modernen, die op de basis van het geloof zich zelf en den naaste moeten trachten te verheffen en te veredelen en als geestelijk broeder van den stoffelijken socialist dezen met meer warmte trachten te bezielen voor een heilzame oplossing van maatschappelijke nooden en misstanden. Een daverend applaus getuigde zoowel van instemming met de denkbeelden, door den redenaar ontwikkeld, als van de waardeering van de wijze, waarop het vertoog was inge kleed. Had de feestviering tot dusverre een zeer ernstig karakter en was zij ingeleid door een ernstig woord, het overige gedeelte werd bijna geheel ingenomen door muzikale bij dragen. Het koor zong »Der 23ste Psalm" van Hol en Zigeuner Leven" van Schumann in beide werd het bewijs geleverd van dege lijke studie en bekwame directievooral het eerste, met de solo van den heer Bakkes, was schoon. Deze laatste, die in een drietal solo's van zijn talent deed blijken, bracht zijne hoorders in verrukking en moest nog een extra nummer ten beste geven. "Was alzoo het muzikale gedeelte naar aller genoegen, tot het welslagen daarvan heeft voorzeker niet het minst bijgedragen de vaardige pia niste, mejuffrouw FeltzerWerner, die reeds zoo herhaaldelijk de vereeniging aan zich heeft verplicht en zich ook wederom ditmaal lof waardig van haar bescheiden taak kweet, alsook de directeur, de heer Van Katwijk. De heer Mees, nog eenmaal met een bij drage optredende, droeg eenige ernstige en luimige gedichten voor, welke zoo luiden bijval oogstten, dat zij door meerdere werden gevolgd. Tot besluit der feestviering hield de presi dent eene toespraak, waarin hij dankzeide voer de medewerking van gewaardeerde krachten en voor de belangstelling van de zijde der leden betoond, en krachtig opwekte tot moed en lust om propaganda te maken voor de beginselen der vereeniging; daarna •keerde men in opgewekte stemming huis waarts. Bij kon. besl. is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw C. S. Adama van Scheltema, eerelid der Neder- landsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank; en tot ridder in de orde van Oranje-Nassau E. J. W. Koch, voor zitter van het hoofdbestuur van genoemde vereeniging. Bij kon. besluit van 29 Sept. 4892 is het maximum van 't getal notarissen, bij kon. besl. van 1 Sept. 1877 voor de verschillende arrondissementen vastgesteld, in de volgende arrondissementen uitgebreid Breda van 40 lot 42, Roermond van 27 tot 30, Arnhem van 48 tot 49, Almelo van 20 tot 23, 's-Gravenhage van 55 tot 66, Rot terdam van 65 tot 82, Dordrecht van 32 tot 34, Amsterdam van 71 tot 98, Haarlem van 32 tot 36, Utrecht van 45 tot 46, Groningen van 32 tot 33, Winschoten van 19 tot 21, Assen van 23 tot 26. In de overige arrondissementen blqft het getal ongewijzigd. De wet van 27 September j.l. op de vermogensbelasting ts thans opgenomen in de St.-Ot. no. 247. Door de centrale sectie der Tweede Kamer is, naar wij vernemen, besloten voor te stellen, bij haren terugkeer op den 8n November, in de afdeelingen te doen onderzoeken eerst de bedrijfsbelasting en daarna de kieswet. Dewijl voor elk der beide ontwerpen eene week noodig wordt geacht, zou de begrootings- arbeid dan op den 22n November aanvangen. De heer J. Th. Smits van Oyen, te Eind hoven, heeft ontslag genomen als lid van de Eerste Kamer. Het hoofdbestuur der sMaatschappij tot Nut van 't Algemeen" heeft aan de departe menten verzonden een exemplaar van het geschrift: »Waar blijft het geld?" door J. Bminwold Riedel, een vervolg op het door hem vroeger bewerkt geschrift: »De kunst om rijk te worden?" De hoofdcommissaris van politie te 's-Gra- venhage waarschuwt, dat men voorzichtig zij bij het aanknoopen van handelsbetrek kingen met P. A. Niehoff (zich ook noemende Abels-Niehoff en P. de Haas), Rosemarijn- straat; H. J. W. van