Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Nadat In eene vergadering van den 28sten Maart kon worden aangenomen, dat over eene ruime som kon worden beschikt, kwam de wijze ter sprake, waarop die gelden zou den worden besteed. Ondershands was ver nomen dat het de stellige begeerte van de groothertogin was. geen voorwerpen van waarde voor H. D. persoonlijk gebruik te ontvangen, en werd hierop besloten dat men zich zoude bepalen, een praehtalbum aan te bieden met de namen der deelnemers en het saldo ter beschikking van B.K.H. te stellen. Er werd voorts besloten, dat de aanbieding der beschikbare som van £27,800 door een mandaat op de Ned. bank schriftelijk zoude geschieden, en dat de secretaris zoude wor den uitgenoodigd, dit schrijven met het ge denkboek naar Weimar over te brengen. De graaf W. van Bylandt, die de com missie reeds door zijne hulp als secretaris aan zich verplicht had, hiertoe bereid be vonden zijnde, had de eer den 7n dezer bij HH. KK. HH. ten gehoore te worden toege laten na het doel van zijne komst te hebben kenbaar gemaakt en den brief der hoofd commissie aan de groothertogin te hebben uitgereikt, werd eerst door den groothertog en daarna door de groothertogin te kennen gegeven, hoezeer zij voor het hun aange boden nationaal huldebewijs erkentelijk waren. De groothertogin heeft haren dank schriftelijk herhaald, bij onderstaand schrijven van den 42en dezer. Weimar, 12 October 1892. Het is mij een aangename plicht aan Uwe Esc. uijn innigen dank te" betuigen voor uw schrijven van 4 Oct. 1892, waarin mij bij mijn gouden huwelijksfeest eon huldeblijk uit Nederland, mijn Vadeiland, wordt aangeboden, namens 30,337 landgenooten, welke ik met veel genoegen opge merkt heb, tot alle standen der maatschappij te benooren. De heer Graaf W. van Bylandt overhandigde mij namens de Commissie Uw brief met het man daat op do Nederlandsche Bank ten bedrage van 27,800, en tevens het schoone gedenkboek en den fraaien lezenaar. De woorden, welke de heer Nieolaas Beets wel aan den aanvang van het gedenkboek heeft willen stellen, hetgeen ik hoog waardeer, hehben mij zeer getroffen De keurige en sierlijke teekeningen, welke de lijsten der "deelnemers vergezellen, zijn door mij zeer bewonderd, terwijl de uitvoering van het ge heel mij een bewijs is. hoezeer de oud Hollandsche kunstzin tot op heden in leven is gebleven. Ik behoef U niet te zeggen hoe dit huldeblijk uit mijn geliefd Vaderland mij aangedaan en wel gedaan heeft, en hoe erkentelijk ik ben aan alle deelnemers. De herinnering, die mijn geboorteland mij be houden heeft, strekt mij tot groote en diepgevoelde vreugde. Ik stel mij voor, het fonds te doen dienen ten behoeve van een algemeen belang binnen Neder land, zij het tot nuttigheid, tot weldadigheid, of tot beschaving. Ik zal maatregelen nemen, dat dit fonds onder mijne'n naam binnen Nederland beheerd blijve, ten einde altijd te kunnen blijven dienen tot de be doelde bestemming. Ik verzoek u als voorzitter van de commissie tot het huldeblijk mijn innig gevoelden dank aan de leden van de commissie te willen betuigen, en dien dank op de u best gedachte wijze aan de deel nemers te willen kenbaar maken. Ik verzoek Uwe Exc. tevens de verzekering van mijne bijzondere hoogachting te willen aannemen. Sophie, Groothertogin van Saxen, Prinses der Nederlanden. Aan Zijne Excellentie Mr. J. P. J. A. Graaf Van Zuijlkn van Nijetklt, Lid van den Baad van State, enz. enz. te 's-Gravenhage. Naar de Amst. Ct. verneemt, zullen de spoorwegmaatschappijen met 1 April 1893 den Middeneuropeeschen tijd invoeren. Binnenkort zal door de sMaatschappij tot Exploitatie van Staatspoorwegen" eene wijzi ging worden gebracht in de dienstregeling van het Zuidernet, tengevolge van de ver legging der Berlijnsche mailtreinen over den spoorweg BoxtelWesel. jDa onschendbaarheid van het Eaadslid, Naar aanleiding van eene vry heftige dis cussie die in den Kamper gemeenteraad plaats htd, waarbij de burgeilijke beleefd heid zonder twijfel werd uit het oog verloren, brengt het Weekblad v. d, Burgerl. Administr. ter sprake ait. 47 der gem.