Dit voorstel werd bestreden door den heer toys, rapporteur der commissie, op grond dat de voorgestelde wijze van behandeling abnor maal zou z^jnde zaak voldoende geïnstrueerd as ten volle toegelicht is en alsmede dat de léden der commissie over alle afdeelïngen verdeeld zijn, waardoor zij eventueele beden kingen niet konden beantwoorden. Hierop verklaarde de heer Boonzajer zijn voorstel tot verzending van de zaak naar de afdeelïngen in te trekken, onder opmerking, dat er antecedenten bestaan van een ren vooi van rapporten eener commissie naar de afileelingendoor hoedanige huiselijke be spreking z. i. de behandeling der aangelegen- beid in openbare vergadering niet anders dan winnen kon. Nog is in deze vergadering ingekomen en naar Ged. Staten verzonden, om rapport in eene volgende vergadering uit te brengen «en adres van de Leidsche stoombootmaat schappij »De Volharding", verzoekende dat de geoorloofde snelheid voor passagiersbooten belangrijk worde verhoogd, hetgeen, meent adr., zonder schade van den oever en ten gerieve van het openbaar verkeer kan plaats kebben. De vergadering is verdaagd tot Dinsdag 15 Nov., 'sv.m. te 11 uur. Alsdan zijn aan de orde alle stukken, niet aan commissiën verzonden; de inmiddels ingekomen rapporten van commissiën en de zaak betreflende de schadeloosstelling aan Gouda. Aan Ged. Staten zijn ter afdoening ver zonden een adres van H. de Kat, handelaar in steenkolen te Delft, om vergoeding van schade, geleden door de vaartverbeterings- werken aldaar, en een klacht van ingezetenen van Leiden over het gemeerd laten liggen van een schip met petroleum in de Lange Mare aldaar. SCHIEDAM, 2 November 1892. Di tegenwoordigheid van den burgemeester, de wethouders, den gemeente-secretaris, leden tfer choiera-com missie, den gemeente-archi- tece en den dokter en heelkundige van het ziekenhuis, werd hedenmiddag de ontsmet tingsoven, in het daartoe gestichte lokaal bij het stads-ziekenhuis opgericht, beproefd. De «ven, geleverd door de firma De Jongh Co., oviet-ingenieurs te Oudewater, is, naar wij vernemen, daarbij gebleken volkomen aan zijn doel te beantwoorden. Hedenmiddag te twaalf uur is het 6-jarig zoentje van H. Stolk, aan den Singel, door een gist wagen aangereden, waardoor hg viel <m onder het paard terechtkwam. De voer man, die al het mogelijke deed om het paard onmiddellijk tot staan te brengen, en Joh. Montfoort, in de nabijheid werkzaam, die den knaap dadelijk ter hulp kwam, konden niet verhinderen dat hij door het hoefijzer van het paard ia het aangezicht en aan een der armen gekwetst werd. Door den geneesheer Van der Sman werd hem spoedig hulp ver leend. De toestand van den knaap is naar omstandigheid niet ongunstig. De Koninginnen keeren den 3n of 4n December naar 's-Gravenhage terug. De keizer van Duitschland heeft aan baron Bardenbroek van Bergambacht, die H. M. de Koningin-Regentes vertegenwoordigde bij de feesten te Wittenberg, de Pruisische kroon orde le klasse verleend. De Tweede Kamer zal Dinsdag 8 November bjj de hervatting van hare werkzaamheden dadelijk, en wel 's voormiddags 41 uur, het afdeelingsonderzoek aanvangen van de vol gende wetsontwerponbedrijfs- en beroeps- betasting; regeling van het kiesrecht; wijzi- ging van art. 469 van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering; regeling der ontvangsten en uitgaven van het pensioen fonds voor weduwen en weezen -van burger lijke ambtenaren over 1893; naturalisatie van L. Bolchover c. s.wijziging en verhoo ging van hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor 4892 (brug over den Nieuwen Maas mond) begrooting van het domeinfonds voor 1893; wijziging der begrooting van het domeinfonds voor 1891. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissiën, die in 1892 belast zijn met het afnemen van de examens van apothekers bediende, zullen zitting houden te 's-Her- togenbosch en te Kampen op 7 November e.k. en volgende dagen. De minister van oorlog heeft, naar aanlei ding van een door generaal Den Beer Portu- gael ia het Hbl. tot hem gerichten open brief met betrekking tot 's ministers medé-, deelingen omtrent voorstellen van een vroe-, geren commandant der stelling van Amster dam nopens de inrichting van bet westelijk front dier stelling, aan de Staten-Generaal in originali overgelegd de na te noemen be scheiden, welker raadpleging moet strekken om, tegenover de opmerkingen van den gene raal, de juistheid van 's ministers