Kunst en Wetenschap., Gemengde Berichten. In de Guide Musical van 30 Oct. meldt de heer Ed. de Hartog, dat H. M. de Koningin- Regentes den heer Weingartner, staf-kapel meester aan de keizerl. opera te Berlijn, be noemd heeft tot ridder der Oranje-Kassau- orde. Niet ten onrechte vraagt hij welke muzikale diensten deze Duitsche toonkunste naar aan Nederland heeft bewezen, om deze Nederlandsche ridderorde te hebben verdiend, terwijl zeer vele talentvolle Nederlandsche toonkunstenaars tot nu nog niet de minste Nederlandsche onderscheiding hebben ver kregen. Naar aanleiding van het voorstel van den heer Wüste, lid van den gemeenteraad van Amsterdam, om de universiteit op te heffen, heeft het Amsterdamsch studentenkorps eene vergadering gehouden, Eene motie werd aangenomen, waarbij het korps ^overwegende, dat de opleiding aan de Amsterdamsche universiteit onschat bare voordeeien oplevert, welke door ons raadsbesluit in der geest van die motie met ondergang worden bedreigd; de hoop uit spreekt, dat een dergelijk voorstel niet worde aangenomen". Donderdagmiddag is te Rotterdam de 11e jaarvergadering gehouden der »Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust", onder voor zitterschap van den heer O. J. A. Repelaer van Driel, die de vergadering opende met een woord van welkom en hulde aan Rot terdam, waar op het gebied van Zondagsrust reeds belangrijke vorderingen zijn gemaakt. Nadat het jaarverslag was uitgebracht, waai aan de voorzitter nog toevoegde, dat het hoofdbestuur ook tracht het sluiten van huwe lijken en het houden van veemarkten op Zondag tegen te gaan, en de rekening van den penningmeester, sluitende met een batig slot van f 714.83'/», was goedgekeurd, kwa men de verschillende voorstellen aan de orde. Rotterdam had voorgesteld, om de 14 dagen volksblaadjes te verspreiden. Nadat het voor en tegen overwogen was, vereenigde Rotter dam er zich mede, dat aan het hoofdbestuur zou worden overgelaten een proef er mede te nemen. Een ander voorstel van Rotterdam, om bij de regeering en de Staten-Generaal aan te dringen op het spoedig nemen van wette lijke maatregelen in zake de Zondagsrust, overeenkomstig de sociale behoeften van den tegenwoordigen tijd, gaf ook tot debat aan leiding. Besloten werd zich in dezen tot de regeering, doch niet tot de Tweede Kamer te wenden. Een dei de voorstel van Rotterdam luidde een verzoek te richten tot de geestelijken ten plattelande, om hunnen veelvennogen- den invloed aan te wenden in het belang van de Zondagsrust ten behoeve der inwoners hunner standplaats of gemeente. Leiden wilde lezende geestelijken »in den lande", doch andeien achtten dien stap on- noodig, daar het reeds tot de roeping dei- geestelijken behoort te doen wat men hun wil verzoeken. Het voorstel van Leiden werd met 18 tegen 11 stemmen verworpen. Dat van Rotterdam ■werd met 15 tegen 13 stemmen aangenomen. Het volgende voorstel was van de afd. Leeuwarden, en luidde een onderzoek in te stellen over hoeveel vrije Zondagen de bewaar ders in de verschillende gevangenissen te beschikken hebben. Nadat de voorzitter er op gewezen had, dat de minister van justitie reeds op zijn begrooting een post had uitgetrokken om meer vrije dagen aan de bedoelde personen te geven en verwacht wordt dat hij ook nog verder zal gaan, werd besloten aan de Tweede Kamer een adres van adhaesie te richten op de voordracht van den minister. Leiden stelde voor een onderzoek in te stel len naar het al of niet gesloten zijn der con- fectie-magazrjnen en advies te doen uitbren