Duizenden personen waren wederom tegen woordig om naar de verschillende sprekers te luisteren. Advocaat Miret besprak te Grond wet van de Transvaal en trachtte duideljjk te maken, dat deze wet in 1852 door de Boeren gemaakt, geheel en al onvoldoende was voor de tegenwoordige bevolking. Andere heethoofden bespraken des presidents rede op 45 September, bij de opening van de syna goge, en meenden, dat deze rede beleedigend was, en beleedigden op hun beurt den >;Grand old man". Gelukkig verzachtte een ander hunne woorden en trachtte hij aan te toonen, dat Kruger als een eenvoudige Boer niet zoo welbespraakt was en dikwijls zijne meening verkeerd uitdrukte. Zijne toespraak zal in het llollandsi'h en Engelsch door geheel Transvaal worden verspreid. Ernstige verwikkelingen staan nog wel niet voor de deur, maar de vooridurende vergaderingen der Unieleden, hare voortdurende uitbreiding en de rustelooze arbeid van het comité, zullen de regeering te Pretoria spoedig doen inzien, dat de Unie niet langer te regeeren valt en zij zal óf haar te gemoet moeten komen in haar bezwa ren, óf en dit is zeker niet te hopen op minder zachte wijze in haar voortgang stuiten. Bnmenlaiidsclie Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Bij de behandeling der wet op de middelen werd in de afdeelingen der Tweede Kamer de opmerking gemaakt, dat wijziging van de raming der middelen noodig zal zijn in ver- i band met de nieuwe belastingwetten maar i sommigen meenden dat van de invoering der j wetten niet 1 Mei 1893 geen sprake behoort j te zgn, indien niet de bedrijfsbelasting vóór J dien tijd het patent verviug, en dat de bedrijfs- belasting met 1 Mei in werking zou kunnen treden achtten zij ondenkbaar. Gevraagd t werd daarom, of de minister bereid was het initiatief te nemen tot uitstel der invoering van de belastingwetten. Zoo niet, dan zou, naar deze leden vertrouwden, daartoe van de zijde der Kamer een voorstel worden ge daan. Andere leden wensehten hieromtrent geen nieuwe verklaring van den minister uit te lokken, aangezien deze hier bepaaldelijk geweigerd heeft dezen termijn te verschuiven. SCHIEDAM, 28 October 1802. liet doet ons genoegen, te kunnen mede- i deelen dat liet bestuur der «Vereeniging j tegen Bedelarij" alhier zich het lot heeft aangetrokken van W. Hom pes en diens echt- j genoot. Het heelt gemeend een beroep te I moeten doen op de mensehlievendheidzgner stadgenooten en laat daarom een lijst circu- leeren ter inzending van geldelijke bijdragen, j teneinde daardoor in staat gesteld te worden genoemd echtpaar in een gesticht ter ver pleging te doen opnemen. Aan het hoofd van die lijst lezen wij het volgende Geachte stadgenooten. In een bouwvallig huisje, een krot, waarin weer en wind vrij spel hebben, waar het zon licht niet kan doordringen, omdat het venster met planken is dichtgespijkerd, staande in een steeg aan het Broersveld alhier, woont een gezin, bestaande uit man en vrouw. De* man, Waltheius Hompes, brj de jeugd bekend als Baron Wout", is niet in staat om door werken in liet onderhoud van hem en van zijne vrouw te kunnen voorzien. Enkele dagen van de week is hij de gids van David Overdijk, «blinde David", waar mede hij 20 a 25 cents per dag verdient De vrouw, Cornelia Loos, in de wandeling genaamd «Mouseline Kee", een bekend straat figuur en een speelbal van de jeugd, die door zenuwtoevallen en verschillende treurige levensomstandigheden niet meer in staat is om te spreken en niet anders dan brommende geluiden kan voortbrengen, gaat dagelijks, vaak met ruw weder, bedekt met vodden «den boer op". Haar be ieltochten strekken zu.li dikwijls tot Delft uit, terwijl