Gistermiddag heeft eene vrouw in de Onkel- boerensteeg te Amsterdam bij een hevige huiselijke twist haar man een messteek onder het hart toegebracht. Levensgevaarlijk ver wond werd hij naar het gasthuis vervoerd en de vrouw met haar jong kindje onder een geweldigen toeloop naar het politiebureau gebracht. Geheel 's-Graveland is vervuld van de inhechtenisneming van den burgemeester, den heer v. Pellecom, een maD van 73 jaar. Reeds sedert eenïge dagen schijnt hij het gevaar dat hem dreigde te hebben voorzien, en hield hij zich bedlegerig. Zondagochtend vroeg kwam de officier van justitie, die hem na advies van den dokter, dat Van Pellecom niet ziek was, naar Am sterdam liet vervoeren.- Het moet nu gebleken zijn, dat de burge meester in zijn qualiteit van penningmeester van meer dan éen polder, gedurende een dertigtal jaren, zich gelden heeft toegeëigend o. a. van Sticht Ankeveen tot een bedrag van f 30,000. De verslagenheid over dit geval is algemeen, terwijl de weinige ingenomenheid van de 's-Gravenlandsche burgers met hun burge meester er niet toe bijdraagt, hen zachter te stemmen in hun oordeel. (D. v. N.) Gistermiddag begaven zich de substituut officier van justitie van de arrondissements rechtbank te Almelo en de rechter-commis- saris, vergezeld van den heer v. d. Wilk, arts, naar Enter, gemeente Wierden, om een onderzoek in te stellen naar eene aldaar Dinsdagavond plaats gehad hebbende zeer ernstige vechtpartij van eenige lotelingen, waarbij van een klompenmakersmes gebruik gemaakt werd en een dier jongelingen na genoeg vermoord is door een zeer ernstigen steek in den buik. De vermoedelijke dader is terstond in hech tenis genomen. Er bestaat weinig kans op herstel. Een Zutfensch dienstmeisje ging naar de Brummensche kermis en kwam, niettegen staande het nadrukkelijk verbod van hare meesteres, eerst den volgenden morgen om halfzeven te huis. Zij vond de deur gesloten, en men deelde haar mede, dat zij over een paar uren haar goed kon halen en er niet meer in kwam. Zij had nog het loon van een paar maan den te goed, doch men weigerde haar dat uit te betalen. De meester werd gedagvaard voor den kantonrechter, om zich te hooren veroordeelem tot uitbetaling van het verdiende loon. De kantonrechter besliste evenwel, dat het dienst meisje haar loon had verbeurd, en wel om dat zij den dienst zonder wettige redenen had verlaten. Tot nu toe was men algemeen van oordeel, dat verlaten van den dienst" beteekende tuit den dienst gaan met den wil om daarin niet terug te keeren". De kantonrechter besliste evenweldat de eischeresse (het dienstmeisje) niet, zooals haar was toegestaan, 's avonds om 10 uur, maar eerst den volgenden ochtend, wat haar was verboden, in haren dienst, het huis van gedaagde, is teruggekeerd; dat hieruit volgt, dat de eischeresse als inwonende dienstbode zonder verlof, ja tegen een uitdrukkelijk verbod, haren dienst, al zij het voor den nacht, heeft verlaten enkel tot het bezoeken van eene kermis zonder wettige redenen, zoodat hier van wegzending uit den dienst geen sprake kan zijn. AmstCt.) De pogingen der socialisten om doormid del van colportage met Voorwaarts enz. propaganda te maken, sorteeren in Den Bosch geen effect en de colporteur v. E. ondervindt nu reeds de nadeelige gevolgen van zijn ijver. De firma Borzo, waar hij werkzaam was, gaf hem gedaanzijn huisbaas zeide hem de huur op en pogingen door hem in het werk gesteld om elders in deze plaats onder dak te komen, mislukten tot heden. De landbouwer G. Wierckx te Ossendrecht, die eenige dagen geleden door den bliksem is getroffen, is overleden. Hij laat een weduwe met vier kinderen achter. Zoodra het bericht in de nieuwsbladen de ronde deed, dat op de nieuwe buiten- landsche briefkaarten een heraldische fout was ingeslopen de Koningin n.l. staat met den rug naar het wapen was iemand te Aardenburg zoo slim zich 50 van dat soort aan te schaffen, waarvoor hij f2.75 betaalde. De gelukkige kooper verkocht er Zaterdag 40 van voor 70 cents het stuk en maakte derhalve op dat aantal een niet onaardige winst van f25.80! 