Binnenlandsche Berichten» justitie Ricard aan den president der republiek een besluit ter teekening voorgelegd, waarbij aan de door de rechtbank te AIbi veroor deelde mijnwerkers gratie verleend wordt. Dit besluit zal geteekend worden onmiddel lijk nadat de werkstakers den arbeid hervat hebben. Het werkstakings-comité heeft besloten dat heden het werk zal worden hervat. B X, 61 I E. De commissie uit de Kamer van vertegen woordigers voor de herziening der grondwet, heeft zich met 16 tegen 4 stemmen tegen de invoering van algemeen stemrecht ver klaard. Over het beginsel van invoering van huis manskiesrecht in verband met bepaalde eischen van bekwaamheid zou heden worden gestemd. E N fct E L A N D. Het feestmaal, dat de lord-mayor telken jare bij de aanvaarding van zijn ambt in de ^Guildhall" pleegt te geven, en dat op 9 November was bepaald, zal ditmaal een zijner grootste aantrekkelijkheden missen, daar de eerste minister, de heer Gladstone, op raad van zijnen geneesheer, besloot voor de uit- noodiging te bedanken. In zijne plaats zal nu waarschijnlijk de minister van buiten- landsche zaken, lord Rosebery, de gebruikelijke toespraak houden. Volgens een nader bericht heeft ook lord Rosebery bedankt voor de uitnoodiging tot het banket van den lord-mayor op 9 dezer lord Rosebery heeft het voorwendsel van eene vroeger aangenomen invitatie gebruikt. 90,000 mijnwerkers uit het graafschap "Wallis hebben kennisgegeven, dat zij met 31 December a.s. den veranderlijken Soonstan- daard afschaffen. Aan de Standard wordt uit Varna gemeld, dat Nelidoff instructies heeft ontvangen om aan Turkije te vragen, of Rusland vrij is elk oogenblik door de Bardanellen oorlogsmate riaal en ammunitie te zenden. De sultan is daardoor zeer getroffen en zoo de vraag ge daan wordt, weet hg niet wat te antwoorden. In dit geval zou het mogelijk zijn, dat hij de meening zal vragen van den gezant van eene bevriende mogendheid. De nieuwe vraag is onafhankelijk van die betreffende de Russi sche vaartuigen, welke in den loop der jongste onderhandelingen omtrent het han- delstractaat werd verworpen. OOSTENRIJK. In de vergadering der commissie voor finan ciën nit de Hongaarsche Kamer van afge vaardigden verklaarde de minister van finan ciën dat de ontvangsten der spoorwegen aan de verwachting beantwoorden. ITALIË. Verkiezings-redevoeringen worden aller wegen gehouden, maar zonder tot belangrijke beschouwingen aanleiding te geven. Zondag verlegen gelaat bemerkte, toonde hij onverholen zijne diepe verachting. iBij alle heiligenriep hij, bevend van woede, sde heeren noemen zich mijne gasten en dringen hier als roovers binnen, schieten de deur plat, en bestormen het plein 1 Mijnheer ik eisch satisfactieGij komt als bandieten, ik zal mijne klachten indienen bij uwen bevel hebber P* >In waarheid, geachte heer," viel hem de majoor in de rede, die nu toch boos begon te worden over de hatelijke woorden en gebaren van den eigenaar, sik versta wel niet veel van alles, wat ge zegt, maar ik merk toch, dat gij n zonder reden boos maakt." Uier maakt zijne merrie, die door het geblaf der honden verschrikt was, een sprong, waarop ïuj niet verdacht was, en de ruiter kwam een Weinig uit het zadel. »Gij soudt mij verplichten, mijnheer," zeide hij, als gij Duitsch tot mij wildet spreken en nog meer, als gij uwe drommelsche honden wildet wegjagen." avond telde men er drie: een te Marsala, door den heer Damiani, oud-onder-prefect onder Crispi, een andere te "Villanova d'Asti, door den oud-minister Villa, een derde te Cozenza, door den heer Miceli. Allen spraken in min of meer opgewekte bewoordingen over het drievoudig verbond als »het bolwerk des vredes", verklarende dat aan de militaire uit gaven dus niet geraakt mag worden en dat Italië zijn plaats op het wereldtooneel eerst met het optreden van Crispi had verworven. Veel nieuws dus niet. Een telegram uit Messina gewaagt van een volksoploop welke gisteren plaats had te Iter- cellona Pozzo di Gotto, tengevolge van eene verhooging van de belasting op riet. Onge veer 5000 mensehen vielen aan op de douane- gebouwer^ vernielden deze en wierpen de ruiten van het stadhuis in. Men zegt dat er menschen gedood en gewond zijn. Volgens de Secoio is er oorlog tussch.:n Crispi en Giolitti uitgebroken, daar Crispi aan den tegenwoordigen premier inmenging van de regeering in de verkiezingen verwijt. SPAHJ E. De koning is thans geheel hersteld. Heden keert het hof van Sevilla naar Madrid terug. Opgeschoten jongens hebben Dinsdag in de hoofdstad groot schandaal gemaakt door eerst een muziektent in het Prado inbrand te