Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Rechtzaken. 0 n de rw ijs. Armenzorg. thans het verschuldigde te voldoen, daar zij van oordeel zijn, dat het tegenwoordige minis terie, hij wanbetaling, toch niet aan de justitie de uitvoering van vonnissen zal toelaten. Tatusschen zijn de onwilligen door hunne vroegere landheeren reeds gedagvaard. In Kerry en elders zijn weer benden imaanlichters" verschenen. Als gevolg der jongste ongeregeldheden onder de manschappen van het le regiment der lijfgarde, te Windsor in garnizonn, ston den "Woensdag een korporaal en een ruiter voor den krijgsraad terecht. De ruiter wordt beschuldigd een dagblad-artikel, voor de autoriteiten beleedigend, in de cantine te heb ban aangeplakt en daarbij te hebben geschre ven ïkameraden, blijft elkaar getrouw 1" De korporaal, tevens cantine-houder, had zich te verantwoorden, dat hij die handeling niet gerapporteerd heeft. De korporaal werd vrij gesproken ten aanzien van den soldaat is de uitspraak verdaagd. Wie de zadels vernielden is nog niet uitgemaakt. OOSTENRIJK. Keizer Wilhelm is Donderdagavond van Weenen vertrokken. Keizer Frans Jozef ver gezelde hem tot het station, waar de beide monarchen hartelijk afscheid namen. De Duitsche keizer nam ook hartelijk afscheid van den gezant prins Reusz. Toen hij in den waggon gestegen was, bleef hij aan het venster staan en had nog een levendig onder houd met keizer Frans Jozef. Toen de trein, onder daverend gejuich der onafzienbare menigte, zich in beweging stelde, wuifden zjj elkaar toe. Keizer Wilhelm reist over Wittenberg, waar hij zich korten tijd zal ophouden, naar Berlijn terug. Keizer Frans Jozef vertrok Donderdagavond naar Gödöllö. De begrootings-commissie uit deHongaar- sche delegatie verwierp met eenparige stem men de door den heer Eym voorgestelde resolutiën. Zij keurde ongewijzigd de kredieten goed voor Bosnië en de Herzegowina. De Russische grootvorst-troonopvolger is gisterochtend te 6 uur te Weenen aange komen en te 7.20 naar Italië vertrokken. In de financïeele commissie uit de Oosten- rij ksche delegatie heeft Kalnoky zijnéndank betuigd voor de wijze waarop over het drie voudig verbond is gesproken. Niemand twij felt aan de oprechte en eerlijke bedoelingen der bondgenooten, want het tractaat is zuiver defensief. Het heeft des te grooter waarde, omdat de bondgenooten door wederzijdsch vertrouwen aanvullen wat in een artikel van een tractaat niet kan geschreven worden. De toekomst kan men met de grootste kalmte te gemoet zien. Kalnoky gelooft te mogen aan nemen, dat Engelands politiek onder het nieuwe ministerie geen bijzondere wijziging zal ondergaan. Met betrekking tot de Russi sche nota aan de Porte merkt Kalnoky op, hooren beweren zelve nauwelijks genoeg te eten hebbenhoe zal het dan met anderen gaan? Zoudt gij den overste niet een kleinen wenk kunnen geven, graaf?" De ritmeester zag onverschillig mat eene kleine beweging van ongeduld voor zich, de adjudant haalde medelijdend de schouders op, wachtte een oogenblik, of de majoor er nog iets zou bijvoegen, en las daarna tot het einde: »De fourage wordt in Krakau ontvangen. Indien er iels bijzonders voorvalt, moet daarvan oogenbhkkebjk bericht aan het regimentscom mando gezonden worden. Bij de ontmoetingen met de opstandelingen moet zoo mogelijk niet van de geweren gebruikt worden gemaakt. Gevangenen worden direct op het slot en in de militaire gevangenis afgeleverd, evenzoo verboden wapenen." sis dit alles?" j>Ja, ik ben er mede gereed, majoor." 