Marie, eenïge dochter van den koning van Griekenland. De meerderheid der douane-commissie moet zich verklaard hebben tegen de van Duitsche zijde gedane voorstellen betreffende een Duitseh-Russisch handelsverdrag. s i n e. Volgens de Impartial zijn de onderhande lingen over de handelstractaten met Zwitser land en Zweden afgeloopen. De koning en de koningin van Portugal zijn gisteren te Madrid aangekomen, terwijl eene dichte menigte zich door de straten bewoog. De regentes, vergezeld van de infante Isabella, de ministers en een aantal militaire en burgerlijke overheden, begroetten de gasten aan het station. De souvereinen werden luid toegejuicht en uit alle huizen zijn vlaggen gestoken. POBTUSAL Te Lissabon heeft de politie Woensdag negen personen gevangengenomen, die «Leve het Vaderland! Weg met het verbond van Engeland!" riepen, op het oogenblik dat de koning en de koningin van Portugal aan het station aankwamen, om naar Maand \e vertrekken. De gearresteerden zjjn de republi- keinsche afgevaardigde Eduardo Abbeu, drie republikeinsche journalisten, een geneesheer, een sergeant van het leger in werkelijken dienst en drie burgers. G R I E K E X L A N D. De zitting der Kamer is gisteren door Trikoupïs geopend met de eenvoudige voor lezing van het besluit barer bijeenroeping. De werkzaamheden der Kamer worden hervat op den 20n dezer. T U R K IJ E. De sultan heeft aan de in Palestina wo nende Duitsche katholieken vergund zich onder Duitsch protectoraat te stellen. Tot dusverre stond de katholieke kerk in het Heilige land uitsluitend onder Fransche bescherming. AMERIKA. Uit New-York wordt gemeld Tot hiertoe schijnt het dat het republi keinsche Ohio ook democratisch is geworden. Volgens de laatste schatting zijn de cijfers van het kiezerscollege als volgt: Cleveland 290, Harrison 128, Weaver 26; van den Senaat43 republikeinen, 41 democraten, 4 volkspartij. Deze laatste zou derhalve den doorslag geven en waarschijnlijk met de democraten meegaan. iiiinieiilaiidsche Berichten. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Nederlanderschap, Blijkens het afdeelings-verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp, regelende het Nederlanderschap en het ingezetenschap, wer den de beginselen, waarop deze voordracht rusteenheid van recht voor het Nederlander schap en beginsel van afstamming als grond slag, algemeen goedgekeurd. Eenige leden merkten intusschen op dat, naar aanleiding van dit ontwerp, de regeerings-reglementen voor Oost- en West-Indié zullen moeten wor den herzien, waarbij enkelen als hun gevoelen te kennen gaven, dat ten aanzien van Nederl. Indië de gelijkstelling van inlanders eu Euro peanen, onafhankelijk van den godsdienst, welken zij belijden, zooveel mogelijk op den voorgrond dient te staan. Omtrent enkele punten der voordracht werden nadere inlichtingen gevraagd, meer bepaaldelijk wat betreft den rechtstoestand van minderjarigen onder de verlaten kindereu. Ook ten aanzien van de wjjze waarop de rechtstoestand der vrouw in het ontwerp geregeld wordt, werden eenige vragen gedaan en opmerkingen gemaakt, waarbij meer be paaldelijk meerdere rechtsgelijkheid voor de gehuwde vrouw werd verlangd, waartegenover evenwel vele andere leden het beginsel der familie-eenheid nadrukkelijk op den voorgrond bleven stellen. Ten slotte werd de opmerking gemaakt, dat de aanvulling van de slotbepaling ten opzichte van hen, die in de koloniën uit aldaar gevestigde ouders zijn geboren, afbreuk doet aan het stelsel der wet ten opzichte der af stamming en feitelijk een tweede soort van Nederlanderschap doet herleven. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. In de afdeelingen vereenigde men zich alge meen en met ingenomenheid met bet voorstel van Ged. Staten, betreflende de bediening van bet veer tusschen Rozenburg en Maassluis. Eenige opmerkingen werden slechts gemaakt. O. a. drong uien aan om in het definitief contract met Brielle het tarief der veergelden zoo laag mogelijk te stellen en het vertrek en de aan komst der veerbooten zooveel doenlijk in verband te brengen met de dienstregeling van den spoor weg, vooral in aansluiting met den laatsten trein te Maassluis. Verder werd, ten bate van de eilanden Voorne en Putten en Overflakkee, aangedrongen op eene verbeterde communicatie tusschen Nieuwesluis en Rozenburg, als eene wenschehjke aanvulling van het stoomboot veer Rozen buigMaassluis. Het sectie-onderzoek van het ontwerp tot re geling van de bediening der beweegbare bruggen in de verbeterde vaart tusschen Rijn en Schie, lokte ook eenige opmerkingen uit. Eindelijk kon men zich algemeen vereenigen met de voorgedragen