Bezel, Parallelweg 21, en J. van Veen, Schenkstraat 85. In verband met de a.s. Dinsdag en Woensdag te Kampen te houden algemeene vergadering van den Nederlandschen prote stantenbond verzoekt de afdeeling Kampen mede te deelen, dat de algemeene gezond heidstoestand aldaar niets te wenschen overlaat. Als reden voor zijn vertrek uit Wiesbaden naar Parijs geeft dr. Mezger op dat hij zijn zoon, nadat deze een Duitsche opvoeding ge noten heeft, ook met de Fransche beschaving in aanraking wil brengen. De overheid te Wiesbaden heeft beproefd hem van zijn besluit af te brengen, maar dit was tevergeefsch. (Hbl.) De directeur van het postkantoor te IJmui- den is op last van den officier van justitie gevangengenomen onder verdenking van ontvreemding van gelden uit de kas. Te Oudega (Smaliingerland) heeft de politie de hand gelegd op zekeren H. W., die beschul digd wordt van poging tot vergiftiging van zijne vrouw, dochter en schoonmoeder. De man was sinds eenige weken voort vluchtig. Van het feit zeifis een paar weken geleden reeds melding gemaakt. H. W. is na zijne inhechtenisneming naar Leeuwarden over gebracht, alwaar hij bovendien om andere redenen nog drie maanden gevangenisstraf zal moeten ondergaan. In Gaasterland (Fr.) zijn in de laatste 4 dagen meer dan 30,000 lijsters gevangen, eene waarde vertegenwoordigende van f3000. Een persoon ving op éen dag 260 vogels; hij maakte dus een daggeld van f26. Ook de overige 6 man der equipage van den Deenschen schoener Bellona, waarvan 3 personen in een jol werden aangetroffen en gered door een Scheveningsche bom, zijn be houden gebleven. Zij werden door het stoom schip Frankfurt in een boot aangetroffen en te Antwerpen aangebracht. De Indépendance Beige weet te vertellen, dat te Brussel in het St.-Jans-hospitaal de heer Jeen Nederlander, is overleden, die meer dan 200,000 frs, zonder bekende erfgenamen nalaat. De heer J., die sedert lange jaren met zijne eenige zuster gebrouil leerd was, heeft in den laatsten tijd alle mogelijke moeite gedaan haar op te sporen, teneinde zich met haar te verzoenen; maar alle onderzoekingen, in Nederland, in Indië, in Duitschland enz. waren vergeefsch. De nalatenschap is gerechtelijk verzegeld. Gemen*gde Berichten. PER TELEGRAAF. 's-G lUfENHAG E, 21 October. Tweede Kamer. Aangenomen zijn de overeen komsten tot bescherming van den industrieelen eigendom. Het protocol waarbij de octrooi wetgeving is betrokken, is uit het ontwerp gelicht, in afwachting der ratificatie door de overige landen. Ondanks veler bezwaar bleef de regeering bij haar voornemen om een octrooiwet voor te bereiden. Ook werd aangenomen de onteigening voor de afsluiting der Maas beneden Heusden en de voorloo- pige regeling der vicarie-goederen. De discussie over de ontwerpen tot ver betering van Berkel, Schipbeek en Regge is aangevangen. Post en Telegraphie. 0 n de rw ijs. Armenzorg. Rechtzaken. VI s s c h e r ij. Kerknieuws. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Veclfel (toez.) ds. J. Heenk, te Budel. Aangenomen: naar Kesteien door ds. W. R. Kalshoven, te-Hasselt. Bedankt: voor Kiopswolde door den heer F. Slnningbe Damsté, cand. te Wirdum. Bij Billigheim (Beieren) is een treurige misdaad gepleegd. De meelfabrikant Herz is daar vermoord gevonden, en als vermoedelijke schuldigen zijn de vrouw van den vermoorde, diens boekhouder en een. dienstmeisje In hechtenis genomen. De dienstbode van mevr. Herz heeft bekend door deze en den boekhouder te. zijn omgekocht om den beer Herz te vermoorden. Mev. H. ver zocht tegen 100,000 M. borgtocht voorloopig in vrijheid te worden gesteld, maar dat is geweigerd. De beer Stead, de bekende Engelscbe jour nalist, heeft uit 17 photographische portretten, voorstellende de 17 ledenvan het tegenwoordige Kabinet