A". 1892 Maandag 17 October. N°. 8123 Tweede Blad Feuilleton. esenveertg-st© J aargang. Buitenlandsclie Berichten. AAN DB GRENS. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ, Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk ifconderlijkei nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUKEAV: JOTKKiïRAAT, E 2 7. Advertentieprijs; van 1—10 gewon* regel, met inbegrip van eene Courantf .10 Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. BÜITSCHLASD. In het ontwerp voor een rijkswet op de epidemieën wordt o. a. bepaald, dat de staat de zorg overneemt voor de achterblijvende familiebetrekkingen van dokters, die tijdens epidemieën als slachtoffer van hun plicht vallen. Ook die geneesheeren, welke daarbij ge breken opdoen, waardoor zij niet meer in hun onderhoud en dat van hun gezin kun nen voorzien, hebben volgens de ontwerp- wet recht op schadeloosstelling. De Post beweert uit goede bron vernomen te hebben, dat van Pruisische zjjde bij den Bondsraad een voorstel zal worden ingediend tot wijziging van artikel 92 van het straf wetboek. Dit artikel behelst bepalingen omtrent hoogverraad en landverraad. Het bestuur van den Duitsch-evangelischen rfJbond tot bescherming dei- Duitsch-protestant- sche belangen heeft een manifest gericht tot alle protestantsche geloofsgenooten m Duitsch- land, waarin het klaagt over hunne onver schilligheid in het steuuen van het doel van den bond. Bij de steeds toenemende beweging der sociaal-democratie en den voortdurend aangroeienden invloed van het ultramontanisme, •tengevolge van de tegemoetkomende houding der tegenwoordige regeering, behoorden alle Duitsche protestanten, met terzijdestelling van alle verschillen op ondergeschikte punten, .zich te vereenigen tot gemeenschappelijke be strijding van de sociaal-democratie en het •ultramontanisme. Tot heden telt de evange lische bond 80.000 leden, welk aantal veel ;te gering is bij de millioenen Duitsche pro testanten en het groote aantal hunner mach- tige, gemeenschappelijke vijanden. De Post meldt, dat de keizer gedurende zijn verblijf te Weimar zich zeer minzaam heeft betoond jegens graaf Limburg Stirum en diens gemalin zelfs een bezoek heeft ge bracht. Zooals bekend is, werd graaf Stirum, die van 187681 Pruisisch gezant te Weimar was gepensionneerd, omdat hij zich eenige uitlatingen over den tegenwoordigen rijks kanselier had veroorloofd, doch later door den keizer begenadigd. Volgens de Mat. Zeitung wordt te Berlijn eene nieuwe maatschappij opgericht tot het exploiteeren van koffieplantages te Usam- bara, in Duitsch Oost-Afrika. De Duitsche vereeniging tot bescherming van dieren zal zich tot den Rijksdag wenden met een adres tegen den afstandsrit. Dit adres zal in den Rijksdag door eenige geeste lijken, o. a. door dr. Stöcker, worden gesteund. Tegen het socialistisch orgaan Vorwarts, dat de barbaarsche mishandeling der paarden had afgekeurd, wordt eene vervolging inge steld. Te Hamburg zijn van gister- tot heden middag aangegeven 24 cholera- en 6 sterf gevallen, waarvan gisteren 18 ziekte- en 6 sterfgevallen. F JR A N K R IJ K. De gendarmerie gaat voort te Carmeaux de samenscholingen van werkstakers uiteen te drijven. De afgevaardigde Baudin, die bij gelegenheid daarvan eenigszins tegen het lijf gedrongen werd, vertoonde zijn sjerp en dreigde den opper-wachtmeester hem voor den kop te schieten. De mijnwerkers liepen zingend en dansend voor de gendarmes, versperden hun den weg en weigerden door te loopen. Verscheidene andere socialistische Kamer leden zijn te Carmeaux aangekomen. Uit Porto-Novo wordt gemeld De Fransche troepen hebben den lOn Sabovi bezet, dat ontruimd was, maar waar veel krijgsvoorraad gevonden werd. Eene kolonne joeg Jen 12n de voorposten des vijands bij Coabomedi op de vlucht; zij had 4 dooden en 20 gewonden. De colonne rukte voorten zou den 13n tot den aanval overgaan. Ook te Calvi, op Corsica, dat mededingt naar de eer, de geboorteplaats van Columbus tp wezen, hebben dezer dagen, ter gelegen heid van den 400sten verjaardag der ontdek king van Amerika, feestelijkheden plaats. Het op te richten standbeeld van Columbus is nog niet gereed, maar prachtig versierd was het beweerd geboortehuis of wat daarvan over is. Ook was er een optocht met een karveel op een wagen en 's avonds was de stad geïllumineerd. De regeering zal onmiddellijk na de her vatting der parlements-zittingen eenige wijzi- fijngen voorstellen in het douanetarief. De ministerraad heeft zich ook beziggehouden met de quaestie der munt-circulatie. B E L G I E. De nationale bank heeft, in verhand met de in omloop zijnde valsche biljetten van 20 frs., een radicalen maatregel genomen: inwisseling en vernietiging van alle biljetten dezer waarde. ENGELAND. De conservatief Master is verkozen tot afgevaardigde te Cirechester met 4277 stem men. Hij vervangt wijlen Winterbotham. De Gladstoneaansche candidaat Lawson kreeg 4274 stemmen. De conservatieven winnen met deze verkiezing een zetel. De anti-Parnellisten hebben het voorstel verworpen om de nog steeds te Parijs be rustende gelden der voormalige Iersche party toe te vertrouwen aan eene commissie, be staande