mededee- lingen in het licht te stellen lo. De door den generaal-majoor Den Beer Poortugael den 7n December 4889 ingediende memorie betreffende de stelling van Amster dam met een bijlage 2o. Het dd. 9 Augustus 1889 ingediend advies nopens het westelijk gedeelte der stelling van Amsterdam met een bijlage; 3o. Het dd. 28 April 1890 ingediend rap port met bij behoorenden brief van den inspec teur der genie van 1 Mei 1890, nopens de werken, welke in aanmerking zouden komen voor de inrichting van den zoogenaamden ïveiligheidsgordel" voor de stelling van Amsterdam - wel te onderscheiden van de lijn van duurzame verdedigingswerken in voege als werd bedoeld bij de beschrijving van het oorspronkelijk plan voor die stelling, in de memorie van beantwoording-ter zakë' van de vestingbegrooting voor den dienst van 1892. Daar bovenvermelde bescheiden verschil lende détails bevatten, waarvan de openbaar making zeer zeker ten nadeele van de belan gen der verdediging zou zijn, heeft de minis ter bedoelde stukken uitsluitend ter kennis neming voor de leden der Staten-Generaal overgelegd. In doorgaans welonderrichte kringen te 's-Gravenhage loopt het gerucht dat voor de betrekking van commissaris der Koningin in de provincie Overijsel, bij de regeering in aanmerking komt de heer jhr. mr. J. Rofell, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal en oud-griffier der Staten van Zuid-Holland. Men schrijft uit Den Haag aan de Zwolsche Cl. Het jongste nieuws op het gebied van politiek is, dat uit den boezen der Tweede Kamer een voorstel kan worden verwacht om de invoering der onlangs afgekondigde belastingwetten te verdagen. Daarvan wordt nu reeds een- balletje opgeworpen in het voorloopig verslag over de wet op te mid delen. sSommige" leden, die het ondenk baar achten dat de bedrijfsbelasting met 1 Mei 1893 in werking zal kunnen treden vragen of de minister van financiën bereid is het initiatief te nemen tot uitstel van de vermogensbelasting enz. Zoo niet, dan vertrouwen zij, dat daartoe van de zijde der Ka mei- een voorstel zal worden gedaan. De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als machinist aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvan gende den 22n November, zitting houden in het Nutsgebouw te Amsterdam. Om tot een van die examens te worden toegelaten, zal de candidaat, onder over legging van een geboorte-akte en met opgave van woonplaats en laatsten werkkring, de aanvraag hiertoe vóór 15 November a.s. schriftelijk en portvrij bij den voorzitter der commissie, den heer J. J. Stooker, wonende n de Grensstraat, te Nieuwer-Amstel, moeten inzenden, waaruit tevens dan moet blijken voor welk,diploma hij verlangt geëxamineerd te worden. Voor verdere bijzonderheden zie de St.-Ct. no. 257. In de afdeeling Rotterdam van het Alge meen Nederl. Werkliedenverbond" heeft de heer Heldl de kieswet-ontwerpen besproken. Hij was er wel mede ingenomen, maar had toch bedenkingen; onder anderen dat de vrouwen waren uitgesloten. Andere princi- pieele bezwaren had hrj niet. Omtrent de uitvoering achtte hij den stemdag op Zondag het best; op werkdagen wilde hij de ge legenheid tot stemmen tot 10 uren verlengd zien. De heer Van Gilse was niet tevredenhg wilde het algemeen stemrecht en vond het examen te zwaar. Ook de militairen moesten medestemmen. De heer Helsdingen betreurde het, dat de bedeelden werden uitgesloten: datzjnonge lukkige werklieden. Niemand kwam op voor de rechten der gevangenen. Ook tegen het uitsluiten van minderjarigen werd geen bezwaar geopperd. De vBond van Beambten, werkzaam aan de kantoren van 's Rijks belastingen in Neder land" heeft Zondag de algemeene jaarlijksche vergadering gehouden te Rotterdam. Uit het verslag bleek, dat de vereeniging jaarlijks vooruitgaat en thans bijna 200 leden telt. Als bestuursleden werden gekozen de heeren E. B. Brand, te AmsterdamH. van Asch, te HaarlemS. van Ewrjck, te Leiden L. J. Valientgoed, te Haarlem, en H. Wijs man Jr., te Amsterdam. In deze vergadering werd nog een onder steuningsfonds opgericht, hetwelk met 1 Januari 1895 in werking zal treden. Het fonds, dat evenals het beheer staat onder controle van bovengenoemd bestuur, zal men door vrijwillige bijdragen trachten te ver krijgen. De volgende jaarlijksche vergadering zal te Amsterdam gehouden worden. De secretaris der »Ned. Maatschappij van Geneeskunde" deelt in het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde