Binnenlandselie Berichten. Koloniën. V s s c h e r ij. tot het openbaarmakenvan het Oostenrijksch- Italiaansche traetaat, maar deze geweigerd is. In zijne toespraak ter gelegenheid van het eerstvolgend consistorie zal de paus spreken over de Fransche katholieken, het pausdom en Italië. De paus heeft van vele bisschoppen en aartsbisschoppen brieven gekregen, waarin de heiligverklaring van Columbus werd ge vraagd. De paus heeft last gegeven, dat alle stukken welke op het leven van den ont dekker der nieuwe wereld betrekking hebben, aan de congregatie voor den ritus zullen worden toegezonden. Zooals is gemeld, had de congregatie reeds vroeger als haar oordeel uitgesproken, dat tegen de heiligverklaring bezwaren bestonden. SPANJE, De Qaceta meldt dat de jonge koning gisteren een goeden dag heeft doorgebracht. Er zal slechts eens per dag een bulletin over den gezondheidstoestand des konings worden uitgegeven. Eenige Kamers van koophandel hebben be sloten, zich met het verzoek tot de regeering te wenden, dat de grondslag van het handels- tractaat zijverlaging van het minimum tarief eo verhooging der belastingschaal van het alcoholisch gehalte, eu dat bij weigering geen traetaat gesloten worde. De belastingen brachten in het de kwar taal 126,439,465 pesetas op tegen 129,412,107 in hetzelfde tijdvak van vorig dienstjaar. T U K K IJ E. De directeur van het Grieksche Lyceum te Mona"tir is gevangengenomen, onder be schuldiging van het vormen van een opstands- comité. AMERIKA. De feesten ter gelegenheid van de wijding der gebouwen voor de wereldtentoonstelling te Chicago, op Woensdag bepaald, hebben reeds Dinsdag een aanvang genomen met een grooten optocht, waaraan 90,000 personen deelnamen, onder wie de leden van het ge meentebestuur en den gemeenteraad, de gou verneurs der Staten en de afgevaardigden van talrijke vereenigingen uit het binnen- en buitenland. De stad is in feestdos gehuld. Tusschen Britsch Columbia en den staat Washington is een grensgeschil ontstaan over eene streek, welke rijk aan mineralen blijkt te zijn en welke de Vereenigde Staten en Canada elkander betwisten. Een telegram uit La Guyara aan de New- York Herald meldt, dat de gezant der Ver eenigde Staten de door generaal Crespo in Venezuela ingestelde regeering formeel erkend heeft. Een telegram uit Mexico meldtBij regee- ringsbesluit is het recht op katoen verminderd met 20, dat op drukpapier met 30 percent, verbaasd over de lompheid, jegens hen» begaan. Alleen de laatste gaf antwoord. Hij kwam naderbij en vroeg, wat er van zijn verlangen was. «Wat beteekent dat 7 Waarom zet gij uwen marsch voort 7" »'tls ons bevolen, commandant." i Bevolen 7 Wie heeft hier recht te be velen 7 SapristiEn wat doen zij ginds 1 Luitenant Van Parschner «CommandantWat doet gij met uwe manschappen 7" «Mij is bevolen gindsche wapenen in beslag te nemen en naar Krakau te brengen." «Bevolen? Fij mijne zaligheid, dat is ongehoord 1" Hier bleef de majoor steken duidelijk was op zijn gelaat te lezen, dat zijne verontwaar diging en verbazing in toorn overgingen. Men het beru hier alleen achter, men nam, zonder onderzoek in te stellen, de wapenen in beslag, dia aan zulk eene bekoorlijke jongedame toe behoorden, 't was ongeloofelijk Wel is waar luidde het bevel zeer beslist-, maar wat konden hun de Russen schelen, en terwijl ook de rechten op ijzer, glas en andere voor fabrikatie gebruikte artikelen vex-laagd worden. Het besluit bewijst dat de staatkunde van het ministerie van financiën beoogt, de rech ten op eenige artikelen van invoer te verlagen en verscheidene lot dusver tolvrije artikelen met een gering recht te belasten. De regeering overweegt eene hervorming