ft I If li PI m I fill If fife Cm Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w i j s. ml lp illlf Armenzorg. 4-;t in® tef Ufa y fé§p ^en» die minstens vier koeien op stal heeft en onlangs nog twee vette varkens, elk van 300 halve kilo's, heeft v*fljp*iht. r„ In de kajuit van een te Rozendaal liggend vaartuig, geladen met bieten voor de suikeh- fabrikanten aldaar, vond men gisterochtend C, H. en J. B., beiden uit Wouw, gestikt, bij den laatste waren nog zwakke sporen van leven waarneembaar, doch geneeskundige hulp kon niet meer baten. H. iaat eene we duwe met 7 kinderen achter. 's-Gravenhago. In een hofje in de Grootestraat heeft gistermiddag een koloniaal die daar nogal dikwijls opschudding veroor- zaakte, zijn moeder, zuster en den verloofde der laatste door messteken verwond. De woesteling, die daarna naar een kroeg ging, werd, er uitkomende, door een agent, met behulp van burgers, gearresteerd. Aan de ver wonden is in het ziekenhuis de eerste hulp verleend. Zij waren in staat het spoedig te verlaten. De instructie tegen den koloniaal is nog gisteren aangevangen. Van den toren wapperde heden de Oranje- vaan en van het stadhuis de nationale drie kleur ter herinnering aan de herwinning onzer onafhankelijkheid. Groningen. De Kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft besloten tot het zenden van een adres aan de Tweede Kamer Omtrent het ontwerp van wet op de heffing eener bedrijft- en beroepsbelasting. Zij dringt aan op wijziging van de regeeringsvoordracht, doch zoodanig gewijzigd, datlo. het bedrag der heffing zal zijn verlaagd en vrijgesteld zal zijn van de daarop voor het jaar 1893/94 voorgestelde 28 opcenten ten behoeve van het rijk 2o. geen vrijstelling voor het, land bouwbedrijf wordt verleend3o, de bepaling vervalt, volgens welke, in geval van levens verzekering-maatschappijen, aanwending van winst tot verhooging van het verzekerd kapi taal of verlaging van premie, als uitdeeling wordt aangemerkt; 4o. geen poging wordt gedaan om ook de buitenlandsche huizen, die leveranties aan hier te lande gevestigde pafticülieren doen, in de liedrijfbelasting te doen bijdragen, ONDERZOEK omtrent ie maatschappe lijke toestanden der arbeiders, omtrent ie verhoudingen tusschen werkgevers en arbeiders in de verschillende bedrij ven en omtrent den toestand van fa brieken en werkplaatsen met het oog op de veiligheid en de gezondheid der werklieden, ingesteld door de Staats commissie, benoemd krachtens de wet van 19 Januari 1890 (Staatsblad n° 1). Tergadering van Woensdag 21 Augustus 1892. Tegenwoordig de heeren: Kolkman, voorzitter; G. EmantsJ. C. Th. Heyiigers, secretaris der Staats commissie (bij een gedeelte der verhooren); S. M. van Wijck, lid der Eerste Afdeeling 'bij een ge deelte der verhooren.) Verhoor van Petrus Gerardus Overdijk, oud 34 jaar, werkzaam bij Th. Melchers, te Schiedam. De Voorzitter: Zijt gij reeds lang bij dezen patroon A Slechts 14 dagen, maar ik ben er vroeger 12 jaren geweest. F. Hoe zijn de werktijden 7 A. De werktijd is van 's morgens 6 tot 's avonds 6 en van 's avonds 6 tot 's morgens 6 uur voor 2 'ploegen natuurlijk, maar 's Zondags kom ik om 8 ubr en blijf tot halfzeven. Om den anderen Zondag echter heb ik vrij en dan kom ik Maandag weder om C uur op. F. Andere getuigen hebben ons,verteld, dat een deel van het volk Zondagsnachts om 12 uur in de fabriek tnoet wezen. Is dat zoo 7 A. Dat zijn de loodswerklieden. Dat zijn de bran- t dersknechts. F. Van de scheppers en de ziftérs komt er geen een 'snachts ora 12 uur op? A, Neen, F. Hoeveel our hebt gij rust? A. Over dag niets, als ik bet zoeken wil, kan ik tij vinden om te eten. 11 F. Kunt gij een uur nemen voor het middag maal? A Ja, als men wil, maat als men wefken wil, doet men het niet. F. Wat verdient gij A f6 in de week. F. Hebt gij daar geen buitenkansje bij A. Ja, als er een ziek is, dan vallen wij voor elkander in. F. Dus als er een man aan eene andere ploeg mankeert, dan moet een van uw ploeg een halven dag langer blijven en dus 18 uren staan? A Ja, maar daar krijgen wij het halve daggeld voor. De heer Van Wijck: Vindt men het over 