Gemengde Berichten. Laatste Berichten. PER TELEG11AAE. Land- en Tuinbouw. 0 n de rw ijs. Reeh tzaken. V s s c h e r ij. die bedankt heeft, rar. A. Kerdijk en prof. dr, M. A. Gooszen, waarvoor de volgende drietallen zijn opgemaakt: T. C. de Bas, "W. F. L. Pont en Doorman H. A. v. Beuningen, prof. dr. Cannegieter en M. M. Crommelin G. P. Ittmann, H. E. Sehim van der Loeft en H. C. van der Heyden. De algemeene vergadering van den »Neder- landschen Schaatsenrgdersbond" zal Zaterdag 5 November te Deventer gehouden worden. Beeds meer dan 1500 personen zjjn toe getreden tot het te 's-Gravenhage op te rich ten coöperatieve ziekenfonds. Uit Heerenveen vertrok Dinsdagavond per rijtuig naar Lemmer de voerman van den stalhouder Knol, met den geneesheer Bakker en den heer Schaafsma als passagiers. Even buiten het dorp Oosterzee schrikte het paard en sprong met rijtuig en al in het kanaal. De veehouder Bouhuis hoorde het gekerm en wist passagiers, voerman en paard te redden. De passagiers hebben zich ernstig bezeerd. Bouhuis bracht hen per rytuig naar Lemmer. Op de hofstede »De Hoop", te Renswoude, viel de eenige inwonende zoon van den zol der. De oppassende man was dadeiijk een lijk. Naar men aan de Haarl. Ct. meldt, heeft te Utrecht de volgende, althans voor een der partijen zeer onaangename vergissing plaats gehad. In een familie werd een der dienstboden 's nachts zoo onwel, dat men vreesde met een geval van cholera te doen te hebben. Alles was voor haar op de been en in de weer: er werd om hulp naar de barakken gezonden en mijnheer ging zelf de deur uit om den dokter te halen. Inmiddels bedaarde de toestand der dienst bode en kon zij naar haar kamertje terug gebracht worden. Door alle bedrijven over spannen, raakte nu mevrouw haar bewustzijn kwijt en viel op den grond. Op dit oogenblik meldde zich de ontboden hulp uit de barakken aan en deed wat zij meende te doen te hebben, door de bewuste- looze dame op te nemen en ter verpleging weg te voeren. Mijnheer, thuiskomende, vond de meid veel kalmer, maar zijn vrouw ver dwenen. Eerst na 24 uren na de noodige ontsmetting mocht mevrouw weer huis waarts keeren. Aan den Zevenbergschen Hoek bekwam eene oude vrouw eenige brandwonden, door het omwerpen van een petroleumkooktoestel. Na een paar dagen is zij aan de gevolgen overleden. Een colporteur van het blad Voorwaarts is te 's-Hertogenbosch Zaterdagavond drie maal en Maandag tweemaal als zoodanig bekeurd geworden, op grond van de Vrijdag j.l. aldaar vastgestelde en Zaterdag afgekon digde verordening op het venten langs de straat met couranten enz. Men meldt ons uit Vlissingen Heden zijn aan de koninklijke maatschap pij »de 'Schelde" een 60-tal werklieden bedankt, welk aantal door het vertrek van de Gedeh op morgen, a.s. Zaterdag, nog zal vermeerderen, Vlissingen gaat dus, wat »de Schelde" betreft, eenen donkeren winter te gemoet. (-A- B. Ct.) Maassluis. -De lezing over huisvlijt (sljöd) door den heer A. van Waart lokte -,vele toehoorders, die met opmerkzaamheid de voordracht van den spreker volgden. Met «enigen grond mag men verwachten, dat ook hier eene school voor huisvlijt zal worden geopend. In hoeverre het vak van boetster (netten breien eo herstellen) hiermede in overeen stemming' zal kunnen worden gebracht, zal de tijd moeten leeren. flaar uit Londen gemeld wordt, zou do moor denaar Nrill in de gevangenis hebben bekend, dat hij tusschen 1874 en 1881 in Nuord-Amerika onderscheidene vrouwen vermoord heeft, zonder ooit ontdekt te zijn. Te Kopenhagen is door den chef der zedelijk- heids-politie de hand gelegd op zekeren Sauvlet, koopman en agent