Laatste Berichten. èfe heer Maas het voorstel om de f150, die burgemeester en wethouders voorstelden voor de regeling der kermis enz., te schrappen Ha bestrijding door den voorzitter werd het voorstel van burgemeester en wethouders om deze post te splitsen, aangenomen met 10 stemmen tegen 8. I)e heer Tak deed bij dit volgn. nog het voorstel om de jaarwedde der drie schatters voor de plaatselijke directe belasting enz. met f 100.— voor ieder hunner te vermin deren en te brengen op f 200. Dit voorstel werd echter afgewezen met 12 stemmen tegen 6. Op volgn. 105 stelde de heer Maas voor de jaarwedde van een agent van politie le klasse en een veldwachter hier te schrappen en de helft hunner jaarwedde bij de pen sioenen en wachtgelden te voegen. Na be strijding hiervan, door den heer Elzevier Dom, die wilde wachten totdat de pensioenregeling zal zijn aangenomenveranderde hij zijn voorstel en wilde de helft hunner jaarwedde uitgetrokken zieu. Door den voorzitter werd hierbij gewezen dat de commissaris der Koningin de benoeming van veldwachter, op zijn voordracht, doet, op eene bepaalde jparwedde; het gaat dus niet aan hierin verandering te brengen. Na deze toelichting trok de heer Maas zijn voorstel wat betreft den veldwachter in het overige werd echter verworpen met 11 stemmen tegen 7. Bij hetzelfde volgn. deed de heer De Groot voorlezing van een indertijd door hem gezon den brief aan den voorzitter er. verzocht alsau daarop antwoord te mogen ontvangen, en wel of er wettelijk bezwaar was om de politie op te dragen ook in particuliere straten te scveilleeren. Hij deed daarbij een vierledig voorstel, dat echter, daar er beslo ten werd dat dit geheel buiten de orde was, niet in behandeling kwam. De heer Hoogendam wilde verbetering gebracht zien in het wachtlokaal voor de politie-beambten. Nadat de voorzitter ver klaard had dat hij tot heden niet vernomen had, dat de toestand was zoo als de heer Hoogendam mededeelde, stapte men van dit artikel af op 116. Dit artikel werd na eenige discussie gesplitst en er bij gevoegdkosten voor de gezondheids-commissie f 100. De overige f900 bleven bij dit no. Na aanneming van dit voorstel wees de heer Elzevier Dom er op, dat hiermede be wezen was dat de door den gemeenteraad gewilde aanschaffing van eene barak niet noodig was geweestdit was ook liet oordeel der cholera-commissie. Na eenige discussie over deze mededeeling, waarbij de voorzitter opmerkte dat deze zaak zeer zeker nu aan de orde was en hij meestal zoo vrijgevig mogelijk was wat de discussiën aanging, kwam men aan volgnr. 125, jaar wedden leeraren H. B. S, Door den heer Poortman werd voorgesteld den leeraar in Ned. taal eene verhooging te geven van f 100. Na langdurige discussie tusschen den voor steller, den heer Den Breems en Schuurman, werd dit voorste! verworpen met 11 stem men tegen 7. Bij volgn. 126 was een nieuw art. voor gesteld om f25.— uit te trekken voor het uitreiken van prijzen aan de leerlingen der burgeravondschool, en wel uitsluitend voor het teekenen. Op voorstel van den heer Den Breems werd besloten hooor het teefceneri' te laten vervallen. Daarna deed de heer De Groot het voorstel om dit bedrag met f25.— te verhoogen, hetwelk mede werd aangeno men met '11 stemmen tegen 7. Met aige meene stemmen besloot de raad om aan de school van den heer v. Vlaardingen nog een onderwijzer 3e kl. aan te stéllen. Burgemeester en wethouders stelden riu voor om de jaarwedde van den havenmeester art. 58) uit te trekken op f1030.— onder bepaling dat hij f150.