-wet, waarbij be paald wordt, dat een raadslid niet gerechtelijk vervolgbaar is wegens'de stem of meening, door hem in de raadsvergadering geuit. Hoever gaat die straffeloosheid? Een arrest van den Hoogen Baad van 28 Juni 1865 eischte alleen, dat er eenïg verband zou aan wezig zijn tusschen het gesprokene en het aan de orde zijnde. Het Weekblad wijst, in aansluiting aan de hoogleeraren Buys en Oppenheim, die be perking, door den H. R. gesteld, af. Immers, deze onderscheiding is in art. 47 niet gegeven. Nergens staat, dat het raadslid zich bij het uitbrengen zijner meening moet houden aan hetgeen aan de orde is. Het blad zou niet weten waar de grens moest liggen. Het is goed, dat de wetgever een heroïek, maar alles afdoend middel heeft aangegrepen en den vertegenwoordiger straffeloos heeft ge steld, wat hij ook mocht goedvinden te zeg gen. Een schaduwzijde heeft dit middel on tegenzeggelijk. Doch ook hier moet men het goede en het kwade tegelijkertijd aannemen. De onschendbaarheid der vertegenwoordi gende lichamen is een te hoog goed, i m haar in de waagschaal te stellen, omdat daarvan misbruik mogelijk is. Waarbij toch ook nog altijd komt, dat èn de overtreder zich onver mijdelijk te verantwoorden heeft voor de publieke opinie, wier vonnis in dit geval wel degelijk uitvoerbaar is, èn de vergaderingen zeiven in hare reglementen van orde eeniger- mate het middel hebben, wel niet om over treding te voorkomen, doch herhaling althans te beletten. Dat sommigen nochtans in enkele gevallen strafbaarheid aannemen is, volgens prof. Buys, gelijk het Weekblad in herinnering brengt, een fout, hieruit voortspruitend, dat men in deze bepaling eene regeling wil vinden van de vrijheid van spreken, gelijk elders de vrijheid van drukpers en van godsdienst ge regeld is, behoudens elks verantwoordelijk heid voor de wet". Het tegendeel is waar, zegt prof. B. Niet om een regel is het hier te doen, maar om eene uitzondering op den regel; m. a. w.terwijl anders de regel geldt, dat men vrij is te zeggen wat men wil, behoudens ieders verantwoordelijkheid voor de wet, hebben wij hier te maken met de uitzondering, die deze verantwoordelijkheid voor raadsleden wegneemt. In de Septembervergadermg van direc teuren der »Ned. Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid", gehouden onder het voorzitterschap van den heer S. J. graaf van Limburg Stirum, hebben de nieuwbenoemde directeuren, de heer H. Figee, tnr. A. J. Lnschedé en dr. D. de Loos, zitting genomen, en is de heer mr. A. J. Enschedé benoemd tot vice-president. Volgens besluit der jongste algem. vergadering, zijn de volgende onder werpen, reeds omstandig in net tijdschrift toegelicht, ter nadere behandeling opgedragen aan de departementen lo. Landbouw-krediet, naar aanleiding van een verslag van den heer Armand Sassen, die als afgevaardigde der maatschappij het internationaal landbouw-congres te 's-Graven hage in 1891 heeft bijgewoond 2o. wenschelijkheid van staats- of parti culiere bemoeiing bij de ontginning van woeste gronden, naar aanleiding van een ver slag uitgebracht door een commissie, be staande uit de heeren mr. J. H. Schober, G. E. H, Tutein Nolthenius, mr. W. H. de Beaufort, prof. P. W. A. Cort van der Linden en R. Dinger. Ook is de aandacht der departementen ge vestigd op het onderwerp industrieele rechts pleging, naar aanleiding van een opstel des wege in het laatste congres ter tafel gebracht door den heer Westerouen van Meeteren. De commissie tot overweging van het onderwerpinternationale arbeidswetgeving, bestaande uit de heeren mr. J. Heemskerk Az., Arm. Sassen, mr. D. Josephus Jitta, prof. T. M. C. Asser, heeft op zich genomen bet onder werp in overweging te blijven houden, en daaromtrent later nadere mededeelingen te doen. Tot jury van beoordeeling voor de ant woorden, inkomende op de prijsvaag over een nieuw diploma, zijn benoemd de heeren jhr. M. V. de Stuers, A. Ie Comte en E. von Saher. Een voorstel van den voorzitter, om een algemeen onderzoek te doen naar het voor bereidend ouderwijs voor den ambachtsstand, is