wijziging der prov. be grootingen, diensten 1892 en 1893, en met het ontwerp-plan van geldleening, ter bestrijding der prov. bijdrage in de kosten van verbetering van het krankzinnigengesticht te Delft, en'de oprichting van een buitengesticht aldaar. SCHIEDAM, 11 November 1892. De verkiezing van vijf leden voor de Kamer van koophandel en fabrieken alhier, in de plaats van hen, die dit jaar naar den rooster moeten aftreden, zal plaats hebben op Maan dag den 21sten November a.s., ten raudhuize, van des voormiddags ten elf, tot des nanful- dags ten halftwee ure. De tegen gisteravond door de kiesvèr- eeniging «Schiedam" uitgeschreven verga dering ter bespreking van de agenda der 3) Liberale Unie" uitbreiding van het kies recht werd niet door zulk een aanzienlijk getal leden bijgewoond, als het onderwerp deed verwachten. Nadat de voorzitter, de heer G. Visser Bz., de leden had welkom geheeten en gewezen op het gewicht dezer samenkomst, verleende hij liet woord aan den heer J. W. J. van Harwegen den Breems, die een breedvoerige rede hield in verband met het doel dezer bijeenkomst. Spreker herinnerde allereerst aan de vele, groote teleurstellingen van het vorig minis terie, ook onder geestverwanten, wegens het niet-nakomen van bij de stembus gedane beloften en het handelen alsof nooit een ndeputaten-vergadering" had plaats gehad en geen «program van actie" was vastgesteld. Hiertegenover deed spreker met voldoening uitkomen de werkzaamheid der liberale pariij, die in hare vergadering van 11 April 1891 een manifest vaststelde, waaruit geen mysterie, geen dubbelzinnigheidmaar een scherp omlijnd richtsnoer sprak. En met trots kan de L. U, op haren arbeid terugzienhare denkbeelden vonden weerklank bij het volk, en een schitterende triomf bij de stembus van '91 drukte het zegel op het vertrouwen in die beginselen. Het ministerie kan tevre den zijn. De beloften in de troonrede van 15 Sept. des vorigen jaars gedaan, zijn geen ijdele geblekende belastingwetten zijn reeds gereed en gedeeltelijk aangenomenhet ontwerp-kieswet eveneens binnen het jaar geregeld en voorgedragen. Wel is nog meer te doen, doch «Keulen en Aken zjjn niet op éen dag gebouwd" en de liberale party heeft ontegenzeggelijk getuigenis afge- legd, dat 'thaar ernst is met hare plannen tot sociale hervormingen en dat volksbelangen en volkswelvaart bij haar meer zjjn dan groote woorden en holle klanken. Een woord van dankbare hulde werd gebracht aan wijlen mr. K. A. Poortman, die een zevental jaren geleden aan deze zelfde plaats een krachtig pleidooi hield voor de rechten des volks, ofschoon ia denkwijze en inzichten eenigszins van de hedendaagsche liberalen verschillend. Vervolgens het ontwerp—Tak van Poortvliet nader besprekende, wees de inleider op de gewichtige taak, den afgevaardigden ter alge- meene vergadering der L. U. op 26 dezer opgelegd. Natuurlijk zal daarover zeer ver schillend geoordeeld worden en zullen de drïjfveeren tot adhaesie niet alle dezelfde zyn; sommigen zullen door vrees, anderen door onverschilligheid en weer anderen door politieke kansberekening gedreven worden, terwijl het ook niet ontbiak aan personen die, met het ontwerp medegaande, daarin toch aanvullingen of wijzigingen zouden wil len zien aangebracht. Behalve wat reeds elders was te berde gebracht, kwam spreker ook op het beginsel van kiesplicht. De verplichting voor iederen kiezer zoo hoorden we dezer dagen tot vervulling van zijn burgerplicht, moet, wettelijke verhindering uitgezonderd, op straffe van hechtenis of boete, in de wet worden opgenomen, want een werkgever met bijv. een 100-tal werklieden kan dezen van de stembus terughoudenen in menig district geven 100 stemmen den doorslag. Spreker hoopte dat de onderlinge bespre kingen mochten strekken tot heil van land en volk. Met eene opwekking tot levendige belang stelling en samenwerking op het punt der sociale hervormingen werd de redevoering besloten. De voorzitter, den dank der vergadering be tuigende voor de belangrijke rede, stelde de volgende bestuursmotie aan de vergadering ter stemming voor «De kiesvereeniging «Schie dam", kennis genomen hebbende van hetprae- advies van bet hoofdbestuur der Liberale Unie m zake het ontwerp—Tak tot uitbreiding van het kiesrecht, noodigt de afgevaardigden uit, ter vergadering op 26 November a. s. te stem men voor ieder voorstel, iedere motie, waar van de grondslag of strekking isin zake de kiesbevoegdheid ga de wetgever aanstonds zoover, als een eerlijke uitlegging van art. 80 der Grondwet veroorlooft." De heer W. F. Tak, deze motie niet duide lijk en vérstrekkend genoeg achtende, wenscht de