Maandag 24 October. N°. 8128. Eerste Blad. KENNISGEVING. A°. "f892. Z esenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Kennisgeving. Binnenlanflsehc Berichten. - 2.r UIT GEYER: J. ODÉ. BVRBAV: B OIMBh" SIRAAT, E 3 7. ieoNNKMENTSPRiis, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 0.10. Adverthntikprijs: tan 4—'10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f .10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Drikkjul geplaatst wordt tegen twerhaal berekend. Burgemeester enWethouders van Schiedam, Doen te weten, dat de verkiezing voor vijf leden van de Kamer, van koophandel en fabrieken aldaar, ter vervulling der vacaturen, te ontstaan door de periodieke aftreding in dit jaar van de heeren .J. J. G. Nolet, J. Meijer J.Pz., J. JET. Houtman, S. A. Maas en P. M. J. A. Lagerweij, zal plaats hebben op Maandag den 21 sten November aanstaande, ten Raadhuize aldaar; Dat de inlevering der stembiljetten zal aanvangen des voormiddags ten elf ure en voortduren tot des namiddags ten halftvvee ure, na w&lk laatstgemeld uur onmiddellijk tot de opening der biljetten zal worden overgegaan; Dat de ijst der kiesgerechtigden te rekenen van lieden, op de gewone dagen en uren, ter inzage zal liggen op de gemeente-secretarie; Dat de bezwaren tegen die lijst, hetzij die den klager, hetzij die andere ingezetenen betrellen, bij Burgemeester en Wethouders ingeleverd kunnen ■worden gedurende acht dagen, te rekenen van heden, na welk tijdstip geene bezwaren meer in aanmer king zulien komen. En is nicrvan afkóndjghig geschied, waar hot behoort, den 22sten October 1892 Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. De Burgemeester van' Schiedam, Gezien de missive van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie dd. 20 dezer A no. 3688 .(2de afd.) brengt ter algemeene kennis dat door den heer Minister van binnenlandsche zaken is bepaald dat art 8 van het Koninklijk besluit van 4 September 1892 Staatsblad no. 215), tot vaststelling van bui tengewone maatregelen tot afwending van Aziatische ehpera en tot wering harer uitbreiding en gevolgen, NIET MEER VAN TOEPASSING IS OP PERSO NEN KOMENDE UIT ANTWERPEN. Daar de bovenbedoelde Ministerieele beschikking reeds den 20sten dezer in werking is getreden, be hoeft van de aankomst of het vertrek van personen, na dien datum uit Antwerpen gekomen,geenkennis- geoing te geschieden. Schiedam, 22 October 1892. De Burgemeester van Schiedam, VAN DIJK VAN MATENESSE. Schiedam, 22 October 1892. Een grauwe hemel en gure wind- en regen vlagen zijn de attributen van de maand, die de Bataafsche vrijheidsvrienden Wijnmaand geliefden te noemen. Mocht men de stemming, die in officieele vergaderingen ltan heerschen, met den naam eener kleur benoemen, de naam grauw zou uitstekend passen voor vele, in de maand •October verplichte, raadsvergaderingen onzer vaderlandsche gemeenten, die dan geroepen worden de begrooting voor het jaar, dat in het verschiet ligt, te behandelen. Of het waar is, wat veel ouden van dagen zeggen, •dat die geldelijke aangelegenheden vroeger veel gemakkelijker werden afgehandeld, valt ■moeilik te beslissen. "Wat men zoo door den nevel van het verledene beschouwt, pleegt gewoonlijk een veel aangenamer beeld te vertoonen dan de scherpe lijnen vermogen, die de begrenzing van het tegenwoordige vormen. Belastingen, cijnzen en accijnzen, tienden en erfpachten, zijn er betaald ook in het grijs verleden, doch van de bereidwillig heid, waarmede de beurzen in den goeden ouden tijd zijn geopend, om den keizer te geven wat des keizers is, gewaagt de geschie denis veel minder dan van opstootjes en op roeren, die uitbraken, wanneer de fiscus wat veel dorst te vragen. Had de schrijver zoo geheel ongelijk, die beweerde, dat het Neder- landsche