Kunst en Wetenschap. Onderwijs. Armenzorg. Rechtzaken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Stedelijk Nieuws. tl# ïfL e Amsterdam. De vereeniging »Samen- werking" alhier heeft van H. M. de Koningin- Regentes een aangenaam stoffelijk blijk van belangstelling ontvangen in den vorm van een jaarlij ksehe bijdrage van f50. De Fransche academie van wetenschappen zal eene internationale inschrijving openen vooreen huldeblijk aan Pasteur ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag. mer zijn, daar de wagens breeder worden. De electriciteit zal ook worden gebezigd ter verlich ting. De Parijsche nationale bibliotheek is op curieuse wijze in het bezit gekomen van eenmoruorie van Robespierre, toen nog griffier te Arras, voor een wedstrijd, door de academie te Amiens in 1785 uitgeschreven, over ahet terugvallen van de mis daad op en de schandvlekking van de bloedver wanten der misdadigers".- Een weikman, die oude papieren voor den molen uitzocht, werd getroffen door het ouder- wetsche schrift van enkele bladen en zocht die bij elkaar. Een afgrijselijk familiedrama is in het Fran sche stadje Sair.t Cyr-sur-Marne afgespeeld. Den voorlaatsten Zondag begaf zich de houtvester Maupsrt, zonder daarvan aan iemand kennis te geven, naar Coulorniers om een zekere som gelds te gaan ontvangen. Woensdagvoormiddag was hij echter nog niet teruggekeerd, zoodat zijn vrouw geloofde dat haar man baar verlaten bad. Toen nam zij het treurig besluit met haar 4 kinderen te sterven. Zij benevelde hare zinnen door het gebruik van alcohol, waarna zij zich met hare kmdeian opsloot om door kolendamp verstikking een einde te maken aan haar leien en dat barer kinderen. Toen des avonds van denzelfdan dag Maupert huiswaarts keerde en hij zijn gebeele gezin dood vond, benam hij zich eveneens het leven. De zes lijken w aden eerst Maandag gevonden. Een der personen die bij het spoorwegongeluk te Tirsk is omgekomeneen Schotwas voor 3000 pd. st, verzekerd door polissen van nieuws bladen, die men bij hem vond. De voltrekking van een doodvonnis, welke sinds lang in Denemarken niet had plaats gehad, is dezer dagen geschied. Jens Nielsen was de veroordeelde, een man die reeds driemaal ter dood verootdeeld was geweest. Hij had verklaard dat hij, als men hem nu niet onthoofde, opnieuw zou beginnen. 'Het crimineel gerechtshof te Moscou heeft dezer dagen een vreeset ijke zaak behandeld; H personen uit Snamenskoe stonden terecht we gens het op gruwelijke wijze vermoorden van een 75-jarig vrouwtje, dat verdacht werd van hekserij, wijl een andere vrouw, bij wie zij had gebedeld en die daarna een paar aanvallen van epilepsie bad gekregen, baar als de booze geest bad aangewezen. Onder de moordenaars behoorden de oudste wethouder en de secietaris der gemeente. Vijf der beschuldigden werden tot vier jaar dwang arbeid en verlies van hun burgerrecht veroor deeld, de oveugen tot twee maanden gevange nisstraf. Te Urn full, in Masjonaland, is onder uitgra vingen die men voor oude deiveiijen houdt, een zeer rijk gondboudend rif ontdekt. Men neemt tegenwoordig aan, dat de Phoeniciers, of met hen handeldrijvende volken, reeds eeuwen geleden goud uit den bodem van Masjonaland haalden en dat daar en nog verder naar het Zniden (Transvaal) de goudhoudende gronden te vinden zijn, die in den Bijbel als het land van Ophir worden aangeduid. Tot onderwijzer aan de openbare kostelooze school no. 19 te Rotterdam is benoemd de heer W, Stout te Schiedam. Behalve de reeds vermelde legaten is door wijlen mevr. de wed. Van Naerssen, te Breda, nog f5000 vermaakt, aau de zCommissie totuitdee- ling van warme spijzen aan behoeftige school kinderen," aldaar. H. v. G., die wegens diefstal van een kleine hoeveelheid moutwijn uit een branderij te Schie dam, waar hij werkzaamheden verrichtte, dooi de Rotterdamsche rechtbank tot 14 dagen gevan genis werd veroordeeld, is gisteren door het ge rechtshof te 's-Gravenhage daarvan vrijgesproken. De rechtbank te Haarlem zal den 19n dezer de zaak behandelen van den heer Balabréga, be schuldigd van kindermoord. Twintig getuigen zullen in deze zaak worden gehoord. Voor de rechtbank te Alkmaar stonden Dins dag terecht twee Enkhuizer visscheis, beschul digd van het opzettelijk gebruik maken en in omloop brengen van een valsch bankbiljet, waar door te Grootebroek en te Lutjebroek schade is ontstaan. Tegen J. D. werd twee jaar, en voor G. v. Z. achttien maanden gevangenisstraf ge- eischt. SCHIEDAM. Heden