IIBIIOIDU GRIEKENLAND. Binnenlaudsche Berichten. Gemengde Berichten. Daarop gaf hij de hand aan den gekozen lord-mayor en dronk met hem en de aan wezige autoriteiten der city, volgens het oud gebruik, uit den beker der minne. DENEMARKEN. Bij de vertegenwoordiging is een ontwerp ingekomen, waarbij 14 millioen kronen wor den aangevraagd voor den aanleg van een ondergrondschen spoorweg te Kopenhagen en 10 millioen voor een centraal station. OOSTENRIJK. In de Staatscourant is een brief van den keizer opgenomen, waarin wordt medegedeeld, dat Szechenyi voorloopig als gezant te Ber lin door Fejervary zal vervangen worden. Het comité voor het Honved-monument te Buda-Pest heeft zich ontbonden verklaard. ITALIË. De minister van buitenlandsche zaken, admi raal Brin, heeft te Turijn eene rede gehouden. Hij roemde de weldaden van het drievoudig verbond en herinnerde aan de feesten te Genua, die eene afspiegeling zijn van het ver leden. Italië is vredelievend, maar het kan wegens de militaire toerustingen zijner nabu ren niet tot ontwapening overgaan. Eene sterke legermacht is de beste steun voor een volk. De minister verklaarde verder, dat de aan dacht der regeering voortdurend gericht is op het herstel van 's lands financiën, zonder de noodzakelijkheid van de militaire organisatie, die voor het behoud des vredes een vereisehte is, uit het oog te verliezen. Het ministerie is tegen de overdreven rich ting der protectionisten, en het verwerpt eene nieuwe verhooging der invoerrechten als maat regel van protectie. Aan de Independence Beige werd gisteren uit Rome geseind dat de paus ernstig onge steld is en dat de audiënties op het Vaticaan geschorst zijn. De feesten te Athene ter gelegenheid van 's konings zilveren huwelijk werden Don derdag door prachtig weder opgeluisterd. Een onafzienbare menigte, die niet verzuimde hare ingenomenheid te doen blijken, was op de been. Overal wapperden de Grieksche, Russische en Deensche kleuren. Kerkelijk werd de plechtigheid herdacht in de kathe draal, in welke de officieele wereld, het corps diplomatique, de admiraal Buge en de Fran- sche officieren en vreemdelingen in grooten getale tegenwoordig waren. De koning was in admiraalsuniform en de koningin geheel in 't wit. Toen de stoet voorbijtrok, werd het vorstelijk echtpaar herhaaldelijk luide toe gejuicht. Alle bladen zonder onderscheid toonden zich bij deze gelegenheid zeer ge hecht aan het huis des konings, onder wiens regeering Griekenland in kracht en welvaart is toegenomen. AMERIKA. De Argentijnsche regeering heeft dr. Cosfa opgedragen de Orde in de provincie Santiago del Estero te gaan herstellen, daar de provin ciale troepen door de opstandelingen, na een gevecht van twee uren, zijn teruggeslagen. Een bericht uit El Paso, in Texas, meldt dat de Indianen in het westen van Chihuahua in opstand zijn gekomen en een gansche stad verwoest hebben. Een kortelings te Jomachio, 300 mijlen ten westen dier streek, uitge broken opstand is eindelijk door de troepen onderdrukt, ten koste van een verlies van 300 man aan dooden. AFRIKA. Door 10.000 kleurlingen uit de Kaapko lonie is aan koningin Victoria een verzoek schrift gezonden, om de pas aangenomen kieswet niet goed te keuren. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 28 October. De Eerste Kamer heeft heden de spoed- eischende bij haar aanhangige ontwerpen af gedaan, o. a. de voorloopige regeling der vieariegoederen en de oprichting van een nieuw opvoedingsgesticht te Avereest. Bij een aanvulling van de marine-begroo- ting wees de heer Fransen van de Putte op het gemis van een behoorlijken Ioodsdienst in den waterweg bij den Hoek-van-Holland. De minister van marine beloofde hierin te voorzien, indien de klachten juist zijn bevonden. De verbetering van de Berkel, Schipbeek en Regge is aangenomen. De minister van waterstaat deelde mede dat een voorstel tot verbetering van de Vecht spoedig zal volgen. De Kamer is uiteengegaan zonder behan deling van de nog overige aanhangige ont werpenartsenvvet; wet op het Nederlander schap overeenkomst omtrent den indus- trieelen eigendom, SCHIEDAM, 23 October 1892. De «Liberale Unie" zal Zaterdag 26 Novem ber, des voormiddags te 10i/s uur, haari gewone algemeene vergadering houden in het gebouw rEensgezindheid", te Amsterdam. In verband met deze te houden vergadering heeft het bestuur der «Liberale Unie" aan de besturen der kiesvereenigingen, leden