van het voor verschepers lastige tolreglement. AFRIKA. Blijkens het jongste nummer der Trans- vaalsche Staats-Courant, zullen de verkiezin gen van een president en eenige leden van den Volksraad van 10 Januari tot 20 Februari a.s. worden gehouden. Voor generaal Jou- bert en den hoofdrechter Kolzé wordt krach tig gewerkt, doch het zal niet zoo gemakkelijk vallen sOom Paul" uit den zadel te lichten. De invloedrijke bladen de Volksstem en de Pers pleiten krachtig voor diens herkiezing. Het nieuwe tarief van invoerrechten geeft in de KaapkolonieNatal en den Oranje- Vrijstaat aanleiding tot klachten, en van een vereenigd Zuid-Afrika schijnt men weerver der dan ooit verwijderd. Met name de invoer van versche groenten en vruchten uit de Kaapkolonie, tot hiertoe zoo winstgevend, wordt met ondergang bedreigd. President Kruger heeft zich bereid verklaard tot ver laging der rechten, doch tijdens het reces van den Volksraad zgn zijne handen gebonden. CHINA. De Standard meldt uit Shanghai, dat eene privaat-depêche uit Singaw afgezonden vermoedelijk door een Engelschen zende ling berichten bevat van het verminken van Europeesche Christenen in de provincie Shensi, waarschijnlijk na een tegen de Chris tenen gericht volksoproer. De Europeesche zendelingen aldaar bestaan uit 27 Anglicaan- schen, 30 Franciscanen en 3 Baptisten. De verre afstand maakt het brengen van hulp moeilijkde naastbijgeiegen haven Hankow ligt op een afstand van 400 mijlen. De mail van Indo-China, gisteren te Mar seille aangekomen meldt, dat de zwervende benden gevaarlijk worden. Aan den kant van Minhey plunderden zij enkele dorpen, maar de Chineesche dorpen werden gespaard terwijl alle rijke Anamitische dorpen be dreigd zijn, worden de Chineezen ontzien. Men vermoedt dat de mandarijnen order ge geven hebben om alle Anamitische dorpen aan te vallen. De Avenir de Tonkin, met de mail van 6 September verzonden, meldt dat Thankhe gedurende 8 dagen aangevallen is door 1500 Chineezen, die uit de naburige bergen waren afgedaald. De Chineezen moesten echter tegenover de manhaftige houding van het garnizoen den aanval opgeven. waarom zouden zij om hunnentwil ongenoegen krijgen met de bewoners van het land, die hun een onderkomen moesten verschaffen 7 Bovendien Terder kwam hij niet met zijne overpeinzingen, want er ontstond een druk ge sprek tusschen de jongedame en luitenant Van Parschner, waarnaar allen weldra nieuwsgierig luisterden. «Vergeving, freule, 'tis mijn plicht," zeide de officier, die aan den rand der sloot stond en de jongedame ernstig doch vastberaden aanzagdeze had snei zweep en teugels aan haren metgezel gegeven, toen zij hoorde, wat de officier tegen zijn overste gezegd had. «Wilt gij onze wapenen in beslag nemen 7 O, maar dat is ongehoordDat wil ik we! eens zienTerug, mijnheerriep de schoone Poolsche in bevigen toorn. Zij was de jongste dochter van den heer Von Bordowski van Wicelowiec en haar geleider was graaf Xaver Tardowskieen voornaam Puolsch edelman. De ulanen hadden hier in het bosch dus een vrouwelijken koerier ontmoet, die op een bé- TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 21 October. De overeenkomsten tot bescherming van den industrieelen eigendom vormden ook heden nog het onderwerp van debat. De heer Van Karnebeek bleef de overeen komsten onnoodig achten voor de intern, be scherming. van handels- en fabrieksmerken en bleef aandringen op verwerping, opdat wij ons kunnen losmaken van de Unie, ook al voeren wij weer octrooien in. Maar onze wetgeving behoudt dan haar vrijheid en wjj kunnen handelen overeenkomstig onze be hoeften. De heer Mees kondigde een amendement aan, hetwelk ten deel heeft te voorkomen