kwam van de haring- visscherij binnen de logger Schiedam, schipper H. Wapenaar, met 10 last haiing. VLAARDINGEN. Statistiek der haringvis- scberïj tot en met 9 November. Aangebiacht In 1889. Jagerij 2076, door 784 loggeis 210.781, door bommen 103.077, te zamen 315.934 ton. In 1890. Jagerij 1368, door 741 loggets 206.767, door 669 bommen 135.844, tezamen 343.979 ton. In 1891. Jagerij 2026, door 637 loggers 161.758, door 707 butumeii 141.994, te zaïnon 305.778 ton. In 1892. Jagerij 1027, door loggets 254.099, door bommen 203.580, te zamen 458.706 ton. De prijzen varen op dat tijdstip voor volle haring in 1889 f 12.50 a 16.75, in 1890 f 14 25 a 14, in 1891_f 16 a 17 50, en zijn heden f 9 a 12. Gisteren zijn alhier binnengekomen 2 loggui s, te zamen aanbrengende 44 last pekel- en 5 last steurhanng, en 1 bom van Scheveningen, met 57 kantjes pekel- en 142 kantjes steui- haring, PERNIS. De botvisschers, die gisteien binnenkwamenhadden veel beter vangsten dan sedert liet gebeele seizoen het geval was. Zij besomdon f 40 a 43. De garnalen- en schok- kervisscherij blijft slecht. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter matkt alhier aangevoerd 12 winterzahnen, die voor f 1.70 tot 1.90 per Va kilo werden ver kocht. Jied.-Herv. Kerk. Aangenomen: naar Hoogezand door dr. II. W. ter Haar, te Kedichem. Bedankt: voor Schiedam door ds. G. E. Meloen, te Kloetinge, Door den kerkeraad te Schipluiden is bericht ontvangen, dat in zake ds. Dermout (in het vorige jaar beroepen en geweigerd) thans voor de tweede maal afwijzend is beschikt, zoodat weldra zal worden overgegaan tot het beroepen van een predikant. Roomsch-katholieke kerk. De kerk aan den Westzeedijk te Rotterdam is gisteren plechtig ingewijd door mgr. Bottemanne, bisschop te Haai lam. De sociale toestanden in Nederland doen emigratie wenschelijk achten. Mag die emi gratie geleid worden naar Suriname en daar door te gelijk het belang van den emigrant en de kolonisatie bevorderd worden, dan zal zij wel naar ieders meening behooren te worden ondersteund. Al zullen de voordeelen voor de kolonie slechts in de toekomst be staan, de band tussch'en kolonie en moeder land wordt er door versterkt en een krach tig Nederlandsch element blijft. Na te hebben gewezen op de noodzake lijkheid van een goed plan van emigratie, zeide de gouverneur Men late zich niet afschrikken door de woorden van den heer Pijttersen Armver zorging". Zeker zou het verkieslijker zijn, •indien hierheen kwamen landbouwers, die zeiven nog niet te veel gebukt gaan onder de sociale nooden, maar die nooden slechts vreezen voor hun nageslacht. Ook in deze richting zal kunnen gewerkt worden. Maar zelfs zij, die door armoede gebracht waren tot moedeloosheid, ja vagebonden, kunnen weder worden goede kolonisten. De heer Pijttersen wijst in zijne brochure op veel, dat aan kolonisatie moet voorafgaan, als verbetering van afwatering, aanwezigheid van een veearts, onderzoek van regeerings- wege naar geschiktheid van den bodem en rijkdom van hout enz., aanleggen en verbete ren van wegen, verbetering van stoomboot- verkeer, des noodig aanleg van locaalspoor- weg, enz. Voor al deze zaken zijn reeds op de voorloopig vastgestelde begrooting som men aangevraagd. Toch zal het den gouver neur aangenaam zijn, indien de commissie ook aan die punten hare aandacht zou wil len schenken, opdat hetgeen ter voorberei ding van kolonisatie noodig is, mede in het rapport wordt opgenomen. De waarnemende agent-generaal, voorzit ter der commissie, dankte den gouverneur en wees op de belangrijkheid der taak van de commissie. Bij het instructie-bataljon te Kampen zijn 32 jongelingen tot eene dienstverbintenis toegelaten13 zijn geneeskundig afgekeurd, terwijl er 1 wegens onvoldoend examen werd afgewezen. In verschillende bladen kan men van post directeuren reeds de waarschuwing lezen, dat briefkaarten, door particulieren zich aange schaft en waarop het model rijkswapen voor komt, na 30 November niet meer gangbaar zijn. Voor industrieelen en boekhandelaars die zich, toen de nieuwe postwet in werking trad en met den bovenstaanden maatregel niet bekend een 10,000 briefkaart-formulie ren lieten drukken, met het rijkswapen, zal de schade niet gering zijn. Zou dit niet ver holpen kunnen worden, wanneer men bet postzegel over het wapen heenplakt, vraagt de Arnh, Ct. 1 In verband met het Woensdagavond aan het station Beurs te Rotterdam plaats gehad hebbende overrijden van eene vrouw, wordt