besproken en zal in nadere overweging worden gebracht. De sNederlandsche Yereeniging tot af schaffing van sterken drank", die Woensdag te Amsterdam vergaderde, heeft o. m. de volgende voorstellen aangenomen 1°. om in de plaats van f5000 een som van f 10.000 ter leen te nemen, en wel in aandeelen vau 10, 50 en 100 gld., de eerste serie rente loos, de beide andere met eene rente ad. 2 pCt. Van die f 10.000 zou dan de rente van f 7500 worden bestemd tot rente-betaling en schulddel ging, terwijl de overblijvende 12500 zouden worden besteed tot onderstand der kas en pro paganda 2o. den minister van justitie, bij ei kenning van al wat op dat gebied door hem in acht wordt genomen, te verzoeken bij aanstelling van justi tie- en politiebeambten in het bijzonder de aan dacht te doen vestigen op het al of niet onmatig gebruik van sterken drank 3° een motie, verklarende dat de geheelont houding door de vereeniging beschouwd wordt als een nuttig middel ter bestrijding van het drankmisbruik en de vereeniging den arbeid harer geheel-onthoudende leden op zeer hoogen stelt 4». den minister van justitie te verzoeken, de noodige voorschriften te willen uitvaardigen, op dat voortaan bij elke rechtzaak, hetzij burger lijke, hetzij straft echterhjke, opzettelijk worde onderzocht en aanteekenmg gehouden, in hoever de sterke drank daarbij medeplichtig nas, opdat jaarlijks uit de gerechtelijke statistiek ook hier te lande duidelijk worde, hoe groot het aandeel van den drank is aan de soort eu de hoeveelheid der behandelde zaken 5o, soortgelijke verzoeken te richten aan de ministers van marine en van ooi log, voor zooveel betreit.vloot en landmacht; 6o. middelen te beramen en voor te schrijven om de openbare vergaderingen bij afdeelmgen en in de correspondentschappen meer aantrekkelijk tema ken, dan deze nu zijn, voor het publiek. In den ioop van den dag werd nog op voorstel van het hoofdbestuur bi] acclamatie aan mr. J. Heemskerk Azn. het eere-Iidmaatschap der ver eeniging opgedragen. De bond van beambten, werkzaam aan de kantoren van 's rijks belastingen, zal dit jaar zijne algemeene vergadering houden op Zondag 30 October a.s., in het gebouw sTivoli", te Utrecht. De Rotterdamsc.he diergaarde werd dezer dagen met een fraai eo kostbaar geschenk verrijkt, bestaande in een vrouwelijk exem plaar van den lippenbeer, afkomstig van het vasteland van Indië en aangeboden door den heer Hendrik Veder Jzn., te Rotterdam. De Semaine médicale deelt mede, -dat vol gens opgaven van den directeur van den geneeskundigen dienst in België, van 25 Juli tot 12 October j.l. 1135 gevallen van cholera in België zijn voorgekomen, waarvan 564 doodelijk zijn verloopen, d i. dus ongeveer 50 pCt. De meeste gevallen kwamen voor in de provinciën Antwerpen en Henegouwen. Het tekort m kas van den directeur van het postkantoor te IJmuiden, die Woensdag avond werd gevangengenomen, is ruim f 5000. De Israêlietische gemeente te Hilversum heeft aan C. van Reenen, als blijk van hulde voor de redding van A. Tilburgs, een prachtige regulateurklok geschonken, en aan zijne beide helpers Gijs van Reenen en Van Asvelt, dekens. Uit het onderzoek naar het jongste onge luk bij het station van den staatsspoorweg te Deventer is gebleken dat de wisse! wachter zich heeft schuldig gemaakt aan plichtverzuim. Bij 20 gezinnen, wonende onder Varseveld en Dinxperlo, bestaat het voornemen, onder leiding van den onderwijzer Van L., binnen kort naar Amerika te vertrekken, waar men een kolonie zal stichten. De herbergier Q. te Sittard, die bezig is den achterbouw van zijn huis in eene dans zaal te herscheppen, had het fortuintje dat zijne werklieden bij het omgraven van den grond een blikken bus opdelfden, die aan gouden 20-mark-stukken ruim 1100 mark, benevens twee gouden tientjes bevatte. De heer Q. is eerst eenige jaren eigenaar en bewoner van het huis. Er wacht de door advertentiën reeds zoo geplaagde menschheid nog eene groote bezoe king. Een zekere heer Sydney Hodges te Londen heeft een toestel bedacht waarmede hij een groote, schitterend verlichte letter bij nacht op