Binnenlandsche Berichten. 41 worden. De keizer liet zich als ^opperste lands- bisschop van Pruisen" door den president van den evangelischen opperkerkeraad en den minister van eeredienst inlichtingen geven, en alle bladen zijn vol van de zaak. Het heet, dat de keizer bij de inwijding der Lutherkerk te "Wittemberg in zijne hoe danigheid van tummus episcopm der evan gelische kerk in Pruisen eene groote rede voering tot Luthers nagedachtenis zal houden. Tal van Luthersche vorsten of hunne ver- ft tegenwoordigers zullen te "Wittemberg tegen woordig zyn. Uit Weimar verneemt men nog het een en ander over geschenken, het groothertogelijk paar bq de gouden bruiloft vereerd. Keizerin Frederik schonk een gouden servies van antiek model; de Russische grootvorst en zijne echtgenoote brachten eene groote, fraaie schaal medede koning van Zweden en zijne gemalin schonken eene ebbenhouten kast, rijk met zilver ingelegd; de graaf van Parijs en de hertog van Chartres een pronkvat cp kostbaren standaard. Te Hamburg zijn aangegeven 3 cholera- en 2 sterfgevallen; daaronder zqn van gis teren begrepen alleen deze 2 sterfgevallen. F B A N K B IJ K. De Kamer heeft gisteren de verschillende artikelen van het wetsontwerp op de arbitrage aangenomen en in behandeling genomen een artikel, dat de afgevaardigde Basly voorstelde er aan toe te voegen, en waarbij voor oneenigheden met mijnwerkers de arbitrage verplichtend werd gesteld. In den Senaat heeft de heer Fresneaude regeering geïnterpelleerd over de onwettige betrekkingen, welke socialistische gemeente raden onderling onderhouden. Hij vraagde of de regeering wel haar plicht deed, waar zij het congres van St. Ouen toeliet. De heer Loubet antwoordde, dat de regeering zich heeft verzet tegen het houden van het congres in het gemeentehuis. Eene motie om eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag werd met groote meerderheid aangenomen. De gemeenteraad van Parijs heeft (met 45 tegen 6 stemmen) 10,000 frs. beschik baar gesteld voor de werkstakers te Carmaux. Een der leden wilde 100,000 frs. toekennen, doch dit voorstel werd verworpen. Te Carmaux zijn gisteren twee eskadrons dragonders aangekomen. Het comité uit de werkstakers heeft het scheidsgerecht aangenomen. - Kolonel Dodds seint uit Akpa van 17 dezer, dat hij na verschillende gevechten op 13, 44 en 45 dezer den vijand met aanzienlijke verliezen heelt teruggedreven. De verliezen van Fransche zijde bedragen 10 dooden, waaronder een officier, en 85 gekwetsten. Na zich van proviand als anderszins voor zien te hebben, zal kolonel Dodds den vijand aanvallen op de linie der Kota-rivier, welke Hancke de menschen kon helpen. Met krachtige band greep hij den heer aan en bracht hem met eenen ruk weder op de been deze beproefde stamelende en buigende zijn dank te betuigen en maakte, in weerwil dat hij een rijzige knappe man met een prachtigen vollen baard was eene tamelijk belachelijke figuur. Juist wilde de luitenant zijne hand weder uitstrekken, om ook de jongedame bij. tand te verleenen, toen deze, geheel zonder zijne hulp, en zonder de teugels en de zweep ook slechts een oogenblik los te laten, opsprong, zich met fonkelende oogen en gloeiend van toorn omkeerde en aan stonds den officier en daarna haren begeleider met een vloed van toornige verwijten overlaadde. Graaf Hancke was een oogenblik in geen geringe verbazing, zijne goede daad op deze wijze beloond te 2ien. In bet volgende oogen blik echter begon' hij hartelijk te lachen en nam zijn scbako uf. »Nu, ilc verheug er mij ten minste over, scboone onbekende, te zien, dat de eenigszins booge val geen nadeelige ge- de strijdmacht van de Dshomeyers beschermt, waartoe de garde van Behanzïn behoort. Uit Porto Novo wordt gemeld: De linie langs de rivier Kota ïs volgens Dodds' mededeeling de laatste verschansing van den vijand. De beweging, welke daar tegen zal worden ondernomen, zal dus een beslissend karakter hebben. Dodds gelooft niet, dat. hij er eer dan over acht of tien dagen mede zal kunnen beginnen. Hij bereidt haar stelselmatig voor en richt alles zoo zeker en voorzichtig als mogelijk is in. De vijand heeft den 45n wel twee aan vallen gedaan, maar niet op liet eigenlijke leger. Hij viel eenvoudig een convoot aan. Hij is zeer verzwakt. Er hadden van '1216 October verscheidene gevechten plaats. De Franschen verloren twee officieren; er zijn 62 gewonden, onder wie 7 officieren. Sedert den 14den bevindt de Fransche expeditie zich in eene versterkte positie op 2 kilometer afstand van Cotopa en 5 kilo meter van Abomey. Het vijandelijke leger is verschanst achter de rivier Koto, op 3 kilo meter afstands. OOSTENRIJK. Tengevolge