door de politie een nauwkeurig onderzoek ingesteld, waarvan de uitslag bij proces-ver baal zal geconstateerd worden. De gisteren te 's-Gravenhage gehouden algemeene collecte tot vorming van een "ondersteuningsfonds voor hen die het Metalen Kruis en de Citadel-medaille mogen'dragen, heeft f1294 opgebracht. De korps-commandanten en de commandant der schutterij hebben door hunne welwillende medewerking tot den goeden uitslag veel bijgedragen. Te Gouda is Woensdagmiddag uit het water der Kleikade opgehaald het lijk van den heer F., die sinds eenige dagen vermist werd. In het zuidoosten van Friesland komen weder gevallen van influenza voor. Te Neerbosch, onder Nijmegen, is Dinsdag avond zekere H. G. op eenen eenzamen weg door drie personen uit Neerbosch verraderlijk aangevallen en tzoo ernstig verwond, dat terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De misdadigers zijn reeds in han den van de justitie. Te Breda zijn in het geheel 15 gevallen van cholera voorgekomen, terwijl 5 personen stierven. Delft. Bij de behandeling der gemeente- begrooting nam de Raad het besluit, den post voor kosten voor de openbare gezond heidscommissie" met f200 te verminderen. Reeds sedert eene halve eeuw werd dit be drag uitgekeerd aan den secretaris dezer commissie, die thans, met den voorzitter (den burgemeester) ontslag heeft genomen. Te Berlijn is een marmeren gedenkteeken ont huld voor Aloys Sennefeider, den uitvinder der steendrukkunsri Koningin Victoria is voor de dertiende maal overgrootmoeder geworden, door de bevalling van hare kleindochter prinses Lndewijk van Bat» tenberg (Victoria van Hessen). Keizer Wilhelm's dochtertje had het dozijn harer achterkleinkin deren volgemaakt. Een aantal uienschenvrienden te Londen, waaronder de aartsbisschop van Westminster, hebben besloten een clearinghouse voor werk- loozen op te ricbten, tot leniging van den nood der werkzoekenden, ook door verstandige mild dadigheid, waartoe eene talrijke commissie in het leven geroepen zal worden. Alleen Brit- sche onderdanen, die zes maanden te Londen verblijf gehouden hebbenzullen aanspraak kunnen doen gelden op onderstand, zonder onder scheid van godsdienstige gezindte of staatkundige denkwijs maar geen werkstakers. Bezoekers van Londen zuilen binnenkort weer een groote nieuwigheid kunnen zien electriscbe omnibussen. Da n Electrical Power Storage Com pany", de eerste nlrns'' zonder paarden, zullen binnen 14 dagen rijden. Reeds gedurende due of vier dagen heeft er in het West-End van Londen een goederenkar ge- loopen, welke door electriciteit, verzameld in accumulatoren, bewogen werd. Op dezelfde wijze nu zal de beweegkrachten de nieuwe omnibussen worden verschaft. Onder en vóór in de omnibus worden drie stellen accumulatoren geschoven, die beweegkracht leveren voor meer dan 14 Eng. mijlen, zijnde een afstand als b.v. van Hammer smith naar Liverpool-street, d. i. nagenoeg van het eene eind van Londen naar het andere. Bij aankomst aan een der eindstations heeft men slechts de accumulatoren te verwisselen, betgeen het werk is van twee of drie minuten. De omnibussen zullen hetzelfde aantal plaatsen hebben als de gewone, maar elke plaats zal rui- Bij het examen in de vrije en orde oefeningen der gymnastiek, gisteren te 's-Giavenhage ge houden, is geslaagd mej. D. J. Klaassen. Te Dordrecht is Woensdag geslaagd de heer P. van West, te Vlaardinger-Ambacht en giste ren de beer A. Schouten te Vlaardingen. Op de voordracht ter benoeming van hoofd eener openbare school voor gewoon lager onder wijs te Rotterdam zijn alphabetisch geplaatst de beeren P, Landsman, hoofd eener openbare school te Vlissingen, J. H. van Rijn, onderwijzer j te Rotterdam, en J. Stout, onderwijzer te Schie dam. 1 BURGERLIJKE STAND. Geboren: 9 November. Simon, zoon van J. van der Marei en M. van der Ende, 's-Oravelandsche "polder. 10. Jaeo- bxis, zoon van G. Duk en C. E. Hosselaar, Oude KerTtlxof. Overleden10 November. Dirk Scheur kogel, oud 22 jaar en 11 maanden, Lange Nieuwstraat. Het bestuur der afdeeling Rotterdam van den »Ned. R.-K. Volksbond" heeft tot de be sturen van alle R.-k. instellingen een cir culaire gericht, waarin wordt aangedrongen op de invoei-ing eener bepaling in alle be stekken van aanbestedingen, waarbij da duur van den werkdag en het minimumloon wordt bepaald en tevens wordt verzocht om voor zorgsmaatregelen ter voorkoming van onge vallen te nemen.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3