de wolken kan doen schijnen. Hoe hij dit doet, de bijzonderheden van zijn machine, verzwijgt hij, maar aan een aantal deskundigen, waarbij een genie-officier, gaf hij eene uitlegging die volkomen voldeed. Als de uitvinding wordt toegepast, zal weldra de avondlucht tenzij de maan schijnt er even bont uitzien als het advertentie- scherm van een schouwburg. Bij zonneschijn kan de uitvinding van den heer Hodges nog niet worden toegepast, maar daar zal spoedig wel iets op gevonden worden. Dan zullen we spoedig in plaats van blauwe luchten en witte wolken niets meer zien dan reusachtige aankondigingen van zeep of cacao, tenzij alle regeeringen der aarde zich gezamenlijk ook een toestel aanschaffen en een verbiedend 5 Hier niet aan te plakken" op de wolken doen schijnen. Brj gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de »Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank" is een feestnummer verschenen van het orgaan der vereeniging deFolksvriend. In dat nummer wordt een opgave gedaan van de eereleden, oprichters en leden van het hoofdbestuur sedert 1842; voorts bevat het een kort overzicht van dit 50-jarig tijdvak en enkele fragmenten van redevoeringen over de afschaffing van sterken drank. Bij W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle is in de bekende handige Schuurmans-editie verschenen der wet tot heffing eener vermo gensbelasting met aanteekeningen, ontleend aan de beraadslagingen en gewisselde stukken en alphabetisch register van den heer P. II. Jordens,commies ter prov.griffie van Overijsel. Rotterdam. De gemeenteraad heeft Donderdagmiddag, behalve de artikelen 3 en 8, al de 26 artikelen der plaatselijke inkomsten belasting afgehandeld en met een geringe wijziging goedgekeurd, evenals de verordening op de heffing en den beschrijvingsbrief dezer nieuwe belasting. Bij het amendement op de artt. 3 en 8 der heeren Hudig, Sanson en Baartz om inko mens van f600 niet te treffen, maar eerst die van f700 staakten de stemmen, 16 tegen 16, zoodat de beslissing over deze arti kelen en die der geheele verordening is aan gehouden tot Donderdag a.s. voor de begroo ting. Al de amendementen van den heer Muller werden verworpen met groote meer derheid. Ingekomen is o. a. een adres van den hoer Bicker Caarten en 1810 anderen, tot afschaf fing van de kermis. Maasslnis. De verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad, in plaats van den heer A. R. van Beekum Maurisse die bedankte, en den heer J. H. van den Heuvel die de gemeente verliet, zal plaats hebben op 8 November a.s. Apeldoorn. Te 4 uur vertrokken HH. MM. de Koninginnen naar Amsterdam, ten- einde getuigen te zijn van het te water laten van het oorlogsschip Koningin Wilhelmina. De Koninginnen keeren te 5.40 op het paleis het Loo terug. Ermelo. Tot directeur der gestichten van de zendinsgemeentsn is benoemd de heer A. Mooij, te Rotterdam. Uit Dresden schrijft men aan het N. o. d. D. nog aangaande de uitvoering van het Amster- damsche a-eapella-koor Na de uitvoering van het solo-quartet ïMatona mia cara," dat ook daar evenals elders herhaald moest worden, overstemde éen forsch »bravo!" de eindelooze toejuichingen. Geen geringe voldoening zal het geweest zijn voor de zangers, de dames De Roever en Ribbe en de heeren Rogmans en Messc'naert, als zij later vernomen hebben dat het Rubinstein was, die op zoo warme wijze uitdrukking gaf aan zijne be wondering. Te Sospello, nabij Mentone, jaagde dezer dagen een heer uit Posen, met name Julian Schwarz, zich een kogel door het hoofd. De man had te Monte Carlo zijn gebeele vermogen aan de speel tafel verloren. Het gerechtshof van Old Bailey heeft dr. Neil!, sehuldig verklaard aan de vergiftiging van vier vrouwen in de Londensehe wijk Lambetb, ter dood veroordeeld. Te Londen is zekere vroinv Steel, die er haar werk van maakte kinderen te stelen, tot 7 jaar dwangarbeid veroordeeld. Jouet, het hoofd der katholieke zending op Nieuw-Guinea, is door den paus op een audiëntie ontvangen. Hij bood een kaart aan van een nieuwe

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2