volk slechts voor drie zaken warm werd: voor zijn beurs, voor de kerk en voor het huis van Oranje? In elk geval zijn het drie loffelijke motie ven voor wakker en warm worden; het op prijs stellen van het geld, dikwijls door moeite vollen arbeid verkregenhet hechten aan de kerk der vaderen, wier vrome zin de zonen insgelijks tot gezonde vroomheid stemt; het vereeren van een stamhuis, waarmede men drie eeuwen in voor- en tegenspoed is ver- eenigd gebleven! Doch de liefde voor de beurs werd door bedoelden schrijver in eenigszins anderen zin opgevat. Hij meent er mee, dat de Neder lander met moeite tot het openen van zijn beurs te bewegen is, en daardoor deed hij een groot gedeelte zijner landgenooten toch bepaald onrecht. Vraag voor goede, voor wel dadige doeleinden; ge bereikt uw doel, dat is bijna zeker. Maar zeker is het ook, dat op het stuk van belastingbetalen ons volk vast houdend is. Wil men bewijzen, de laatste helft dezer eeuw levert zevan 1848, het jaar der grondwetsherziening, scheiden ons 44 jaren, bijna een halve eeuw. Belasting hervorming zou die herziening in haar gevolg medebrengen, doch de eerste ingrijpende stap op dit terrein werd in dit jaar gezet, door de aanneming der vermogensbelasting, die juist dezer dagen haar plaats in het Staatsblad kreeg. En wie het buitenleven kent, weet, hoe sedert jaren her ten platte- lande gedoleerd wordt, bij gelegenheid van de vaststelling van den hoofdelijken omslag. Men leze tot illustratie het hierop betrekking hebbende tafereel in de pastorie van Mastland, De groote huishouding kost veel geld en de behoeften van de groote huishouding zijn ia de laatste jaren verbazend toegenomen. 'tGaat daarmede als met de gezinnen. Ineen onzer provinciesteden rekende men een veer tigtal jaren geleden iemand gelukkig, als zijn jaavlijksch inkomen met vier cijfers werd ge schreven, dat wil zeggen: als het duizend gulden bedroeg; dat overkwam niet velen, vooral als ze tot den stand der ambtenaren behoorden. Wel zijn de tijden veranderd, zoo voor de gezinnen, als voor de gemeenten en de rijken. Nemen we de gemeente Amsterdam. Ook hare; gemeenteraad wacht in de volgende week de behandeling der begrooting. Te kort is sedert jaren bet resultaat van elk dienst jaar. De opcenten op de rijksbelastingen zijn gestadig verhoogd; de inkomstenbelasting tot een hooger percent opgevoerdde toestand der gemeente-linanciën is wezenlijk ernstig; een schrijver over dien staat van zaken schroomde zelfs niet den naam van debacle verwarring, te gebruiken, toen hij over de financiën der stad Amsterdam sprak. Welk een verschil bij vroeger! Maar ook welk een aanwas van bevolking De tijd is niet zoover verwijderd, dat Amsterdam te onder honden had een twaalftal scholen voor niet-be- talende leerlingen. Dat was bepaald te weinig, en het heeft later riet ontbroken aan verwijten over het feit, dat in Amsterdam voor tal van onvermogenden geen plaatsje op de school bank was te bekomen. En thans Nieuwe ge bouwen worden gesticht, waar 't noodig is, hvN =cholen opgericht het aantal openbare scholen, waar kosteloos onderwijs wordt ge geven, heeft in de hoofdstad des ïijks thans het kolossale cijfer van twee en zeventig be reikt. Met de groote uitgaven, hieraan ver bonden, heeft de verhooging van het budget voor armverzorging gelijken tred gehouden. Een enorme aanwas van bevolking, waarvan een groot gedeelte niet in staat is, de ge meente-linanciën te versterken Zoo is het in Amsterdam, zoo is het in menige andere gemeente van het rijk. Geen wonder, dat de behandeling der gemeente-begrootingen dikwijls plaats heeft in een grauwe atmos feer, dat de belastingbetalenden met aandacht het jaarlijksche financiedebat volgen. Geluk kig, als de senatoren zich dan door geen op- of aanmerkingen