de opbrengst sober is. Zij is reeds meer dan eens verdwaald geraakt en eenmaal (niemand kan haar ver staan) in Amsterdam terechtgekomen, na verschillende nachten onder den blooten heme1 te hebben doorgebracht. Men moet die menschen bezocht-hebben om zich een flauw denkbeeld te kunnen vormen van de allertreurigste levensomstan digheden waarin zij verkeeren. Het bestuur van de «Vereeniging tegen Bedelarij" heeft het zich tot plicht gerekend maatregelen te beramen om die beklagens waardige wezens een onderkomen te ver schaffen. Door welwillende medewerking van het R.-k. armbestuur alhier is het er in geslaagd van het bestuur van een gesticht, bestemd om behoeftigen en ongelukkigen te verplegen, de toezegging te verkrijgen dat het bereid is het genoemde echtpaar op te nemen tegen eene vergoeding van f 260 per jaar." Wij hopen dat genoemd bestuur krachtigen steun voor zijn edelaardige poging bij zijn stadgenooten zal ondervinden. De minister van binnenlandsehe zaken heeft Woensdag te 's-Hertogenbosch de gebouwen in oogenschouw genomen, welke thans als kweek- en leerschool in gebruik zijn. Het dagelijkscli bestuur der gemeente, de direc teur der school, de districts-schoolopziener en de ingenieur-architect aldaar begeleidden den minister, die ingelgks het terrein bezocht, waar, nu acht jaar geleden, een gebouw voor kweek- en leerschool zou zijn verrezen. De uitkomst van dit bezoek is tot nog toe I geheim. Alleen weet men, dat de minister vervolgens naar Nijmegen is gegaan. Bij voldoende deelneming zal de adviseur aan het ministerie van binnenlandsche zaken, waarnemend inspecteur van het genees- i kundig staatstoezicht voor Zuid-Holland, in J de lokalen van den «Christelijken Volks- j bond" te 's-Gravenhage, een cursus openen, waarbij aan personen uit Zuidhollaudsehe gemeenten, die bestemd zijn om ingevallen van cholera te ontsmetten, kosteloos onder- i richt zal worden gegeven in de allereerste i beginselen Oer ontsmetting. De cursus zal geopend worden in het begin van November en slechts twee dagen duren, namelijk eer» dag voor theoretisch en éen dag voor prac^ tisch onderricht, terwijl de ontsmetters dan tevens met den verplaatsbaren ontsmettings oven kennis kunnen maken. De reis- en verblijfkosten der deelnemende personen komen ten laste van de gemeente. De officieele certificaten van oorsprong, i waarop de in- en doorvoer van visch als- mede van week- en schaaldieren uitNeder- i land in Zwitserland geoorloofd is, moeten, j behalve de verklaring dat de overheid de wateren van herkomst als vrij van cholera- j kiemen beschouwt, ook inhouden dat in de i plaats van herkomst geen cholera voorkomt. I Het Tweede-Kamerlid Pijttersen heeft aan de sociaal-democi atische afdeelingen in het district Schoterland geantwoord, dat hij hare uitnoodiging om rekenschap te geven van zijne houding in 's lands vergaderzaal niet aanneemtdo. omdat hij nog eerst sinds kort volksvertegenwoordiger is, en 2o. omdat hij niet gekozen is door die soc.-democr. afdeelingen, maar door de meerderheid der Schoterlandsche kiezers. De stelling van Amsterdam In een zestal artikelen besprak generaal Den Beer Poortugael in het Handelsblad de veiligheid der stelling van Amsterdam en ont wikkelde zijne bekende meening, dat die veilig heid zeer onvoldoende is. Het blad zelf uitden wensch, dat de quaestie ook verder openbaar besproken worde en niet weder in den doofpot ga. Wat gen. d. B. P. te berde bracht over de approviandeering, de bescherming der waterleiding, het behou den van het kanaal, het openhouden van den toegang naar zee, het onverstandige om het hooge, droge land bij Haarlem aan den vijand