A0. 1892 one erdag 3 November N°. 8135. esenveertigrete Jaargang. Bnitenlandsche Berichten Binnenlandsche Berichten. ibomnkhkntsprus, per kwartaal Iraneo per post, door het geheele Ryk tfioiiderlijke nommers Verschijnt dagelijks^ uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER:? ODÉ. BFHEAU.- BOTKESTHAAT. E 2j ADVKtt¥SN*»pKns: tan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant.10, Iedere gewone regel meer0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen twbbmaal berekend. DUIT8CHLAND. De vernieuwde Lutherkerk te Wittenberg is in renaisssr te-stql gebouwd, met eenen 88 meter hoogen toren. Iu de hoefdgang tegenover den kansel zijn de graven van Luther en Melanchthon, aangewezen door kleine sarco- phagen van zandsteen, waarop bronzen platen liggen met opschriften. Zij waren Maandag bjj de inwijding door Luthers afstammelin gen met kransen getooid. Op uitnoodiging des keizers zullen alle binnen- en bnitenlandsche vorsten van de •evangelische belijdenis hunne wapens in de Lutherkerk doen afbeelden. Dit is ook reeds gedaan door 198 steden. De keizer heeft een bronzen gedenkpenning voor den dag der inwijding doen slaan. De oorspronkelijke oude kerk was in de tweede helft der 15e eeuw gebouwd, doch tweemaal verwoest, in 1760 door de Oosten rijkers en in 1813 door de-Franschen. Beide keeren werden echter de graven van Luther en Melanchthon, alsmede de andere kostbare historische voorwerpen, gelukkig uit den brand gered. De Qermania om.-'nt, dat er tusschen de regeering en het aticaan onderhandeld wordt ■over den steun, door het centrum aan de iegerwetten te verleenen. Deze zaak, zoo zegt het blad, is een zuiver inwendige aange- tegenheid, waarover de beslissing alleen aan de leiders der partij toekomt. F R A N K R IJ K. Zooals wy gemeld hebben, is Maandag •door de grevisten te Carraaux besloten, het werk te hervatten. De vergadering der werkstakers werd te halfelf geopend; meer dan 2000 personen •waren tegenwoordig. De heer Clémenceau ■stelde in het licht, dat te Carmaux niet enkel een politieke, doch ook een sociale quaestie in het spel was. Nu men u gelijk gegeven heeft, zeide hij, moet gij ook uwe gevonniste broeders niet in den steek laten. "Gij hebt een goed werk verricht, door het algemeen stemrecht te verdedigen. Vervolgens verklaarde dr. Clémenceau de ■schriftelijke belofte in den zak te hebben, dat gratie verleend zal worden aan de veroordeel den te Albi, zoodra het werk wordt hervat. Te Cannes heeft een ernstige vechtpartij «iet stokken en revolvers plaats gehad tus schen Duïtschers en Franschen. Laatstge noemden wilden een koffiehuis binnengaan, waar de Duitscbers zich bevonden.. De politie was niet bij machte de vechtenden te schei den. Twee personen werden gewond. De maire stelt een onderzoek ,in naar het gebeurde. B L 6 I E. Bij besluit van den souverein van den Xongo-staat wordt het inzamelen van getah- fertjah langs den Kongo en zyne voornaamste rij takken, daaronder begrepen het uitgestrekte -gebied, voor de particuliere nijverheid vrijgelaten tegen een cijns van ongeveer 4 pC der waarde van het ingezamelde. erdoor wordt een einde gemaakt aan het bestaande geschil tusschen den Kongo-staat en de Boven-Kongo-Compagnie. ENBELAND. Zondag begaf een deputatie van Londen- sche werkloozen zich naar dr. Parker, om hem den toestand bloot te leggen. Zy wezen er op, dat, ia het oostelijk deel van Londen alleen 40,000 gezinnen zijn, die van gebrek reigen om te komen. Er moest raad geschaft, maar de bedoeling was niet om, evenals voor eenige jaren, door Londen te trekken en de kels te plunderen. De hoofdoorzaak van den nood lag n 't afnemen van de te Londen aangevoerde goederen, waardoor in de dokken geen werk te krygen is, terwijl het groote aantal ranschen en Italianen bij verschil lende werken, zooals het asphalteerenjcan raten gebruikt werd, ook zeer schadelijk was. Toen dr. Parker daartegen opmerkte: 3>gean uwer zal vei langen dat de invoer van ilitenlandsch graan verboden wordt, waarom wilt gij dan wel den invoer van vreemde arbeiders trachten te beletten?", werd hem geantwoord, dat beide zaken hemelsbreed verschilden. Uit Bombay wordt geseind, dat de Afghaan- sche troepen bij de jongste gevechten tegen de opgestane Ilazara's op krachtigen tegen stand stootten. ,ran beide zijden werd ver woed gevochten en geen kwartier gegeven. OOSTENRIJK. Van officieele zijde wordt verzekerd, dat de aanwezigheid te Weenen van den Hongaar- schen minister-president graaf Szapary geen betrekking heeft op eene ministerieele crisis, maar alleen in verband staat met de eeds aflegging van den voorzitter der Hongaarsche rekenkamer. De Wiener Ztbevat de benoeming van Windischgi atz tot vice-president van het loogerhuis en de benoeming van 21 leden voor hel leven. Uit Buda-Pest wordt gemeld dat het be richt van een aanslag op graaf Szapary, president van den ministerraad, zeer over dreven is. Een pistoolschot is gelost op den trein en de kogel is gedrongen door het venster van den waggon, waarin de minister zat, maar men gelooft dat hier niet aan een aanslag, maar slechts aan een kwajongens streek te denken is. Te