't algemeen aangenaam om zoo lang achter elkaar te werken? A. Och, den eer.en tijd valt het makkelijker dan den anderen. F. Dat meerdere loon verzoet den arbeid A. Ja, vooral als men vrouw en kinderen heeft, dan houdt het den moed er in. F. Als gij ziek zijt, krijgt gij dan niets? AL Er is bij ons een ziekenfonds. F. Wat krijgen de werklui daaruit? A Wij betalen wekelijks een cent per gulden, en wij krijgen dan de helft van het daggeld bij ziekte, zooals ik gehoord heb. Ik beu pas 14 dage» op de fabriek. F. Was er vroeger geen ziekenfonds A. Voor zoover ik weet, met. De voorzitter: Zijt gij getrouwd? A. Ja. V. Hebt gij kinderen? A. Zes. V, Vindt gij dat niet verbazend onaangenaam, dat gij niet met uwe kinderen kunt gaan eten A. Ja, het hindert mij wel, maar het is toch voor éen ding wel goed. Als men eiken middag naar huis gaat, kan men er wel eens toe komen om een borrel te gaan drinken, en als rnen dan 's middags zijn werk niet kan doen, wordt men weggezonden. F. Ik moet u doen opmerken, dat het er aller droevigst met den ai beidersstand zou uitzien, indien de werkman steeds bij liet naar huis gain van de gelegenheid moest profiteeren om zich dronken te drinken. A. Een mensch is zijn eigen niet altijd meester. Ik sprak niet van bezuipen, maar de een kan het er met éen doen en de ander moet er 10 nebben. V. Het zal wel daarvan komen, dat gijlieden den smaak in de branderij hebt beetgekregener worden immers op de brandenj 9 borrels daags geschonken T A. Nu maar 7. V. Uw meesterknecht heeft ons het getal 9 ge noemd. AL De meesterknecht kan zeggen wat hij wil; ik kom voor mij zelf. F. Nu, die 2 geven wij cadeau, wij vinden 7 borrels toch al te veel. Zijn er ook brandersknechts, die niet drinken? A Ja, die zijn er wel. F. Zeker bij hooge uitzondering A. Dat wel. F. Zijt gij ook in een gewone branderij werkzaam geweest AL Neen, wel op de stoombranderij van den heer "Wittkampf 3 jaar. V. Is het waar, dat op gewone branderijen 15 46, 17, 18 uren daags gewerkt wordt A. Bij Leguer wordt 15 uren gewerkt met *s middags een half uur schafttijd. F. Gaan de gezellen dan nn&r huis om te eten in dat halve uur. A Neenen mijn buurman moet steeds werken van 2 uur 's nachts tot 's avonds 8 uur. V. Is die man getrouwd? A. Ja. V. Heeft hij kinderen? A. Ja, vier. F. Die kennen dan toch hun vader zeker niet, als hij nimmer thuis is tusscheu 2 uur 's nachts er 'savonds 8 uur? A Daarvan kan ik weinig zeggenik vraag naar een ander zijn gezin mei; ik heb genoeg te doen met het mijne. Wel, dat ik begrijp, dat, als de man tehuis komt, zijne kinderen naar bed zijn, maar ik kan er mij weinig mee bemoeien. V. Hebt gij uwe kinderen naar school gestuurd A. Zij gaan allen school, behalve het jongste van 15 maanden. De heer Van Wijck: Werken er op de fabriek van Van der Velden, waar uw buurman is, vele werklieden A. Ik denk een twintig. F. Werken die allen van 's morgens twee tot 'savonds acht uur? A. Niet beter te weten dan ja. V. Kent gij nog meer inrichtingen te Schiedam, waar dat getal uren gewerkt wordt A. Op het oogenblik niet. De VoorzitterHebt gij ook van fondsen gehoord, die aan uw fabriek zullen opgericht worden voor pensionneering en verzekering tegen ongelukken A Ik heb neigens van gehoord, wel dat ik 5 centen in de week zal moeten gaan betalen voor het ziekenfonds. F. "Wordt gij aangenomen door den baas? A. Neen, door den directeur, en ontslagen ook. F. Gaan de knechts bij u vlug weg? A. Heel weinig. V. Op andere branderijen is dat tochanders, niet waar? A Dat hangt wel eens van een berooiden kop af. Maar het is verkeerd, want er loopen er toch reeds zoo velen, die geen brood kunnen verdienen en een huishouden met kinderen hebben. Ik heb zelf als sjouwer moeten wei ken. F. Was dat, omdat gij weggezonden waart van de fabriek? A. Neen, wegens den brand ben ik bij de firma "Wittkampf weggegaan Toen ben ik los sjouwer geworden en heb ik een petroleum-nering opgezet. F. Zoudt gij denken, dat er veel knechts buiten hun schuld zonder werk iond!oopen? A Er wordt zoo gauw gezegd, dat het buiten schuld is. V. Maar er is gebrek aan werk te Schiedam A Ja, de boel