der L. U., een circulaire verzonden, waarin het bestuur zijn meening uitspreekt omtrent de voorgestelde wetsontwerpen tot regeling van het kiesrecht. In deze circulaire zet het bestuur de hoofd punten der voorgestelde hervorming, de be ginselen waarvan zij uitgaat en hare hoofd strekking kortelijk uiteen. De omschrijving van de «kenteekenen van geschiktheid en maatschappelijken welstand" wat, volgens de grondwet, in de nieuwe kieswet moet bepaald worden, acht het be- i „Zonden wij niet eerst de zadels en tuigen nakijken vroeg ritmeester Van Branden- stein, terwijl hij op militaire wijse groette. De majoor keek onvergenoegd over dit nieuwe oponthoud, maar plotseling helderde zijn ge laat weer op en zeide hij „Goed doe datDat geval met de geweren moet gij maar aan mij overlaten, ik zal dat wel in orde maken bij het regiments commandoals ge klaar rijtkunt ge opmarcheeren Graaf Hancke, mag ik u even «preken V' Met deze woorden richtte hij zich tot den adjudant, met wien hij terugieed en druk praatte, terwijl hij niet vergat, hem een sigaar en eenen slok uit zijne veldflesch aan te binden. Het ulanen-eskadron en de patrouille der infanterie hielden bij de grensscheiding even haltde ulanen onderzochten hunne paarden ■ie infanteristen praatten onderwijl met hen en beantwoordden hunne nieuwsgierige vragen; daarna marcheerden zij verder. Op de plaatswaar het ongeluk met het rijtuig gebeurd waszwenkte het eskadron zijwaarts en deelde zich in twee gelijke helften. Nog eer dit gebeurde, kwam majoor Edler terug, zeide den ritmeester dat hij op Wicelo- wiec ingekwartierd zou worden en gelastte hem de goederen en paarden daarheen te laten brengen. »Ik geloof toch, dat het goed is, die menschM in het nog te houdenvoegde hij er tot opheldering b:j«Die andere zaak heb ik reedp aan het krijgscommando voorgedragen." Hij groette en sloot zich bij luitenant-kolonel prins Dooz aan. In werkelijkheid had de niet al te nauw gezette majoor den adjudant gevraagd de geschiedenis met het rijtuig maar voor den bevelhebber te verzwijgen, en dezen te zeggen, dat hij, majoor Edler, het beter vond zich bij den prins te voegenomdft deze niet zoo ervaren was, en de menscben op Wicelowiec hem gevaarlijker toeschenen dan de oude gravin Holinka. Majoor Edler was kort geleden van Weenen stuur iu het regeeringsontwerp goedgekozen. Als kenteeken voor de geschiktheid en het middel om daarvan te doen blijken wordt in het wetsontwerp geen hoogere eisch gesteld dan de kennis van lezen en schrijven, als kenteeken van maatschappelijken welstand het voorzien in eigen onderhoud en m dat van het huisgezin. Een betere en meer rechtvaardige omschrij ving ware moeilijk te geven. De groote uitbreiding, die door de nieuwe wet aan het kiezerskorps zal worden gege ven, begroet de sLiberale Unie" ook met ingenomenheid. Yoor een aanzienlijke uit breiding bestaat bij haar geen vrees. De degelijkheid van het Nederlandsche volk wettigt de verwachting, dat het roepen van een grooter aantal staatsburgers tot mede werking aan de samenstelling onzer vertegen woordiging bevorder., k zal wezen aan het welzijn der geheele natie. Door in het regeerings-ontwerp ook het z.g. couloirstelsel op te nemen, wordt boven dien te gemoet gekomen aan den wensch der liberalen, dat «persoonlijke en geheime invul ling van het stembiljet in het lokaal dei- stemming geschiede". Dit stelsel is onmis baar, om de grootst mogelijke zelfstandigheid van den kiezer, bij het uitbrengen van zijn steno, te waarborgen. Ook het stelsel der voorafgaande can- didaatstellingen acht de L. U. een verbetering. Verder de taak van de kiesvereenigingen besprekende, aan wie onder de nieuwe rege ling, meer nog dan thans, een gewichtige rol zal zijn voorbehouden, vraagt het bestuur in zijne circulaire, welk bezwaar er zou kun nen zijn om aan de kiesvereenigingen als zoodanig de bevoegdheid toe te kennen, zelve rechtstreeks candidaten op te geven. Wat de splitsing van de groote steden in enkel voudige districten betreft, hoopt het bestuur, dat de liberale partij zich bij het voorstel daartoe zal kunnen nederleggen. De groote uitbreiding van het aantal kiezers pleit voor de aanneming er van en de practijk in 't buitenland kan ten deze tot voorbeeld strek ken. De circulaire eindigt met den wensch en de overtuiging tevens, dat de liberale partij, die de zedelijke, stoffelijke en staatkundige verheffing van de