A0. !S92. Maandag 31 October, N°. 8133. Tweede Blad. Feuilleton. Z esenveertïgste Jaargang. Buitenlandsclie Berichten. AAN DB GRENS. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGËVË1Ï7 T. ODÉ. abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomraers 1.85. - 2.50, - 0.10. BUREAU: D «ÏeV'S TRAAT, E 3 T. Advertentieprijs: van i—10 gewone regels met iibegrip van eene Courant. t .10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. BÜITSCBUM. Maandagmorgen vroeg gaat de keizer met de keizerin, den kroonprins van Zweden, den hertog van York, den groothertog van Hessen en andere protestantsche vorsten naar Witten berg, om tegenwoordig te zijn bij de wijding der herstelde slot- of Lutlierkerk. Daarbij zullen ook tegenwoordig wezen de koning en de koningin van Wurtemberg, de groothertog van Weimar en de hertogen van Anhalt en Altenburg. De andere vorsten van Duitschland laten zich vertegenwoordigen. De minister Von Bótticher lieeft Donder dag in den Bondsraad medegedeeld, dat een streng onderzoek betreffende de openbaar making van bijzonderheden uit de legerwet reeds "was aangevangen. De rijkskanselier spoorde aan tot geheimhouding voortaan van alle \oor den Bondsraad gedrukte stukken. Hoe meer de dagbladen zich verdiepen in thet door de JRoIn. Zeitg. te kwader ure .openbaargemaakte ontwerp tot legerhervor- ming (de redactie beweert dat het haar van onbekende hand werd toegezonden, en zij het gebraden duifje dat haar in den mond vloog en haar slapende een groot journalistisch succes verschafte, niet onaangeroerd kon laten liggen, te minder waar uit alias bleek dat -de stukken echt waren), hoe meer men tot ■de overtuiging komt, dat er niet een, van welke kleur ook, het ontwerp in zijn tegen- woordigen vorm goedkeurt en dat zelfs tijdens den felsten strijd der liberale partij tegen vorst Bismarck geen ontwerp zoo slecht ont vangen is. Alleen de conservatieve pers, die de voorkeur blijft geven aan den driejarigen diensttijd, juicht liet toe dat die ten minste wordt gehandhaafd voor soldaten, die straf bobben ondergaan, zonder echter daarbij te overwegen dat door dien maatregel het zede lijke gehalte des legers niet zal verbeteren. Alle andeie bladen, zelfs de nationaal-liberale, zijn van ooi deel dat de verkorting van den diensttijd in geenen deele tegen de zware lasten opweegt, welke de natie worden opge legd, De clericale pers houdt zich overtuigd dat het ontwerp zal vallen, wanneer niet be langrijke wijzigingen er in worden gebracht. De Qermania eiseht de onvoorwaardelijke invoering van den tweejarigen dienst en ver klaart dat, wanneer openbare meening op dat punt niet bevredigd wordt, alle pogingen om het ontwerp er door te halen vruchteloos zullen blijken. FEfSEElJK. In de couloirs loopt het gerucht dat de regeering de quaestie van vertrouwen zal< stellen, indien de Fransch-Zwitsersche han dels-overeenkomst door de commissie wordt verworpen. Eene depêche van kolonel Dodds, gedag- teekend 24 October, meldt dat de appro viandeering en de aanvulling van de geleden verliezen uit de garnizoenen aan de kust afgeloopen s. De colonne was nu gereed weder onder zeer gunstige omstandigheden de offensieve beweging te hervatten. De chef van den generalen staf in het ministerie van marine, de vice-admiraal Ger- vais, heeft een plan voor de verdediging van Cherbourg uitgeweikt. Hij stelt daarbij voor een groot fort in zee te bouwen, dit met stukken geschut van het zwaarste kaliber en met meliniet-geschut te bewapenen, en voorts een haven aan te leggen, bestemd tot ligplaats voor kustpanlserschepen en torpedo booten. In eene gisteravond te Carmaux gehouden vergadering is bij acclamatie tot voortzetting der weikstaking besloten. 6 E I E I E. De benoeming van Mérode tot minister van buitenlandsclie zaken zal Maandag a.s. in de Moniteur verschijnen. De eerste zitting van de Constituante zal plaats hebben onder presidium van den koning. De Kongo-incidentenwelke deze opening hadden vertraagd, zijn op 't punt geschikt te worden, zoodat Maandag alle moeilijk heden tusschen de handelsgenootschappen en den onafhankel'yken Kongostaal zullen zijn bijgelegd. ENGELAND. De 83-jaiige Gladstone gaf Maandag weer een schitterend bewijs van zijne veelzijdigheid, door te Oxford eene redevoering te houden tfver: aMiddeleeuwsche Universiteiten", vol jeerdheid en van groote belezenheid getui- ad, wat de Times aanleiding geeft tot de iJtwi-sing, dat de heer Gladstone eigenlijk voor aartsbisschop, en wel van Canterbury, werd in de wieg gelegd. In eene gistermiddag nabij den Tower te Londen gehouden bijeenkomst van werkloozen, werd besloten op 5 November n.s. op het Trafalgar Square eene groote betooging te houden, waar de socialistische afgevaardigde Keir Hardie het woord zal voeren. De geruchten over geschillen in het Kabinet worden tegengesproken. De zaak van den anarchist Francois, be schuldigd van medeplichtigheid aan de ont ploffing van het »Café Véry" te Parijs, is gisteren opnieuw verdaagd, omdat de nood zakelijke stukken nog niet aangekomen zijn. Het