laten verleiden tot be snoeiingen van posten en postjes, waardoor de quaestie der financiën toch niet wordt opgelost. Dat heeft de Amsterdamsche ge meenteraad, hoe ongunstig de omstandigheden ook zijn, nimmer gedaan. Wel zijn er uit zijn midden stemmen opgegaandie een ommekeer wenschen in de huishouding der gemeente-financiën, en die het rijk willen doen optreden voor verschillende uitgaven, welke eigenaardig tot de bemoeiingen van het rijk behooren, maar die het langzamerhand op de schouders der gemeenten heeft gelegd. Het zal zeker nog wel eenigen tijd duren, voor de verwezenlijking van dit denkbeeld plaats vindt, doch de zorgelijke toestand der finan ciën van vele gemeenten zal vanzelf nood zakelijk maken, dat in deze richting gehan deld wordt. SCHIEDAM. 22 October 1892. Naar wij vernemen, heeft de heer W. F. Tak. op uitnoodiging van het bestuur van de afdeeling Schiedam van het sAlgemeen Nederlandse!» Werkliedenverbond", zich be reid verklaard in de maand November eene lezing te houden over de bij de Tweede Kamer ingediende Wetsontwerpen tot rege ling van het Kiesrecht. De poging van »eenige vrienden van de lotelingen" alhier, om op de beide dagen der loting voor de nationale militie het drank misbruik tegen te gaanis met den ge- wenschten uitslag bekroond. Niet minder dan 140 lotelingen maakten gebruik van hun aanbod om zonder onderscheid van gezindte in het »Lokaal voor Evangelisatie" samen te komen. Daar werden hun brood, koffie en siga ren verstrekt en het samenzijn zoo aange naam mogelijk ge (naakt. In prettige en opgewekte stemming bleef men geruimen tijd onder gezefligen kout, afgewisseld door het zingen van vaderlandsche liederen en het orgel spel van den heer J. S. Bosman, bjj een. De vrienden van de lotelingen verdienen een woord van dank voor hunne lofwaardige poging, die zooveel heeft bijgedragen tot het tegengaan van drankmisbruik onder de lotelingen, zoo dat wij van het getier, dat vroeger in onze straten op de lotingsdagen geregeld plaats had, thans zoogoed als niets gemerkt hebben. De Eerste Kamer is bijeenge»'oepen tegen Woensdag 26 dezer, des avonds te halfnegen. Bij kon. besl. van 20 Oct. is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift, inge steld faq kon. besl. van 22 Sept. 1855, toe gekend aan C. van Reenen, werkman te Hilversum, voor den buitengewonen moed en zelfopoffering, door hem aan den dag gelegd hij de levensgevaarlijke redding van A, Til- burgs aldaar, uit een onder het graven in- gestorten put, gedurende 8, 9 en 10 Octo ber 1892. In de St.-Ot. no, 247 is opgenomen het kon. besluit van 15 Juli 1891 ter uitvoering van art. 4 der arbeidswet van 5 Mei 1889, met de aanvullingen en wijzigingen ingevolge kon. besluit van 11 Aug. 1892. De St.-Ot. no. 248 bevat de wetten van 27 September j.l., tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd en tot wijziging van de bepalingen omtrent den accijns op het zout. Door de commissarissen der Koningin is op uitnoodiging van den minister van oorlog aan Ie burgemeesters verzochtwanneer militie-plichtigen uit hunne gemeente ter inlijving worden opgeroepen, aan deze man schappen bij hun vertrek naar de plaats voor de aflevering bestemd, eenig schrijven mede te geven, waaruit blijkt, of zich in de gemeente waaruit zij afkomstig zijn, ia de laatste acht dagen vóór den datum der inlijving een geval van cholera asiatica heeft voorgedaan. De gewone audiëntie van den minister van justitie op Dinsdag 25 dezer zal niet plaats hebben. Door de hoofdcommissie voor het hulde blijk aan de groothertogin van Saksen by haar gouden huwelijksfeest, is bij circulaire van den 19n dezer rekenschap gegeven van de haar toevertrouwde gelden en vau het daarvan gemaakte gebruik.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1