in modewaren, die, van gunstig uiterlijk en altijd even onberispelijk gekleed, er zijn werk van maakte het op den zedelijken val toe te leggen van nagenoeg alle meisjes, waar mede hij door zijne betrekking in aanraking kwam. Door huwelijksbeloften en zoogenaamde geheime verlovingen slaagde hij in vele gevallen maar al te wel, en niet minder dan een vijftigtal meisjes, allen uit den fatsoenlijken middelstand, werden op deze wijze het slachtoffer van den aartsschurk, die daarenboven nog lijdt aan een niet nader te beschrijven ziekte. Eenige der ongelukkigen heb ben zelfmoord gepleegd. De zaak, die aan het licht kwam toen een der slachtoffers zich tot den rechter wendde, brengt stad en land in opschudding. De beschuldigde ontkent alles, maar uit brieven en een dagboek, dat hij de onbeschaamdheid had te houden, blijkt alles zonneklaar. Wat zijn echter een paar jaar tuchthuis tegenover het onheil dat hij heelt aan gericht De heer Mallet, die Zondag te Parijs opsteeg in een luchtballon, is in Hessen na 36Vs uur neei ge komen. In het Schwaizwald heeft het in de laatste dagen zóo gesneeuwd, dat de sneeuw op ver scheidene plaatsen een meter hoog ligt. Een Engelsche, miss Tomasson, heeft te paard een reisje door Tytol gemaakt. Een afstand van 355 kilometers legde zij af in 67 </9 uur. Zij ver trok van Innsbrück, trok den Brenner over en ging tot Meran. van waar zij langs een andei en weg Innsbiuck weder bereikte- Door den heer Léon de Lenval, te Nizza, is een prijs uitgeloofd van 3000 francs aan den uitvinder van de beste toepassing der grondbe ginselen van de mici ophoor op de vervaardiging van een draagbaar toestel voor peisonen, die be hept zijn met doofheid. De toestellen moeten vóór 31 December gezonden worden aan prof. Victor von Lange, te Weenen. Op 78-jarigen leeftijd is te Göttingen de Duitsche hoogleeraar Adolf Soetbeer overleden. Hij was een der beste kenners van bet tegen woordig muntwezen en schreef daarover vele hoogstbelangrijke en door helderheid van vorm evenzeer als door degelijkheid van inhoud uit muntende artikelen. Prof. Soetbeer was een beslist aanhanger van den gouden standaard. Het Journal des Invonleurs spreekt van een nieuw gebruik van aluminium, dat bestaat in bet plaatsen van eene plaat van dit metaal tusschen de twee lederen zolen van het schoeisel. Men zou aldus het binnendringen van vochtigheid geheet beletten. De gemeenteraad hield heden eene ver gadering, welke werd bijgewoond door 20 leden; afwezig de heer De Bruijn. Na resumtie der notulen van 17 October j.l. kwamen de volgende stukken inbesluit van de Gedeputeerde Staten dezer provincie (Prov. blad no. 72) houdende kennisgeving van de herbenoeming van den heer G. A. Zelvelder te Utrecht, tot schoolopziener in het arrondissement Woerdenmissive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten ge leide van het goedgekeurde raadsbesluit van 30 September j.l. tot het voldoen van uit gaven uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente-begrooting voor 1892; idem, ten geleide van het goedgekeurde raads besluit van 30 September j.l. tot verhooging van of toevoeging aan de begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor 1892; idem, ten geleide van de door hen goedgekeurde rekening der d.d. schutterij dezer gemeente, over het jaar 1891, en idem, ten geleide van de door hen goedgekeurde begrooting dier schutterij voor het jaar 1893, welke alle voor kennisgeving werden aan genomen. Een missive van het raadslid den heer Elzevier Dom, eenige beschouwingen en aan merkingen bevattende op de by den Raad ingekomen ontwerp-verordening, regelende