5Dank u. Keert gij aanstonds weder terug?" ïlndien gij het mij toestaat, rijd ik met u tot aan de grens en keer dan eerst terug." dat deze slechts eene depêche was aan den Russischen ambassadeur ter vertrouwelijke mededeeling; men weet nog niet hoe de Porte deze quaestie opvat. Oostenrijk had geene verklaring tot de Porte te richten, welke weet hoe onze rneening is. Bulgarije en de suzereine staat onderhouden weder- keerig vriendschappelijke betrekkingen, waar toe Oostenrijk slechts wenscht mede te wer ken. Mengden anderen zich in de zaak, dan zou daaruit eene ernstige politieke quaestie kunnen ontstaan. De budgetcommissie der Oostennjksche delegatie heeft de jong-Czechische afgevaar digde Eym de invoering gevraagd van den tweejarigen militairen dienst in vredestijd. In de legercormnissie der Hongaarsche delegatie is door Falk gezegd, dat voor Tur kije het oogenblik is gekomen om een wet telijk karakter te geven aan den feitelijken toestand van Bulgarije. Hij stelde eene motie voor tot goedkeuring der politiek van Kal noky, steunende op het Drievoudig Verbond en op het recht der volkeren van den Balkan op zelfstandige ontwikkeling. De budgetcommissie der Hongaarsche dele gatie beeft de gewone en buitengewone uit gaven voor marine goedgekeurd. ZWITSERLAND. Door den Bondsraad wordt betwijfeld, dat de met Frankrijk gesloten handelsconventie door de Fransche Kamers zal worden goed gekeurd. Mocht zij verworpen worden, dan is de regeering besloten de onderhandelingen te staken en terstond het algemeen tarief in toepassing te brengen. RUSLAND. De keizerlijke familie nam Donderdag over Warschau de terugreis naar Gatschina aan. Ofschoon het bericht omtrent een nieuwen aanslag op het leven var» den czaar van over heidswege is tegengesproken, wordt uit War schau de juistheid daarvan staande gehouden. Op het oogenblik dat de keizerlijke trein het station te Czestochowa binnenreed, waar de czaar een standbeeld voor zqn vader zou ont hullen, ontplofte op de lyn, welke die trein moest passeeren, een dynamielbom, die met behulp eener electrische geleiding ontstoken werd. Alleen aan een misverstand van een wisselwachter is het te danken, dat de trein op een verkeerde lijn het station binnenreed en daardoor de czaar en zijn gevolg aan een ernstig gevaar ontsnapten. Thans werden 5 personen, op wie de aanslag hoegenaamd niet gemunt was, gedood en 44 anderen ge kwetst. Een 40-tal personen zijn in verband met deze misdaad reeds gevangengenomen. ITALIË. De geldenwelke reeds bijeengebracht waren voor het zilveren bruiloftsfeest van den koning en de koningin van Italië, zullen thans, nu het vorstelijk echtpaar elk geschenk »Maar zoo zonder mantel zult gij verkouden worden. Ordonnans Op dit geroep kwam een ulaan tevoorschijn, die zoo pas eerst bij de troepen -nas gekomen. De adjudant stond op het punt, zich diens mantel om te slaan, de majoor wilde eanige scherpe aanmerkingen' maken over gebrek aan bedachtzaamheid, toen zij plotseling door een luid geschreeuw gestoord werden, luisterden, en terstond, evenals de ritmeester, naar de plaats jaagden van waar het geluid kwam. Daar was ondei wijl het volgende voorgevallen Zy bevonden zich juist weer bij een van de veie zonderlinge bochten in den weg, zoodat dj heeren, die acbteraankwamen, slechts da laatste ruiters van het eskadron konden zien. Onmiddellijk achter deze bocht liep een eenigs- zins smalle weg door het bosch. Op hetzelfde oogenblik nu, toen de eerste ruiters van het tamelijk snel rijdende eskadron deze plaats voorbijgingen, kwam een rijtuig met vier edele rossen bespannen in pijlsnelle vaart langs dien weg rijdenhet werd door eene jongedame, heeft geweigerd, waarschijnlijk gebruikt wor den voor het verstrekken van huisvesting en onderwijs aan verlaten en verwaarloosde