Gladstone, een portret laten vervaardi gen. dat, al het karakteristieke der zeventien hoofden vereenigend, voor de nalgemeene kop van het ministerie", indien men van zoo iets kan spreken, moet gelden. Het aldus verkregen por tret is in het pas verschenen nummer der Review of Reviews afgedrukt, en wordt door den heer Stead de belangwekkende kop van een zestigjarig heer gevonden. De oude Liberiaansche negerin Martha Ricks, die onlangs in Engeland is geweest om de koningin te zien, en ook op het Mansion-house door den lord-mayor en de lady-mayoress werd ontvangen, heeft aan laatstgenoemde eene sjaal van vogelve deren gezonden, als een souvenir van haar bezoek. Het hooggerechtshof te Kopenhagen heeft een misdadiger ter dood veroordeeld, wien dat nu voor de derde maal in zijn leven gebeurde, maar die tweemaal gratie verkreeg. Hans Nielsen, zoo heette de man, was een moordenaar en een brandstichter. Hij begon reeds als knaap van acht jaar, toen hij een pachthoeve in brand stak, en in den korten tijd, welken hij buiten de gevangenis doorbracht, pleegde hij her haaldelijk misdaden van dien aard, o. a. in 1877 te Londen, waar een door hem gestichte brand in de India-Docks voor millioenen guldens schade veroorzaakte. Te Bell's Landing in Alabama vermoordden vier kleurlingen Maandag een ouden manen zijn dochter. Roofzucht was de aanleiding. De misdadigers wer den echter ontdekt en bevonden zich weldra in de gevangenis te Monroevilie. De moord wekte ieders verontwaardiging en de verbolgenheid der menigte op de raoordenaais was zóo groot, dat men de ge vangenis bestormde en de 4 kleurlingen uit hun cellen werden gehaald. Eerst wilde men ze levend verbranden, doch liet «tnenschelijk gevoel" behield de overhand, zoodat de kleurlingen een voor een werden doodgeschoten. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York bestaat door middel van het stoomschip Spaarndam. De laatste buslich ting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 22 October, des voormiddags ten 11 use spoor tijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op bet adres vermeld te worden. Bij het gisteren te Dordrecht gehouden examen in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek zijn geslaagd de heeren A. Smit, J. van Katwijk en A. van den Dool, allen te Schiedam. De commissie tot het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onder wijs in de Nederlandsche taal, geschiedenis, aard rijkskunde, staathuishoudkunde en statistiek, staatsinrichting en schoonschrijven, zal voor het jaar 1892 zitting houden te 's-Gravenhage. Tot lid en voorzitter dier commissie is benoemd dr. W. B. J. van Eyk, inspecteur van het mid delbaar onderwijs te's-Gravenhagetot leden dr. J. te Winkel, dr. C. M. Kan en mr. P. W. A. Cort van der Linden, hoogleeraren te Amsterdam; dr. P. L. Muller en mr. J. T. Buys, hoogieeraren te Leidendr. P. J. Blok, hoogleeraar te Gro ningen dr. A. Iiluyver, mede redacteur van bet woordenboek der Nederlandsche taal te Leiden dr. H. Blink, privaat-docent te Amsterdam, In de afgeloopen week ontving de directeur der weesinrichting te Neerbosch voor de weezen f200 en voor den bouw van een ziekenhuis f 100 van N. N. uit Hilversum. Zooals wij in ons vorig nummer reeds met een enkel woord hebben medegedeeld, werden Dinsdag j.l. voor het gerechtshof te 's-Gravenhage de plei dooien in Uooger beroep gevoerd in de bekende proceduren der naamtooze vennootschap stearine- kaarsenfabriek nApollo" te Schiednm tegen den burgemeester dier gemeente qq. De rechtbank te Rotterdam had zich onbevoegd verklaard om van deze vordering tot teruggaaf van betaalde plaatselijke directe belasting over 1890 kennis te nemen, op grond, dat zij zoodoende tevens zou treden in een onderzoek naar de wettigheid van den aanslag, een