steken en vervolgens te gaan tieren voor het huis van den burgemeester, waar de politie hen uiteendreef, enkelen in hechtenis nemend. Uit St. Sebastiaan wordt gemeld, dat gis teren hij eene botsing tusschen militairen en burgers te Iruu verscheidene personen ern stig gewond zijn. Er hadden 35 arrestatiën plaats. Twee Franschen zijn in de zaak be trokken. De zitting van den gemeenteraad van Almeria werd gisteren door een hevig tumult verstoord. De menigte jouwde en floot de politie uit, die de levenmakers uiteendreef, waarbij verscheidene personen gewond werden. ROMENIE. y De regeering heeft eene verzameling stuk ken over het geschil met Griekenland aan het Parlement voorgelegd. Daarbij zijn advie zen van de rechtsgeleerden Gneist te Berlgn, "Woeste te Brussel en Louis Renault te Parijs, die allen de houding vau Rumenië goed keuren. De groote mogendheden hebben aan het verlangen van Griekenland, een interna tionaal scheidsgerecht te benoemen, geen gehoor gegeven. AMERIKA. Berichten uit Venezuela aan de World melden dat generaal Crespo alle bezittingen der personen, die onder het vorig bewind betrekkingen hebben vervuld, heeft verbeurd verklaard, en dat hij beloofd heeft aan alle billijke eischen, door vreemdelingen tegen het vorig be wind ingesteld, te zullen voldoen. Eer dit nog gebeuren kon, had een der ularien den hond zulk een slag roet zijn lans gegeven, dat hij jankend op zijde kroop, en eer zijn meester over deze tweede beleediging een ver nieuwden aanval van woede kon krijgen, werd hij door nieuwaangekoroen personen daarin verhinderd. Op de trap van bet heerenhuis vertoonden zich een grijsaard met sneeuwwitten baard en zilveren lokken en twee jongere heet en, waar van de een onmiddellijk den heer des huizes bij den arm nam en levendig en dringend Poolsch met hem begon te praten. ïMijnheer Van Bordowski, als ik roij niet vergis, moet gij toch gisteren bericht ontvangen hebbendat gij inkwartiering kreegt, en de reden, dat geen kwartiermakers ons voorgingen, ligt alleen in zekere ongunstige omstandigheden. Wij zijn dus niet uit onbeleefdheid alzoo te werk gegaan," verzekerde de majoor ijverig. vNeem mi; niet kwalijk, mijnheer," viel een der bovengemelde heeren nu den majoor in de rede, terwijl hij duidelijk en helder, maar met een vreemd TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Bij de Kamer is ingediend een ontwerp, bekrachtigende de verklaring met Spanje tot voorloopige regeling van de handelsbe trekkingen. Sedert 1 Juli vallen de Neder- landsche artikelen in Spanje onder het minimum tarief en op Cuba en Portorico onder de laagste tarieven; sedert44 Juli zijn de rechten op Hollandsche kaas op Cuba en Portorico verlaagd, terwijl voorts verlaging van het minimum-tarief in Spanje is verkre gen voor kaas, boter, jenever, rum, bier, metalen, fleschcapsules, tin, ammoniak, sul faat en indigovoorts zijn bloembollen vrij gesteld. SCHIEDAM, November 1892. "Wij lezen in de N. 22. Ct. het volgende bericht »Heden vertrok een detachement van het regiment grenadiers en jagers naar Schiedam, ter bewaking van de hoeven waar besmette lijk mond- en klauwzeer heerscht." Daar er zich hier ter stede nog geen enkel geval van mond- en klauwzeer heeft voor gedaan, is dit bericht onjuist. 8 Gisteravond te 93A uur had ten huize van den melkboer P. Koot, aan de Hoogstraat alhier, een gasontploffing plaats, zonder even wel brand of persoonlijke ongelukken te veroorzaken. De ontploffing was zoo hevig, dat het plafond in den winkel naar beneden stortte, waardoor Koot, die daar juist aan wezig was, getroffen werd gelukkig evenwel zonder eenig letsel te bekomen en de spiegelruiten van den winkel verbrijzeld wer den. Ook in het vertrek achter den winkel bleef geen enkele ruit heel; in de keuken werd de plaatsdeur aan splinters geslagen. Op de bovenverdieping werden drie deuren opengedrukt en beschadigd, een er van werd geheel verbrijzeldde kachel die op de bovenvoorkamer stond werd van haar plaats in een hoek der kamer gewoirpen en de mahoniehouten tafel beschadigd. Ook daar zou de vernieling grooter geweest zijn, ware het niet dat de ramen hadden opengestaan. Koot had de in zijne woning aanwezige gasleiding doen in orde brengen en brandde voor de eerste maal gas. Nadat het licht eenigen tijd was ontstoken, werd opgemerkt dat het niet helder was en nam men gas- lucht waar, waarom men den fitter er bij liet komen, die er echter niets van bespeurde. Toen de gaslucht zich hoe langer hoe sterker begon te ontwikkelen, zond men nogmaals om den fitter, die toen naar de oorzaak be gon te onderzoekenterwijl hij daarmede