Binncnlandsclie Berichten. De Osservaiore JSomano, het orgaan van het Vaticaan, zegt dat de dispensatie voor het huwelijk van den prins-troonopvolger van Rumenië met de prinses van Edinburg wel zal worden verleend, maar op voorwaarde dat alle uit het huwelijk voortspruitende kinderen in den katholieken godsdienst zullen worden opgevoed. SPANJE. Het geheele stedelijk bestuur van Madrid, de burgemeester uitgezonderd, is door de regeering in zijn ambt geschorst als gevolg van het onderzoek, ingesteld naar het ge meentelijk beheer. Een verklaring van den president van den Staatsraad in Portugal bevat, dat voor de vrijheid van doorvoer van Spaansche koop waren, die over Lissabon naar Amerika ver voerd worden, dezelfde begunstiging zal toe gestaan worden aan Portugeesche handels waren met bestemming naar Frankrijk. De voorzitter wenschte een overeenkomst met Engeland aan te gaan wegens de nabuur schap der koloniën. BDHENIE. Koningin Elizabeth heeft met de geheele koninklijke familie van Rumenië gebroken. De koningin weigert beslist naar Rumenië terug te keeren. Ondanks alles is zij weder in briefwisseling getreden met mejuffrouw Vacaresco, de gewezen beminde van vorst Ferdinand. Koningin Elizabeth heeft haar verzocht over te komen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Organisatie der Landmacht. Het ingekomen wetsontwerp tot regeling be treffende de samenstelling der landmacht is het uitvloeisel van de overtuiging der regeering, dat men bij een wettelijke regeling van den dienst plicht in den blinde staat, zoolang de organisatie van de levende strijdkrachten niet wettelijk vast staat. Dit oordeel werd ook verdedigd door wijlen den heer De Ras. Het tegenwoordig wets ontwerp zal worden gevolgd door wetsvoor stellen tot regeling van den dienst bij de militie, bij de schutterij, tot regeling van de dienst plichtigheid bij militie of schutterij, drie ont wei pen die bij elkander behooren, en eindelijk tot i cgeiing van de dienstplichtigheid en van den dienst bij den landstorm. Het nu ingediende ontwerp staat op zich zelf, maar houdt verband met de zooeven genoemde, in zooverre hierbij het bestaan is aangenomen van de militie, van de schutterij en van den landstorm. De minister gaat uit van de stelling dat de inrichting van ons krijgswezen moet gegrond vest zijn op de weerbaarheid van gansch het volk, gepaard aan de natuurlijke sterkte van ons geconcentreerd verdedigingsstelsel. Algeroeene dienstplicht moet de grondslag zijn van de in richting der levende strijdkrachten. Deze kan roer staat de oude bedrieger Microslawski." De heeren hadden onderwijl hunne schacht laarzen aangetrokken en zich gereedgemaakt om naar buiten te gaan. Zij kwamen op de binnenplaatswaar de wolfshonden de vreemdelingen gaarne zouden aangevallen hebben, indien de zware rijzweep,- welke luitenant Van Parschner in de hand bad, hun geen respect ingeboezemd had. Zeer langzaam gingen zij over het plein naar den stal. De bedienden verzorgden de paarden maar voor den btal, waarin het eskadron lag, stond korporaal Fareza oogenschijnlijk vriendschappelijk met den rentmeester te spreken. De Hongaar sloeg aan en richtte zijn donker, sluw oog op zijn roeerderen. De rentmeester groette even en wilde er bij blijven staan maar de korporaal gaf hem een wenk, dat hij moest heengaan. Hij verdween door eene zijdeur. »Fareza, wat hebt gij voor nieuws?'" vroeg de prins. Fareza stond onbeweeg'-jk en zeide; verkregen worden door voor alle dienstplichtigen denzelfden vereiscbten diensttijd te eischen. Dit stelsel mag wellicht het ideale stelsel