Binnenlandsche Berichten. Gemengde Bericïiten. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Ged, Staten stellen voor, op het aan de Staten gerichte adres van de Kamer van koophandel en fabrieken te Leiden, waarbij ■wordt verzocht dat al de bruggen over den verbeterden waterweg tussehen Rijn en Schie beweegbaar worden gemaakt, als slotsom te kennen te geven, dat tot heden niet is ge bleken dat de hoogst aanzienlijke kosten, aan de verandering dier spoorwegbruggen ver bonden, worden opgewogen door den omvang van de behoefte der scheepvaart daaraan, en zoolang dit niet is gebleken, de vervulling van het verzoek der adressante niet in over weging kan worden genomen. Officieel® Berichten. Bij kon. besluit is J. van Dugteren, met intrekking van zijne benoemiug tot ontvanger der dir. belastingen te Schiedam, bevestigd in de betrekking van ontvanger der dir. be lastingen te Helmond; is benoemd tot ont vanger der dir. belastingen te Schiedam de beer M. P. Troelstra, ontvanger te Hengelo. Bij kon. besluit zijn benoemd tot voorzitter en burgerlijke leden en hunne plaatsver vangers in het 2e militie-district van Zuid- Holland mr. S. Muiier Hz., lid der Provinciale Staten; plaatsvervanger S. J. R. deMonchy, idem; lid E. Feith; plaatsvervanger L. A. Gleichman, beiden lid van den gemeenteraad van Rotterdam. Bij kon. besluit is M. G. van Pellecom ont slagen als burgemeester der gemeenten 's-Graveland, Ankeveen en Kortenhoef. I SCHIEDAM, 25 October 1892. Onze stadgenooten wacht Vrijdag a.s. een groot kunstgenot. Zooals men uit achter staande advertentie zal bemerken, zal het tooneelgezelschap der heeren Kreukniet en Poolman uit Amsterdam hier in sMusis Sacrum" eene tooneelvoorstelling geven met medewei king van mevr. Róssing—Sablairolles, den heer Henri van Kuyk en andere zeer bekende artisten. De keuze is gevallen op twee voortreffelijke tooneelstukken, en wel ïBlanchette" van Brieux en Verliefden Twist" (Le dépit acnoureux) van Molière, vertaald door Fiore della Neve, den beroemden dichter van j>Een liefde in 't Zuiden". Wij willen niet verzuimen hierbij op te merken, dat het derde bedrijf van sBianchette", hetwelk met recht aanstoot heeft gegeven, by deze voor stelling wordt weggelaten, wat zoowel uit een letterkundig als zedelijk oogpunt zeer te prijzen is, omdat het derde bedrijf een later aanhangsel is, dat het mooie, door en door zedelijke stuk in waarde doet verminderen. Wie een zeer genotvollen avond met zijne familie wil hebben, verzuime dus niet de voorstelling van Vrijdag bij te wonen, te minder, daar alle critici den grootsten lof toezwaaien aan de vertooners voor hun uit stekend spel. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 22 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 8,295,063.33 en bij de betaalmeesters- 1,822,746.31 Te zamen ƒ10,117,809.64 De gewone audiëntie van den minister van oorlog op 27 dezer zal niet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciën verzocht te berichten, in welke gemeenten hunner provincie betaling wordt gevorderd van hen, die inzage nemen van de kadastrale leggers en plans, die bij de ge meentebesturen berusten. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens de bij hem ingekomen ambtsberichten in de afgeloopen week als aan Aziatische cholera overleden zijn aangegeven: in Gelderland: te Huisen, 1 persoon; in Zuid-Holland: te Gouda, 1 per soon; te Oudshoorn, 1 persoon; te Rotter dam, 1 persoon; in Noord-Holland: te Haarlem, 2 personen in Utrecht: te Jutfaas, 3 personen te Utrecht, 12 personen. (St.-öt.) De heer mr. D. de Ruyter Zijlker, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Genera&l, is te Winschoten overleden. Gisterochtend is een detachement van het reg. grenadiers en jagers naar Overschie ver trokken, wegens het aldaar heerschende mond- en klauwzeer onder het vee. Het is niet onwaarschijnlijk, dat, wanneer de ziekte zich nog verder mocht uitbreiden, eene lichting onder de wapenen zal moeten worden geroepen om in den bewakingsdienst te voorzien. Zooals vroeger is gemeld, zal er in 1893 te Batavia eene internationale tentoonstelling worden gehouden van in- en uitheemsche voortbrengselen van landbouw, veeteelt en nyverheid. Deze tentoonstelling, aan wier hoofd de voornaamste autoriteiten van Indië zich heb ben gesteld, biedt ook voor Nederlandsche inzenders een ruim veld aan om hunne voort brengselen algemeen bekend te maken. Zoowel de regeering als de