van de duisternis is Woensdag avond het rijtuig van aartshertog Karei Lodewijk, broeder des keizers en naasten erfgenaam der kroon, in een gracht buitsn Weenen gevallen. De aartshertog en zijn vrouw zijn licht gewond. Uit Buda-Pest wordt gemeld dat de delegatiën uit den Rijksraad de kredieten voor de bezetting van Bosnië en de Herze- gowina hebben aangenomen. Ook de begroo tingen der departementen van financiën en marine werden goedgekeurd. De Hongaarsche delegatie heeft in een vereenigde zitting de begrooting voor buiten- landsche zaken behandeld. De rapporteur bracht in herinnering, dat de Hongaarsche delegatie met warmte de noodzakelijkheid van het drievoudig verbond had erkend. In verband daarmede zeide hij, dat Hongarije dit verdrag door geen ander wil vervangen. De vergadering nam het rapport aan, even als een motie, waarin de buitenlandsche politiek wordt goedgekeurd. Het gerucht loopt, dat de ministers Czaky en Sjilagyom de quaestie van het burgerlijk huwelijk ontslag zullen nemen. SPANJE. De Gazette bevat eene officieele depêche, meldende dat de koortsaanval des konings Woensdag minder hevig was dan Dinsdag. Het katholiekencongres teSevillazou heden beraadslagen over het stichten van eene inter nationale vereeniging voor het terugeischen van de wereldlijke rechten der kerk. GRIE KENLAND. De minister van buitenlandsche zaken heeft roet betrekking tot het geschil met Rumenië een nota tot de mogendheden gericht. volgen voor u gehad heeft," sprak hij met goedhartigen spot en boog. Terwijl hij dit deed, nam hij de vreemde nauwkeuriger op en misschien zonder dat hij het zelf wist, gebeurde dit met steeds stijgende bewondering. De jongedame met hare geheel met sneeuw bedekte kieederen en de kaper achter op het hoofd gesehoven, was echter ook zulk eene origineele en schoone verschijning, als een reizend ruiter zich nauwelijks in een avontuur kan toewenschen. Haar donkerbruin, weelderig haar viel in verwarde lokken over het blanke voor hoofd en de schitterende oogendaarbij een zacht rood, bijna nog kinderlijk gelaat met schoone lijneneen huid als leliën en rozen, en een klein mondje, en dat alles in de toornigste opgewondenheid die de verwijten en booze woorden zonder ophouden van hare lippen deed vloeien. Graaf Hancke kreeg vooreerst geen antwoord, want de dame begon, zonder verder acht op hem te slaan, aanstonds weer .in de Poolssbe T R K IJ E. De Russische gezant NelidofF werd giste ren door den sultan ontvangen en wees dezen op de tegenspraak tusschen de belof ten der Porte en de verklaringen der Svoloda. De sultan antwoordde dat hij Rusland niet wilde kwetsen en niet anders wenschte te doen dan het Berlijnsch tractaat te eerbiedigen. De heer Nelidoff repliceerde dat Rusland aan de Porte geen moeilijkheden zou in den weg leggen, maar dat dit afhing van Tur- kye's houding in het vervolg. Een derde ontwerp van antwoord op de Russische nota wordt voorbereid. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld: De laatste berichten betreffende den opstand in de provincie Santiago del Estero luiden, dat de opstandelingen de hoofdstad bezet hebben en dat zoowel de minister der pro vincie als de gouverneur zijn gevangenge nomen. Eenige personen zijn gedood. De gouverneur verzocht de tusschenkomst van de nationale regeering te Buenos-Ayres en de provinciale garde wapent zich tegen de opstandelingen, TWEEDE KAMER OERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 20 October. Bij de wet op het Nederlanderschap is de overgangsbepaling aangenomen met de wijzi ging die gisteren door de regeering ten aan zien van de inlanders daarin werd gebracht. De termqn van het in werking treden der wet is bepaald op 1 Juli 4893. De behandeling der wet is afgeloopen. Dinsdag a.s. om halftwee eindstemming. Het debat over de internationale overeen komst tot bescherming van den industrieelen eigendom is aangevangen. De heer Van Karnebeek bestreed sterk de overeenkomsten, waartoe slechts een klein deel der Europeesche staten was toegetreden, en die belemmerend werken op de regeling onzer internationale handelsverhoudingen. Hij betoogde uitvoerig dat de voordeelen zeer problematiek zqn, maar de bezwaren zeer groot. De heer Van Houten had tot hoofdbezwaar dat men langs internationalen weg zich zou binden tot wederinvoering van octrooien, althans het regeeringsantwoord geeft volstrekt geen zekerheid dat die band niet bestaat. De heer Havelaar bestreed beide sprekers en betoogde dat verwerping der overeenkom sten onze positie tegenover het buitenland zou verzwakken. De minister Van Tienhoven verklaarde, dat de Kamer vrijbleef door deze overeen komsten