onderzoek, dat bij art. 15 der invordenngsvvet van 1845 aan de kennisneming des burgerlijken rechters is onttrokken. Sir. B. M. Vlielander Hein, voor Apollo" optre dende, betoogde, dat die stelling der rechtbank berustte op een onjuiste opvatting van den aard van liet proces. Hier werd niet de wettigheid van den aanslag betwist, maar de wettigheid der verordening, bepaaldelijk van dat artikel, hetwelk volgens de administratieve beslissing van Gedeputeerde Staten zoowel fictieve als physieke personen m den kring der belastingschuldigen betrok, en volgens de leer van den Hoogen Raad belette de wet van 1815 den rechter niet in een onderzoek der wettigheid van de verordening te treden. Uit de geschiedenis van art. 245 der Gemeentewet leidde hij voorts af, dat deze niet veroorloofde de directe belasting ook van een nsamlooze vennootschap te heffen. Voor de geïntimeerde gemeente werd het woord gevoerd door mr. E. van Raalte, van Rotterdam, die meende, dat ait. 245 gemeentewet zoo ruuu gesteld was, dat ook andere dan physieke personen daaronder begrepen konden weiden. Pleiter betoogde, dat voor alles echter het aankwam op de vraag der rechterlijke onbevoegdheid en venledigde de zijns inziens juiste overwegingen van het vonnis. De rechtbank had den aaid der zaak van het geschil niet misgevat, maar teiecht begrepen, dat inderdaad een uitspraak van den rechter, als dooi de tegenpartij verlangd, niet kon gegeven woulen, zonder dat tevens weid aangetast de aanslag, zoodat het wel degelijk hier ook de nettigheid van dien aanslag betrof. Art. 245 gem.-vvet is niet een vooisciuift, gegeven aan den belastingwetgever, inaar aan den raad, als vaststellende het kolner, en de aanslag geschiedt niet enkel krachtens de veiordening, maar ook krachtens dat wetsartikel. Evenmin als, ook volgens de tegen partij, de rechter bevoegd is in deze zaak het be trokken artikel der veroidening te tnterpreteeien, evenmin kan hij ook in dit geval in een onder zoek van art. 245 tieden, zonder tevens over den aanslag te oordeelen. Adv.-gen. mr. Telders zal in deze zaak concl isie nemen 7 Nov. a.s. Door het O. M. bij de rechtbank te Alkmaar is tegen H. J. Iloenson en J. F. C. A. Woleken- houwer, voor het vei spreiden van valsch geld, geeiseht: zes en vijf jaar gevangenisstraf. YLAARDINGEN. Statistiek der haringvis- schenj tot en met 19 October. Aangebracht In 1889. Jagerij 2076, door 677 loggets 185.249, door 479 bommen 92.829, te zamen 280.154 ton. in 1890. Jagerij 1368, door 694 loggers 197.224, door 578 bommen 124.440, tezamen 323.032 ton. In 1891. Jagerij 2026, door 568 loggers 146.871, door 510 bommen 111.166, tezamen 2G0.063 ton. In 1892. Jagerij 1027, door 795 joggers 232.043, door 825 bommen 185.780, tezamen 418.850 ton. De prijzen waren op dat tijdstip voor volle haring: in 1889 f 13 a 13.25, in 1890 f 14.50, in 1891 f 17.50 a 17.75, en zijn in 1892 f 10.75 a 15.50. Aan den afslag werd gisteren alhier verhandeld: volle haring noordvangst f 15.50 a 15.75, volle haring No. 1 f 12.50 a 12.75, No. 2 f 10.75 a fll. Die haring f7.75 a f8. Gisteren is alhier binnengekomen 1 logger met 14 last haring en 8 ton zoutevisch, en 9 bommen van Scheveningen, gezamenlijk aanbren gende 1600 kantjes pekel- en 1060 kantjes steurbaring, en 1 bom van Noordwijk met 305 kantjes pekel- en 27 kantjes steurharing. MAASSLUIS. Gisteren zijn alhier aange komen 5 schepen, gezamenlijk aanbrengende 48 last pekel- en 16 last steurharing, en 1 bom van Scheveningen met 273 ton pekel- en 85 ton steurharing. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 60 zomerzalmen, die voor f0,70 tot fl.per 1/s kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 10 winter- zalmen, die f2.10 tot 2.30, per Vs kilo golden.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3