— geniet voor zijne bemoeiingen in zake het havengeld. Na eenige discussie werd hiertoe besloten. Nadat de voorzitter gevraagd had om volgn, 169 te beschouwen als sluitpost on daarin die verandering te brengen als zal blijken noodig te zijn door de aangenomen voor stellen, was men van de uitgaven af en ging men over tot de ontvangsten. Allereerst deden burgemeester en wet houders het voorstel om 50 opcenten te heffen op de personeele belasting met ingang van 1 Mei 1893. Zonder discussie werd dit aangenomen. Bij art. 20 deed de heer De Groot het voorstel om de reorganisatie van de Burger avondschool reeds nu te laten doorgaan. De heer Loncq antwoordde hierop dat hiermede zoo'n haast niet was, daar het toch eerst 1 Sept. '93 in werking zou kunnen komen en men dan gelegenheid had om de voorstellen der gisteren benoemde commissie voor de overname door het rijk van het hooger en middelbaar ouderwijs te kennen. Dit voorstel werd ten slotte aangehouden. Bij volgn. 25 vroeg de heer Den Breems waarom de heeren C. Gips Zonen tot ne 3en nog geen bericht hadden op hun adres van Maart j.l. Door den voorzitter werd er hem op gewezen dat eene beschikking hieromtrent niet mogelyk is zoolang er met het rijk geen overeenkomst was gesloten met betrekking tot den strekdam. De lieer Den Breems kon dit niet inzien, ook niet na de toelichting van den heer Elzevier Dom. Hij deed het voorstel om dit adres alsnog in handen te stellen van de commissie van fabricage. Dit vond be strijding bij den voorzitter, die er op wees dat deze zaak in handen van burgemeester en wethouders het best was toevertrouwd hij wilde alleen er dit nog bijvoegen, dat er zaken zija gebeurd waaromtrent burgemees ter en wethouders een onderzoek ingesteld hebben, hetwelk te zijner tijd aan den ge meenteraad zal worden medegedeeld. Bij volgnr. 30 en 33 deed de beer Van Erpecum een voorstel om de balans en de winst- en verliesrekening der gasfabriek en waterleiding in het gedrukt verslag op te nemen; na opmerking van den voorzitter wie dan de extra kosten daarvoor moesten betalen gleed men hierover heen, ten minste men nam geen direct besluit. Door den heer Poortman werd bij volgn. 35 het voorstel gedaan om de erfpachten waar van geen titels bekend zijn niet meer in te vorderen. Na eenige discussie werd besloten dit nog aan te houden, daar er omtrent som mige nog onderzoekingen geschieden. Ten slotte werd de begrooting in haar ge heel aangenomen met aigemeene stemmen. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter hierop de vergadering. Hedenmorgen is de 9-jarige Comelis Bak ker op straat aan de Nieuwe Haven al spelende gevallen, waarbij hij zijn rech:er- dijbeen heeft gebroken. Na door dr. De Bruijn voorloopig te zijn behandeld, is hij door de politie per brancard naar de ouderlijke woning gebracht. Bij genoegzame deelneming zal, in het laatst van November, eene uitvoering gegeven worden in «Musis Sacrum", door de vereeni- ging «Zanglust" te Delft, eene vereeniging uit frissche, jonge krachten samengesteld en onder leiding van deu heer W. van Thienen, organist der Oude Kerk aldaar. «Zanglust" zal dan eenige werken voor ge mengd koor zingen, waaronder als hoofd nummer «Toggenburg", Romanzen-cyclus van Reinberger, een werk dat uitmunt door innigheid en frischheid. Het mannen-quartet van gelijken naam, dat, uit leden der ver- eeniging bestaande, bij zijn eerste optreden op een quartet-concours, dat te Haarlem op 19 Juni 1.1. is gehouden, met aigemeene stem men den eersten prijs in de eerste afdeeling mocht winnen, zal zich op