dat de Kamer een octrooi-wetgeving behan- dele, onder den druk van deze overeenkomst. De heer Van Houten kon aan het Kabinet geen steun toezeggen voor een wederinvoering der octrooien, en vroeg of het Kabinet daar omtrent eenstemmig denkt. Van een liberaal Kabinet had hij een streven tot herstel der octrooien niet verwacht. De minister van buitenlandsche zaken ver zocht van de octrooi-wetgeving geen partij zaak te maken. In 1869 geschiedde dit ook niet. Hij verzekerde nogmaals dat de Kamer, de overeenkomsten goedkeurende, zich niet verbond mede te werken tot een octrooiwet. Maar de regeering acht zich door de ver klaring te meerder gebonden tot een poging om een octrooiwet tot stand te brengen. Tegen het denkbeeld van den heer Mees had de regeering geen bezwaar. Zij nam zelfs de daarop betrekkelijke bepaling terug. De overeenkomsten zijn zonder stemming goedgekeurd, na aanneming van art 4 met 62 tegen 5 stemmen. Goedgekeurd is het wetsontwerp tot ont eigening voor de afsluiting der Maas beneden Heusden, nadat de minister van waterstaat verzekerd had dat de belangen der scheepvaart geen gevaar zouden loopen. Het ontwerp houdende de voorloopige maatregelen tot het, behoud der vicarie-goede- ren werd goedgekeurd. De termijn van duur is bepaald op 3 jaar. Het ontwerp tot verbetering van de Berkel werd aangenomen. Hierna ving het algemeen debat aan over de subsidie-ontwerpen voor de Berkel, de Schipbeek en de Kegge. De heeren Oppedijk en Smeenge betuigen hunne ingenomenheid met dit wetsontwerp, hoewel eerstgenoemde het subsidie door het rijk aan de waterschappen toegezegd in ver houding tot de overige kosten voor denbin- nenlandschen waterstaat bestemd, niet hoog genoeg en onbillijk acht. De heer Havelaar betreurt het volkomen partieele van dit voorstel en acht het on billijk dat slechts enkele riviertjes verbeterd worden, terwijl ten. aanzien der overige geen toezegging gedaan wordt. De minister van waterstaat herinnert aan het onderzoek, door zijn voorganger omtrent de kleine rivieren ingesteld, waarvan het resultaat was dat hulp aan een viertal in exceptioneelen toestand verkeerende riviertjes noodzakelijk: vas, zonder daardoor de overige uit te sluiteneen algemeene maatregel is echter onnoodig en ongewenscht. paalde plaats, zoo dicht mogelijk bij de grenzen wapenen verborg, welke dan later afgehaald werden. Tot nu toe had niemand haar in deze dagelijksche bezigheid gestoord; met trotscbe minachting was zij telkens in haar rijtuig, met vier paarden bespannen, de keizerlijke patrouilles voorbijgeredenheden bracht haar eigen over moed haar vooi het eerst in ongelegenheid. Wat zij deed was verboden, dat wist memand beter dan de freule zelve; het was haar schuld, dat de wapenen nu verstrooid op den weg lagen, en de bediende zijn been gebroken had. Dit laatfte kon haar nu wel weinig schelen, maar de wapenen kon zij onmogelijk den gebaten vijand laten behouden zij moest alles beproeven om die nog te tedden en op de plaats hunner bestemming te bsengen. 't Was heden oen feestdag en vijfhonderd man zouden daarvan gebruik maken, om 's avonds, begunstigd door de duisternis, over de grenzen te trekken. Aanstonds wendde de jongedame zich met vorstelijken trots tot den luitenant met het hoofd in den nek, schitterende oogen, het fraaie mondje verachtelijk opgetrokken, met De heer Van der Borch van Verwolde blijft den door den min. ingeslagen weg nog altijd afkeuren, al erkent hij 't goede ook in dit" voorstel en al verheugt hij er zich in, dat de vroegere oppositie tot deze regeling, die meer in 't belang der ingelanden is, heeft geleid. Spr. keurt 't overigens af, dat wel aan de Berkel- en Schipbeek-waterschappen, maar