stoomboot- en spoorweg-maatschappijen hebben voor de ver zending vele faciliteiten toegestaan. Voor Nederlandsche inzenders is het van belang te vernemen, dat met machtiging van het comité der tentoonstelling de heer Aug. Waardenburg, (De-Ruyterstraatl5, te 's-Gra- venhage) zich beschikbaar heeft gesteld om hen. ter tentoonstelling te vertegenwoordigen en hunne belangen waar te nemen. De heer Waardenburg, die gedurende eene reeks van jaren in Indie werkzaam is geweest in ver schillende betrekkingen en de gewoonten van nabij kent, zal voor zijn vertrek niet ongene gen zijn, zooals uit eene door hem verspreide circulaire blijkt, zich met de vertegenwoordi ging van vele Nederlandsche industrieelen te belasten. Op het adres van ingezetenen van Am sterdam, die bezwaar maken tegen de be- lastingverhooging, hebben pas 2200 personen geteekend. Wij dachten dat er nog veel meer men- schen tegen belastingverhooging waren. ArnhOt.) Te Antwerpen werd op 13 Sept, j.L onder eere-voorzitterschap van den consnl- generaal, opgericht eene »Nederlandsche Vereeniging tot hulpbetoon", welker roeping het is, in de Nederlandsche nederzetting te Antwerpen, die meer dan 12,000 zielen telt, de bedelarij te weren en den gebreklijdenden en hulpbehoevenden fatsoenlijken landgenoot met raad en daad by te staan in den meest uitgebreiden zin, en zonder onderscheid van geloofsbelijdenis. Heeft de vereeniging al reeds veel hulp kunnen verleenen, de middelen waarover men te beschikken heeft zijn en blijven op verre na onvoldoende om in de bestaande behoef ten te voorzien. De winter, die voor de deur staat, laat zich slecht aanzien en menige eerlijke doch werklooze landgenoot zal uit gebrek aan middelen moeten worden afge wezen. Het bestuur der vereeniging wendt zich onder die omstandigheden tot dat Neder land, dat zich nooit onbetuigd laat waar nood te lenigen is, met de bede «Wie wil er helpen Elk der bestuursleden stelt zich gaarne beschikbaar om giften ten behoeve van het werk in Antwerpen in ontvangst te nemen. Elke gift, hoe bescheiden ook, zal met harte- lijken dank aanvaard worden; vooral zij die zich tot jaarlyksche bijdragen verbinden, zullen de duurzaamste hulp bieden. Het bestuur der sNederlandsche Vereeni ging tot Hulpbetoon" te Antwerpen bestaat uit de heeren S. Reijnders Risdom, voor zitter; S. Parser, vice-voorzitterJ. C. P. Krayenhoff van de Leur, secretaris; J. A. van den Bergh, penningmeesterLeon Her mans, Dirk van Voorst enJ. H. Seheltema. Uit Rotterdam wordt gemeld, dat door den hoogen vloed Zondagavond al de langs de benedenrivieren gelegen buitenpolders zijn ondergeloopen. Te Zoeterwoude is Zaterdagavond te elf uur de bliksem ingeslagen in den houtzaagmolen van den heer Van Mannekus op deMiening bij het dorp. De molen is geheel afgebrand. Te 's-Gravenhage is Zondagmiddag, door aanryding van de locomotief van trein 192 Holiandsche spoor, den kruier Wesselman een been afgereden. Aan het station te Leiden is Zondagmorgen een besteller, die langs de spoorbaan huis waarts zou keeren, door een achteruitrijdenden staatsspoortrein overreden. Het eene been werd hem afgereden en het andere verwond. Volgens het Advertentieblad voor Joure had in de vorige week op het Tjeukemeer een hoogst ergerlijk voorval plaats. Schipper M. van Koningsveld, van Franeker, voer met zijn zwaar geladen schip op het meer, toen de zoons van schipper J. v. d. B. van Koudum hem passeerden. Door de sterke deining begon het schip van v. K. te zinken. Hij riep om hulp, doch een der v. d. B's. schreeuwde hem toe, dat hij zich zei ven maar moest zien te redden. Daar het vaartuig inmiddels werkelijk zonk, hielp de schipper eerst zijne vrouw in den mast, waarna ook hij en zijn knecht daar eene wijkplaats zochten. Nadat zij meer dan een uur in die gevaarvolle positie verkeerd hadden, werd hun toestand gelukkig ontdekt door den brugwachter Koopmans te Echten, waarop men hen te hulp snelde en verloste. Naar men verneemt, heeft v. K. eene aan klacht ingediend tegen de gebr. v. d. B. Als verdacht van verduistering van gelden, ten nadeele der gemeente Wessem, is Zater dag door den wachtmeester der marechaussees te Roermond aangehouden de ontvanger L. S., der gemeente Wessem. In de Nedereindsche buurt van Jutfaas zijn drie kinderen van den boerenarbeider Kooiman aan cholera overleden. Een vierde kind, van ongeveer 3 jaar, is mede door de ziekte aangetast, doch gelukkig herstellende. Uit Doesburg wordt