kinderen te Rome. Een ander plan is er dorpjes voor te stichten in de landstreek om de- stad Rome heen (Campagna), volgens een oud plan tot ontginning dier streek. In Milaan geraakte de politie handgemeen met een aantal anarchisten; van beide zijden vielen revolverschoten. Ongeveer 20 anarchis ten werden in verzekerde bewaring gesteld. T U R K IJ E. De Standard meldt uit Konstantinopel dat de Porte, na lang dralen, eindelijk besloot de Russische nota betreffende de ontvangst van Stambouloff door den sultan, te beantwoorden met eene nota aan haren gezant te St.-Peters- burg, waarvan de inhoud aan de Russische regeering is medegedeeld. Daarin herhaalt de Porte dat StambouIofFs ontvangst eenvoudig eene beleefdheidsformaliteit was, en dat de Porte niet voornemens is eene politiek te volgen, afwijkende van de bestaande tractaten. Inmiddels blijven de Russisch-Turksche be trekkingen zeer onhartelijk; de naar Stam boel teruggekeerde Russische ambassadeur heeft nog geen enkele maal, zooals de eti quette het toch wil, den Selamlik bijgewoond. De Russische ambassadeur, Nelidoff, heeft den sultan doen weten dat hij in zijne eerste audiëntie de Bulgaarsche quaestie zal ter sprake brengen. De oorspronkelijk vastge stelde tekst van het antwoord der Porte op de Russische nota is ingetrokken. Door de Porte wordt een nieuw antwoord gereedge maakt, waarin beloften voor de toekomst gedaan worden. Rusland echter eiseht ver ontschuldigingen voor het verledene. Men gelooft echter dat men tot overeenstemming zal komen. De ambassadeurs van Frankrijk, Engeland, Oostenrijk en Duitschland zullen ernstige vertoogen tot de Porte richten over herhaalde diefstallen uit de postzakken. GRIEKENLAND. Het zilveren huwelijksfeest van den koning en de koningin zal den 27n in huiselijken kring worden herdacht. Koning George zeide tot den burgemeester van Athene, dat HH. MM. aan geen feesten zouden deelnemen wegens den rouw over hun dochter, groot vorstin Paul van Rusland. De paardenziekte heeft in de Kaap-kolonie 16.394 offers geeisebt. Men vervaardigt thans ook de wielen van velocipedes van aluminium. Daardoor wordt het gewicht der machines verminderd, doch behou den zij niettemin hare stevigheid. Het mond- en klauwzeer is te Kerkrade uit gebroken op de hoeve »Neu Eenstein." die op den boogen bok zat, bestuurd. Eer nog de ulanen op baar luid en gebiedend geroep plaats konden maken, joegen de voorpaarden midden in de marebeerende troepen, en wel zoo hard, dat verscheidene ruiters letterlijk overhoopgegooid werden. Even haastig als deze vurige rossen bewoog zich ook de lange zweep in de handen der vertoornde menster te gelijk met hare tong, welke roet scheldwoorden als lummel en lompe vlegel niet spaarzaam omging. Verscheidene paarden vielen, andere sprongen verschrikt ter zijde, eenige steigerden of sloegen door. De goedhartige soldaten, hoe wel een weinig overbluft door bet plotselinge en eigenaardige dezer ontmoetingmaakten spoedig plaats, slechts eon korporaal met een krijgshaftig opgedraaiden knevel nam het niet zoo goed opeen hier niet weder te geven Poolsch schimpwoord vergezelde den toornigen blik, dien bij ,op de jongedame wierp, wier fijne trekken en schitterende oogen uit de kaper van haren pelsmantel te voorschijn kwamen. Eer deze het kon verhinderen, bad de korporaal Een detachement militairen is ter plaatse aan gekomen. De millitaren, die wegens het heerschen der veeziekte naar Voorschoten gezonden zijn, zullen versterking ontvangen. Er schijnt daar over de genomen maatregelen veel ontevredenheid te heerschen. Sedert eenige weken worden bijna dagelijks voor rekening van Duitsche i eebandelaars van Leeuwarden groote transporten via Nieuwe-Schans naar Duitschland verzonden. Het zijn grootendeels jonge kalveren. De treinen bevatten meermalen wel een twintigtal wagens met vee. Ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië kunnen worden gesteld eenige onderwijzers en onderwijzeressen, om te worden geplaatst als onderwijzer 3e kl. en als hulponderwijzeres bij het openbaar Jager onderwijs voor Europeanen en daarmede gelijkgestelden daar te lande. Voor uitzending kunnen in aanmerking komen onderwijzers, die in het bezit zijn der hoofdakte en onderwijzeressen in het bezit der hoofdakte en van eene akte voor de Fransche taal. Tot aanbeveling zal strekken voor onderwij zers het bezit der akte voor de Fransche taal, voor onderwijzeressen geschiktheid tot het geven van practisch schoolonderwijs in den zang. Zij, die ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië worden gesteld, ontvangena. eene gratificatie voor uilrusting ten bedrage van f500; b. vrijen overtocht naar Batavia als gouvernements-passagier der eerste klasse, c. q. ook voor hun wettig gezin c. een voorloopig traktement van f100 's maands, ingaande met den dag van aankomst te Batavia. Zij moeten zich schriftelijk verbin den om, ingeval zij niet binnen den aangewezen termijn naar Nederlandsch Indïe vertrekken, of om andere redenen dan welbewezen ziels- of lichaamsgebieken, buiten eigen toedoen ontstaan, ontslagen worden binnen vijfjaar na aankomst op Java, onverwijld in 's lands kas terug te storten wat is betaald wegens gratificatie voor uitrusting en wegens overtocht naar India. In lndie worden zij in alle opzichten als burgerlijke ambtenaren beschouwd, en zijn derhalve de bepalingen omtrent verloven, wachtgelden, pensioenen en het weduwen- en weezenfomls op hen van toe passing. Zij, die voor uitzending wenschen in aanmer king te komen, moeten zich vóór 15 December 1892 aanmelden bij het departement van kolo niën, bij een op zegel geschreven request, onder overlegging van de documenten aangeduid in de St.-Ct. no. 241, waarin tevens nadere bijzonder heden zijn opgenomen betreffende de regeling van de klassen en de bezoldigingen der onderwijzers aan de openbare lagere scholen voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden in Nederlandsch Indië. Naar men verneemt, zal de sPrins-Hendrik- stichting" te Egmond-aan-Zee zoodanig worden uitgebreid,, dat daarin circa 180 oude zeelieden kunnen worden opgenomen. Thans is dat getal ruim 100. Naar de 3. li. Ct. verneemt, gaat de socialist Nawijn van het tegen hem uitgesproken vonnis, wegens smaadschrift, in hooger beroep. zijn sabel gegrepen en liet de vlakke kling verscheidene keeren, snel als het weerlicht, op de koppen der paarden neerkomen. Toen de drie officieren er bii gekomen waren, zagen zij met zeer verbaasde blikken nog slechts de uit- werking, niet meer de oorzaak, want de korpo raal Fareza stak juist vol zelfvoldoening den sabel weer in de scheede en mompelde tevreden «Zie zoo, ik zal u leeren, gij Poolsehe .1" Zij zagen namelijk een hoog rijtuig, op welks bok, naast de zoo juist beschreven jongedame, een heer zat, met een muts van ottervel op en in een warmen peis gewikkeld, en binnen in het rijtuig een bediende. De voorpaarden waren over de tamelijk diepe sloot gesprongen, de achterpaarden volgden en het rijtuig was op het punt om te slaan. De beide linkerraderen zweef den in de luchtde heer op den bok schreeuwde uit alle macht, terwijl de knappe, vrouwelijke koetsier thans nog eene wanhopige poging deed om de voorpaarden weer links om te doen keeren en zoo den vat te voorkomen. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6