natie steeds in haar banier schreef, het zich tot een plicht zal rekenen en een eer tevens, dat onder haar bestuur ook deze hervorming voor het Nederlandsche volk tot stand komt. De algemeene vergadering van den «Nederl. Schaatsrijdersbond", die heden te Deventer zou worden gehoudenis om bijzondere redenen uitgesteld tot Zaterdag 5 November. Sedert eenigen tijd worden te Amsterdam door eene gemengde commissie pogingen in naar Krakau verplaatstdaarom had hij nog overdreven voorstellingen van een Galiicisch slot. Hoe was hij teleurgesteld, toen hij na een langen rit het landgoed voor zich zag liggen 1 Het donkere, eentonige bosch werd hier ver vangen door uitgestrekte landerijeneen kronkelende zandweg voerde naar een groot gebouw, dat in de verte op eea kleine hoogte lag. Aeliter dit huis strekten zich weder bosschen uit, terwij! de grachten vóór den ingang met kroos bedekt waren. Bij de grootste kromming van den weg stonden in de nabijheid van een bevrozen vijve op een zandig heuveltje twee groote ahornboomen, die hunne kale takken hemelwaarts strektenen waaronder een Mariabeeld met een bus voor de armen stond. Het landgoed was van hier erbarmelijk om te zien. Voor drie vierden bestond het uit schuur en stalhet overige was tot woonhuis inge richt. De schuren zagen er slecht en haveloos uitvan sommige plaatsen moest men ieder het werk gesteld om een particulieren ar beidsraad voor de bouwvakken op te riohten. Naar men ons mededeelt, zal het officieele orgaan van den algemeenen Nederlandschen wielrijdersbond «de Kampioen" in 1893- worden uitgegeven door de firma de erven Loosjes te Haarlem. De Engelsche stoomboot Roumania, van Liver pool naar Bombay, is tusscben Foz en Peniche gestrand. Van de passagiers en de bemanning zijn ongeveer 100 personen omgekomen. Te Winnipeg heeft een Indiaan, die had deel genomen aan de tochten tot opsporing van Frank lin, op zijn sterfbed bekend, dat hij met nog een ander door den commandant der expeditie was uitgezonden om overblijfselen van schepen te zoeken. Werkelijk werden in de verte de masten van een ingevroren schip door hen gezien, maar daar hunne levensmiddelen verminderd waren, durfden zij hun tocht niet zoover uitstrekken en verzwegen tegenover den commandant hun ont dekking. Er is reden om te vermoeden dat het waarge nomen schip den kloeken zeevaarder en zijn tocht- genooten herbergdo. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van een bericht over mijne lezing te Maassluis in uw blad van gisteren verzoek ik u beleefd plaatsing voor het volgende Niet over huisvlijt, maar over handenarbeid heb ik een voordracht gehouden. De cursus, die vermoedelijk zal opgericht worden, is voor handenarbeid. Handenarbeid, in het Noorden slójd (geen sljöd) geheeten, is een vak van onderwijs, dat de algemeene ontwikkeling der kinderen bevor dert; dat, paedagogisch onderwezen, een uit stekend middel is, om practische menschen te vormen, die een vasten wil hebben en zelfstandig kunnen handelen. Huisvlijt daarentegen is bezigheid zoekéh otn ledigen tijd door te brengen of gelijk productief te maken. Bij het onderwijs in handenarbeid is de eerste vraag Welken invloed heeft de oefening op de ontwikkeling 'van het verstand Bij de huisvlijt bepaalt het financieel voordeel de bezigheid. Dat het vak van boetster dus niets te maken heeft met het onderwijs in handenarbeid, dat ik op de eventueel op te richten cursus hoop te geven, is nog al duidelijk, als men weet, dat netten breien of herstellen niet meer op een cursus voor handenarbeid onderwezen wordt. U dankende voor de plaatsing, Schiedam, Uw dienstw. dienaar 29 October 1892. A. van Waart, Onderwijzer in handenarbeid oogenblik vreezen, dat zij zonden instortende daken raakten bijna den grond en bestonden voor het grootste gedeelte uit stroo en riet. Het ongezellige van het geheel werd nog verhoogd door talrijke smerige ganzen- en kip penhokken en eenige verwelkende acacia's, die aan het dorre land een nog treuriger aanzien gaven. Een enkele hooge schoorsteen der branderij stak boven dit vreemde, scheeve gebouw uit; een enkele oprijlaan voerde naar de plaats zelve. Toen de ulanen aanklopten en begeerden binnengelaten te worden, was de deur gesloten, hoewel zij het gehuil der honden vernamen en luitenant Van Parschner nog een oogenblik geleden iemand door de deur had zien kijken. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6