der toe komst zijn, het is op dit oogenblik niet te berei ken. Daarom wenscht de min. een anderen weg te volgen, door de dienstplichtigen in twee cate gorieën te splitsen door loting aan te wijzen voor zoover geen andere gegevens tot de split sing leiden waarvan in tijd van vrede, die der eerste categorie een langeren werkelijken dienst tijd hebben en tot het eigenlijke leger behooren, terwijl die der tweede categorie een korteren werkelijken diensttijd en een meer beperkten werkkring hebben. Voor deze laatsten kan het beginsel van plaatselijke oefeningen in hoofdzaak worden toegepast, om een z.g. territoriaal leger te kunnen vormen. Een gedeelte der dienstplich tigen, zij die zijn aangewezen voor de militie, worden ingedeeld bij bet leger in eerste linie, dat verder uit vrijwillig-dienenden is samenge steld, de overige dienstplichtigen, die voor de schutterij zijn aangewezen, vormen het leger in tweede linie, de territoriale wapenmacht, waarbij ook vrijwillig-dienenden worden toegelaten. Be halve deze mobiele troepen zijn er bezettings troepen noodig der verschillende wapens, die tot het eigenlijke leger moeten behooren. Voorts rekent de minister op eene reserve in de depots ais eerste aanvulling, samengesteld uit hen die behooren tot de lichting welke pas uit het mi litie- of schutterij-verband is ontslagen, en cp eene aanvullingsreserve, waartoe moeten worden aangewezen de oudere lichtingen der militie en der schutterij, volgende op die welke voor de reserve in de depots is bestemd. Eindelijk als de nood zeer hoog stijgt, moet nog een beroep kunnen gedaan worden op allen, die tot 's lands verdediging kunnen medewerken, tot op zekeren leeftijd: zij vormen den landstorm. De mobiele troepen of veldtroepen moeten bestaan uit 3 divisién, elk van 12 bataljons infanterie, mee de noodige cavalerie, artillerie, genie-troepen en de noodige hulpdiensten. Met behoud in 't algemeen van de samenstelling der veldtroepen roet de thans bestaande organisatie, dan zijn daarvoor noodig: p!. m. 44,300 hoofden, en rekenende op ongeveer 9450 vrijwilligers, dan moeten bij de veldtroepen 34,850 bij de militie worden ingelijfd. De bezettingstroepen zulien volgens het voor stel bestaan uit48 compagnieën infanterie en 46 compagnieën vesting-artillerie, 4 comp. pant serfort-artillerie, 2 comp. torpedisten en 4 comp. vesting-genietroepentotaal 21,750 hoofden waarvan 3900 vrijwilligers, zoodat 17,850 inge- iijfden bij de militie tot de bezettingstroepen moeten behooren. De totale sterkte van de korpsen van het leger met de staven en de depots-kaders, tbans 19,100 vrijwilligers en 44,980 dienstplichtigen, zal bij aanneming der wet worden 13,400 vrij willigers en 52,700 dienstplichtigen. Dit getal kan worden bereikt door aan to nemen een jaarlijksch contingent van 11.000 man en een zesjarigen diensttijd. Het getal zal met het oog op mogelijk tekort aan vrijwilligers bij »De paarden zijn gevoederd en de manschap pen krijgen ook spoedig wat te eten." sHoe gaat het met de invaliden?" s't Is niet ergwij houden de wonden maar natantwoordde Farezaterwijl hij de wenk brauwen fronste. »Polak met het gebroken been is al hier," voegde hij er nog bij. 1 ïO, die arme drommel, die onder de geweren lag. Is de damedie in het rijtuig zatook reeds terug ïNeenmijnheermaar er zijn wel drie of vier rijtuigen gekomen met beeren er in en ook nog een groot aantal sleden. Er zijn hier wel vijf en twintig man bij eikander, luitenant- kolonel. Ik geloof, dat er hier vee! vreemdelingen zijn." vZij hebben hier heder. een groot farail'-sfeest niemand zal