanig vermorzeld, dat hij totaal onkenbaar was. Had hij in zijne zakken geen tabaksdoos gehad, waarop de naam voorkwam, dan ware de indentiteit moeilijk te bewijzen geweest. Uit Utrecht wordt aan de N. B. Ct. gemeld Naar wij vernemen, is door een liefdadig stadgenoot aan burg. en weth. het aanbod gedaan om voor zijne kosten eene der barakken van de Amaliastichting in te richten tot eene behandeling der choleralijders met heete lucht. Reeds is eene stoommachine die voor dit doel buiten die barak wordt geplaatst besteld, terwijl ook de geheele buizenleiding welke daarvoor noodig is uit Duitschland is ont boden. Mocht het aanbod van onzen liefdadi- gen stadgenoot onverhoopt om eene of andere reden niet door burg. en weth. kunnen wor den aangenomen, dan zou de heete-lucht- inrichting (waarin de lucht tot 100° en 1401 Fahrenheit zal worden verwarmd) elders in de stad worden opgericht, wat met het oog op de eenheid van leiding zeker zou te be treuren zijn. Tot verpleging der lijders zijn in de Amalia stichting steeds broeders der orde van San Juan de Deo aanwezig, die hunne taak met de grootste toewijding en zelfverloochening verrichten. Het voornemen bestaat om Tiburgs' hoofd redder Van Reenen te Hilversum in een pensioenfonds te koopen met uitkeering van eene som aan zijne vrouw, indien hij komt te overlijden. De overoude herberg en uitspanningsplaats 3>Hat Duitenhuis", gelegen aan den straat weg naar Prinsenhage, is Donderdagnacht tot den grond toe afgebrand. Door de geestelijkheid te Eist (N.-B.), zoowel Roomsch-katholieke als Protestantsehe, is eene waarschuwing van den kansel tot de gemeente gericht tegen het lezen van een aldaar verspreid socialistisch weekblad. De secretaris en de veldwachter derLim- burgsche gemeente B. .dranken te zamen eenige borrels, eeist op vriendschappelijke wijze, later al twistende. Toen men daarna de herberg verliet, werd eerstgenoemde door den veldwachter, wegens openbare dronken schap, bekeurd en in arrest gebracht. Later

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2