A0. 1892, Maandag 24 October, ff. S128. Tweede Blad. Feuilleton. AAN DB GRENS. 9 ö86Bveert?gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J." ODÉ. Buitenlandsche Berichten. AHONMKM khtsprtjsper kwartaal franco per post, door bet geheelo Rjjk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BÜKBAUï BOTËBÏTRAAT, B 29. Advbrtkntikpriis: ran 1—10 gewone regel» met inbegrip van eene Contantf .10 Iedere gewone regel meer - 0.10 Driëham. geplaatst wordt tegen ïwbeiual berekend. ENGELAND. De nineteenth Century bevat een artikel van den heer Chamberlain, den aanvoerder der unionisten, waarin deze betoogt, dat zijne partij zich niet moet bepalen tot eene be strijding van Gladstone's homerule-plannen, maar aan het land iets degelijks moet kun nen beloven voor het niet ver verwijderd geval dat de Gladstoneaansche meerderheid in duigen zal vallen en een nieuw beroep op de kiezers zal noodig zijn. Tot die beloften, welke den schijn hebben van een partijpro gram, behooren: invoering van een wette- lijken arbeidsdag van acht uren in de mijnen, verantwoordelijkheid der patroons in geval van ongelukken, pensionneering van oude werklieden en eeue wet tot beteugeling der dronkenschap door de kroegen te veranderen in werklieden-clubs. Da conservatieve pers 13 met dit program echter al bijzonder weinig ingenomen0. a. de Standard verklaart den lieer Chamberlain ten eenenrnale onbevoegd om een program op te stellen en acht alleen lord Salisbury daartoe gerechtigd. Het heeft dan ook den schijn dat bet gevolg van zijn schrijven zal zijn eene scheuring der oppo sitie, terwijl de schrijver juist het tegendeel beoogde. Franpois, die te Londen aangehouden werd onder verdenking van medeplichtigheid aan de ontploffing op den r Boulevard Magenta" te Parijs, is gisteren wederom voor den politierechter gebracht, maar de zaak is op nieuw eene week verdaagd. De heer Michael Davitt heeft te Kilkenny eene openbare vergadering belegd, waarin hij de Ieren aanspoorde, vertrouwen te stellen in het beleid van den minister John Morley, die reeds gevolg heeft gegeven aan zijne be lofte om eene commissie in te stellen, tot onderzoek van de zaak der uitgezette lersche pachters, en niet tot daden van ongeduld over te gaan in een tijd nu de regeering bezig is een homerule-ontwerp voor Ierland gereed te maken. Na eene collecte ten be hoeve der uitgezette pachters te hebben aan bevolen, bepleitte hij ook de invrijheidstelling der lersche staatkundige gevangenen, daarbij een beeld ophangende van de kwellingen, welke hij vroeger in den kerker te verduren had. Pater David Hemphreys, een der leiders van het vroegere veldtochtplan", is floor den aartsbisschop Croke benoemd tot pastoor in het afgelegen plaatsje Gortnahoe, maar heeft geweigerd daarheen te gaan op een oogenblik dat hij zijne tegenwoordigheid in Tipperary zoo hoog noodig acht. De districts-inspecteur van politie Lilly, die in de vorige week, terwijl hij met zijn knecht op een karretje huiswaarts reed, bij Balivor in het graafschap Meath door een zestal kerels des avonds op een eenzamen weg werd aangevallen, ligt zwaar ziek, tengevolge der stokslagen, die hij op het hoofd bekwam. Zoo hij al beter wordt, zal hij waarschijnlijk toch een oog kwijt zijn. Een drietal der maanlich ten is in hechtenis. Nog een paar benden maanlichtei's hebben zich in de laatste dagen op verschillende plaat sen vertoond en kogels gevuurd in de huizen van lieden, die niet aan de homerule-bewe- ging wilden meedoen. De »Anti-Popery Association" te Londen hield Woensdag