afgevaardigden te machtigen hunne stem uit te brengen voor het ontwerp—Tak van Poortvliet, aangezien over de uitlegging van art. 80 der grondwet de gevoelens bij de staats lieden zoozeer uiteenloopendaarom stelt hij de volgende motie«De vergadering, gehoord de discussiën, draagt de afgevaardigden ter L. U. op mede te werken tot de totstandbren ging van het ontwerp—Tak van Poortvliet". De heer M. Horn protesteert tegen den wensch des voorzitters om reeds nu tot stem ming over te gaan, aangezien hy nog geen discussie heeft vernomen, doch alleen een tweetal moties. Nadat nog van gedachten was gewisseld over de meer of minder juiste opvatting der moties eri nog eenige amen dementen en sub-amendementen waren voor gesteld, werd de motie van den heer W. F. Tak, behelzende het mandaat tot stemming voor het ontwerpTak van Poortvliet, met groote meerderheid aangenomen. Tot afgevaardigden ter L. U. werden ge kozen de heeren J. W. J. van Har wegen den Breems, M. Horn en W. F. Tak, tot hunne plaatsvervangers de heeren D. Visser, W. L. Combé en J. M. van der Schalk Jr. Aan het slot der vergadering betuigde de president der afdeeling Schiedam van het «Algemeen Nederlandsch Werkliedenver bond", G. W. Snel, namens het in deze bij eenkomst genoodigd bestuur, zijnen dank voor de uitnoodiging en gaf de verzekering dat de afdeeling, wat ook het lot der aanhangige kieswet zijn mocht, krachtig zou medewerken om de liberale vaan hoog te houden. Nadat deze mededeeling met daverend applaus was begroet, werd de vergadering gesloten. De zoon van den heer O. F. de Ronde aan de Hooge Boomen alhier, hedenmorgen naar school gaande eu met een van Rotterdam komenden gistwagen van den vrachtrijder H. Determann willende mederijden, had het ongeluk bij het opstappen van den voort rijdenden wagen te vallen, tengevolge waar van de wielen hem over beenen en borst gmgen en hij ernstig gekwetst werd, zoodat, toen hij zich had opgericht en huiswaarts wilde keeren, hij ineenzakte en naar de ouderlijke woning moest gebracht worden. De 4e luit. P. C. Bomert, vande8ecomp. 3e reg. vesting-art. te Arnhem, is overge plaatst naar Dordrecht, teneinde aldaar als officier voor het materieel op te treden ter vervanging van den ln luit. M. E. Palm, die overgeplaatst is naar Naarder». Hoewel reeds eenige afdeelingen der Tweede Kamer heden met het onderzoek der beroeps- en bedrijfsbelasting zijn gereedgekomen, zsl de overweging der kieswet niet vóór Dinsdag a.s. in de sectiën beginnen. De centrale commissie voor de statistiek is opgeroepen tot het houden van hare eerste vergadering op Dinsdag 22 dezer. De - raad van toezicht op de spoorweg diensten heeft de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen gemachtigd, om het doorgaand personenrijtuig le klasse met 1 December a.s. weder in de mailtreinen Ham burg—'Vlissingen via den spoorweg Boxtel— Wesel op te nemen. Zooals bekend is, was genoemd doorgaand rijtuig met het oog op de cholera-epidemie uitgevallen. De Portugeesche regeering heeft de haven van Amsterdam wederom besmet verklaard wegens Aziatische cholera, terwijl de andere Nederlandsche havens worden beschouwd als verdacht van diezelfde ziekte. Nederlandsche schepen in Turksche wateren zijn aan een quarantaine van 5 dagen onder worpen. Bij de installatie van de Europeesche ko lonisatie-commissie heeft de gouverneur vau Suriname een rede gehouden, waarin hij er op wees, dat de brochure van den heer Pijt- tersen, lid van de Tweede Kamer, bij ver nieuwing de aandacht heeft gevestigd op de emigratie van Europeanen, speciaal Neder landsche boeren, naar Suriname. De minister van koloniën had den gouverneur naar aan leiding daarvan opgedragen, zijne zienswijze omtrent de kolonisatie kenbaar te maken, en de heer /an Asch van Wijck stelde nu deze commissie in, om te onderzoeken in welken toestand de Europeanen, overgeblevenen eo afstammelingen der kolonisten van 4845, zich bevindenmet welken arbeid zij zich bezig- houdeuof deze hun op den duur een vol doend bestaan verzekert, en welke som zij jaarlijks voor hun onderhoud behoeven; of Europeesche kolonisatie naar Suriname op meer of minder uitgebreide schaal, in verband met de grondgesteldbeid, het klimaat en de verschillende takken van arbeid die door de kolonisten zullen worden ter hand genomen, als verbouwing van stapel-producten, kleine landbouw, veeteelt, vruchtenteelt, mogelijk en wenschelijk is; eindelijk, welke uitge strektheid grond voor gemelde bedrijven zou noodig zijn, de prijs die daarvoor zou zijn te betalen, het voor den immigrant benoodigde kapitaaltje, enz.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2