op de bovenkamer bezig was, had de ontplof fing plaats, welke is ontstaan doordien Koot de gaskraan dichtgedraaid en een bran dende petroleumlamp in den winkel geplaatst accent Duitsch sprak, zmijn zwager is, en met recht, zeer verstoord, dat men zijne deur met ge weerkogels verbrijzeld heeft." rik verzeker u majoor Edler is mijn naam." Graaf Braniczki." »Ik verzeker u, heer graaf het is mij een eer, u te leeren kennen,dat deze ongeoorloofde daad geheel buiten mij om geschied is en dat ik er een streng onderzoek naar zal laten doen." büus gij zijt alzoo de bevelhebber van dezen troep vroeg de graaf met een kort gebaar en een bijna beleedigend lachje, terwijl hij zijn doordrin gend, donker oog strak op den beer te paard ge vestigd hieid. «Dat ben ik, hoewei het halve eskadron door den luitenant-kolonel prins Looz gecommandeerd wordt," antwoordde de majoor en richtte zich hoog in den zadel op. »Deze ongeregeldheid gebeurde in mijne afwezigheid, terwijl ik om het huis gereden was, om een anderen ingang te zoeken, daar men ons niet opendeedmaar 't begint geducht te sneeuwen, gij vergunt ons welmijne man schappen trekken den stal reeds binnen." had, waardoor het gas, dat door een ope ning in de buis was ontsnapt, ontvlamde. Door H. M. is aan den commandant der eerewacht bij het bezoek van HH. MM. aan Haarlem op 23 Sept. j.l. een zilveren en aan ieder deelnemer een bronzen medaille ge schonken met de beeltenis van HH. MM. en den datum van het vorsteljjk bezoek. De- toezending ging vergezeld van een vleiend schrijven van H. M. particulieren secretaris. Het November-nommer van de Gids bevat een beschouwing van den hoogleeraar Buys over de voorgedragen kieswet. De hoogleeraar voert er wel bezwaren tegen aan, maar erkent dat de minister Tak tot dit radicale voor stel moest komen en dat dit het eenige stel sel was, hetwelk in onze dagen de meeste- kans had om door de meerderheid der Kamer te worden aanvaard. Het zal worden aan vaard, niet uit sympathie voor het algemeen stemrecht, maar omdat men geen kans z,et langs een anderen weg te komen tot het gewenschte doel: dat voor alle werkelijk be voegden de stembus openga. De strijd over het kiesrecht duurt reeds lang voort ten nadeele van het algemeen be lang en er is maar éen middel om er een einde aan te maken, namelijk de uitbreiding van het kiesrecht tot de uiterste grenzen door de grondwet gesteld. Eene andere vraag is echter, zegt de schrij ver, of niet evenals bij andere volken, de wet geen teleurstelling zal baren en of onze wet geving dan de noodige wapenen heeft om de nadeelige gevolgen te keeren? Wanneer door de toepassing van het stem recht, zooals het nu geregeld zal worden, niet slechts eene volksvertegenwoordiging gevormd wordt, maar ook een regeerings- college, dat zelf de regeerÏDgsbeginselen aan wijst en een bewind voert, dat op haar alleen kan steunen, dan rijzen pas de ware bezwaren tegen dat stemrecht. Op die bezwaren wordt te weinig gelet; overal stelt men aan verga deringen, uit dat recht geboren, nauwer gren zen de heer Buys wijst op Amerika en Zwit serland, waar verdedigingswerken tegen moge lijke uitspattingen van het hoogste wetgevend gezag zijn opgeworpen. Zoodanige middelen zal de hoogleeraar Buys in een volgend artikel bespreken en daarin uiteenzetten, welke naar zijne meening de bedenkelijke zijde is van de ontworpen kieswet en wat zou kunnen geschieden om het meer aannemelijk te maken voor hen die met zijne gevoelens medegaan. Het Novembernummer van de Vragen des Tijds bevat een opstel van den heer mr. Van Houten over de staatsbegrooting voor 1893, dat niet malsch klinkt voor het Kabinet. De heer Van Houten keurt het in scherpe bewoordingen af, dat de regeering aan de Tweede Kamer thans een zoo hoog opge- sJa, zij maken het zich zoo gemakkelijk mogelijk, en dat zonder complimenten," antwoordde de graaf op denzelflen spotlenden toon. Intusschen hadden de grijsaard en de derde heer den vertoornden eigenaar zijn huis weer binnen geleid. Daar niemand kwam om den ulanen een weg te wijzen, zochten en vonden zij zei ven eene rustplaats. Korporaal Fareza had een legen schapenstal ontdekt, waarin het halve eskadron geborgen kon wordende paarden, de ruiters, ja zelfs de beide officieren verdwenen spoedig achter de deuren der schuur. Nu eerst zagen zij daar iemand, waar schijnlijk den rentmeester, die met den luitenant kolonel op een verwijtenden hoewel beleefden toon begon te sprekea. Deze verlangde, dat zij den stal weder zouden ontruimen, om in eene andeie schuur te trekken. {Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2