's-Gravenltage. Aan het diner, Dinsdag door de Tweede-Kamerleden aan hun nestor, luitenant-generaal Van der Sehrieck, in het sHötel de l'Europe" aangeboden en bijge woond ook door den griffier en de commie zen-griffierheeft de president, de heer Gleichman, na een dronk op de Koninginnen, een haitelijken toost gewijd aan den heer Van der Schrieck, die den dronk beant woordde. De heer Beelaerts van Blokland dronk op den heer Gleichman als voorzitter van de Kamer, waarbij hij ook het huiselijk feest herdacht dat de president dezer dagen in zijne familie mocht vierenen de lieer De Geer van Jutfaas op de regelingscom missie voor het diner. De minister van buitenl. zaken, de heer Van Tienhoven, is gistermiddag alhier terug gekeerd. Het Kamerlid de heer Van Nunen, die 8 November de reis naar Oost-Indië aan neemt, heeft Dinsdag van de meeste zijner mede-afgevaardigden afscheid genomen. De heer Van Nunen zal ontslag nemen als lid der Tweede- Kamer, zoodat weldra eene verkiezing in het district Zevenbergen zal moeten plaats hebben. De gemeenteraad heeft het voorstel tot intrekking van de bestaande verordening, regelende het politietoezicht op de prostitutie, verworpen met 18 tegen 17 stemmen. Amsterdam. HH. MM. de Koninginnen zullen Zaterdag 22 dezer hier ter stede komen, ter gelegenheid van het te water laten van het nieuwe oorlogsschip Koningin Wïl- helmina op 's rijks marinewerf. Hiertoe wor den groote toebereidselen gemaakt. Omstreeks drie uur des middags worden HH. MM. verwacht en zullen de werf berei ken door den ingang aan het eind der Groote Kattenburgerstraat, waar een eerepoort wordt opgericht. Van daar wordt een overdekte gang gebouwd tot aan de vorstelijke tribune, waar nevens nog een groote tribune wordt opge richt voor de menigte officieel genoodigden, De toegang voor het publiek is door de mariniers-kazerne. Op de eere-tribune zullen de Koninginnen plaats nemen mei het onmiddellijk gevolg, henevens de ministers, de vice-admiraal direeteur en commandant der marine, de voorzitters der beide Kamers, de commissaris der Koningin in Noord-Holland, de burge meester van Amsterdam, de commandant van de stelling, de vier dienstdoende sehouten- bij-nacht en de hoofdingenieur der marine. Op de belendende tribune zullen vele andere autoriteiten plaats vinden, waartoe meer dan 500 uitnoodigisgen werden verzonden. De minister van marine zal de Koninginnen toespreken, waarna een dochtertje des minis ters Koningin "Wilhetmina het bijltje zal aan bieden, waarmede de offieieele handeling moet worden verricht. De nieuwe oorlogsbodem is een pantser- dektorenschip, bestemd voor den dienst in Nederlandseh Indië. De Koningin Wïlhélmina werd in April van het vorige jaar op stapel gezet en zal in het volgende jaar geheel ge reedkomen. Het is het grootste vaartuig onzer marine vloot. Het heeft een lengte van hijna 100 M, bij een grootste breedte van 14.90 M, een holte van 9.20 M en bezit bij een lading van 450 ton steenkolen een waterverplaatsing van 4600 R. T, bij een diepgang \an 5.80 M. De geheele bodem is van staal gebouwd, met uitzondering alleen van een deel van den achtersteven. Bij verschillende boekhandelaren alhier zijn lijsten ter teekening neergelegd ter betuiging van instemming met een adres aan den gemeenteraad, waarin belas tingbetalende inwonersbelioorende in hoofdzaak tot den breeden middenstand, te kennen geven, dat zij met verwondering hebben kennis genomen van het voorstel van burgemeester en wethouders, strekkende om ds opcenten voor de gemeente op de perso- neele belasting te verhoogen \an 85 op 100, en de percentage van de plaatselijke directe belasting naar het inkomen te brengen van 3!