ten aanzien van de regeling der octrooiwetgeving. Met het oog echter op dc gewijzigde strooming in Europa meent de regeering ernstig te moeten overwegen of het belang van handel en nijverheid eischt taal en met eene bijna ongeiocfelijke radheid van tong haar begeleider, die tamelijk radeloos er bij stond en zijn pels afklopte, met verwijten te over laden. Daarna richtte zij hare oogen naar de plaats, waar de korporaal Fareza naast het kreupele paard stond en een vloed van beschuldigingen en toornige woorden vlogen hem naar het hoofd, terwij! eene kleine hand de zweep dreigend ophief. Door deze beweging schrikten de voorpaarden zij trokken plotseling aan, bet rijtuig maakte eene hevige be weging en nog meer van de zware sabels en geweren vielen er uit op den luid steunenden bediende. Met een luiden roep trok bet meisje heftig aan de teugels en bracht zoo de paarden weer tot staan, daarna verstomde zij echter plotseling, eene uit drukking van hevtgen schrik vloog over haar gelaat, zij was door hare onvoorzichtigheid in een buitengewoon moeilijk geval gebrachtzij zag de wapenen 1 Ook de blikken van graaf Hancke hadden bij den snaartelijken uitroep van den bediende en het ge- de wederinvoering eener verbeterde octrooi- wet. Hij verdedigde de overeenkomsten als eene vereenvoudiging bij de inschrijving van merken voor de nij verheid. Verwerping zou zeer nadeelig kunnen wer ken bij het verlies van bescherming der Ne- derlandsche merken in het buitenland. Morgen te 44 uur voortzetting. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs voor het hoofdstuk waterstaat: de heeren Heldt, Borgesius, Smeenge, Conrad, Th.Mackay; voor het hoofd stuk koloniënde heeren Vrolik, Bool, Schim- melpenninck, Kielstra en Smits van Oyen. SCHIEDAM, 21 October 1892. Welkom in 't huis en in den kring, waar u de vriendschap en liefde verwacht" aldus klonk het, op de wijze van Wagners sBrautlied", gisteravond de talrijk opge komen leden der vereeniging sPaulus" tegen bij de viering van het dertigjarig bestaan. Na deze inleiding door het koor werd het woord gevoerd door den president, den heer J. de Goederen Wz., die in welgekozen be woordingen wees op de beteekenis van het feest voor het heden en de toekomst, in korte trekken de voornaamste feiten releveerde en herinnerde aan hen, die zich voor Je ver eeniging verdienstelijk hebben gemaakt. Naast den dank aan hen, die steeds hadden ge arbeid en gestreden voor de goede zaak, richtte spreker een ernstige vermaning tot hen, die zich lauw en onverschillig betoonen en van waarachtige belangstelling weinig blqk geven. Ten slotte uitte spreker denwensch, dat deze bescheiden feestviering een aan sporing mocht zijn om beter en waardiger de belangen van »Paulus" en daardoor ook die van het vrijzinnig protestantisme te be hartigen. Alsnu werd het woord verleend aan den feestredenaar, ds. M. J. Mees van's-Graven- hage, die in een godsdienstig vertoog naar aanleiding van Jesaja XI4 den werkkring en het streven voor de toekomst uiteenzette, waartoe »Paulus" zich heeft te bepalen. Spreker wenschte niet langer stil te staan bq de geschiedenis der vereeniging, genoegzaam bekend als deze kon geacht worden uit de rede van den president en uit eigen ervaring, doch naar aanleiding van zijn tekstwoord te wijzen op de roeping der vrijzinnige protes tanten. In zijne verhandeling schetste de redenaar den treurigen toestand van Israël in de dagen van Jerobeam en Rehabeam, de scheuring van het weleer machtige rijk, door twist en tweespalt verbrokkeld. Zoo kwam hij op de hedendaagsche toestanden, welke helaas in vele opzichten niet beter zijnook thans streeft men naar verbetering ten koste van zijne medemenschen en doet uitsluitend aan het verstand recht wedervaren, terwijl dikwerf zelfs de dommekracht beslist. Daarin verandering te brengen is de plicht der kletter der wapenen deze richting genomen, doch keerden spoedig weder tot de scboone amazone terug. Deze kortstondige stilte werd plotseling afge broken door de stem van den majoor, die met moeite van zijn paard gestegen en in weerwil van de dikke sneeuwvlaag over de sloot gesprongen was. Deze galante heer zag alleen de bekoorlijke, jonge dame en den romantischen toestand, waarin zij zich bevond, en besloot zich er mede te ver maken. nVergeving, genadige freule," opende hij het gesprek met eene beleefde buiging. Vergun mij, u te zeggen, hoezeer het mij verheugt, dat dit kleine ongeval geen kwade gevolgen heeft.-Mag ik mij aan u voorstellen ik ben majoor Edler, geplaatst bij het ulanen-regiment van aartshertog en bied n mijne hulp aan." (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2