de pensioenen en wachtgelden voor de ge meente-ambtenaren, werd ter visie gelegd om te behandelen, wanneer het onderwerp waarop het betrekking heeft, aan de orde zal worden gesteld. Alsnu tot behandeling der voor heden aan de orde gestelde onderwerpen overgaande, kwam het eerst ter tafel de ontwerp-veror- dening regelende de verdeeling en bezoldiging der onderwijzers en onderwijzeressen aan de openbare scholen voor lager onderwijs. Daar burgemeester en wethouders zich in hoofd zaak met het ingekomen ontwerp der com missie van toezicht op het lager onderwijs konden vereenigen, strekte dit tot grondslag bij de behandeling. Na zeer langdurige dis cussie, waaraan vooral werd deelgenomen door de heeren Elzevier Dom, Van Harwegen den Breerns, Hoogendam en Van Erpecum, werd de verordening, op voorstel van den heer Visser, met 13 stemmen tegen 6 aangehou den tot een volgende vergadering, en wel om eerst nog ter visie te leggen een staat aan- toonende den tegenwoordigen toestand, zooals zij zal zijn naar het voorstel der schoolcom missie, zooals zij zal zijn naar het voorstel van burg. en weth., en hoe de toestand zal zijn volgens de laatste wet op het L. O. Tot leden der commissie, die den raad zal dienen van advies enz. omtrent maatregelen tot vermindering van de kosten van het ge meentelijk hooger en middelbaar onderwijs, werden benoemd de heeren: Visser, Van Harsvegen den Breerns en De Groot, terwijl tot leden van het stembureau voor de aan staande verkiezing van vijf leden van de Kamer van koophandel en fabrieken werden benoemd de leden van het hoofdbureau. Aan .1. H. Klein, onderwijzer 3e klasse aan de openbare jongensschool, werd op zijn ver zoek eervol ontslag verleend, met ingang van '1 December a.s. Thans was aan de orde de begrooting van inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor den dienst van 1893, met de in de afdeelin- gerj, gemaakte bemet kingen en de memorie van beantwoording van burgemeester en wethouders. Evenals vorige jaren werden eerst de uitgaven in behandeling gebracht Algemeene beschouwingen werden ditmaal niet gevoerd. Bij volgnummer 55 vereenigde de raad zich met een voorstel van burgemeester en wethouders om aan den tweeden klerk ter secretarie, afdeeling A, algemeene zaken, eene verhooging van jaarwedde met f 100 toe te staan, en wel, op speciaal verlangen van den heer Visser, in den vorm eener personeele toelage. Aan den havenmeester werd een trakte- ments-verhooging van f150 toegekend, uit sluitend als belooning voor door hem te bewijzen diensten bij de controle op de inning van het havengeld. Een voorstel van den heer De Groot om de bezoldiging van den waag- en ijkmeester in verband met zijne geringe bezigheden met f 100 te verminderen, kon bij den raad geen by val vinden; wèl werd op initiatief van den heer Maas besloten hem den titel van ijkmeester te ontnemen. Omtrent het voorstel van burg. en weth. om, naar aanleiding van het in de sectién uitgedrukt verlangenaan den secretaris van de commissie van voorlichting in zake de inkomstenbelasting, voor zijne werkzaam heden, eene toelage van f100 toe te kennen, besloot de raad tot aanhouding, nadat omtrent den aard en de belangrijkheid dier werk zaamheid de ondervinding uitspraak zou hebben gedaan. Zooals reeds meermalen geschied is, deed ook thans de heer Hoogendam het voorstel de kermis in deze gemeente af te schaften, welk voorstel ondersteund werd door de heeren De Groot en Van Erpecum. Op, verzoek van den heer Bergsma besloot de raad deze quaestie, j ook met het oog op het vertrek van vele I raadsleden, aan te houden, waarna, op voor stel van den voorzitter besloten werd de zit ting te verdagen tot morgennamiddag kwart voor twee ure. 