aan de Tijd het vol gende stukje historie geschreven: Zeg, buurvrouw, is je zoon al naar de loting? Ja, waarom? Heb je geen zwarten draad achter door zijn jas getrokken? Een zwarten draad? Wat zou dat? Je weet toch wel, als je een zwarten draad van achteren door zijn jas naait, dan loot hij zich vrij Wat zeg je 1 Jan, Jan En de huisvrouw liep de straat op, zocht langs alle straten, tot ze haar Jan vond. Jan moest dadelijk mee naar huis, waar de zwarte draad achter door de jas werd getrokken. Jan gaat naar het stadhuis, trekt een num mer en loot zich vry. Buurvrouw en alle andere buurvrouwen gelooven thans onvoorwaardelijk aan de geheimzinnige kracht van den zwarten draad hij de loting voor de nationale militie. Pernis. Bij de verkiezing van heem raad voor den polder Het gemeeneland van Poortugaal is met 319 van de 634 uitge brachte stemmen gekozen de heer C. Pons. Amsterdam. Ondanks den stortregen en den wind die zich Zaterdag ook alhier ge durende den geheelen middag deden gelden, waren duizenden toeschouwers op de been om getuige te zijn van bet te water laten van Hr. Ms. stoomschip Koningin Wilhel- mina der Nederlanden. Aan de vensters en op de daken in de .Kattenburgerstraat zag- het zwart van de menschen. De Koninginnen werden, na ontvangst aan het station, aan het Admiraalshuis door den minister van marine en den commandant ontvangen. De Regentes was in 't zwart, de Koningin in een marine-toiletje met pef. De Koninginnen werden luid toegejuicht. Op de koninklijke tribune werden Haren Majesteiten bouquelten aangeboden door de dochtertjes van den minister en den commandant, den vice-admi- taal Mac-Leoddie voor de kleine Koningin was met een wit anker en kroon op een blauw veld. Behalve een aantal autoriteiten, waren alle ministers, behalve die van justitie en koloniën, aanwezig. De burgemeester, die ongesteld is, werd door den wethouder Van Lennep vertegenwoordigd. De muziek der marine speelde het "Wil helmus bij de komst der Koninginnen, daarna het Zilveren-vloot-lied en andere muziek stukken. Op de tribune, met luid gejubel begroet, werden de Koninginnen door den minister en den commandant ingelicht en werd aan de Koningin een klein model van het schip met helling aangeboden, dat door vernuftige constructie kan afloopen. Terwyl de stutbalken werden weggenomen, had de voorstelling der autoriteiten plaats. De min, van marine bood vervolgens een prachtig zilveren bijltje, met gouden kroon en ge- emailleerde naamcijfers gemonteerd, in een smaakvol kistje met inscriptie aan, en sprak zyn dank uit voor de komst der Vorstinnen, een bewijs van belangstelling in de marine,, voor wie deze dag onvergetelijk blijven zou. De minister verzocht daarop de Koningin door het loshakken vaD een touwtje in ver binding met de laatste bevestiging van het schip dit te doen afloopen. Met een flmken hak deed de Koningin dit en op hetzelfde oogenblik begon 't schip te bewegen. Onder de tonen van het oud-Wilhelmus en een daverend gejuich liep het schip zeer statig ten 4 ure af. De min. betuigde nogmaals zyn dank en nadat champagne en gebakjes waren aangeboden, verlieten de Vorstinnen onder geestdriftvolle toejuichingen de werf, om door de afgezette straten (de Kattenburgerstraat was door de jongens van het wachtschip af gezet) naar het station te gaan. H. M. de Koningin heeft in verband met dit feest een aanzienlijke gift geschonken aan de kas voor de hulpbehoevende werk lieden aan 's rijks werf te Amsterdam. Ook de roeiers van de Koningssloep zijn mild door H. M. bedacht. Te Brussel is Vrijdag een Hollander, Gerard D., gearresteerd, die een dame te Parijs voor 100.000 francs heeft opgelicht en bovendien tal van vaischheden te zijnen laste heeft. Hij zal aan de Fransche regeering worden uitgele verd. In de zaak van het springen van de stoom boot Montblanc op het meer van Genève zijn de aangeklaagden, de directeur Rochat, de hoofd ingenieur en de chef van de werf, vrijgespro ken. Een arme smid, Ferd. AUard, te Quebec, heeft opnieuw de oude, langverloren kunst ontdekt om koper hard te maken. Er zijn reeds van regee- ringswege welgeslaagde proeven met die uitvin ding genomen een kogel, op 40 yards afstond afgeschoten, werd plat tegen een dunne bard koperen plaat. Men zal echter nog meer proeven nemen, en als ook die slagen, zal de uitvinding op de Engelsche scheepsbouwwerven_ worden toegepast voor pantserschepen.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2