A°< 1892. Woensdag 9 November. N°. 8139 lesen veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, ÜITGBVË^iT odé. Buitenlaiidsche Berichte» BELSIE. l)e burgemeester van Brussel heeft aan de ontwerpers van volksmeetings langs den open baren weg opnieuw doen weten, dat deze binnen het gebied van Brussel te-; 4 strengste verboden zijn. Zeer gestrenge orders zijn aan de politie gegeven om de bevelen des burgemeesters te doen eerbiedigen. De sterkte der gendarmerie in de hoofd stad is aanzienlijk vermeerderd en is giste ren in haar geheel door den burgemeester opgeroepen teneinde de orde te handhaven. Naar verzekerd wordt, heeft -de politie geen last ontvangen het geroep: Leve het algemeene kiesrecht! te beletten, tjaar zal zij zich bepalen tot het voorkomen van alles wat beleedigend voor den persoon des konings kan zijn Le. Tmple bevat een manifest van den werkliedenbonö in het Centrum, waarin ge zegd^ wordt dat, tegenover 'de weigering der immer"" om het algemeen kiesrecht toe te staan, er een groote gewestelijke betooging zal plaats hebben te Haine St. Pierre en omliggende gemeenten. In de nijverheids steden in het Centrum zullen volksbijeen- komsten in de open lucht gehouden worden. De Brusselsche gemeenteraadsleden Turne- mont en Vandendorpe belegden gisteren eene vergadering op de Kapel-plaats, waar duizen den de «Marseillaise" en de «Carmagnole" zongen. Een officier der politie kwam het verbod tegen de openbare vergaderingen in herinnering brengen, waarop de menigte naar het Volkshuis trok, voor hetwelk rede voeringen gehouden en kreten van «Leve het algemeene kiesrecht! "WegmetGraux aangeheven werden. Uit Brussel wordt van gisteren gemeld, dat door de Patriate gisteren biljetten zijn aangeplakt, waarin gezegd wordt dat de Ka mers het algemeen kiesrecht zullen aannemen met eenige voorbehoudende bepalingen om trent capaciteit en woning. De bevolking wordt uitgenoodigd morgen leve de koning te roepen. Te Gent liepen gisteren twee duizend so cialisten in optocht door de stad, onder het zingen van de «Marseillaise". Zij hielden eene betooging voor de adellijke en burger-socië teiten. Op de Wapenplaats dreef de politie den troep zonder moeite uiteen. Op de rij- -dagmarkt werd een gedeelte van den troep door de politie met de blanke sabel uiteen gejaagd, waarbij eenige personen gewond en andere gevangengenomen werden. Het volk sloeg de sluitstukken der riolen stuk en wierp daarmede naar de politie» die met revolver schoten antwoordde. Dewijl de politie de menigte niet meester kon worden, werd de gendarmerie te hulp geroepen. Een piket te paard deed eenen aanval op de menigte, welke op de vlucht sloeg. Er vielen eenige gekwetsten, die in de huizen werden binnengedragen. Het gebeurde heeft eene groote ontroering in de stad teweeggebracht. Te Cureghem, St. Gilles en Molenbeek worden volksvergaderingen en optochten ge houden en door de socialistische leiders Anseele en Jean Volders redevoeringen uitgesproken, waarin krachtig werd aangedrongen op het algemeen kiesrecht. Gisteren had de installatie plaats van den heer Van Rïjswijck als burgemeester van Antwerpen, die in zijne rede zeide dat de vergrooting der dokken en de verbetering der zeesluizen de voornaamste zorg van het stede lijke bstuur zullen wezen. Eene levensquaes- tie voor Antwerpen is het graven van een kanaal, als de groote verbinding van de Schelde met de Maas en den Rijn. D U I T S C II L A N 1). In het laatste gedeelte van zijp onderhoud met vorst Bismarck deelt de-catkmaal-liberale- schrijver Hans Blum nog