/s op 4 pCt.dat zij daartegen ernstig verzet wenschen te doen hooren en dat de belastingen te Amsterdam nu reeds zoo di uk- kende zijn, dat velen van hen, bij verdere verhooging daarvan, genoodzaakt zullen worden hunne woonplaatsen buiten Amsterdam te verleggen. Om die redenen noodigen zij den raad dringend uit de begrooting voor 1893 niet goed te keuren, tenzij zulke bezuinigingen worden aangebracht, dat voor het komende dienstjaar de verhooging der belastingen zal blijken onnoodig te zijn, terwijl zij hem tevens ■verzoeken zulke maatiegelen te treffen, dat zij in den vervolge verlaging van belastingen kunnen verwachten. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. 's-KBAVKWHACSB, 20 October. Tweede Kamer. De behandeling der wet op het Nederlanderschap is afgeloopenalle artikelen zijn goedgekeurd, de invoering is bepaald op 1 Juli 1893. Eindstemming is bepaald op Dinsdag a.s. te IVa uur. Aan gevangen is het debat over de internationale overeenkomsten tot bescherming van den industrieelen eigendom. De heer Yan Karne- beek bestieed ze sterk als onnoodig en be lemmerende bij de regeling van de inter nationale lmndelsverhoudingen. Land- en Tuinbouw. 0 n derw ijs. Armenzorg. De onderzoekingen van de doctoren Rubnero en Yermeke te Hamburg, of de cholera door tabak en sigaren kan worden overgebracht hebben liet resultaat opgeleverd, dat tabaksrook de cholei a-bacillen ver delgt. Te Rome is de tooneeldirecteur Baracchini over leden, die een vermogen van iO milhoen francs naliet. Als hij dit met het eiploiteeren van schouvvbuigen heeft veidiend, is Roine wel eene benijdenswaardige plaats ook voor tooneeldirecteuren. Van een nieuwe zeeramp wordt melding gemaakt door den kapitein van het Noorsche stoomschip Agnes, dat te New-Orleans is aangekomen. Den 11 n dezer had de kapitein twee personen aan boord opgenomen, behoorende tot de bemanning tan den schoener Stranger uit Honduras, en op weg van Belize naar Blue Fields, De Stranger was den vorigea dag omgeslagen. Dertien passagiers, waaronder 7 vrouwen, benevens de kapitein en drie man van de equipage hadden daarbij den dood m de golven gevonden. Te San Marino hebben de gevangenen, die in den kerker een vroolijk leven leidden, bezoeken ontvingen enz., den cipier dronken gemaakt, hem de sleutels afgenomen en alle cellen geopend, zoo dat spoedig alle veroordeelden hunne vrijheid hernamen. Toen de gendarmes het gebeurde ont dekten, vonden zij alleen den cipier ia diepen slaap, in welken toestand bij in eene cel werd opgesloten, terwijl onmiddellijk pogingen zijn aangewend tot opsporing der vluchtelingen. Te Zurich is een jacht vervaaidigd uit alumi nium. Het beeft eene lengte van 20 M, eene breedte van 1,82 M en een diepgang van 0.6G M. Het geheele gewicht van bet jacht bedraagt slechts 1500 kilogram. Bij de pioeven op het meer bleek het jacht eene snelheid van 13 KM per uur te hebben, met een petroleummolor die 7,8 KG naphtha per uur veibiuikt. Dit jacht, 3hgnon gedoopt, is bestemd om op de Seine te varen. In Palmeira (Brazilië) is een Indiaansche Kazike overleden, die den eerbiedvvaardigen leef tijd van 150 jaar had bereikt en tot aan zijn dood zich in bet bezit van al zijne zintuigen verheugde. Hij overleed aan een verlamming van bet hart. De cholera beeft in Teheran (Perzië) geheel