politiehof werd op buitengewone wijze bewaakt, wegens de aanwezigheid van een groot aantal anarchisten. Balfort heeft zich te Manchester sprekende over de muntquaestie uitgelaten ten gunste van het bimetallisme. Een motie in denzelf den zin werd met algemeene stemmen aan genomen. De Times betreurt het dat een man als Balfort het bimetallisme in verdediging heeft genomen. In antwoord op een brief van den bond der constitutioneele vereenigingen zegt lord Salisbury, dat zijn gouvernement altijd voor nemens was geweest, Uganda te behouden. De gewone optocht van den lord-mayor van Londen naar het pailementsgebouw heeft plaats gehad om de goedkeuring zijner ver kiezing door H. M. te vernemen. In de prin senkamer aangekomen, stelde de griffier dei- city den alderman Stuart Knill aan den lord- kanselier voor, met eene rede, waariu hij opsomde wat van den gekozen merkwaardigs te vermelden viel. Hij was de zoon van een gezien burger van Londen, die jarenlang een nuttig lid van de gemeenteraad was ge weest; hij had met lof te Bonn gestudeerd hij stond aan het hoofd eener welbekende firma in de city, was meester van een der gilden en had zich als lid van den gemeen teraad, als alderman en als particulier doen kennen als een wilwillend en verdienstelijk medeburger. De lord-kanselier zeide in zijn antwoord, vvaarbjj de goedkeuring der keuze werd mede gedeeld, dat hij zich persoonlijk verheugde dat de oppositie tegen de verkiezing om de Roomsch-katholieke gevoelens des aldermans, zoo weinig te beteekenen had, ofschoon zijne godsdienstige begrippen meer overeenstemden met die der opposanten, dan met die van den alderman. Maar het beginsel der gods dienstvrijheid kon niet streng genoeg ge handhaafd worden. Roman van JOHANNES VAN DEWALL. 7. De ritmeester fronste het voorhoofd, maar doonde anders nietdat de minder vleiende opmerking van den majoor een bijzonderen -indruk op hem gemaakt had. Deze, die liever wilde overtuigen dan bevelen, ging dus na een .korte stilte voort»De jonge, bekoorlijke dame was de dochter van den heer Van Bordowski op Wicelowiec de helft van uw eigen eskadron zal daar ingekwartieid worden, en de luitenant- -kolonel prins Dooz zou het uns zeer kwalijk genomep hebben, indien wij de oude geweren en venöeaie sabels in beslag genomen hadden. Alen inoe\ toch ook de verhoudingen in aan- -raeiking nebten, waarde Brandenstein "Wij -hebben alzo» vwee lamme paarden 1 Hm 1 Die knappe heks reed overigens zoo snel als het weeriichtik zag haar wegrijden. Zij had nauwelijks tijd om te bedanken. Er zit toch karakter in die Poolsclie dames Bij deze woorden zweefde een bedenkelijk lacbje om den mond des ritmeesters. a De majoor is nog niet lang bij h8t regiment geweest," sprak de ritmeester droog, maar niet zonder eene geheime bedoeling. a Hoe zoo Wat wilt gij hiermede zeg gen 1" vroeg dezo verstoord. sik bedoelwegens den dankdien men u schuldig bleef. »Ik versta u werkelijk nietritmeester Van Brandenstein, gij moet minder in raadselen tot mij spreken," antwoordde de majoer eenigszins onzeker en draaide aan zijnen knevel. a Wanneer gij langer onder de Polen geleefd hadtzoudt gij wetendat de Duitschers geene dankbaarheid van hen hebben te ver wachten." sO ja, dat weet ik wel, zij moesten ons eigenlijk op de handen dragen. AL wij er niet waren, dan sloegen zij hun eigen boeren met knuppels dood," hernam de majoor, die nu de zaak wilde laten rusten en een onzijdig gesprek aanknoopen. Maar de ritmeester bleef volhouden en ver volgde »Ik bedoel, dat wij, Duitsche soldaten, met deze menschen niets gemeen moeten hebben en ons streng aan onze bevelen houden," ver volgde hijddaarom wilde ik u beleefd ver zoeken Oaar weel klonk een luid halt en de colonne bleef staanhet onaangename gesprek werd daardoor afgebroken. Luitenant Van Parschner kwam aangereden en rapporteerde dat de spits der colonne aan den grenspaal was, en dat daar een officier met veertig manschapen van het regiment Coronini halt maakte. De majoor gaf zijne menie de sporen en galoppeerde met de beide andere officieren voorwaarts. Op den breeden zandweg stonden de beide grenspalen dicht bij elkaar, maar er was niemand te zien. Aan de andere zijde van den Oosten- rijkschen adelaar was een kleine open plek in het dichte dennenwoud bier stond de patrouille der infanteriewelker officier naderdeom verslag uit te brengen. aWat voor nieuws hebt gij, mijn waarde V' vroeg de majoor nederbuigend vriendelijk. Bij na niets," antwoordde de ander, terwijl hij groette, a Den kant van Clo uit hebben mijn manschappen veel verdachte, ongewapende personen opgemerkt, die zich spoedig in het kreupelhout verborgen. Over de grens, op een half uur afstands van den giooten weg naar Wicelowiec, hebben wij sporen van aanzienlijker troepen ontdekt." aNudan kunnen wij voor het keizerlijke wapen daar ons compliment maken, en gerust naar huis gaan. Ik dank u gaat ge roet ons mede aOm u te dienen, commandant, ik zal een eind medegaan." aOmgekeetd marsch!" 3,

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5