mede, dat in den loop van het gesprek men ook op de koloniale politiek van Duitschland kwam, waarbij ook het Duitsch-Engelsch tractaat betreflende Oost-Afrika en Helgoland werd aangeroerd. Bismarck verklaarde, dat hij zulk een verdrag nooit zou hebben gesloten. Zanzibar, de ge wichtigste havenplaats in Oost-Afrika, was toch reeds half Duitsch, en zou in vijf a tien jaren wel geheel Duitsch zijn geworden. De verwerving van Helgoland geeft geene mari tieme versterking, maar verzwakking van Duitschland in de Noordzeewant Helgoland zou nooit zoo versterkt kunnen worden, dat het in een oorlog niet aan eene Fransche vloot ten buit zou kunnen vallen, En daar mede zou Frankrijk een kolendepot in de Noordzee voor verdere actie winnen, hetgeen bij een neutraal Engelsch bezit van Helgoland onmogelijk zou zijn geweest Voorts betreurde Bismarck het ten hoogste, dat Wissmann in Oost-Afrika was afgezet. «Onder de Duitsche kenners van Afrika zeide hjj is Wiss- mann degene die er het nauwkeurigst bekend is, de rijkste ervaring heeft, bovendien zeer dapper is, en met tact weet te werk te gaan." De Eeichsanzeiger maakt bekendInge volge het ophouden der cholera in Hamburg zijn de maatregelen betreffende verplichting tot aanmelding, teneinde onder toezicht der politie geplaatst te worden, door personen, zoowel als die, voor den in- en doorvoer van bepaalde voorwerpen, genomen tegenover het Hamburgsche staatsgebied, geheel opgehe ven. EN6EKA11D. Zaterdag had op Trafalgar Square te Londen de eerste meeting plaats na de opheffing van het verbod. Een 600 werkloo- zen, door socialistische aanvoerders geleid en met muziek aan 't hoofd, maakten daar ge bruik van, ronde vlaggen zwaaiend en de «Marseillaise" zingend. Er was eene menigte nieuwsgierigen by een, wat talrijker dan de manifestanten, en alle vensters en balkons in den omtrek waren bezet met kijkers. De gehouden redevoeringen waren gematigd van toon. Eene resolutie werd aangenomen, strek kende om de regeering uit te noodigen de plaatselijke overheden te machtigen werk te verschaffen. Er viel geen de minste onorde- lykheid voor, en de uitgebreide voorzorgs maatregelendoor de politie genomen, bleken onnoodig. Om de vei keerde gevolgtrekkingen te ont zenuwen, welke de ïbry-bladen hebben ge maakt naar aanleiding van Gladstones bedan ken voor het Lord-Mayors-banket, heeft de Premier thans aan den nieuwgekozen burger vader een brief geschreven, waarin hij ver klaart uitsluitend wegens gezondheidredenen en op raad van zijn geneesheer deuitnoodi- te hebben afgeslagen. Tevens neemt h'j de gelegenheid waar om den (streng-katho- lieken) Lord Mayor geluk te wenschen wegens den moed waarmede hij zijne overtuigingen de vrijheid van godsdienst heeft verdedigd. "Voor Gladstone vooral laat dit aan duide lijkheid niets te wenschen over. Op het banket, dat morgen plaats zal heb ben, wordt nu namens het ministerie het woord gevoerd door lord Kimberley, minister van koloniën. OOSTENRIJK. In het Huis van afgevaardigden heeft de Duitsche partij Zaterdag de regeering op heftige wijze geïnterpelleerd over de ont binding van den gemeenteraad der Duitsch- Boheemsche stad Reichenberg. Zij verlangde zelfs intrekking van den maatregel, dien een harer sprekers, deswege tot de orde geroe pen «onbekookt en willekeurig" noemde. Na een zeer levendig debat, waaraan graaf Taaffe herhaaldelijk deelnam, werd het voor stel der Duitschers met 144 tegen 58 stem men verworpen. Naar de Reichenbergsche toestanden zal evenwel een onderzoek wor den ingesteld. De berichten omtrent de