Buda-Pest wordt de pauselijke nuntius, mgr. Galimberti, verwacht om met de hooge geestelijkheid te confereeren. rusland. Het Journal da St. JPdteralourg houdt ten stelligste vol dat Rusland op het oogenblik geen leening behoeft te sluiten, daar de schatkist beschikt over een goudvoorraad van 800 millioen roebels, terwijl de rijksbank voor het haar geleende goud nog 100 milli oen kredietroebels zou kunnen uitgeven. De belasting op het gedistilleerd, waarvan de opbrengst over 1891 was geraamd op 259,440.000 roebels, heeft slechts 249,587.000 roebels opgebracht. De opbrengst is alzoo 9,853.000 roebels minder geweest dan ge raamd is, wat wordt beschouwd als een ge volg van het misgewas. ITALIË. Men gelooft dat er van de 167 radicalen, die zich bij de stembus candidaat zullen stel len, slechts een 60 zullen worden gekozen. De voornaamsten hunner, Canzio, Ettore Farraris en Collocci, zullen waarschijnlijk niet herkozen worden; en Cavallotti loopt hetzelfde gevaar. Volgens de raming zal de nieuwe Kamer bestaan uit 298 Piemonteezen, Crispinisten, Zanardellisten en anderen, die öu--regeeiingsparty zullen vormen, terwyl de overige 210 afgevaardigden de rechterzijde en de uiterste linkerzijde zullen innemen. De oud-minister Micelli heeft te Cosenza eene redevoering gehouden, waarin hy het drievoudig verbond en de politiek van Crispi verdedigde. De werkliedenvereeniging te Milaan, in welke 27 bedrijven vertegenwoordigd zyn, is tot de socialisten overgegaan. Dit heeft groot opzien gewekt. Naar men verzekert, zou de paus, ondanks den hernieuwden aandrang der kardinalen, onwrikbaar vasthouden aan zyn jegens Frank rijk gevolgde politiek. Z. H. zou zeer ontstemd zijn over de moeilijkheden, welke aan de benoeming van bisschoppen en kardinalen in den weg worden gelegd. Men herinnert zich dat de bisschop van Livorno twee maanden geleden die stad ver liet, om de receptie van koning Humbert te ontloopen. Hjj is thans te Livorno terugge keerd, maar de ontvangst, die hem ten deel viel, was allesbehalve schitterend, en van het station tot het bisschoppelijk paleis moest politie worden opgesteld. PORTUGAL. De opbrengst der inkomende rechten te Lissabon en te Oporto bedroeg in de afge- loopen maand 124 contos de reis minder dan in October 1891. AMERIKA. Zaterdag is de inschrijving der kiezers voor de presidentskeuze gesloten. Te New-York meldden zich 309,830 kiezers aan, dat is 23,288 meer dan vóór 4 jaarte Brooklyn 181,668 d. i. 25,474 meer. Ook in andere staten was de belangstelling zeer groot. Volgens berichten uit Santiago del Estero heeft Costa de orde hersteld en de opstande lingen ontwapend. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Blijkens het eindverslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van de internationale overeenkomsten tot bescherming van den mdustrieelen eigendom, werd geen bezwaar gemaakt tegen de aan neming van deze wetsvoordraeht, omdat vooral de overeenkomst betrekkelijk de han delsmerken voor de nijverheid en den handel van groot belang zal zijn. Wel is waar is het een nadeel dat niet alle mogendheden tot de Unie zijn toegetreden; maar desniet temin mogen wij ons niet onttrekken, om dat vermindering of opheffing der bescherming van onze handelsmerken in liet buitenland onze industrie gewichtige hulpbronnen zou afsnijden en de namaak haar in diskiediet zou brengen. PROVINCIALE STATEN YAN ZUID-HOLLAND. Ziitititf van 1 2foveml>er. De najaarsvergadering werd door den com missaris der Koningin, mr. C. Fock, geopend. De heeren J. P. Havelaar en F. B. s'Jacob zijn toegelaten en beeedigd als nieuwgekozen leden voor Ridderkerk en Rotterdam. Commissoriaal zijn gemaakt: 1. ra handen van de leden: Wittkampf, Seret, n r ihaardenburg, Snouck Hurgronje en Van der Kemp (lid van Ged. Staten) het verzoek der ambachtsschool te Dordrecht om verhooging van het provinciaal subsidie. 2. van de ledenSchuurbeque Boeije, Bree- snee, O verwater, Kley en De la Bassecour Laan (lid van Ged, Staten) het verzoek om subsidie voor wegaanleg in den polder Duiven- waard met de daaromtrent ingediende adres sen. 3. vaa de ledenVaillant, Van Slype, Van Drie). Duynstee en Van Bylandt (lid var Ged. Staten) de wijziging der reglementen voor polders. Naar de afdeelingen werden verzonden de voorstellen betreffende de bediening van het veer tusschen Maasdam en Rozenburg; de regeling der bediening van de bruggen in den waterweg tusschen Rijn en Schie, als mede omtrent de begrootingswyzigingen in verband met de vaart verbetering en de uit betaling van de subsidie tot verbetering van het krankzinnigengesticht te Delft. Ten aanzien van het voorstel omtrent de schadeloosstelling aan Gouda voor verlies wegens de vaartverbetering tusschen Amster dam en Rotterdam, stelde de voorzitter voor in de eerstvolgende vergadering, heden over 14 dagen tot behandeling over te gaan. De heer Boonzajer stelde voor het rapport der commissie en van Ged. Staten in de afdeelingen te doen onderzoeken, met het oog op nieuwe gezichtspunten in het rapport van Ged. Staten geopend. CO DDI IT. 1.85. - 2.50. 0. c

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1