or.snaar ik hoopeenig leed wflftni doen, maar voorzichtig is goedhoud een waakzaam oog over de zadels, paarden en manschappen, en zie toe, dat niemand dronken wordt of zich onbehoorlijk gedraagt." »Ik zal het doen, mijnheer de bereden korpsen op 11,500 moeten worden gesteld. De depots-reserve (dienstplicht 1 jaar) wordt gerekend 8632 personen te zuilen opleveren, terwijl de aanvulUngs-reserve (diensttijd 2 jaar) 7628 personen zou opleveren. Alles bij elkander wordt dus de geheele dienst tijd in leger en reserve 9 jaar, waarvan 6 als werkelijke militaire diensttijd kunnen worden beschouwd, omdat daarin de tijd valt voor eorste oefening (op den bestaanden voet) en voor berhalings-oefeningen (ten hoogste 3-maal) voor niet langer dan 75 dagen in 't geheel, teder, indien hij niet vrijwillig dient, zou dus na zijn 29e jaar van alie, zelfs van de minste militaire verplichting, zijn ontslagen. Voor de schutterij wordt de jaarlijksche lich ting gerekend op 20,706 man, met gelijken diensttijd als bij de militie. Rekenende op 200 vrijstellingen en 1500 aanwijzingen voor diensten bij de zeemacht, blijven er 19,000 voor de schut terij der landmacht over, die in een eerste dienst jaar de eerste oefening krijgen en na afloop van het eerste jaar, voor dadelijk gebruik beschik baar komen in de schutterij-afdeelingen, waarvan zij de volgende 5 jaar deel uitmaken. Uit de schutters, wier hoofdtaak zal zijn terrein, ver dediging van den vaderiandschen bodem, zullen slechts infanterie en vesting-artillerie worden gevormd. De depots-reserve der schutterij wordt gere kend op 15,770, en de aanvuliings-reserve op 13,970 man. Door de invoering van dit ontwerp zal alleen eene verhooging van de uitgaven voor het leger het gevolg zijn, welke verbooging geraamd •wordt op f86,120. De organieke sterkte van het leger op voet van oorlog bedraagt 68,115 man. SCHIEDAM, 19 November 1892. Als een bewijs hoezeer de stenographie volgens het stelsel Stolze-Wéry waardeering verwerft, kart dienen, dat thans een tweede cursus is begonnen van officieren, waaraan door 20 personen wordt deelgenomen. Kapitein Masman uit Bergen-o p-Zoom, die reeds voor eenigen tigd de stenographie be studeerde, heeft een proef genomen of dit vak in de practijk werkelijk van nut zou zijn. Die proef is met een schitterend succes bekroond geworden. "Waren tot nog toe de aanteekeningen met gewoon schrift, te paard zittend, zeer onvol ledig, thans echter, nu door hem de steno graphie werd toegepast, waren de notities uitvoerig en volledig. Deze officier heeft zich zelfs in sterken draf bij het ontvangen van orders enz. alleen van de stenographie bediend en constateerde, dat het schrift hem geen enkele maal in den steek had gelaten. Hij stelt zich nu voor om ook in galoprijden de proef met het systeem te nemen en belooft zich daarvan reeds goede uitkomsten. Wij zien den uitslag met be- Het getrappel van de paarden eener naderende patrouille deed de mannen opzien. Deze bracht een veearts mede en meldde dat in Grawolin alles onder dak was en dat de ritmeester bevolen had, alle vier uur over en weer eene patrouille te laten Joopen. De luitenant-kolonel gaf nu daaromtrent eenige bevelen. •oOnze menschlievende majoor heeft zich zeiven zeer benadeeld door niet bij de oude gravin Robrinski te willen zijn 't is daar voor treffelijk," zeide luitenant Van Parschner, terwijl de beide officieren in huis terugkeerden, »al is de gravin dan ook niet zoo bekoorlijk, als hier de dames. Hola, wie komt daar aan?" De heeren hoorden het luide Klappen eener zweep en zagen om. Het vierspan