gen over de middelen, die kunnen worden aangewend om het personeel dier inrichtin gen het genot van Zondagsrust te doen ver krijgen. "VVel werd er op gewezen, dat nogal con fectiezaken door Israëlieten werden gedreven, doch overigens vond het hoofdbestuur er geen bezwaar in het voorstel over te nemen. Gorinchem wilde tot de regeering het verzoek richten den bestaanden wekelijkschen verbodstijd op de zalm- en elftvisscberij zoo danig te wijzigen, dat deze sluitingstijd, in plaats van des Zaterdagsmiddags 6 uur, voort aan bepaald worde van Zaterdagsavonds 12 uur tot Zondagsavonds 12 uur. Ook dit voorstel werd door het hoofdbe stuur overgenomen. Besloten werd voorts een bezoldigd secre taris aan te stellen op een salaris van f 250. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken geregeld waren, had de verkiezing van leden in het hoofdbestuur plaats. Als zoodanig wer den gekozen de heeren T. C. de Ras, H. A. vau BeunÏDgen en G. P. Ittmann. Als plaats voor de volgende jaarvergade ring werd Leeuwarden aangewezen. In 1890 werd door den Nederlandschen bond ^Maatschappelijk belang" de volgende prijsvraag uitgeschreven, voor welker beste beantwoording een som van f1000 werd uitgeloofd: dWelke nadeelenkunnen, bepaal delijk met het oog op Nederlandsche toestan den, voor de maatschappij ontstaan uit over dreven, onoordeelkundige toepassing van het beginsel der coöperatie (winkel- en con- sumptie-vereenigingen) Daar er evenwel geen antwoorden inkwamen, werd besloten de vraag opnieuw uit te schrijven, en thans is, vanwege den bond een vlugschrift ver spreid dat als proeve van antwoord dienen kan. De slotsom waartoe de schrijver komt is eene opsomming van het nadeel dat uit eene verkeerde toepassing van het beginsel der coöperatie ontstaat. Ook de vleeschhouwerste oud-Delftsha%n hebben den prijs van het rundvleesch met 10 ct per kilo verlaagd. Te Maassluis arriveerde een Scheveningsche bom met vier choleralijders aan boord. Het vaartuig is opgesleept naar de barak aan den Hoek-van-Holland. Men schrijjft van Oud-Beierland aan de N. B. Ct.-. Niettegenstaande de kermis, die samenviel met de eerste najaars-veemarkt, al sedert vier jaar is afgeschaft, blijft het volk steeds voortgaan dien dag te vieren en hebben er tooneelen plaats, die tijdens de kermis nooit voorkwamen. Donderdag waren reeds vroeg in den middag de straten gevuld met zin gende en hossende paren baldadigheden hadden er niet plaats. Dit duurde tot half- twee in den nacht. Toen op dat uur eene groote volksmenigte op den dijk bij het politïe-bureau verzameld was, kwam op een gegeven oogenblik de politie met de blanke sabel naar buiten en begon er geducht op i te hakken, waardoor een groot aantal perso nen werden gewond. Daarna verspreidde zich de menigte en was de rust spoedig teruggekeerd; In de nieuwe stichting «Bloemendaal" te Loosduinen kunnen reeds een tachtigtal, patiënten ter verpleging worden opgenomen, en worden in de laatste dagen reeds uit ver scheidene plaatsen verpleegden gewacht. Dr. Schemers uit Rotterdam is als inwonend geneesheer, tevens directeur opgetreden. Op de verkooping van oud porselein enz.,' nagelaten door wijlen mevr. de douair. Taets van Amerongen van Natewisch en anderen, in De Brakke Grond te Amsterdam gehou den, werden o. a. de navolgende hooge prij zen besteed: een blauw jporseleinen eetservies met de lange Lijzen, f63004 een blauw por seleinen tafelservies met de ruiters te paard, f2700;.een gekleurd porseleinen tafelservies met wapens, f2600; een dito koffie- en thee