niet aan 't waterschap van de Dortherbeek, dat ten behoeve van Berkel en Schipbeek is opgericht, subsidie wordt verleend. Na repliek van den heer Havelaar en den minister, die den heer v. d. Borch v. Ver wolde de verzekering geeft dat op de belan gen van de Dortherbeek zal worden geletr wordt het debat gesloten. Dinsdag te lVs uur voortzetting. In de Aljebsche courant van 14 Sept. komt hat verhaal voor van het zelfopoffeiend en moedig gedrag van den sergeant der artillerie K. Ligthart, die op voordracht van zijn regiments-comman dant bij kon. besl. van 17 Augustus tot lidder der Miiitaiie Willemsorde 4e klasse werd be noemd. Het was in den morgen van den 4n Mei dezes jaars dat de afkomende wacht van het blokhuis te Kota Pagani dooreen vijandelijke bende werd beschoten. Sergeant Ligthart, commandant van het artillerie-detachement, wilde door middel van granaatworpen den vijand verdrijven. Na vier worpen gelukte het inderdaad het vijandelijk vuur tot zwijgen te brengen, maar een kwartier later herhaalden de Atjahers het vuur uit een versterking achter groote tjamaraboomen. De mortier werd daarom weder in batterij gebracht en andermaal werden drie worpen gedaan. Bij den vierden worp ontbrandde we! hpt pijpje, maar het vuur werd niet aan de kardoes meegedeeld, waardoor de granaat, in plaats van op 900 Mr slechts op 150 M afstand sprong. Ligthart liet zich hierdoor niet. ontmoedigen, maar zocht, onder het vuur des vijands een nieuwe kardoes, waarmede de mortier andermaal werd geladen. Evenals bij den voiigen worp ont brandde weder het kopgezwinde pijpje, maar ook nu vatte de gezwinde lont vuur, waarbij een groote vuurstiaal uit den granaat spoot. Toen de sergeant dit zag, aarzelde hij geen oogenbhk. Zonder het gevaar te achten, duwde hij den kanonnier, die naast hem stond, in een kuil, riep den commandant der bezetting toe zich met zijn manschappen te dekken, gooide de mortier snei om, zoodat de brandende granaat er uit rolde en slingerde deze toen met alle kracht ongeveer 15 meter buiten de draadversperring, ter zijde van het blokhuis. Onmiddellijk daarop volgde een luide knal. De granaat was gesprongen, maar zonder iemand te deren. Door het moedig en onverschrokken gedrag van den braven sergeant waren vele uienschen- levens geied. Niet alleen het Indische, maar ook het Nedetlandsche leger (Ligthart was n.l. voor vier jaar in Indié gedetacheerd) mag trotsch zijn op dezen moedigen onderofficier, en niet ten. onrechte worden in het Indische blad de ouders van den ridder gelukgewenscht met de welver diende onderscheiding, welke hun zoon te beurt viel. VLAARDINGEN. Gisteren zijn alhier bin nengekomen 3 loggers, gezamenlijk aanbrengende 54 last pekel- en 7 last steurharing, en 7 bommen de linkerhand haar mantel vasthoudend, jn de rechter bevelend uitgestrekt, beval zij hem haar eigendom niet aan te raken. Nu varen echter de ulanen van den aarts hertog niet beel best over de Poolsche dames te spreken, en allerminst over de aanzienlijkste ender 'haar. Op de bals te Warschau deden de trotsche freules alle moeite om hun te toonen, hoe diep zij hen minachttenoveral werden zij met beleedigende koelheid en stijfheid ontvangen. Was een nieuweling zoo dom, een van de dames te vragen, dan ontving hij op de grofste wijze eene weigering. Een kort «dank u" of een verbaasd «bedoelt g.^ mij, mijnheer, ge moet u vergissen" was het an.woord, dat men ont ving. Deze vaderlandlievende scL ionen, en vooral de dochters der grondeigenaren V*» .'en dus bij het garnizoen volstrekt niet in aanzie.)zijgaven, voortdurend aanleiding tot ongenoegen. {Wordt Vervolgd.) 4

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6