gaat er erg achteruit. De heer H. D. Kruseman van Elten, kunst schilder te New-York, geboren te Alkmaar, heeft dezer dagen aan het museum zijner geboortestad een verzameling van zeventig etsen geschonken, bijna alle naar de natuur vervaardigd en landschappen voorstellende zoowel uit ons land als uit de Yereenigde Staten. Het is een kostbaar en zeldzaam geschenk, dat getuigt van het talent van den 63-jarigen kunstenaar, die thans door gezichtsverzwak king genoodzaakt is de etsnaald neder te leggen. Yan Renan's nagelaten werken zal een ver schijnen onder den titel: y>Le règne de JPhilippe le Bel", en voorts komt er een deel ^gedenkschriften", dat, naar men verzekert, veel opzienbarends bevatten zal. Do Münchener professor Pettenkofer, debekendo bestrijder van Koch's cholera-theorie, als ge grond op het bestaan van den komma-bacillus en de vernietiging daarvan, heeft tijdens de epi demie Hamburg bezocht en deelt thansin het beden verschenen nummer der Münchener medicinische Wochenschrift, zijne persoonlijke ervaringen en beschouwingen mede. Hieruit blijkt, dat Pettenkofer op zijn eigen lichaam heeft geexperimenteerd. Aan experi menten op dieren hecht hij namelijk volstiekt geene waarde. Hij heefc na zijne terugkomst uit Hamburg tot staving van zijne ieer, dat de komma-bacillus niet de drager der ziektestof is op 7 October j.l. voor getuigen te Mtiuchen eene krachtige vleeschnat-cultuur met milliarden van versche komma-bacillen, uit Hamburg afkom stig, tot zich genomen. Vooraf had hij ook nog het natuurlijke zuurgehalte zijner maag geneutra liseerd, daar volgens Koch het zui e maagsap bij den gezonden mensch zelfs eene groote hoeveel heid van komma-bacillen onschadelijk maakt. Pettenkofer veranderde na deze gift zijn gewone dieet niet, ofschoon ongekookte vruchten, saiade, melk en bier daarvan overvloedig deel uitmaak- tén. Dat de bacillen zich in zijn darmkanaal ont zaglijk vermeerderd hadden, bleek uit zijne ont lasting. Ook zijn jongere vriend en leerling professor Emmerich te Berlijn volgde op 17 Oc tober zijn voorbeeld, en beging daarbij opzette lijk nog zware zonden tegen het dieet. Bij beide heeren bij Pettenkofer gering, bij Emmerich hevig volgde een buikloopmaar overigens deed geen enkel verdacht symptoom zich voor. Hun algemeene gezondheidstoestand was'goed; de temperatuur daalde niet; geen koortsgoede eetlustopgewekte stemming. Medicijnen nam Pettenkofer in het geheel niet, Emmerich slechts ééns. Binnen acht dagen was ook de door geenerlei aandrang tot braken ver gezelde buikloop geweken, en autoriteiten als dr. Ziemssen verklaarden hun dat hunne aandoening met Aziatische of met inlandsche cholera niets gemeen had. De komma-bacillus, zoo zegt Pettenkofer, kan op zich zelf we! buikloop, maar geen cholera veroorzaken. Intusschen voegt hij er bijslndien ik mijn proefneming te Hamburg had gedaan, dan ware de afloop misschien anders geweest". Djidr toch was juist de tijdelijke en plaatselijke gesteldheid of dispositie in werking, die Pet tenkofer tot de ontwikkeling der ziekte noodig acht. Ook hij meent, evenals Koch, op het Elbe-water eene zware schuld te moeten schui ven doch om geheel andere redenen. Terwijl namelijk Koch aan het drinken van het vuile, door Russische landverhuizers besmette Elbe* water het ontstaan en de verspreiding der cholera toeschrijft, is Pettenkofer die aan het drinkwater slechts een geheel ondergeschikte rót toebedeelt van meening, dat het tot schrobben en wasschen gebezigde product der Hamburger waterleiding met zijne geweldige massa van vuii den bodem der Hanze stad zoo door en door verontreinigd heeft, dat ook het voortreffelijke rioolstelsel niet meer heeft kunnen baten. Daarbij' zijn nog gekomen de buitenge wone droogte en warmte van dezen zomer, die het gemiddelde verre overschreden. Hierdoor is het grondwater sterk gezonken, zoodat in den door en door vervuilden, drogen bodem de uit Frankrijk en Rusland vermoedelijk reeds sedert lang aangebrachte cholera-kiemen nu een alles zins geschikt veld tot hare ontwikkeling gevonden hadden. Pettenkofer ducht al is de cholera thans haren winterslaap