uitgewoed. Het aantal slachtoffers wordt daar op 60.000 geschat. Voor den tijd van drie jaar is benoemd tot plaatsvervanger van den distnctsveeai ts, wien 's-Gia- venhage als standplaats is aangewezen, de veearts D. Kruyt, te Delft. Een detachement van 20 infanteristen oefent thans te Haarlemmermeer puhtietoezicht, wegens aldaar uitgebroken mond- en klauwzeer onder het rundvee. Behalve de besmette sta! bij den veehouder Parle- vhet staan nog due stallen ondei toezicht. Het detachement is nog met 15 man uit Naai den verstei kt. Al te dikwijls ziet inen, zelfs ten plattelaudo, dat de schalen lan eieren nutteloos weggeworpen woiden. Het is en blijft jammei dat men hierop geen acht slaat. Eierschalen toch bestaan uit koolzure kalk, welke stof uitstekend voor de hoenders geschikt is om de scliaalvoiming van het ei te bevoidereu. De eierschalen moeten echtei vooraf goed fijnge maakt worden. Maar met alleen zijn eirschalen een gevvenscht voedsel voor de kippon, ook is het goed iooi var kens en kalveren lijngestampte schalen onder het voedsel te mengen, ilet bevoideit den groei dezei dieren en is een uitstekend middel om do been vorming in de hand te werken. De landbouwer moest het groote nut, dat het gebruik vuu eierschalen teweegbrengt, leeren inzien, en met alleen op zijn eigen hoeve verbruikte eieren tot dat doel verzamelen en bezigen, maar zich ook de eierschalen uit de steden die b.v. ui groote hoeveelheid bij koek- en banketbakkers te verkrij gen zijn, trachten te verschalen Het mond- en klauwzeer heeft zich thans in Denemarken ook veitooiid in districten buiten dat waarin de ziekte het eerst uitorak. Bij het gisteren te 's-Gravenhage gehouden examen in de vrije en oide-oefeningen der gymnastiek is geslaagd mej. J. M. E. de Kioes van Voorschoten. Gisteren aanvaardde mr. C. Asser het hoogleeraars- ambt bij de faculteit van rechtsgeleerdheid aan de rijks-universiteit te Leiden, met het houden eenei redevoering in het groot auditorium over: TVeten- sc/iap en wetgeving. De Koningin-Regentes schonk bij haar vertrek uit Stemfuhrt 5UU mark aan de armen aldaar. Blijkens het 18e jaarverslag van de «Maatschappij tot opvoeding van weozen in het huisgezin" (be schermvrouw H. M. de Komngin-Regentes), zijn door de maatschappij verpleegd 417 weezen, te weten: 218 jongens en 199 meisjes. Gaarne vestigen wij nog eens de aandacht op deze maatschappij. Het doel door haar beoogd is de opvoeding van weezen in het huisgezin. Het huisgezin immers is de aangewezen plaats ter op voeding van den menscii. Nu kan wel in den regel het ouderlijk huis den vei weesden niet g eh e e i worden vei goed, maar men geve toch het ouderlooze kind, zoo men tot zijn veizorging en opvoeding wordt geroepen, zooveel het kan een «tehuis" men geve hem een vadei en moeder weder. De huisgezinnen, waarin de weezen geplaatst worden, moeten goed zijn; dientengevolge heeft ook de maatscliappij als beginsel aangenomen, de kinderen met bij geahmenteerden te plaatsen. Een zekere maat van ontwikkeling en onafhankelijkheid wordt bij de pleegouders geeischt en de maatschap pij heeft, juist doordat zij de bedeelden van de wcesverzorgmg uitsloot, velen gevonden, die dooi deze bepaluig er lichter toe zijn overgegaan, huis en hart voor de otiderloozen te openen. De maatschappij keumeikt en onderscheidt zich ook daardooi, dat zij geen ouderloozen uitsluit van haar hulp, tot welk kerkgenootschap de ouders ook behoord hebben, en bij de keus van de pleegouders daarmede rekening houdt.. Een ander beginsel, door de maatschappij gevolgd, is het te rade gaan met den aanleg en de maatschappelijke afkomst van den wees. f

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3