over te laten en onze troepen in het moeras te legeren, enz. enz,, acht het EMad glas helder en overtuigend. - «Een ieder laat het daarop volgen ge- voele wel zijne verantwoordelijkheid in dezen. Als er geen belangstelling wordt getoond door het publiek in zulk een quaestie, wijdt een minister meestal zjjn krachten aau wat wel aandacht trekt. Nu schijnt 's lands de fensie ons minstens van evenveel belang als belastinghervorming en algemeen stemrecht. "Volgens den heer Seyffardt is alleen de mi nister verantwoordelijk en behoeft de comman dant eener stelling het zich niet aan te trek ken, als een stelling, die hij in de practijk leert kennen, hem ten eenen male gebrekkig en gevaarlijk blijkt te zijn. «Doch wij zijn het met generaal Den Beer Poortugael eens, dat men aan die ministerieele verantwoordelijkheid al bitter weinig heeft in het uur van gevaar, wanneer alles voos en onverstandig blijkt te zijn ingericht. «Hooge bevelhebbers dragen in dezen een zedelijke verantwoordelijkheid. ««Ministerieele verantwoordelijkheid" is in menig opzicht een phrase. Alle ministers wor den eervol ontslagen en krijgen pensioenen en onze landsverdediging is in tal van opzich ten nog zoo gebrekkig als maar mogelijk is. Niet alleen de hooge bevelhebbers, maar de Kamer en hare kiezers dragen deze verant woordelijkheid mede. «Men onderzoeke en bespreke dus wat generaal Den Beer Poortugael zoo duidelijk uiteengezet heeft."' De Zwolsche Courantdie eene beschouwing bevat waarin de voorgestelde bedrijfsbelasting wordt aangeprezen, zegt daaromtrent o. a. Staatkundig is de maatregel ook, omdat hij aan de sociaal-democratie, gelijk zij zich tegenwoordig hier te lande vertoont, den grond onder de voeten ontueemt. Wezen lijke bezwaren zijn echter: 1. dat het uit gebreid kiesrecht aanvankelijk de liberale meerderheid, in 't bijzonder in de Tweede Kamer, zal doen verdwijnen en den wet- gevenden ai beid zal vertragenen 2. dat de nieuwe kiezers op den duur geneigd zullen zijn tot protectionisme en tot schijnbaar populaire maatregelen, die geweldige grepen in de schatkist zullen vorderen. Het eerste dezer bezwaren verliest echter veel van zijn beteekenis door de diepe tweespalt tusschen anti-re volutionnairen en Roomsch-katholieken, die laatstgenoemden noopt, zonder hunne zelfstandigheid prijs te geven, in politieken zin de zijde der liberalen te kiezen. Het tweede bezwaar is, voor den eersten tijd, niet ongegrond. Op den duur schijnen de onderstelde neigingen der toekomstige kiezers evenwel minder te vreezen. In een klein land als Nederland, aan de monden van groote rivieren gelegen en door groote Staten omge ven, verbiedt het protectionisme zich zelf. En het toont weinig vertrouwen in de kracht van goede beginselen, wanneer men van een talrijk kiezerskorps blijvende voorliefde voor ondoelmatige en kostbare maatregelen ducht. De nieuwe kiezers zullen er spoedig genoeg échter zijn, dat groote uitgaven niet alleen op de vermogenden kunnen worden verhaald, maar ook op hun eigen zak neerkomen. Het kiesrecht heeft een groote opvoedende kracht. De conclusie van de Zw. Ct. luidt: Dezelfde gevaren, die men van het uitge breid kiesrecht vreest, zijn dus met veel meer waarschijnlijkheid van verwerping der wets ontwerpen te wachten. Wellicht en dit ware de besté uitkomst zullen de meeste oud-liberalen ten slotte door deze overweging en door het besef der groote verantwoorde lijkheid, die zij door verwerping zouden aan vaarden, worden bewogen om te berusten in een hervorming, die zij toch slechts gedu rende eenige jaren kunnen tegenhouden maar niet duurzaam kunnen verijdelen. De burgemeester van Rotterdam