ingegaan in den aan staanden zomer bij sterke droogte een weder- ontwaken en verder verspreiden der ziekte. Op grond van zijn theorie verwerpt hij de thans toegepaste quarantaine-, afzonderings- en ontsmet- tings-maatregelen als overbodig, verkwistend en wreed. «Maakt den bodem gezond", zegt hij »en gij zult van typhus en cholera verschoond blijven. Reinigt den grond, op welken de duizen denden woningen onzer middelpunten van bevolking gebouwd staan, door rioleering, aan voer van goed water, wegspoeling enz. dan kunt gij met een gerust geweten de toekomst te gemoet zien." De vrouwenmoordenaar Nqill, veroordeeld wegens het vergiftigen van vier vrouwen in het oosteinde van Londen, is in de gevangenis van Newgate opgehangen. Neill vernam de tijding dat zijn doodvonnis voltrokken zou worden zonder ontroering. Zonder hulp beklom hij het schavot. Hij deed geen boete of belijdenis. Uit Ferrol wordt gemeld dat bij onderzoek der zeekaart die zicli bevond op het Eng. pantserschip Howe, is gebleken dat deze vér- ouderd en geheel onnauwkeurig was. Op de plaats waar de Howe het eerst op de klippen raakte heelt de kaart zeven vadem aan stuur- en bak boord en acht vadem recht vooruit. Dit onder zoek had plaats door de officieren van het eska der en in tegenwoordigheid der officieren van de Eng. oorlogsschepen Alexandra en Seahorse. De Alexandra is gisteren naar Portsmouth vertrokken met een deel der equipage van de Howe, doch 9 officieren met 428 man zullen bij het gestrande pantserschip blijven. Bij een groote hertenjacht in de Engelsehe graafschappen Devon en Somerset hebben zes dames het voorbeeld gegeven niet meer als ama zonen. maar evenals de heei en te paard te rijden. Sommigen droegen een voor en achter gespleten japonde anderen een lang jachtbuis en rij laarzen. Volgens bericht uit Napels zijh Dinsdagnacht op het eiland Ponza schokken van aardbeving gevoeld. Gisteren zijn de schokken insgelijks waargenomen. De bevolking is, door schrik be vangen, naar de velden gevlucht. Een 300 ont snapte veroordeelden vluchtten er alsmede heen. Er zijn troepen naar Ponza gezonden. Uit Sydney (Australië) wordt een afschuwe lijke misdaad, of lie:er een reeks misdaden bericht. Het echtpaar Makin, dat een afgelegen huis in den omtrek dier stad bewoonde, is gevangengenomen wegens het vermoorden van kleine kinderen, welke bij de vrouw waren uit besteed en waarvoor natuuilijk voortdurend nog kostgeld werd ontvangen. Men heeft dertien kinderlijkjes in of bij hun huis verborgen gevonden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Ingcrid. De laatste buslicbting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 48 dezer, des vcorraiddags ten 4.30 ure spoort ijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York bestaat door middel van het stoomschip Obdam. De laatste busiichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 19 dezer, des voormiddags ten 40.30 uie spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. i-j--- -V ate Onder de paarden van jbr. V. Vegelin van Claerbergen te Joure (Fr.) is de kwade droes uitgebroken. De bekende harddraver Friso is reeds afgemaakt, twee Taborhengsten zijn nu aange tast en zullen waaischijniijk hetzelfde lot o -.„er- De Tweede Kamer te Kopenhagen heeft bet westsontwerp tot het toestaan van 50000 kronen jaarlijks uit 's rijks kas tot bestrijding der tuber culose (parelziekte) onder het rundvee, door in spuiting met tuberculine, in eerste lezing aange nomen en in handen gesteld eener commissie uit baar midden. De gemeenteraad van *s Hertogenbosch heeft besloten met 47 tegen 2 stemmen tot het aan bieden aan de regeering van een nieuw van ge meentewege opgericht gebouw voor de rijks kweekschool voor onderwijzers en de daaraan verbonden leerschool, behoudens nadere goedkeu ring door den raad van plan en begrootïng. Behalve aan de reeds vermelde instellingen heeft wijlen de heer H. F. van Meurs Nzn., ook aan hef gereformeerd oude-mannen-, vrouwen en kinderhuis te Harderwijk gelegateerd een* som van f2000. t V, t T i f s l'« «if ISijt te«v d: «lil I f4

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3