genoemde uitvoe ring ook afzonderlijk doen hoorendaarbij zal aan den zang een klaviervoordracht voor vier handen ter afwisseling worden toege voegd, bestaande uit Schumanns overschoone 3 Bil der aus Oesten", voor te dragen door den directeur met zijn broeder, de heer V. E, van Thienen, accompagnateur der vereeniging. Moge de jeugdige vereeniging, die zich gedurende haar nog kortstondig bestaan reeds zoo verdienstelijk heeft gemaakt en voor Schie dam een uitgezocht programma heeft samen gesteld, den welverdienden steun onzer muzi kale stadgenooten ondervinden en ervaren hoezeer kunstgenot te dezer stede gewaardeerd wordt. De heer H. van Unen, te Oud-Delftshaven, onderwijzer aan de schilderschool sLucas" te Rotterdam, zal een winteravond- en dag cursus openen in het hou»- en marmerschil deren naar de methode-Van der Burg. Van dezen cursus kan door onvermogenden kosteloos gebruik gemaakt worden. Hij ho-pt dat de patroons hunne werklieden in de ge^genheid zullen stellen dezen cursus te volgen. Door den minister van binnenlaodsche zaken zijn van de commissarissen de volgende opgaven gevraagd: lo. of, en zoo ja, in welke gemeenten in de provincie, waar de schutterig dienstdoende is, dit of in het vorige jaar gebruik is gemaakt van de bij art. 42 der schutterijwet verleende bevoegdheid, om de daar bedoelde oefeningen op Zondag te doen plaats hebben. 2o. Welke de redenen zijn, die aan deze oefeningen de voorkeur aan den Zondag heb ben doen geven, of dit geschiedde ten aanzien van de schutterig in haar geheel, dan wel slechts voor een gedeelte er van, of aan de leden der schutterij, die tegen deelneming aan de oefeningen op Zondag gemoedsbezwa ren hadden, gelegenheid is gegeven tot oefe ning op een anderen dag, en welk deel van den Zondag voor de bedoelde oefeningen werd bestemd. 3o. Of, en zoo ja, in welke gemeenten wa penschouwingen, als waarvan in art. 43 der schutterijwet sprake is, op Zondag plaats hadden, en, voor zoover deze op dien dag worden gehouden, gelijke bijzonderheden mede te deelen als met betrekking tot de in art. 42 bedoelde oefeningen worden gewenscht. Gelijk men zich herinneren zal, is de heer Balabrega te Haarlem, die onlangs een zijner kinderen ombracht, ooder toezicht gesteld om na te gaan in hoever hij toerekenbaar kon worden geacht. Naar de Haarl. Ct. verneemt, is thans een vervolging tegen hem ingesteld. De bouw van een lijkoven (crematorium) te Hilversum gaat door. Echter ontbreekt aan het «Fonds voor Lijkovens" der Vereeniging vvoor Lijkverbranding" nog f 20,000, welk bedrag men tracht te verkrijgen door vrij willige bijdragen en het uitgeven van aan- deelen aan toonder groot f100, splitsbaar in halve van f 50. Zoodra de financieele toestand der vereeniging het vergunt, zullen de heele aandeelen allengs worden uitgeloot met f 125 en de halve met f62.50. Het «Fonds voor Lijkovens" bedraagt thans ruim f22000. De vereeniging telt 766 leden, d. i. 32 minder dan het vorige jaar. Zaterdag 26 November a.s. zal te Haarlem de 17de jaarvergadering worden gehouden. Men schrijft uit 's-Hertogenbosch van 27 dezer aan de N. B. Ct.: Toen zich hedenavond de volksoploopen herhaalden en men het spelletje van gisteren dacht voort te zetten, trad de gemeente-po- litie krachtig op en wist den troep te bedui den, dat met het gezag niet te spotten valt. Een aantal straatbengels (want anderen zijn het niet) ontvingen met den korten stok een flink pak slaag, dat wel verdiend waseenige werden naar het politiebureau opgebracht. De waarnemende commissaris, de inspecteur