servies, f500; een groote Fransch porseleinen vaas, met koper gemonteerd, f 500; een Doomiksch porseleinen tafelservies, f420. Het is aan de politie uit Nijkcrk gelukt de personen, die onlangs een boerenknecht, van zijn meisje terugkeerende, mishandelden, gevangen te nemen. Bij onderzoek bleek, dat het dezelfde waren, die voor enkele weken een paar wielrijders uit Bameveld aange houden hebben en bet rijwiel van een hunner vernielden. Naar men verzekert, hebben zij reeds bekend. Donderdagmorgen is de gemeente Huisen bezocht door den inspecteur van den genees kundigen dienst, op wiens last het besmette water in de wetering door middel van petro leum onbruikbaar is gemaakt Intusschen bljjft de cholera in de besmette woning voortwoeden. Gisterochtend is weder aangifte gedaan van cholera asiaiiea bij de ruim zestigjarige moeder der Zondag over leden vrouw. Dit is nu het vijfde geval in hetzelfde huis. In de Barbara-kazerne te 's-Hertogenbosch viel een stafmuzikant van de trappen. Hij overleed kort daarop, een vrouw met zeven jeugdige kinderen nalatende. De werkstaking bij de firma Carp te Hel mond is geëindigd met het ontslag der werk stakers. De fabriek wordt nu gaande ge houden met de zes of acht werklieden, die niet aan de staking hadden deelgenomen. Alhoewel er Donderdagavond In den omtrek van de fabriek wel eenig volk op de been was, was er van rustverstoring geen sprake. Als voorzorgsmaatregel wordt de fabriek des nachts door de marechaussees bewaakt. Bij een gasontploffing die Dinsdagavond ten huize van den heer Steijns, directeur der R. H. B. school te Venlo, plaats had, werd een gedeelte van het huis en den inboedel erg beschadigd. Ook de heer Steijns en echtgenoote kregen eenige brandwonden. Eikels, die tegenwoordig bij honderden hectoliter uit de Terapelsche bosschen gehaaid worden, blijken ook eene grondstof te zijn voor de alcoholbereiding. De eikels bestaan uit zetmeel 20,28 (waar om ze als varkensvoer gezocht zijn), gluten 48.50, looizuur 2.85, vezel 7.48, extractief- stof met water 51.74, zoodat de eikels rijk zijn aan zetmeel en gluten. Met tarwe en rogge worden de van de schaal ontdane en fijngemalen eikels behandeld en de alcohol gisting op de gewone wijze te voorschijn geroepen. Naar wordt beweerd, zou .liet product zuiverder zijn dan dat van de ge wone korenjenever. Het vliesje op de gekookte melk geniet tegen woordig de eer aan de orde te zijn. De meeste kinderen hebben er een tegenzin in en verwij deren het. Wijl men meende dat daarmede het meest voedzame van de melk verlorenging, gaf men den raad een dubbelgevouwen doekje op de kan of het glas met warme melk te leggen, hetgeen de vorming van een vliesje inder daad voorkomt Een medicus evenwel betoogt, dat men in dit vlies je nu juist niet bet voedzaamste bestanddeel be hoeft te zoeken 't is liet spoor eiwit dat de melk bevat, maar niet de kaasstof, die zich in veel groo- ter hoeveelheid in de melk bevindt. Maassluis. De ontsmetter alhier, die door de pokken was aangetast, is overleden. De Duitsche aardrijkskundige Fr. von Hell- wald is overleden. Een schatrijk boekhandelaar te Londen, de on langs overleden heer Nelson, heeft o. m. 50,000 i pond sterling nagelaten ten behoeve van de lees- inrichtingen voor den werkman. De speelbank te Monte Carlo heeft in het afge- loopen jaar 11 i/s millioen gulden winst gemaakt, alzoo een millioen meer dan in het jaar daarvoor. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 15 millioen. Te St. Jobnsbury (Vermont) in de Vereenigde Staten heeft een brand gewoed, waardoor een gedeelte van de meest bevolkte wijk der stad in de j asch gelegd werd. De schade wordt op 1,800,000 gulden geschat. II labaro, het orgaan der oud-katholieken in Italië, meldt, dat de peetdochter van mevrouw 1 LstiziaMastai Ferret ti, zuster van pausPiusIX, tot de oud-katholieke gemeente van Terni is overge gaan, en aan de parochianen Nieuwe Testamenten heeft uitgedeeld. Bij het binnenloopen van het Engelsche kat,aal eskader te Ferrol, in Spanje, is het in 1890 ge bouwde pantserschip Kowe op eene rots geloopen, zoodat het vermoedelijk als verloren te beschou wen is. Het schip heeft, met inbegrip der machinerieën, ruim 467.000 gekost. Men tracht de lading te bergen. Te Berlijn is weder de influenza uitgebroken. Verscheidene gevallen kwamen de laatste dage» voor. De dochter van generaal Boorh van het nHeils leger", die eenige jaren geleden uit het kanton Genève gezet werd, is Donderdagavond gevangen genomen, toen zij zich aldaar weer vertoonde. Tot Iaat in den avond hadden er wanordelijkheden plaats. De bekende wielrijder Cassignard beeft in het afgeloopen seizoen niet minder dan 9000 gulden in verschillende wedstrijden verdiend. In de Vereenigde Staten bedraagt het aantal wielnjders ongeveer 300.000. De stad New-York alleen telt 40.000 wielrijders, of i op de 42 inwoners. In Amerika is meer dan 125 milloen gulden uitgegeven voor velocipedes,, sedert bet rijwiel meer en meer populair is geworden in de Nieuwe Wereld. Het gebouw der Athletic club" te Chicago, dat bijna voltooid was, is door brand vernield. De scbade wordt geiaamd op 100.000 dollars. Men vermoedt, dat de brand, welke op vier veidie- pingen te gelijk uitbrak, gesticht is door daar werkende timmerlieden, die een paar uren te voren tot een werkstaking overgingen. Te Cleveland (Ohio) is een poging gedaan om het Star -Theatre" in brn»d te steken; maar de toeleg mislukte. De schuldige, die wist te ontvluchten, is waarschijnlijk dezelfde man, die verleden week brand stichtte in het Euclid- avenue-opera-gebouw. De Amerikaansche milltonairs laten thans huizen bouwen, die zoowel wat het materiaal betreft, dat bij den bouw gebezigd wordt, als wat het uitwendige betreft in geen enkel opzicht gelijken op de door andere r gewone" stervelingen bewoonde gebouwen. Zoo heeft zekere heer Fay in Guanazrato (Mexico) zich een paleis doen bouwen van 300 voet hoog, ge steund wordende door groote ijzeren pilaren. Het ge bouw is m alle opzichten een prachtstuk cn heeft een overweldigend voorkomen, daar het ten over vloede door uitgestrekte tuinen wordt omringd, die in sommige opzichten herinneren aan de hangende tuinen van Semiramis. Met behulp eener lift wordt men tot het lucht paleis toegelaten en de bewoners van het ontzag wekkende gebouw onderhouden de gemeenschap met de buitenwereld door middel van de telephoon. Een ander millionair, de heer Poulson, liet zich onlangs een huis bouwen, dat geheel uit metaal was vervaardigd. De balken en de beheiing zijn van staal, al het overige is van koper en brons, ook de deuren en vensters! De milltonairs van New-York, Boston en Philadelphia, die in de Vereenigde Staten doorgaan voor de aristocraten onder millionaire en die reeds jaren geleden een millionair-casino hebben opgericht, hebben thans het eiland Jekyll gekocht, de vroegere bewoners verjaagd, paleizen gebouwd en het besluit genomen, dat wie minder dan een 1 millioen dollars bezit, zich niet metterwoon'mag: vestigen op Jekyll.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2