ministerieele crisis loopen uiteen. In Hongaarsche kringen wordt tegengesproken dat het ministerie ont slag genomen heeft. Het Nette Wiener Tage- blatt verzekert dat graaf Szapary beslotenis niet aan het hoofd van het Kabinet te blijven. Men houdt het er Yoor dat de keizer weldra met verschillende invloedhebbende Hongaren in overleg zal treden. Graaf Szapary was Zondag den geheelen middag bjj den keizer te Weenen. Men denkt, dat het geheele Kabinet zal aftreden, wjjl de keizer het ontwerp tot invoering van het burgerlijk huwelijk niet wil goedkeuren. Men gelooft dat dit ontslag zal worden aangenomen, maar "dat graaf Szapary zal wor den belast met de vorming van een nieuw Kabinet met alle tegenwoordige ministers, uitgezonderd die van justitie en eeredienst, welke zich verbonden hadden in het vraag stuk betreffende het burgerlijk huwelijk niet toe te geven. Graaf Szapary is gisteravond van Weenen naar Buda-Pest vertrokken, waar hij in de liberale party vergadering mededeelingen zou doen aangaande de kerkelijk-politieke zaken. In de Hongaarsche Kamer interpelleerde Eotvos de jegeering over de ci isis. De minis ter van koophandel antwoordde dat de minis ter-president alleen kon antwoorden; maar deze was afwezig. De minister van justitie zeide in antwoord op de oppositie, die de zit ting wegens de crisis wilde verdagen, dat de regeering verantwoordelijk blijft zoolang de ministers niet vervangen zijn. De Kamer nam het wetsontwerp op het kadaster aan. De keizer heeft kennis genomen van het rapport over den toestand, maar zich nog niet beslissend uitgelaten. Hij zal den raad inwin nen van Parlementsleden. Overal heerscht onzekerheid. Het Parlement heeft zjjne zit tingen geschorst uithoofde van de crisis. Uit Buda-Pest wordt gemeld dat de heer Tisza voornemens is zich aan het hoofd der oppositie te stellen als vertegenwoordiger der protestantsche belangen. Op godsdienstig terrein zou hij den minister-president Szapary bestrijden. Het hof heeft den heer Tisza naar Weenen ontboden, in de hoop zijn steun te winnen ten gunste van Szapary. DENEMARKEN. Bij het Folkelhing zijn door de regeering 344,000 kronen per jaar meer aangevraagd voor manne-uitbreidingen, hoofdzakelijk be staande in uitbreiding van personeel. ITALIË. Bij de Zondag gehouden verkiezingen zijn gekozen 314 ministerieelen, 105 leden der oppositie; er moeten 21 herstemmingen plaats hebben, waarbij in verschillende plaatsen de ministerieelen de meeste stemmen hebben gekregen. Bonghi is in twee districten ge slagen en komt in 3 andere in herstemming, waar zijn tegenstanders echter meer stemmen kregen dan hij. Gaudolphie, ex-gouverneur van Massouah, Rajani en Ferrari zijn geslagen. Imbriani, Nathan, Mancini, Santini en Costa hebben de nederlaag geleden. Volgens V Eclair zullen er in de rede bij de opening der Kamerzitting duidelijke mede- deelingen omtrent de triple alliantie gedaan worden, aangezien de ministerieele verkla ringen te Weenen en te Berlqn niet vol doende geacht worden. De berichten omtrent de financiën begin nen gunstiger te luiden. Aan 1 Juli tot 31 October brachten de belastingen 5,800,000 lire meer op dan n dat tjjdperk van verle den jaar. MSG 1.85. - 2.50. - 0.10. DÜRANT. Bf U RB A U i BOTÜiiÏBAAÏ, E 2 ST. Advrrtxhtiipriis: nm 1—10 gewon» regels met inbegrip ren eene Consent. f .10, Iedere gewone regel meer - 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ■AsoxNtcHBNTePRUS, per kwartaal d-, Irmeo per post, door het'geheels Rjjk ifconderlijke nommers t

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1