Vossenaar, was overal waar de politie optrad tegenwoordig en wist met kalmte en beleid doeltreffende bevelen te geven. D'e herhaalde rustverstoringen, waarvoor geen enkele reden bestaat, wekken de ver ontwaardiging van de geheele burgerij, en de wensch is algemeen, dat de politie hieraan spoedig paal en perk zal weten te stellen. Volgens de Independence zou de zuster- erfgename van dente Brussel overleden Gidéon Janssen gevonden zijn in de persoon van mej. Diercksens-Janssen, te Gouda. Maassluis. Gisterochtend werd de spoor brug over de haven alhier beproefd. De beproeving had een bevredigend resultaat. De brug werd gemaakt door den heerKIoos te Rotterdam. 's-Gravenhage. In de jongste zitting van den gemeenteraad is het veelbesproken krankzinnigen-gesticht nog eens weer ter sprake gekomen. Volgens dr. Van Tienhoven was alles nog niet in orde. Er was nog geen gelegenheid om 'snachts patiënten op te nemen; het getal regenten was te gering, en het was niet wenscheljjk de bestuurders voor het leven te benoemen, wel hen periodiek te doen aftreden. Uit inlichtingen van den voorzitter bleek, dat burgemeester en wethouders nog altijd een antwoord van de krankzinnigen-inspec teurs wachten op hunne vraag, of de lijders met gerustheid aan het gesticht konden wor den toevertrouwd, en dat die ambtenaren hun antwoord wenschten uit te stellen tot na hunne jaarlijksche inspectie. Burgem. en weth. willen nu het oordeel der inspecteurs afwachten, alvorens de pas opgetreden regenten «lastig te vallen met allerhande vragen en voorstellen". Dordrecht. Donderdagavond had alhier de vergadering plaats, uitgeschreven door de afdeeling Dordrecht der «Vereeniging voor fabriek- en handwerksnij verheid" in veree niging met de liberale kiesvereeniging «Bur gerplicht" en de anti-revolutionnaire kiesver eeniging «Vreest God, eert den Koning," waarin prof. Telders het Zuiderzee-vraagstuk besprak. Aan het slot der bijeenkomst werd eene motie van den volgenden inhoud aangenomen: De vergadering, gehoord de besprekingen, overtuigd dat de drooglegging der Zuiderzee van groot natiouaal belang zal zijn den wensch uitsprekende, dat, wanneer de tegenwoordige staatscommissie genoemd, werk uitvoerbaar acht en in 's lands belang,, de regeering onverwijld trachten zal tot uit voering te geraken besluit per adres daarvan aan de regeering kennis te geven. De vertegenwooidiger van de Koningin- Regentes van Nederland bij de feesten te Wittenberg, baron Hardenbroek, is heden te Berlijn aangekomen. Te Hamburg zijn gisteren 4 cholerage vallen aangegeven, geene sterfgevallen. Onder het woeden van eenen storm, waarin de wind zich met eene snelheid van zestig mijlen in het uur bewoog, geraakte heden een grocte drankwinkel in Milwaukee in brand. Het vuur sloeg spoedig .over naar de in de nabijheid staande groote blokken huizen. Een dichte vonkenregen maakte het de brandweer onmogelijk de vlammen te stuiten. Broadway en Buffalo-street, met de tusschen- iiggende straten een vierkante kilometer op pervlakte. zijn in de asch gelegd. Daaronder zijn vele fabrieken en handelsinriehtingen, een aantal houten huizen, de gasfabriek en de werkplaatsen der Chicago —Northwestern spoorwegmaatschappij. De bewonei's behoor den meest tot het armste deel der bevolking, Duitschers, leren, Italianen en Polen. Zij hebbeu nagenoeg alles verloren. Vele fabri kanten en kooplieden lijden groote verliezen. De geheele schade wordt op acht tot negen millioen dollars begroot. (W. B. Ct 15

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2