's-GUAVEXHJLGK, 28 October. Eerste Kamer. De Kamer is op reces gegaan na afdoening van eenige spoedeischende ont werpen, waaronder die betreffende het nieuwe opvoedingsgesticht te Avereest en de verbe tering der Berkel, Regge en Schipbeek, die aangenomen zijn. Het Vechtverbeterings- voorstel zal spoedig volgen. Men schrijft uit Londen aan het N. v. d. D Onder een lading runderen uit de Vereenigde Staten te Deptford, Londen, aangevoerd op den 7n October en eenige dagen later geslacht, is bij onderzoek na den dood op den 13n October een geval van besmettelijke longziekte ontdekt. Een gedeelte van de besmette Jong is aan don Ameri- kaanschen veearts in Engeland overhandigd en deze heeft die op zijne beurt naar zijne regeering gezonden. Het bericht heeft onder Britsche landbouwers grooten indruk gemaakt, on dat den 26n Septem ber door den heer Rusk, u.it nier van landbouw in de Vereenigde Stalen, nog officieel verklaard was, dat de Vereenigde sinten vrij van besmettelijke veeziekte waien. Het bewijst, zoo zegt men in Londen, hoe voorzichtig men moet zijn met vee toe te laten uit eenig land, waar besmettelijke ziekte heerscheo. Op de voordracht ter benneming van een onderwijzeres aan de kostelooze school no. 1 9 te Rotterdam zijn geplaatstmej. Th. Hellenaar, te Rotterdam, Th. Kuiievveg, te IJseimonde en R. Kluit, te Schiedam. Voor een ondet wijzere» aan dezelfde schoolmej. C. M Tilleman, Ie R"tter- dam, VV. J. Elherg, te Schiedam, en J. M. Peters, te Rotterdam. Voor een or.dei wijzer aan dezelfde schoul de heeren W. Stout, te Schiedam, B, van Hale wijn, te Leerdam, en li. Zwalje, te Schiedam. Bij het gisteren te Dordrecht gehouden examen in vrije en oide oefeningen der gymnastiek is geslaagd de heer J. Bitter, te Schiedam. Voor het geiechtsbof te 's-Gravenhage stond gisteren een 33-j<rige man, H. v. C. genaamd, die door de rechtbank te Rotterdam tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld is, wegens diefstal van eene kleine hoeveelheid moutwijn uit eene branderij ie Schiedam. Beklaagde beweeide, van den meesterknecht verlof bekomen te hebben om bedoelde hoeveel heid moutwijn mede te nemen. Uit de getui genverklaringen bleek, dat bek!, voor kleine werkzaamheden wel eens een borrel van den meesterknecht kreeg en ook wel eens permissie had om m een lleschja wat drank mede te nemen. Ofschoon de meesterknecht, als getuige onder eede gehoord, verklaarde voor het medenemen van de bewuste hoeveelheid moutwijn geen ver lof gegeven te hebben, meende advocaat-generaal Telders nochtans, dat ten deze aan bekl's. op gave meerder waarde moest worden gehecht dan aan de verklaring van den meesterknecht, en dat niet gebleken is dat beklaagde heeft ge handeld met het oogmerk om zich den moutwijn wederrechtelijk toe te eigenen. Z.E.G.A. kon daarom geen vrijheid vinden om bekl. als dief te beschouwen en requweerde vernietiging van het bestreden vonnis en vrijspraak. Uitspraak 10 November. \'LAARDINGEN. Statistiek der haringvis- scherij tot en met 20 October. Aangebracht In 1S89. Jagenj 2076, door 711 loggers 192.681, door 524 bommen 97.202, te zamen 291.959 ton. In 1890. Jagerij 1368, door 709 loggers 199.934, door 612 bommen 130.111, tezamen 331.413 ton. In 1891. Jagerij 2026, door 614 loggers 157.327, door 611 bommen 128.040, tezamen 287.393 ton. In 1892.' Jagerij 1027, door 826 loggers 237.761, door 890 bommen 195.132, tezamen 433.920 ton. De prijzen waren op dat tijdstip voor volle

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3