kondigt aan, dat -volgens ontvangen kennisgeving van den waamemenden inspecteur voor het ge neeskundig staatstoezicht voor deze provincie, roodvonk aldaar epidemisch voorkomt. Door wij len den heer A. J. F, Burger, te Rotterdam, zijn de navolgende legaten ver maakt, vrij van alle rechten en kosten: Inrichting voor doofstommen-ondex-wijs te Rotterdam f 1000. Sophia-kinderziekenhuis en pleegzuster-vereeniging te Rotterdam f1000. «Maatschappij tot Nut der Zeevaart" te Rot terdam f1500. De werkinrichting voor hulp behoevende blinden te Rotterdam f1000. Zuidhollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen te Rotterdam f 1000. Fonds ten behoeve van het personeel derNederlandsch- Amerikaansche stoomvaart-maatschappij te Rotterdam f1000. Ondersteuningsfonds der Nederlandsche stoomboot-reederij te Rotter dam f 1000. Prins-Hendrik-stichting voor oude en gebrekkige zeelieden te Egmond- aan-Zee f1500. Fonds ter ondersteuning van oude visschers te Scheveningen f500. Ver- eeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte Scheveningsche visschers f500. Fonds van liefdadigheid «de Vereeniging" te Maassluis f 1000. Vereeniging tot oprichting en instand houding van het visschers weduwen- en weezenfonds te Vlaardingen flOOO. Asyl voor oude en gebrekkige zeelieden te Brielie f1000. Matrozen-instituut te Amsterdam f 1000. Het Willem-Barendsfonds te Terschelling f1000. Bij het dagelijksch bestuur van Den Haag is het plan in overweging om wegens ziekte afgemaakt vee niet te begraven of te ver branden, maar onschadelijk te maken in een oven, die gelegenheid geeft om de lijm, die er van komt, voor industrieele doeleinden te gebruiken. De elfde algemeene vergadering der «Ver eeniging tot bevorderiug der Zondagsrust" zal 3 November te Rotterdam in het «Hotel des Pays-Bas" worden gehouden. Van de afdeelingen zijn de volgende voorstellen, in gekomen. Van de afdeeling Rotterdamlo. Het hoofdbestuur wordt door de vergadering rit- genoodigd, om de 14 dagen volksblaadjes van 2 pagina's druk, gewijd aan de belangen van Zondagsrust, kosteloos te doen verspreiden; 2o. bij de ïegeering en bij de Staten-Gene- raal aan te dringen op het spoedig nemen van wettelijke maatregelen in zake van Zon dagsrust, overeenkomstig de sociale behoeften van den tegenwoordigen tijd3o. een verzoek te richten tot de geestelijken ten platte- lande, om hunnen veel vermogenden invloed aan te wenden in het belang der Zondags rust ten behoeve van de inwoners hunner standplaats of gemeente. Van de afdeeling Leeuwarden De verga dering noodige het hoofdbestuur uit, een onderzoek in te stellen, over hoevele vrije Zondagen de bewaarders in de verschillende gevangenissen hebben te beschikken. Van de afdeeling LeidenDe vergadering noodigt de afdeelingsbesturen en correspon denten uit, een onderzoek in te stellen naar het al of niet op Zondag gesloten zjjn der confectiemagazijnen in hun ressort, en advies uit te brengen aangaande de middelen, die kunnen woidea aangewend om het personeel dier inrichtingen het genot van Zondagsrust te doen verkrijgen. Van de afdeeling Gorinchem: Het hoofd bestuur wordt uitgenoodigd, tot de regeering het verzoek te richten, den bestaanden weke- lijlcschen verbodstijd op de zalm- en elftvis- seherij zoodanigle wijzigen, dat deze sluitings tijd, in plaats van des Zaterdagsmiddags 5 uurr voortaan bepaald worde van Zaterdagsavonds 12 uur tot Zondagsavonds 12 uur. Bovendien zijn nog enkele wetswijzigingen regelende de samenstelling van het bestuur aan de orde gesteld, en moet voorzien worden in de vacatures H. Meyboom, J, P. Haselaar,

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2