draafde het plein cp met de jeugdige menster boven op den bok gezeten. «Laat ons spoedig naar huis gaanzeide de prins. ïDie sirenen mag ik volstiekt niet lijden." Toen de heeren weder binnenkwamenver langstelling te gemoet, en zijn het eens met een heer die onlangs opmerkte: sDe steno graphie in galop", dan zullen wij er wel komen. Het Maandblad voor Ziekenverpleging meldt dat de geneesheeren van het gesticht sMeerenberg", op initiatief van den lsten geneesheer-directeur dr. Van Deventer, be sloten hebben tot het geven van een cursus in ziekenverpleging in het algemeen en krank zinnigenverpleging in het bijzonder, In zijn inleidend woord, namens de genees heeren gesproken, heeft dr. "Van Deventer er op gewezen, dat het hoofddoel der leeraren zal zijn het opleiden van verpleegsters en verplegers voor hunne taak: het verplegen der aan hunne zorgen toevertrouwde zieken, doch dat zij daarbij tevens volgaarne bereid zijn, hunne leerlingen te bekwamen voor het afleggen van examen ter verkrijging van het diplom# voor ziekenverpleegster of verpleger, te geven door de vereeniging »Het Witte Kruis", en dat van krankzinnigen verpleegster of verpleger, af te geven namens de Neder- landsche vereeniging van psychiatrie. Het bestuur van den »Nederlandschen Schaatsenrijdersbond", bestaande uit de hee ren jhr. A. E. Barnaart, voorzitter, mr. M. M. van HeiomaE. L. graaf van Limburg Stirum, secretaris, Rijnstraat 24, te 's-Hage, Herman W. Kehrer, S. H, van Hijlkeraa, mr. B. van Eeten en mr. C. Vermeer, heeft aan de ijsvereenigingen in Nederland een circulaire gezonden, waarin gewezen wordt op de knoeierijen, die bij de wedstrijden plaats hebben (afspraak om de prijzen te verdeelen enz.) en op middelen om die te voorkomen. Zoo stelt het bestuur o. a. voor- om de namen der knoeiers te publieeeren en hen voor een paar seizoenen van alle wedstrijden uit te sluiten. De beroepsrijder Marten Kingma, te Grouw (Fr.), heeft den Noorschen rijder Harold Hagen uitgedaagd tot een wedstrijd te Christiania, over een lengte door Hagen te bepalen. Hagen heeft deze uitdaging niet aangenomenhij schreef aan Kingma terug, dat hij dezen winter in Amerika aan wed strijden op het ijs gaat deelnemen. Hij is reeds derwaarts vertrokken. Tegenwoordig worden door den spoortrein- op de lijn Meppel—Leeuwarden telkens hazen, overreden. De oorzaak hiervan is deze. De landerijen staan onder water; de hazen, legeren zich nu tegen de droogliggende lijn. Komt de trein aan, dan vliegen zij verschrikt uit hun leger op, somtijds naar den kant van. den trein, en dan raken zij er onder. Vele hebben reeds op deze wyze den dood gevonden. namen zij van den bediende des majoors dat. zij om vijf uur aan tafel werden verwacht. De bewoners der buitenplaats waien zeer iro verlegenheid gebracht door de komst der uianen. Het be el der geheime regeering luiddealle strüd met de Oostenrijksche troepen te vermijden, maar het toeval wildedat de plaats juist heden het vereenig'ingspunt was van een troep opstandelingen, die aan de grens bij elkander moesten komen. Sedert weken was alles voor deze vergade ring in orde gebracht en in grootere en kleinere troepen waren tal van opstandelingen aange komen. Over de vijfhonderd man met officieren, wagens en paarden zouden in den volgenden nacht de grens overtrekken. Men was al dagen lang bezig, wapenen en mondbehoeften aan de grens te verbergen, opdat zij daar, zonder door -de Oostenrijkers opgemerkt te worden, door de- opstandelingen zouden worden afgehaald. Wordt vervolgd.)- 1

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6