een protest-vergadering tegen de benoeming van den katholiek Knill tot lord-mayor. De vergadering was hoogst on stuimig, dewijl de meerderheid bleek te be staan uit Roomschgezinden, zoodat bijna niemand ongestoord het woord kon voeren. Ten slotte werd een motie in anti-Roomschen geest aangenomen verklaard, hoewel er slechts weinigen vóór stemden. Een amendement in tegenovergestelden zin werd niet in behandeling genomen. Ter beantwoording van eene deputatie uit het anti-slavernij-genootschap, welke kwam spreken over het protectoraat over Uganda en de rijksgarantie voor den Momba-spoorweg, verklaarde de heer Rosebery, dat de regee ring geenszins onverschillig was voor deze quaesties. Nadat zij de band aan den ploeg heeft geslagen, kan zij zich niet terugtrekken. Met deze verklaring verbindt de regeering zich nochtans met tot eene bepaalde staatkunde; maar wel kon Rosebery verklaren, dat de /.aak waarover de deputatie kwam spreken, ook volgens de regeering zelve eene gewichtige plaats' onder hare werkzaamheden moest innemen. DU1TSCHLAND. Prins Frederik Leopold van Pruisen, de eerste der Duitsche ruiters die uit Berlijn te Weenen aankwamen, is door keizer Frans Jozef benoemd tot luitenant-kolonel bij het Oostenrijksche huzaren-regiment, waarvan keizer Wilhelm de chef is. "Volgens eene correspondentie uit Berlijn aan de Kolnxsche Zeitung houdt de regeering zicli ijverig bezig met de voorbereidende werk zaamheden voor een uitgebreid plan ter ver hooging van belastingen, om daaruit de kosten voor het nieuwe legerplan te dekken. Het zijn de belastingen op tabak, bier, gedistilleerd en effectenzegel, waarbij komt eene nieuwe be lasting, namelijk op binnenlandsche moussee- rende wijnen. Er was wel een gerucht in om loop, dat de regeering van eene verhooging der bierbelasting had afgezien, maar de corres pondent spreekt dit pertinent tegen, en hjj voegt er bjj, dat men in den Bondsraad niet gelooft voor eene verhooging dezer belasting op moeilijkheden te zullen stuiten. F R A N K R IJ K. De algemeene vergadering der werkstakers te Carmaux heeft het voorstel om hun geschil door scheidsrechters te doen beslechten, aan genomen, en de heeren Millerand, Pelletan en Clemenceau tot scheidsrechters gekozen. De vergadering droeg den afgevaardigde Baudin op, met een geheime zending naar Parijs te gaan. Besloten is de werkstaking voort te zetten totdat de scheidsrechters uitspraak gedaan zullen hebben. De minister-president Loubet heeft de rol van scheidsrechter in het geschil tusschen de mqn-maatscbappij te Carmaux en de mijn werkers aangenomen. Den heer Reifman, gezant van Italië, is een ongeluk overkomen met zijn rijtuig. De koetsier is zwaar gekwetst en de gezant ernstig gekneusd. Het bericht dat er eene versterking van 500 man zal worden gezonden van Dakar naar Dahomey, wordt bevestigd, TALIE. Aan een banket te Livorno heeft de minis ter van oorlog er op gewezen, dat het budget voor oorlog is verminderd van 265 millioen tot 246 millioen. Hij achtte het moeilijk, nu nog meer te bezuinigen. De Courrier de Naples meldt, dat de regeering, door de Duitsche gesteund, de toestemming van Oostenrijk heeft gevraagd Roman van JOHANNES VAN DEWALL. 