uit 3 Parnellisten en 3 anti-Parnel listen, welke in opdracht zou ontvangen, die gelden onder de uitgezette pachters te ver- deelen. Eveneens weigeren de anti-Parnel listen 20,000 p. st, van die kosten te be stemmen tot dekking van door de «Nationale Liga" gemaakte gerechtskosten. Het bestuur van het Britsche zendingge nootschap hield eene vergadering om van ge dachten te wisselen over de gevolgen eener ontruiming van Uganda. Voorop werd gesteld dat het genootschap het eerst gehoor heeft gegeven aan de roepstem van Stanley en het eerst zijne zendelingen heeft gezonden naar Uganda, waar eerst 48 maanden later katholieke zendelingen verschenen. Het Britsche zendinggenootschap was daar dus het eerst gevestigd ea laat thans het evangelie in de landstaal overzetten. Zonder uit te maken of de verantwoordelijkheid voor de gevolgen eener ontruiming op de Britsche Oostafrikaansche compagnie dan wel op de regeering neerkomt, is het genootschap van oordeel, dat een groote verantwoordelijkheid weegt op de Britsche natie, wanneer aan de bevolking van Uganda de steun wordt ont trokken, waarop zij gewoon was te rekenen. Een militaire enquête is geopend te Ports mouth, naar de muiterij van een compagnie, belast met transportdienst. De manschappen beklagen zich over te drukken dienst. In den afgeloopen nacht zijn de zadels der paar den vernield. De geheele compagnie is ge consigneerd. Honderd een en twintig pachters in Kerry, die indertijd hunne hoeve op afbetaling van hunne landheeren hebben gekocht, ingevolge de zoogenaamde Ashbourae-wet, weigeren Roman van JOHANNES VAN DEWALL. «Maar waar blijft Hancke nu toch vroeg 'hij ongeduldig, haalde met eenige moeite zijn horloge te voorschijn, keek er op en stak het daarna weder in den zak. «Halfeit reedshet •begint mij verdacht te worden. Hij zal toch ■niet een verkeerden weg ingeslagen, of door het -een of ander opgehouden zijn 1" sik geloof het niet, majoor. De graaf weet alles nauwkeurig," antwoordde de ritmeester flegmatisch. «Ook wij kunnen niet dwalen, want wij rijden tot aan de volgende grenspaal, •wachten daar rustig, of keeren terug." sJa, maar wat dan? Dat is het juist,"' mijn waarde ritmeester," nam nu de majoor -met eenige levendigheid het woord, sik beken, dat het mij geenszins onverschillig is, of ik heden en de volgende dagen een goed bed en eene goede tafel vind, dan of ik bij de boeren vol ongedierte kom In alle geval dunkt mij, dat de zaken hier niet spoedig zullen afgedaan zijnop een veertien dagen of drie weken houd ik mij ten minste voorbereid." sWel mogelijk, majoor sik vermoed namelijk doch daar is onze waarde graaf; nu zullen wij aanstonds ver nemen, wat de hemel over ons beschikt heeft." Nu wendde ook de ritmeester zich in den zadel om en keek achterwaarts; hij nam de sigaar uit den mond en wenkte den aankomende met de hand. sGegroet, graaf!" De adjudant, een jong heer, omstreeks vijf en twintig jaar oud, met een knap, regelmatig gelaat, dat door het snelle rijden hooggekleurd was, was dezelfde officier, die de beide Slowak- ken zoo juist voorbij gereden was. Hij galoppeerde naderbij, pareerde zijn paard en nam zijn" schako af. In weerwil van de konde reed hij zonder mantelzoodat zijne slanke, krachtige gestalte in de donkergroene nauwsluitende jas, welke met rood gevoerd was, allergunstigst uitkwam. Zijn volbloed hengst schudde de manen en zocht met den kop tegen de zijde van da merrie des majoors te wrijven, terwijl graaf Hancke aan zijn dienstplicht voldeed. «Dank u, dank uNu, welke goede of slechte tijding brengt gij ons?" sprak majoor Edler, raakte even aan zijn schako en wenkte met de hand, waarhij zijne donkere, kleine oogen vol spanning aan de lippen van den adjudant hingen. Deze schoof de pelsdeken terug, waaronder de pistoolkoker te voorschijn kwam, en trok naast de schacht van zijn wapen zijn aanteeken- boekje uit. Terwijl hij zijn paard van dat zijns superieurs een weinig verwijderde, begon hij te lezen «Later bevel. Het tweede eskadron bezet met den staf en de eene helft Grawoiin en Oorwerk, de luitenant-kolonel pi ins Dooz met de rest komt naar Wicelowiec. Het eskadron moet dagelijks een ordonnans, die schrijven kan, naar de stad zenden, om op den gewonen tijd de bpvelen te balen, en deze moet altijd door een man vergezeld zijn. De fourage «Halt, waarde graaf!" viel de majoor hier den voorlezer in de rede, terwijl hij zijne band op diens zadelknop legde, «zeg mij eerst, wie woont er op Grawoiin en wie is daar met de zorg voor de dagetijksche levenshehoeften belast «De oude gravin Holinka met eene doove nicht en haren poedel," antwaondde de adjudant lachend«gij zoudt waarschijnlijk een beter onderkomen vinden bij den heer Van Bordowski, hoewel hij de grootste vijand van Duitschland moet zijn, die er in den geheelen omtrek is te vinden, maar Grawoiin is een grooter landgoed en ligt dicht aan den straatweg." «De duivel hale hen, die al te bedacht zaam zijn 1" schimpte de majoor geergerd. «Indien de overste maar een weinig meer aan mijn lichamelijk welzijn gedacht had! De dame moet indien ik mij niet vergis, heb ik dat

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5