mede, dat het hoofdbe stuur zich tot de afdeelingen der maatschapp j heeft gewend met verzoek hare meening te kennen of het hoofdbestuur zich al dan niet tot de Eerste Kamer zal wenden met verzoek om de artsen wet te verwerpen, maar dat deze wet zoo spoedig behandeld wordt, dat het hoofdbestuur het antwoord der afdeelingen niet kan afwachten en dus het zelfstandig besluit genomen heeft geen verwerping van de wet aan de Eerste Kamer te vragen en het reeds ter verzending gereedliggend adres niet te verzenden. De Rotterdamsche tramwegmaatschappij vervoerde in de maand October j.l, 494,741 reizigers met een opbrengst van f 39,263,49, tegen 485,998 reizigers met een opbrengst van f39,095,86 in October 1891. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1892 heeft bedragen 5,078,710 reizigers met een ontvangst van f399,100,82, tegen 5,197,982 reizigers met een ontvangst van f 398,335,93'/s over datzelfde tijdvak in 1891; gevende dit jaar een achteruitgang van 119,272 reizigers en een vooruitgang van f764,88l/s in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maanden van1892 beliepen f160,565,97, terwijl die over datzelfde'tijdvak van 1891 f 150,123,36 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tgd- perk in 1892 beliep f 559,665,79, terwijl die over datzelfde tijdperk in 1891 f548,459,29'/» beliep. De statistiek der sterften over Juni 1892 wijst- aan, dat in Zuid-Holland, met eene bevolking van 987,342 inwoners het aantal overledenen met levenloos aangegevenen op 4000 inwoners per jaar bedroeg 21,56. Op 1000 inwoners komen in die statistiek de volgende gemeenten voor: Delft. met 18,61 overledenen. Dordrecht 21,42 Den Haag 19,33 Leiden 21,04 Rotterdam24,43 Schiedam 28,86 i> Door den bondsraad van den sNed. Coö peratieven Bond" zal een adres aan de Tweede Kamer worden ingediend, betreffende het wetsontwerp op de bedrijfs- en beroepsbe lasting. De voornaamste strekking van dat adres zal zijn, te betoogen, dat slechts de winst, die coöperatieve vereenigingen maken door verkoop of diensten aan anderen dan hare leden, door de belasting behoort te worden getroffen. Nader wordt bericht, dat de erflating van f12,000, aan de Sophia-vereeniging tot be scherming ;an dieren te Amsterdam, belast is met twee lijfrenten, te zamen groot f 360, De stoker Bolkenstein, die op 2 October naar de barak te Crooswijk vervoerd werd als lijdende aan cholera asiatiea, is Zaterdag geheel hersteld uit die inrichting ontslagen» Daar nu nog 4 patiënten in de barak aanwezig blijven, welke allen nagenoeg hersteld zijn, doch om zwakte of andere bijkomende rede nen daar nog verpleegd worden, kan met recht gezegd worden dat zich te Rotterdam geen cholera-tijders meer bevinden. Hoe uit stekend de maatregelen, door de plaatselijke gezondheidscommissie genomengewerkt hebben, moge hieruit - blijken, dat in geen der gezinnen, waartoe de verpleegden be- hooren, zich een tweede geval heeft voor gedaan. (jy. E. Cl.) Te Rotterdam hebben, In navolging der kleine vleeschhouwers, thans ook de groote den prijs van het rundvleesch met 10 cent per kilo verlaagd. Naar men aan het Dordr. Nieuwsblad mede deelt, heeft iemand te Dordrecht een nieuw remtoestel voor spoorwegen uitgedacht, waarbij als het blad goed is ingelicht het beginsel in toepassing is gebracht, dat bij dreigend gevaar de wielen in achter- waartsche richting worden bewogen. De uit vinder heeft het plan zjjn ontwerp aan hek ministerie op te zenden. In navolging van Rotterdam is ook te Leiden de prijs van het rundvleesch belang rijk afgeslagen. Men kan daar best vleesch voor 30 cents per half kilo bekomen. Een paar dagen geleden bemerkte het hoofd van een der lagere scholen te Haarlem, dat een jongen een klein fïeschje bij zich had, dat er uitzag als een reageerbuisje. Hij nam het den jongen af en bemerkte lot zijn ver bazing, dat het fieschje kleine korreltjes be vatte en dat er een etiket op was geplakt met het woord ^Strychnine". Het bleek dat de jongen het fieschje op straat gevonden had, reeds door eenige kinderen van die kor reltjes was genuttigd en deze er ongesteld' door zijn geworden. Een onderzoek wordt naar die zonderlinge vondst ingesteld. (BM.) Vanwege de gemeente zal te Amsterdam een statistiek worden opgemaakt van het aantal on vermogenden, uit andere plaatsen t afkomstig, waarmede de bevolking gednrende de laatste jaren'is »verrijkt".

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2