5. Eerst fronste de dame ongeduldig de wenk brauwen; zij mat den majoor met een even vertoornden blik als zij het den luitenant gedaan had, maar zij begreep instinctmatig, dat deze heer haar zeer van dienst kon zijn in hare onaangename positie, en daarom veranderde zij, hoewel met eenige moeite, de uitdrukking van haar gelaat. Zij was eene Poolsche en verachtte de Duitschers, maar zij verborg haren hevigen toorn en hare minachting voor de onderdrukkers zij boog even voor den vreemden officier cn bedankte hem in het zuiverste Fransch voor zijne vriendelijkheid. Tevens beklaagde zij zich, dat men, zonder op hare waarschuwing te let ten, niet voor haar rijtuig had willen uitwijken, ja zelfs, dat een der soldaten met zijn sabel j baar voorpaard geslagen had, tengevolge waar van haar rijtuig was omgevallen. »0, maar dat is ongehoord," zeide majoor Edler met een verontwaardigd gezicht; doch hij verstomde plotseling, toen hij iemand anders hoorde roepen«Hulp, menschen, dezen kant uit 1 Die arme drommel heeft zijn been gebroken 1" en hij zag, hoe iemand zich over den steunenden bediende heenboog. Dit was luitenant Van Parscbner, die met behulp van verscheidene ulanenden armen man uit zijnen moeilijken toestand trachtte te bevrijden; hij kwam juist bijtijds, want de bediende was door den zwaren last half dood gedrukt en zijn rechterdijbeen was gebroken. sHeeft hij zijn been gebroken?" vroeg de majoor met een ongeloovig gelaatogeef den kerel een slok brandewijn, dan is hij direct weer klaar." Bijna terzelfder tijd kwam de dokter van het regiment bij den armen man, om hem te onderzoeken, nadat men hem van zijn zwaren last bevrijd zou hebben. Kr<- Xwerij, gij zijt zacht genoeg gevallen, om nu weer tot u zeiven te kunnen komen riep de jongedame, wier drift nu weer de overhand kreeg. Leid dan eerst de voorpaarden over de sloot, gij ziet immers, dat geen van die luiaards een band uitsteektOh, jestem wokropnijm humorze!" (Ik ben in een ver schrikkelijke luim.) dVergun mij, panienka, (freule) dat ik eerst den armen knaap help. Ik geloof wezenlijk, dat uwe edele rijkunst hem niet veel goeds opge leverd heeft," zeide haar begeleider scherp. »Wat bedoelt gij?" vroeg de jongedame en trad met dichtgeknepen lippen een weinig nader. ulk bedoeldat hoe voornamer de koetsier is, men des te zekerder op een ongeluk kan rekenen. Dat gebroken been, Martha, is slechts het kleinste ongeluk, door u veroorzaakt De fraai gevormde wenkbrauwen van het meisje trokken bedenkelijk te zamen, nu haar begeleider zoo onbewimpeld zijnen toorn te kennen gaf. Haar geduld werd kort daarna weer op een harde proef gesteld, want de beleefde majoor kwam weer te voorschijn en bood haar herhaalde malen zijne diensten aan. Terwijl bet dus haar plan was, den heer in de pelsjas een scherp antwoord te geven, moest zij den buitengewoon galanten majoor te woord staan. Inwendig kookte zij van woedeieder oogenblik veranderde de uitdrukking van haar gelaat hetgeen de adjudant, die haar onophoudelijk van ter zijde aangestaard had, zeer bekoorlijk vond. Zoo dacht de majoor er zeker ook over, die haar herhaaldelijk verzekerde, dat hij de zaak streng zou laten onderzoeken en haar aanbood, het rijtuig en alles weer in goede orde te laten maken. Niet weinig was hij verwonderd, toen hij, terwijl hij dit zeide, opmerkte, dat het eskadron zich in beweging had gesteld cn luite nant Van Parschner alleen met een kleinen troep achterbleef. Plotseling bleef hij steken, fronste de wenkbrauwen, ging op den rand van de sloot staan en kon zijne verbazing niet anders uiten, dan door een langgerekt vAha". Dat was juist op het oogenblik, dat de laatste man van het eskadron de plaats passeerde, waar het omgevallen rijtuig lag. ïRitmeester Van Brandenstein Wachtmeester Dom braw itz nep hij met wijd opengesperde oogen en ten hoogste

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5